Ciągi komunikacyjne, czyli różnego rodzaju ścieżki czy alejki, porządkują przestrzeń ogrodu, łączą jego najważniejsze punkty, a jednocześnie wpływają na jego wygląd. Ciekawy pomysł na alejki w ogrodzie może zdziałać wiele dobrego, o czym przekonasz się podczas lektury tego posta.
Ogród to nie tylko rośliny, ale także takie elementy, jak mała architektura, oświetlenie i ciągi komunikacyjne. Praktyczne funkcje to jedno, ale znaczenie powinna mieć również estetyka. Porządnie wykonane alejki pasujące do stylu reszty ogrodu podnoszą cały projekt o klasę wyżej. O tym, z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie, pisałem już w tym oraz tym poście. Tym razem chciałbym Ci przedstawić jeden konkretny, bardzo efektowny pomysł na alejki w ogrodzie, który możesz łatwo zaadaptować do własnych potrzeb.
.
Pomysł na alejki w ogrodzie – stonowana różnorodność
Dość trudno jest znaleźć oryginalny pomysł na alejki w ogrodzie w eleganckim stylu, utrzymanym głównie w odcieniach bieli, zieleni oraz szarości, z niewielką domieszką brązu i pastelowego różu. Z jednej strony nawierzchnie powinny pasować do spokojnej, stonowanej palety barw nasadzeń, z drugiej w takiej sytuacji łatwo o nudę. Właściciele posesji odwiedzonej niedawno przez Busa rozwiązali ten problem mistrzowsko. Ich pomysł na alejki w ogrodzie polegał na wykonaniu poszczególnych fragmentów ciągów komunikacyjnych z różnych materiałów, ale o podobnej kolorystyce. Dzięki temu ścieżki czy alejki wyglądają ciekawie, a jednocześnie stanowią spójną całość.
.
1. Szara kostka brukowa
W tej części posesji pomysł na alejki w ogrodzie jest równie prosty jak ich przebieg. Ścieżki przecinają się prostopadle, nie ma żadnych łuków ani kątów ostrych czy rozwartych. Czysta geometria współgra z nawierzchnią wykonaną z dwóch rodzajów betonowej kostki brukowej: jasno- i ciemnoszarej, ułożonych w proste pasy. Dwa odcienie bruku zdają się nawiązywać do kolorystyki pni brzóz rosnących wzdłuż alejki.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
2. Granitowy bruk
W dalszej części posesji pomysł na alejki w ogrodzie wyraźnie się zmienia, ale paleta barw nadal ogranicza się do szarości. Fragment ścieżki przy składziku jest wyraźnie szerszy i biegnie po łagodnym łuku. Jej nawierzchnię stanowi drobna, granitowa kostka brukowa.
Ten sam materiał wykorzystano również przy wiszącym fotelu, przy czym dokładny przebieg ciągu komunikacyjnego zaznaczono dodatkowo za pomocą długich i wąskich betonowych płyt chodnikowych.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
3. Płyty chodnikowe i ściółka
W cienistej części działki alejkę również wykonano z szarych podłużnych płyt chodnikowych, ale tym razem ułożonych na gruboziarnistym granitowym grysie. Na pierwszy rzut oka trudno go dostrzec, szerokie fugi ścieżki wypełniają bowiem igliwie oraz szyszki. Opadają z gałęzi potężnego świerka, rozciągających się ponad głowami spacerowiczów. Ponieważ płyty chodnikowe wystają znacznie ponad powierzchnię grysu, zalegająca ściółka nie stanowi problemu, a jedynie zapewnia naturalną dekorację.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
4. Płyty w trawniku
Fragment ciągu komunikacyjnego w okolicy drewnianej huśtawki wykonano z małych jasnoszarych płyt chodnikowych, ułożonych bezpośrednio na trawniku. Wygląda to bardzo naturalnie i nieformalnie, mimo geometrycznej trasy alejki. Ten dość swobodny styl odzwierciedla wypoczynkowy charakter tej części ogrodu, podobnie jak kolorystyka wzbogacona o pudrowy róż rozchodnika oraz purpurę berberysu. Pamiętaj, że kamienne bądź betonowe płyty powinny leżeć równo z powierzchnią trawnika. W przeciwnym razie utrudnią koszenie, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia kosiarki. Pomysł na alejki w ogrodzie musi iść w parze z przemyślaną realizacją!
.
5. Płaskie kamienie
Niewielki odcinek alejki, łączący odcinek ścieżki biegnący przez trawnik z betonowymi płytami w cienistej części działki, wykonano z dużych płaskich kamieni ułożonych w nieregularną mozaikę. Szerokie fugi pomiędzy kamiennymi „puzzlami” wypełnia świerkowe igliwie, z korzyścią dla wyglądu aranżacji. Naturalistyczny efekt pasuje do swobodnego charakteru nasadzeń z różnorodnych iglaków.
.
6. Trawa wśród cegieł
Fragment ogrodu, konkretnie niewielka skarpa, diametralnie różni się od reszty posesji. Miejsce bieli i szarości zajęły beże i czerwień, typowe dla starych cegieł. To właśnie ten materiał wykorzystano do ułożenia nietypowego skalniaka, obsadzonego różnymi gatunkami rozchodników. Jeśli chodzi o alejkę, nastąpiła swego rodzaju zamiana miejsc: trawiasta ścieżka przebiega wśród cegieł, podczas gdy zwykle jest na odwrót.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
7. Klasyczny bruk
Ciekawy pomysł na alejki w ogrodzie sprawia, że nawierzchnia podjazdu wydaje się wręcz nudna. Niemniej beżowy bruk z betonowych kostek jest rozwiązaniem praktycznym i odpowiednim w przypadku odcinków ciągów komunikacyjnych narażonych na obciążenia. W końcu samochód swoje waży, nie mówiąc już o Busie!
.
Podsumowując
Pomysł na alejki w ogrodzie, oparty na różnorodnych materiałach utrzymanych w podobnej kolorystyce, okazał się strzałem w dziesiątkę. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w sąsiedztwie nasadzeń w ograniczonej, spokojnej palecie barw. W przypadku tęczowej mozaiki rozmaitych kwiatów lepiej prezentują się jednolite nawierzchnie ścieżek, pozwalające uniknąć wrażenia przesytu i chaosu.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024