Klon palmowy jest niesamowicie dekoracyjny: barwne, koronkowe liście, malowniczy pokrój, oryginalne kwiaty, a do tego zmieści się w każdym ogrodzie. Przedstawiam Ci najciekawsze kompozycje z klonem palmowym, napotkane podczas podróży Busem.
Jak zwykle zacznę od krótkiego przedstawienia Ci głównego bohatera tego postu.
Klon palmowy (Acer palmatum) to duży krzew lub małe drzewko o orientalnym rodowodzie. Pochodzi z Japonii i Korei Południowej, gdzie dorasta do 3-5 m. Rośnie bardzo powoli, zresztą w uprawie dominują odmiany karłowe, osiągające 1-2 m wysokości i podobną lub nieco większą średnicę.
Cechuje go malowniczy pokrój z szeroką, parasolowatą koroną. Dzięki niemu klon palmowy jest atrakcyjny również zimą, w stanie bezlistnym. Jednak znak rozpoznawczy tego gatunku to wachlarzowate, szalenie dekoracyjne liście. Znacznie różnią się w zależności od odmiany: mogą być silnie powcinane albo wręcz koronkowe, mienią się odcieniami żółci, zieleni, czerwieni, purpury i brązu. To sprawia, że klon palmowy w ogrodzie i jego kompozycje z daleka przyciągają wzrok.
‘Dissectum Garnet‘
‘Dissectum‘
‘Wilson’s Pink Dwarf’
.
Jesienią nawet odmiany o zielonym ulistnieniu przebarwiają się na intensywne ogniste kolory.
W kwietniu rozwijające się młode liście wyglądają jak nie z tego świata.
Tuż po nich pojawiają się baldachogrona drobnych czerwonych kwiatów lubianych przez pszczoły. Dość szybko zastępują je owoce, czyli małe, szkarłatne, klonowe noski.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Jak uprawiać
Klon palmowy w ogrodzie i jego kompozycje mogą rosnąć w słońcu lub półcieniu. Roślina najintensywniej wybarwia się w miejscach słonecznych, ale w chłodnych regionach kraju lepiej zapewnić jej lekkie ocienienie. Lubi stanowiska osłonięte od wiatru oraz wilgotne, przepuszczalne, próchnicze gleby o lekko kwaśnym odczynie.
Korzeni się płytko, więc wskazane jest ściółkowanie korą lub innym materiałem, dla zapewnienia stałej wilgotności podłoża. Służy mu wyższa wilgotność powietrza, dlatego dobrze czuje się posadzony w pobliżu zbiornika wodnego.
To świetny kandydat na bonsai, zwłaszcza miniaturowe odmiany. Z wiekiem jego mrozoodporność wzrasta, ale w pierwszych latach uprawy młode okazy trzeba okryć na zimę białą agrowłókniną, słomą lub ostatecznie gałązkami iglaków. Uprawiany w pojemniku wymaga szczególnie starannego zabezpieczenia przed mrozem (pamiętaj o otuleniu doniczki i podłożeniu pod jej dno deski lub styropianu).
.
Warto wiedzieć
Alternatywą dla klonu palmowego jest klon japoński (Acer japonicum). Ma takie same wymagania, główne różnice to wyprostowany pokrój z kulistą koroną, nieco większe, bardziej „rozczapierzone” liście, a także wąskie, zwisające kwiatostany. Popularną odmianą jest ‘Aconitifolium’ o mocno powcinanych, niemal dłoniasto złożonych liściach. Jeśli chodzi o kompozycje, oba gatunki klonów można stosować w identyczny sposób.
.
Klon palmowy w ogrodzie – kompozycje
Pora przejść do rzeczy: klon palmowy w ogrodzie zawsze wygląda przepięknie, ale jego urodę mogą dodatkowo podkreślić ciekawe kompozycje. Potwierdza to kilka poniższych przykładów zaczerpniętych z ogrodów odwiedzonych przez Busa.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Nad wodą
Klon palmowy przepięknie wygląda posadzony nad wodą. Parasolowata sylwetka nasuwa skojarzenie z wierzbą płaczącą. Dzięki wysokiej wilgotności powietrza liściom nie grozi zasychanie pod wpływem palących promieni słońca, latem roślina jest mniej narażona na suszę, a zimą lepiej znosi silne mrozy. Tutaj odmianie ‘Dissectum Garnet‘ towarzyszą paproć narecznica samcza, jałowiec płożący ‘Lime Glow’, płomyk wiechowaty, poziomki, turzyca szerokolistna, liliowiec oraz metalowe figurki żurawi. Tło zapewniają choina kanadyjska oraz świerk kłujący.
.
- Z trawami ozdobnymi
Ta genialnie prosta kompozycja składająca się zaledwie z trzech składników jest atrakcyjna przez okrągły rok. Klon palmowy w ogrodzie od kwietnia do listopada prezentuje dekoracyjne liście, zmieniające kolor zależnie od pory roku. Zimą, gdy roślina straci ulistnienie, rolę pierwszoplanowej gwiazdy przejmie miskant chiński, którego suche liście i kwiatostany pozostają ozdobne po zaschnięciu aż do wiosny. Sinozielone kępy kostrzewy sinej są wiecznie zielone, więc miękki kobierzec wygląda mniej więcej tak samo niezależnie od pory roku. Idealną oprawę zapewnia ściółka z kremowego grysu. Ta efektowna kompozycja znajduje się bezpośrednio przy ścianie domu, tuż pod oknem. Stanowisko jest więc zaciszne i osłonięte od wiatru, do tego ściana budynku oraz kamień ozdobny w nocy wypromieniowują ciepło zgromadzone w dzień. W takich warunkach klon z pewnością nie przemarznie, za to latem będzie wymagał regularnego podlewania.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Przy podjeździe przed domem
Roślina tak atrakcyjna jak klon palmowy, tu w odmianie ‘Atropurpureum’, zasługuje na dobrze wyeksponowane miejsce w ogrodzie. Posadzony przy wejściu do budynku lub przy podjeździe będzie dobrze widoczny już od progu: zarówno gdy będziesz wracać do domu, jak i z niego wychodzić. Jednocześnie taka kompozycja stanowi wspaniałą wizytówkę Twojego ogrodu, witającą gości i domowników.
Co najmniej równie dobrze w tej roli sprawdzi się klon palmowy ‘Dissectum Garnet’. Tutaj współtworzy kompozycję przy szemrzącej kaskadzie wraz z pierisem japońskim, liliowcem i cyprysikiem tępołuskowym.
.
- Z różanecznikami
Zimozielone liście różaneczników sprawiają, że kompozycje z ich udziałem są dekoracyjne cały rok. Zapewniają kontrastowe ciemnozielone tło dla czerwonolistnego klonu palmowego ‘Dissectum Garnet’. Zarówno klon palmowy, jak i różaneczniki lubią osłonięte, zaciszne miejsca. Klon potrzebuje nieco więcej światła, więc rośnie z przodu, nieco dalej od szpaleru brzóz rzucających świetlisty cień na różaneczniki. Zarówno pod względem wyglądu, jak i wymagań doskonale pasują tu funkie. Ściółka z kory utrzymuje wilgotność podłoża i redukuje zachwaszczenie. Kontynuacją kompozycji jest złoty klon jesionolistny ‘Kelly’s Gold’ oraz hortensja ogrodowa, która jeszcze nie zdążyła się zazielenić.
.
- Przy tarasie
Z miejsca, w którym często spędzasz czas wolny, powinien rozciągać się piękny widok. Dlatego przy tarasie warto posadzić szczególnie atrakcyjne, wyjątkowe rośliny. W tej nowoczesnej kompozycji jaskrawoczerwony klon palmowy ‘Dissectum Garnet’ płonie wśród kolekcji iglaków i innych roślin zimozielonych. Jego bezpośrednim sąsiadem jest kulisty bukszpan, dalej wzdłuż ścieżki wyłożonej polbrukiem rosną cis i jodła koreańska. Po przeciwnej stronie alejki widać jodłę jednobarwną, cyprysik tępołuskowy i kosodrzewinę. Wiecznie zielony „mankiet” wzdłuż brzegu trawnika tworzy runianka japońska.
Z powodzeniem możesz również uprawiać klon japoński w donicy bezpośrednio na tarasie.
.
.
- W ogrodzie japońskim
Pochodzenie zobowiązuje, dlatego klon palmowy w ogrodzie jest idealnym kandydatem do kompozycji w orientalnym stylu. Tutaj występuje w kilku odmianach, którym towarzyszą m.in. azalie, sosny, paprocie oraz bambus. Orientalne kompozycje nie mogą obejść się bez kamienia i wody. Czym jeszcze się charakteryzują, dowiesz się z tego postu.
Tak naprawdę, aby wprowadzić w ogrodzie dalekowschodnią nutę, wystarczy połączyć klon palmowy ze stylizowaną kamienną pagodą.
.
- Przy ławeczce
Uzasadnienie jest podobne jak w przypadku tarasu: jeśli chętnie relaksujesz się na ławeczce w ogrodzie, klon palmowy będzie dla Ciebie wymarzonym towarzyszem. Będziesz mógł do woli przyglądać się z bliska filigranowej budowie liści odmiany ‘Dissectum Garnet’, cieszyć oczy jego malowniczym pokrojem i zmieniającą się z upływem sezonu kolorystyką. Jednocześnie ażurowa sylwetka klonu delikatnie osłoni Cię przed niepożądanymi spojrzeniami i zadba o przytulną atmosferę.
Jeśli zależy Ci na stworzeniu zacisznego kącika, uzupełnij klon palmowy o wyższe, gęstsze rośliny. w tym przypadku są to miskant chiński i hortensja bukietowa, a z drugiej strony ścieżki cyprysik groszkowy ‘Filifera Aurea’. Dodatkową dekorację zapewniają rozplenica japońska i kostrzewa sina.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Na półwyspie
Aby w pełni wyeksponować walory klonu palmowego ‘Dissectum Garnet’, w tym ogrodzie zaaranżowano wokół niego okrągłą wyspę z kremowego grysu oblewaną morzem trawnika. Klon zamieszkuje ją wraz z półkulistym bukszpanem. Piękne uzupełnienie stanowią dekoracyjne skały oraz szklane kule przywodzące na myśl ogromne perły leżące na plaży. Wyspa przylega do ogrodzenia, które dla podkreślenia orientalnego klimatu osłonięto trzcinową matą i uzupełniono drewnianą dekoracją imitującą pędy bambusa. Obok rośnie prawdziwy bambus i przypominająca go nieco hakonechloa smukła. Klonowa wyspa wyraźnie odróżnia się od dalszej części ogrodu, gdzie dalekowschodnia atmosfera zanika na rzecz kolorowych kwiatów.
.
Podsumowując
Klon palmowy w ogrodzie jest stworzony do kompozycji w orientalnym stylu, jednak zaskakująco dobrze prezentuje się również w nowoczesnych aranżacjach. Jego wyjątkowa uroda zasługuje na wyjątkowe miejsce w ogrodzie. A także na tarasie, bo karłowe odmiany tego gatunku możesz śmiało uprawiać w pojemnikach.
- Wiecznie zielone ogrodzenie w jedno popołudnie krok po kroku - 4 listopada 2024
- Zimowe warzywa w betonowym warzywniku - 29 października 2024
- Fotowoltaika w ogrodzie – gdzie ustawić i czym obsadzić panele słoneczne? - 20 października 2024