Wieloletnie kwiaty na rabatę – 10 kwitnących bylin od A do Z

Wieloletnie kwiaty na rabatę 0

Kwiaty wieloletnie, czyli kwitnące byliny, są nieodłącznym elementem prawie każdego ogrodu. Rozweselają aranżacje tęczą barw, wabią owady, pięknie pachną… W tym poście zebrałem dla Ciebie 10 niezawodnych kwiatów wieloletnich, które warto zaprosić na rabatę. 

Jak wiadomo, kwiaty nie są zarezerwowane wyłącznie dla bylin, czyli wieloletnich roślin zielnych. Kolorowe płatki, miły aromat i słodki nektar oferuje mnóstwo roślin jednorocznych, sezonowych, drzew i krzewów. Jednak kwiaty wieloletnie (kwitnące byliny), mają nad nimi przewagę z kilku różnych powodów.

Kwiaty jednoroczne trzeba wysiewać co roku od nowa lub co sezon kupować nową rozsadę. Jest z tym nieco zachodu, poza tym oznacza to coroczne koszty. Wiele kwiatów jednorocznych rozsiewa się samodzielnie, jednak ich nasiona kiełkują w przypadkowych miejscach, gdzie nie zawsze są mile widziane. 

Krzewy i drzewa zwykle kwitną krócej od bylin. Jasne, istnieją wyjątki od tej reguły, z różami i hortensjami na czele, niemniej kwiaty pojawiające się nieprzerwanie przez wiele tygodni częściej spotyka się u bylin. O ile z krzewami bywa różnie, drzewa, ze względu na spore rozmiary, raczej nie nadają się na rabatę. 

Klasyczne kwiaty balkonowe, takie jak pelargonie i petunie, zdają się kwitnąć bez końca. Z drugiej strony, w naszym klimacie są uprawiane jako rośliny sezonowe. Nawet jeśli uda Ci się je przezimować w pomieszczeniu, w kolejnym sezonie raczej nie powtórzą równie obfitego przepychu kwiatów.

Tymczasem byliny, przynajmniej te uprawiane z powodu pięknych kwiatów, zwykle kwitną długo i obficie. Spędzają zimę w gruncie, a wiosną co roku się odradzają. Kwiaty wieloletnie osiągają bardzo zróżnicowane rozmiary, jednak zdecydowana większość atrakcyjnie kwitnących bylin nadaje się na rabaty.

Wybór gatunków i odmian kwitnących bylin jest niemal nieograniczony. Podróżując Busem po ogrodach, niektóre z nich spotykałem zdecydowanie częściej od innych. To właśnie one goszczą na mojej subiektywnej liście 10. kwiatów wieloletnich na rabatę.

.

  1.  Aster

Astry bylinowe (Symphyotrichum, dawniej Aster) uprawiane w ogrodach kwitną przeważnie jesienią. Wśród nich największą popularnością cieszą się aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae), aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii) oraz aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosus). Zależnie od odmiany te wieloletnie kwiaty kwitną w odcieniach fioletu, różu i bieli, osiągają od około 30 cm do ponad 1 m wysokości. Nadają się na słoneczną rabatę z żyzną, umiarkowanie wilgotną glebą. 

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1e

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1k

Wieloletnie kwiaty na rabatę 1l

.

  1.  Funkia

Funkie (Hosta) słyną przede wszystkim z ozdobnych liści. Warto pamiętać, że oferują również efektowne kwiaty. Są wieloletnie, posadzone na rabatę cieszą oko co sezon. Strzeliste grona fioletowych, rzadziej białych dzwonków mogą ukazywać się w różnych terminach przez całe lato. Funkie lubią cieniste lub półcieniste, niezbyt suche miejsca. Przykłady aranżacji z ich udziałem znajdziesz w tym poście.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2g

Wieloletnie kwiaty na rabatę 2h

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

  1.  Jeżówka

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) wbrew nazwie nie zawsze jest purpurowa. Odmiany kwitną w odcieniach czerwieni, różu, bieli, pomarańczu, a nawet zieleni. Są wybitnie miododajne i bardzo atrakcyjne dla motyli! Te wieloletnie kwiaty osiągają od 40 cm do nawet 1,5 m wysokości. Są wprost stworzone na rabatę w pełnym słońcu. Dobrze znoszą suszę i mróz, generalnie nie sprawiają problemów w uprawie. Jeśli szukasz pomysłu na rabatę z jeżówkami, zajrzyj do tego postu

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3g

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3h

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3i

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3j

Wieloletnie kwiaty na rabatę 3k

.

  1.  Liliowiec

Liliowce (Hemerocallis) to wieloletnie kwiaty, które można posadzić na rabatę i pozostawić samym sobie. Dobrze radzą sobie w słońcu i półcieniu. Tworzą gęste kępy wąskich, długich liści, wśród których od maja do lipca wyrastają kwiatostany. Każdy kwiat liliowca żyje tylko jeden dzień, ale bylina codziennie tworzy nowe. Jedyna pielęgnacja, jakiej potrzebują liliowce, to usuwanie łodyg po przekwitłych kwiatostanach.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 4g

.

Korzystając z okazji polecam mój kanał na Tik-Toku, gdzie również znajdziesz mnóstwo podpowiedzi i inspiracji.

@zogrodemnaty

.

  1.  Płomyk

W ogrodach dominują dwa gatunki płomyków (Phlox), nazywanych potocznie floksami. Płomyk szydlasty (Phlox subulata) tworzy poduchowate kobierce, które od marca do maja szczelnie pokrywają się białymi lub różowymi kwiatami. To doskonały kandydat na skalniak albo obwódkę rabaty. 

Wieloletnie kwiaty na rabatę 5

Wieloletnie kwiaty na rabatę 5b

Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) to jego przeciwieństwo. Wiele odmian dorasta do ponad 100 cm. Tworzy gęste kępy wyprostowanych pędów zakończonych półkulistymi wiechami różowych, białych lub czerwonych kwiatów, które wabią motyle. Pojawiają się od czerwca do sierpnia, a jeśli zetniesz je tuż po przekwitnięciu, bylina może ponowić kwitnienie we wrześniu. Płomyk wiechowaty jest w pełni mrozoodporny, może rosnąć w słońcu lub półcieniu. Najobficiej kwitnie w żyznej, próchnicznej glebie, która nigdy do końca nie wysycha. 

Wieloletnie kwiaty na rabatę 5c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 5cc

Wieloletnie kwiaty na rabatę 5d

.

  1.  Pysznogłówka

Pysznogłówka (Monarda), nazywana też bergamotką, w pełni lata tworzy główkowate kwiatostany o oryginalnej budowie. Jest dość wymagająca: słoneczne stanowisko z żyzną, przepuszczalną, ale stale umiarkowanie wilgotną glebą to warunek obfitego kwitnienia. Jej odmiany kwitną na czerwono, biało, różowo lub fioletowo, ich wzrost waha się w granicach 40-120 cm. Te wieloletnie kwiaty wyjątkowo dobrze pasują na rustykalną rabatę.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6e

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 6g

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Wieloletnie kwiaty na rabatę 101

.

  1.  Rozchodnik

Rozchodniki (Sedum) to bardzo liczny i zróżnicowany rodzaj bylin, jednak z efektownych kwiatostanów słynie głównie rozchodnik okazały (Sedum spectabile = Hylotelephium spectabile) i jego mieszańce. Te wieloletnie kwiaty kwitną późno, od sierpnia do przymrozków, a potem zaschnięte baldachy na sztywnych łodyżkach zdobią rabatę przez większość zimy. Rozchodniki są zaliczane do ogrodowych sukulentów: nawet przewlekła susza to dla nich fraszka!

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7e

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 7g

.

  1.  Rudbekia

Rudbekia (Rudbeckia) to królowa pełnego słońca i rabat preriowych (o których pisałem już w tym poście). Zresztą, nawet z wyglądu jej kwiatostany przypominają słoneczka z ciemnymi wypukłymi środkami. Pszczoły i motyle lgną do nich jak magnes! Rudbekie kwitną od lipca do przymrozków, a zimą pozostają po nich oryginalne zaschnięte koszyczki. Jak widzisz, kwiaty wieloletnie mogą na dodatek urozmaicać rabatę nawet wtedy, gdy przekwitną.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8e

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 8g

.

  1.  Szałwia

Istnieje prawie 1000 gatunków szałwii (Salvia). Są wśród nich kwiaty wieloletnie i jednoroczne, na dużą i małą rabatę. Wśród bylinowych gatunków szczególną popularnością w ogrodach cieszy się szałwia omszona (Salvia nemorosa). Kwitnie obficie całe lato ku uciesze owadów zapylających. Smukłe świecowate kwiatostany mogą być fioletowe, granatowe, białe albo różowe. Rzadkim rarytasem jest egzotyczna szałwia szkarłatna (Salvia coccinea). Osiąga do 1 m wysokości, starannie okryta może zimować w gruncie. W przeciwieństwie do swoich kuzynek lubi wilgotne, a nawet podmokłe miejsca.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9e

Wieloletnie kwiaty na rabatę 9f

.

  1.  Zawilec

Zawilce jesienne, czyli zawilec hupecheński (Anemone hupehensis) i jego mieszańce, kwitnąco kończą sezon. Odmiany osiągają od 40 cm do prawie 1,5 m wysokości. Od sierpnia do końca października rozwijają białe, różowe lub fioletowe kwiaty z żółtym środkiem. Dekoracyjne są również trójklapowe ząbkowane liście. Te wieloletnie kwiaty najlepiej nadają się na półcienistą rabatę, ale jeśli mają zapewnione przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże, poradzą sobie w słońcu. Idealnie komponują się w ogrodach naturalistycznych, wiejskich, angielskich i japońskich. 

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10b

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10c

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10d

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10f

Wieloletnie kwiaty na rabatę 10g

.

Wieloletnie kwiaty na rabatę 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Kwiaty wieloletnie na pewno wzbogacą każdą rabatę. Kwitnące byliny dobrze komponują się z trawami ozdobnymi, niskimi krzewami, roślinami jednorocznymi i oczywiście innymi bylinami. Bez większego trudu możesz dobrać gatunki wieloletnich kwiatów, które będą kwitły na rabacie na przemian od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *