Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 16 – część 1.

1 busem przez polskie ogrody ogrod 16 2019
1 busem przez polskie ogrody ogrod 16 2019

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na szesnastą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, szesnastego już w sezonie 2.

Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 16 – Ogród Cioci Gosi

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Natomiast myślę, że nazwa „Ogród Cioci Gosi” jeszcze niewiele Ci mówi. Stąd muszę wtrącić swoje „trzy grosze”. A zatem to ogród wyjątkowo wypieszczony, równiutki, w którym każda roślina ma swoje miejsce i wydaje się, że wszystko jest pod całkowitą kontrolą. Zresztą nie wydaje się – tak jest. To taki prawdziwy „Ogrodowy cukiereczek”.

Wracając jednak do kulisów mojej szesnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Buczkowice, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 16, to właśnie lokalizacja szesnastego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 240 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już szesnaście, z ogrodów od 1 do 16.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkęGdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Gosią. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Szesnasty odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie śląskim. W niewielkiej miejscowości w pobliżu Szczyrku. Ogród nie jest duży, ma powierzchnię kilu arów. W centralnej części stoi budynek mieszkalny, który dosłownie otoczony jest ogrodem. Dlatego, że od frontu znajduje się ładnie zagospodarowany przed ogródek, a boki i tył zajmuje już właściwy ogród, ze wszystkimi swoimi geometrycznymi rabatami rozmieszczonymi głównie po obrysie działki i budynku.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Szesnasty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

  • przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród geometryczny, a zatem nowoczesny, ale ze względu na zróżnicowane nasadzenia, łączący elementy stylu naturalnego,
  • po drugie to ogród wyjątkowo uporządkowany, w którym rośliny trzymane są „w ryzach”, a zatem nie wykraczają poza wyznaczone obszary,
  • a obszary te, to przede wszystkim zlokalizowane po obrysie ogrodu rabaty, które niejako stanowią ramy całego terenu,
  • ramy te w głównej mierze wyznacza również rabata wokół budynku, która stanowi świetne optyczne uzupełnienie całości.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów. W relacji tej nie będę się zbyt dużo rozpisywał, ponieważ zdaję sobie sprawę, że piszę za dużo…. Tymczasem obrazy mówią więcej niż tysiąc słów.

Przedogródek

Pierwszym najbardziej widocznym elementem po wejściu do ogrodu, jest znajdujący się od frontu przedogródek. Pięknie skomponowany i zestopniowany.

Rabata centralna przy domu

Drugi najbardziej charakterystyczny element ogrodu stanowi piękna, frontowa rabata przy domu, która jednocześnie jest przedłużeniem przedogródka.

Rabaty wokół działki i budynku

A dalej to już festiwal regularnych i trzymanych w ryzach rabat, które mają jeszcze jedną zaletę.

Tworzą ramy trawnika, który również staje się regularny, geometryczny i dający poczucie przemyślanego. I tak właśnie jest w tym ogrodzie. Co więcej jest to trawnik bardzo zadbany, który wyjątkowo pasuje do tego nowoczesnego charakteru ogrodu.

Wyspy

Rabaty i trawnik mają jeszcze jedną fajną zaletę. Tworzą efektowne wyspy.

Jedna z nich ma jeszcze dodatkową funkcję. Jest umiejętną osłoną znajdującego się pod nią szamba.

Bogactwo dekoracji

Ogród Gosi aż kipi od pomysłowych dekoracji. I co ważne, większość z nich to metaloplastyka, osobiście zrobiona przez jej Męża.

Ale co ważne, wiele z nich to metaloplastyka, osobiście zrobiona przez jej Męża.

A obok nich także sztuka w betonie, również dzieło tej samej osoby.

Mnogość gatunków roślin

Szesnasty odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją geometryczną, uporządkowaną formą. Jednak ma on w sobie jedną niebywałą rzecz. To mnogość gatunków roślin, których na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać. Wydaje się, że to ogród wyjątkowo oszczędny w tym zakresie, a tymczasem fakty są zupełnie inne. Pod tym płaszczykiem uporządkowania, za wychodzącymi na pierwszy plan formowanymi roślinami, kryje się cała mnogość innych gatunków. Jednak jak to wygląda zobaczysz już w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o „Ogrodzie Cioci Gosi oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: Lukas

    Plecam stronę ogrodowisko.pl pani Danuty Młodziak i jej męża Witka. Niesamowita strona z wizytówkami ogrodów prywatnych. Kopalnia wiedzy i inspiracji. Ta strona też jest super!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *