10 najładniejszych traw ozdobnych

Trawy ozdobne zdobywają coraz większe grono zwolenników. I całkiem słusznie, bo to wyjątkowe rośliny. Piękne, zróżnicowane, niewymagające i wyjątkowo zdobiące ogrody. Zobacz 10 najładniejszych gatunków.

Tytułem wstępu kilka ogólnych informacji, których rozwinięcie znajdziesz w innym moim poście, poświęconym również trawom, ale w takim ogólnym wydaniu. Spójrz, znajdziesz tam wiele praktycznych informacji: Trawy ozdobne w ogrodzie. Rodzaje, zastosowanie, zasady uprawy i pielęgnacji.

Tu wspomnę tylko tak ogólnie, że trawy to niezwykle efektowne, różnorodne i kolorowe rośliny. Bardzo dobrze prezentują się w kompozycjach na rabatach, ale równie ciekawie wyglądają same, czy w układach zrobionych tylko z ich różnych odmian.

Poza różnorodnością gatunków i kolorów, trawy ozdobne to również duże zróżnicowanie ze względu na formę, a przede wszystkim wielkość, według której można podzielić je na małe, średnie i wysokie. To ich kolejna cecha, która ułatwia tworzenie kompozycji i wypełnień pomiędzy innymi roślinami.

I to tyle tyle tytułem wstępu, takich najbardziej ogólnych faktów. W dalszej części, wraz z krótkimi informacjami, pokażę Ci moją listę TOP 10 traw, które sprawdzają się w każdym ogrodzie. Trawy ułożone są w kolejności, od najniższych, do najwyższych. Zapraszam.

Natomiast jeśli jesteś zwolennikiem słowa mówionego, tą samą treść znajdziesz w filmie na moim kanale:

.

10 najładniejszych traw ozdobnych

Kostrzewa sina to kępkowa trawa o niebieskich, wąskich listkach, które swą barwę zachowują przez cały rok, również zimą. Osiąga wysokość około 20 centymetrów, w czasie kwitnienia do 30, podobną również ma średnicę.

Preferuje stanowiska słoneczne, podłoże przepuszczalne, z domieszką piaskowego. Kostrzewa sina jest jedną z najmniej wymagających traw ozdobnych, a zarazem jedną z najatrakcyjniejszych. Odporna na szkodniki, suszę oraz mróz, najbardziej wybarwia się na piaszczystych i ubogich glebach. Podlewanie i nawożenie zaleca się najwyżej w pierwszym roku, później jest niewskazane, ponieważ ma wpływ właśnie na gorsze wybarwienie liści.

Kostrzewa to trawa, które idealnie nadaje się na obrzeża rabat, skalniaki i do pojemników. Najbardziej efektownie prezentuje się w grupach, dobrze komponuje się z roślinami wrzosowatymi i kwitnącymi bylinami.

.

A tak na marginesie… nie szukasz pomysłów na obrzeże rabat? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji na moim kanale:

 

.

Imperata ‘Red Baron’ to niezwykle efektowna i ciekawa odmiana trawy ozdobnej, wolno rozrastającej się i nieekspansywnej. Tworzy kępy o liściach zielonych na początku wegetacji czyli wiosną, a później, aż do jesieni czerwonych, przebarwiających się od wierzchołka ku dołowi. Jest to trawa rozłogowa o średniej wielkości, dorastająca do około 40 – 60 centymetrów wysokości.

‘Red Baron’ to trawa wymagająca gleby żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej, bogatej w potas oraz stanowiska słonecznego, ewentualnie tylko lekko zacienionego. Przy dużym zacienieniu wybarwienie liści jest mniej intensywne, zdecydowanie wtedy może dominować kolor zielony. Z kolei przy okresowych niedoborach wody, wybarwienie jest wyraźniejsze, zdecydowanie bardziej czerwone. Roślina, szczególnie młoda, jest mało odporna na silne mrozy, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Imperata to trawa bardzo dobrze prezentująca się na rabatach, szczególnie na tle mocno zielonych odmian innych roślin. Sprawdzi się również w pojemnikach, jak i na brzegu oczek wodnych.

.

Ostnica zwana również stipą to trawa o prostych, nitkowatych, zielonych liściach i luźnych, zwiewnych wiechach kwiatostanów. Dorasta do około 50 – 60 centymetrów, w większości rejonów Polski jest odporna na mróz. Wymaga gleb żyznych i przepuszczalnych, najlepiej piaszczystych oraz stanowiska zdecydowanie słonecznego.

Trawa ta, dzięki niezwykle luźnej i delikatnej budowie, nawet przy lekkim wietrze pięknie faluje, ukazując niezwykłe oblicze swojej urody.

Sprawdza się w przeróżnych kompozycjach na rabatach i w pojemnikach, a jej zwiewny pokrój jest doskonałym sposobem na „zmiękczenie” formy innych, sztywnych roślin.

.

Rozplenica ‘Hameln’ to jedna z popularniejszych traw ozdobnych w ogrodach. Tworzy zielone kępy luźnych, rozlewających się, wąskich liści, dorasta do około 80 centymetrów. Kwitnie stosunkowo wcześnie, zazwyczaj już w końcówce lipca, a jej puszyste kwiatostany przypominają wąskie szczotki, które początkowo są zielono – białe, później różowawe, aż stają się szaro – brunatne.

Liście z kolei jesienią przebarwiają się na oryginalny, pomarańczowo – rudy kolor.

Rozplenica ‘Hameln’ zdecydowanie preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Nie należy do gatunków wymagających, najlepiej rośnie jednak w żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie. W zasadzie jest mrozoodporna, jednak w przypadku młodych roślin i w chłodniejszych rejonach kraju, warto pomyśleć o jej zimowym okryciu.

Trawa ta pięknie wygląda przede wszystkim sadzona pojedynczo, ale również w kompozycjach naturalistycznych. Bardzo dobrze prezentuje się na obrzeżach rabatach, w połączeniu z innymi roślinami, mając za sobą ich wyższe piętra.

.

Rozplenica czyli piórkówka japońska ‘Black Beauty’ to swego rodzaju nowość w polskich ogrodach. Roślina zbliżona pokrojem do rozplenicy ‘Hameln’, jednak zdecydowanie od niej wyższa, osiągając około metra wysokości i średnicy.

Posiada długie, wąskie liście oraz szczotkowate kwiatostany, które początkowo są popielato – brunatne, a później nabierają fioletowych odcieni. Kwitnie zwykle od połowy lata, a kwiaty utrzymują się aż do zimy.

Rozplenica ta wymaga gleby wilgotnej, stosunkowo żyznej oraz stanowisk ciepłych i słonecznych. Podobnie jak odmiana ‘Hameln’ jest w zasadzie mrozoodporna, jednak w przypadku młodych roślin i w chłodniejszych rejonach kraju, warto pomyśleć o jej zimowym okryciu.

 

Idealnie sprawdzi się na rabatach w kompozycjach z innymi roślinami jak również sadzona pojedynczo.

.

Trzcinnik to trawa tworzącą gęste, wolno rozrastające się kępy o średnicy około 60 centymetrów i wysokości około metra. W czasie kwitnienia dorasta do około metra osiemdziesięciu centymetrów. Roślina o zwartym pokroju, żywym, zielonym ubarwieniu liści oraz delikatnym, rozpierzchłym kwiatostanie, początkowo czerwono – brązowym, a później beżowo – żółtym.

Trzcinnik ma niewygórowane wymagania, jednak bujniej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych. Jest tolerancyjny i akceptuje również gorsze warunki, w tym także okresowe susze. Lubi miejsca słoneczne i półcieniste, jest zdecydowanie mrozoodporny. Co również ważne, bardzo łatwo rozmnaża się przez podział, co najlepiej wykonywać wiosną lub jesienią.

Trzcinnik dobrze wygląda sadzony pojedynczo, ale najlepiej sprawdza się w grupach, tworząc duże, gęste obszary.

.

Ozdobna, silnie rosnąca trawa, tworząca duże, gęste i przewieszające się kępy, wysokości nawet do 2 metrów. Wśród miskantów wyróżnia się biało – żółtym obrzeżem liścia. W polskich warunkach kwitnie stosunkowo rzadko, stąd warto go traktować jako odmianę ozdobną ze względu na ciekawe ulistnienie.

Miskant ten najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych.

Jak wszystkie miskanty jest gatunkiem szybko rosnącym, mimo to nie należy do traw inwazyjnych, które rozrastają się w sposób niekontrolowany. W pierwszych dwóch latach po posadzeniu warto pamiętać o zimowym okrywaniu, później, kiedy kępa się rozrośnie, wytrzymuje zimy bez okrycia.

Polecany do sadzenia w dużych rabatach, najlepiej nawadnianych. Dobrze wygląda zarówno pojedynczo w otoczeniu niższych roślin, jak i w grupach, szczególnie w dużych ogrodach naturalistycznych. Warto jednak pamiętać, że jedna roślina potrzebuje około 2 – 3 metrów kwadratowych.

.

Miskant ‘Memory’ to szybko rosnąca trawa ozdobna, tworząca wyprostowane kępy, u dołu węższe, u góry szerokie, jesienią zwieńczona dużymi, jedwabistymi kwiatostanami.

Dorasta do 2,5 metra wysokości, około półtora metra szerokości, liście ma długie, dosyć szerokie, szczególnie w porównaniu do innych odmian, regularnie zwężające się, zielone z białym nerwem głównym przebiegającym przez środek. Pod koniec lata z wierzchołków źdźbeł wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany, w jasnym, biało – perłowym kolorze. Pod koniec sezonu kwiatostany stają się srebrzyste, a liście nabierają żółto – pomarańczowej barwy i zasychają.

Miskant ‘Memory’ preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, a stanowiska słoneczne. Jest odporny na mróz, choć przez pierwsze dwa lata po posadzeniu, zanim kępa się wystarczająco zagęści, warto pomyśleć o okrywaniu.

Ze względu na swoją wielkość miskant pięknie prezentuje się na rabatach, szczególnie w otoczeniu innych, niższych pięter roślin, bylin czy innych odmian traw. Dobrze wygląda w okolicy oczek wodnych, a w większych grupach jest doskonałą propozycją do dużych ogrodów naturalistycznych.

.

Kolejna odmiana miskanta, zbliżona nieco do ‘Memory’, jednak wyraźnie niższa. Tworzy kępy o wysokości około półtora metra, w czasie kwitnienia dorasta do około dwóch metrów. Cenna odmiana między innymi ze względu na atrakcyjny, pomarańczowy, przechodzący w rudy, a potem słomkowy kolor liści. Kwiaty, które pojawiają się późnym latem, zebrane są w okazałe, początkowo czerwone, a później srebrzyste, wyprostowane wiechy, osadzone wysoko ponad liśćmi.

Trawa ta wymaga żyznej, stale wilgotnej gleby i słonecznego albo tylko lekko zacienionego stanowiska. Młodsze rośliny warto zabezpieczyć przed mrozem.

Polecana do sadzenia w dużych rabatach, w otoczeniu niższych roślin, co ważne, najlepiej w ogrodach nawadnianych. Szczególnie dobrze będzie wyglądała w założeniach naturalistycznych – pojedynczo lub po kilka w grupie.

.

Ostatnia z propozycji to trawa ozdobna pod nazwą miskant chiński ‘Rosi’. Bardzo wysoka odmiana zachwycająca kaskadowym pokrojem oraz obfitym kwitnieniem. Dorastać może nawet do dwóch metrów siedemdziesięciu centymetrów wysokości. Tworzy atrakcyjne kępy – długich, szerokich, łukowato przewieszających się liści, które są ciemnozielone, a jesienią przyciągają wzrok czerwonofioletowym przebarwieniem.

We wrześniu ukazują się zwiewne kwiatostany, które najpierw są delikatnie zaróżowione, a później srebrno – białe.

Trawa mrozoodporna oraz tolerancyjna w stosunku do odczynu podłoża. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych.

Podobnie jak wcześniejsze odmiany miskantów, odmiana ‘Rosi’ pięknie prezentuje się sadzona w grupach lub pojedynczo wśród innych bylin lub niższych traw ozdobnych. Jest świetną propozycją na duże rabaty, do sadzenia w okolicach oczka wodnego oraz do tworzenia masowych nasadzeń w dużych ogrodach naturalistycznych.

.

Mam nadzieję, że wśród tych 10 propozycji znalazłeś coś dla siebie. Pokazane trawy to odmiany sprawdzone w naszych ogrodach, które jak widziałeś, pięknie komponują się na rabatach. Warto więc pokazane rozwiązania powielać i skorzystać z tego, co oferuje 10 najładniejszych odmian traw ozdobnych.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: Sungarden

    Piękne zestawienie traw. Dodam jeszcze od siebie, że trawy ciekawie wyglądają w ogrodzie nawet w zimie, więc warto je wykorzystywać w ogrodowych aranżacjach.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *