Miejski, nowoczesny ogród czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 17

nowoczesny ogród 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten miejski, nowoczesny ogród urządzony ze smakiem i w wielkiej, kolorystycznej dyscyplinie.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 17 – miejski, nowoczesny ogród

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku, a wyróżnikiem jest właśnie nowoczesny charakter tego miejsca, wpisany w typowe miejskie osiedle.

nowoczesny ogród 2

Ta nowoczesność doskonale łączy się tu z naturalnością, która obecna jest zarówno w elementach zagospodarowania, jak i nasadzeniach.

nowoczesny ogród 3

Natomiast na to wszystko nakłada się niezwykła dyscyplina kolorystyczna, ale o tym za chwilę. Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej siedemnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Wrocław położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

nowoczesny ogród 4

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 17, to właśnie lokalizacja siedemnastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 100 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już siedemnaście, z siedemnastu ogrodów:

nowoczesny ogród 5

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował przy ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatycznymi Gospodarzami tego miejsca.

nowoczesny ogród 6

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Szesnasty odwiedzony w tym sezonie ogród, jak już wspomniałem, położony jest we Wrocławiu, a mówiąc konkretnie, na osiedlu zlokalizowanym na jego obrzeżach. Działka ma kształt prostokąta, jest wąska i długa. W jej przedniej części zlokalizowany jest budynek mieszkalny, obok którego znajduje się podjazd, prowadzący w głąb posesji, do właściwego ogrodu.

nowoczesny ogród 7

nowoczesny ogród 8

A ten rozpoczyna gustownie zaaranżowany taras za budynkiem,

nowoczesny ogród 9

nowoczesny ogród 10

który otwiera widok na cały, nowoczesny ogród.

nowoczesny ogród 11

nowoczesny ogród 12

Jednak mówiąc precyzyjnie to na jego pierwszą cześć, którą można nazwać główną, reprezentacyjną i najbardziej użytkową.

nowoczesny ogród 13

nowoczesny ogród 14

Z kolei z niej, takim kończącym się chodnikiem,

nowoczesny ogród 15

przechodzi się do tylnej części ogrodu, ciągnącej się aż do zakończenia posesji.

nowoczesny ogród 16

nowoczesny ogród 17

nowoczesny ogród 18

nowoczesny ogród 18a

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Siedemnasty ogród, czyli miejski i nowoczesny ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, a konkretnie nowoczesny, zdecydowanie geometryczny charakter tego miejsca. Obecny jest zarówno w kształcie nawierzchni,

nowoczesny ogród 19

nowoczesny ogród 20

nowoczesny ogród 21

formie budynków gospodarczych,

nowoczesny ogród 22

nowoczesny ogród 23

ale także w dodatkach i prowadzeniu roślin, gdzie daje się zauważyć wiele elementów kulistych.

nowoczesny ogród 24

nowoczesny ogród 25

nowoczesny ogród 26

nowoczesny ogród 27

nowoczesny ogród 28

Natomiast gdybym powiedział, że to taki ogród nowoczesny w 100 procentach, zdecydowanie nie byłaby to prawda. Dlatego, że występuje w nim wiele elementów pasujących do ogrodów swobodnych i naturalistycznych. Przykładem może być ciekawa ścieżka, która wychodzi typowego „z chodnika”,

nowoczesny ogród 29

a następnie swobodnie biegnie przez niewielki iglasty lasek,

nowoczesny ogród 30

nowoczesny ogród 31

nowoczesny ogród 32

by zakończyć się kamienną nawierzchnią prowadzącą do tylnej części ogrodu.

nowoczesny ogród 33

nowoczesny ogród 34

Ten oryginalny i nowoczesny ogród, jak wspomniałem, utrzymany jest w wyjątkowej dyscyplinie kolorystycznej. W zakresie zagospodarowania i dodatków dominują szarości połączone z bielą,

nowoczesny ogród 35

nowoczesny ogród 36

nowoczesny ogród 37

nowoczesny ogród 38

nowoczesny ogród 39

nowoczesny ogród 40

nowoczesny ogród 40a

co z kolei gustownie zestawione jest z obecnym w wielu elementach, naturalnym drewnem.

nowoczesny ogród 41

nowoczesny ogród 42

nowoczesny ogród 43

nowoczesny ogród 44

Podobna dyscyplina panuje także w nasadzeniach roślinnych, gdzie z kolei biel elegancko łączy się z zielenią.

nowoczesny ogród 45

nowoczesny ogród 46

nowoczesny ogród 47

nowoczesny ogród 48

Natomiast udało mi się wypatrzyć jeden mocny akcent kolorystyczny, który obecny jest dobrze wkomponowanych, oryginalnych dekoracjach, jak myślę, będących kiedyś sklepowymi manekinami.

nowoczesny ogród 49

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

nowoczesny ogród 50

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Gospodarzy.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

nowoczesny ogród 51

nowoczesny ogród 52

nowoczesny ogród 53

nowoczesny ogród 54

nowoczesny ogród 55

nowoczesny ogród 56

nowoczesny ogród 57

nowoczesny ogród 58

nowoczesny ogród 59

nowoczesny ogród 60

nowoczesny ogród 61

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, mieć swój własny styl i aranżować przestrzeń według swojego pomysłu. W tym miejscu stworzone zostało wyjątkowe połączenie nowoczesności z naturalnością, co teoretycznie stanowi dwa zupełnie odmienne style. Jednak tutaj zostało to zrobione tak dobrze, co dowodzi, że takie połączenia są możliwe i mogą dawać niesamowite efekty.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. miejski, nowoczesny ogród.

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym jest nowoczesność, umiejętnie połączona z naturalnością.
 • Warto także trzymać dyscyplinę, nie stosować „wszystkich rodzajów wszystkiego”. Ciekawie sprawdza się to także w przypadku kolorystyki, gdzie stonowane kolory dają takie właśnie efekty.
 • I najważniejsze. Jak pokazuje to miejsce, nowoczesny ogród też może być ciekawy. A miejska działka wcale nie musi być skazana na coś nudnego czy szablonowego. Tutaj Gospodarze pokazali, że takie warunki, do tego wąski i wydłużony kształt, także nie stanowią problemów. Liczy się pomysł i poczucie smaku, a afekty przychodzą same.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc siedemnastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *