Hortensja bukietowa i jej odmiany to obecnie jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Na uwagę zasługują zarówno sprawdzone klasyki, jak i nowości cenione przez kolekcjonerów.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) to, jak zapewne dobrze wiesz, niezwykle efektowny krzew ozdobny kwitnący latem i jesienią. Pierwsze kwiatostany pojawiają się zwykle w lipcu, ostatnie rozwijają się aż do października, a potem zachowują dekoracyjność zimą. Jak wskazuje nazwa gatunkowa, kwiaty tego gatunku są zebrane w wiechy, często osiągające imponujące rozmiary. Na tym w zasadzie powinienem zakończyć ogólny opis – to, jak dokładnie wygląda hortensja bukietowa, zależy od konkretnej odmiany.
Giganty i karzełki, o różnej budowie i wielkości kwiatostanów… Aby pomóc Ci w wyborze swojego ideału, przygotowałem subiektywną listę najpiękniejszych odmian hortensji bukietowej – tradycyjnych i dopiero zyskujących popularność.
.
Hortensja bukietowa – najpiękniejsze odmiany
Hortensja bukietowa obfituje w niezwykle różnorodne odmiany – na początek kilka dobrze znanych i sprawdzonych, które szczególnie często goszczą w ogrodach, parkach i na terenach zieleni. Na pewno miałeś już okazję się na nie natknąć!
- ‘Limelight’
To wysoka, pełna wigoru odmiana holenderskiego pochodzenia, znana od 1990 roku. Docelowo osiąga do 2-3 m wysokości i podobną szerokość. Od lipca niezawodnie tworzy liczne stożkowate kwiatostany, które miewają do 30 cm długości! Imponujące wiechy składają się wyłącznie z kwiatów płonnych, dlatego są bardzo gęste i zwarte. Tak jak u wszystkich odmian tego gatunku kwiatostany zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Początkowo są seledynowe, później stają się kolejno limonkowożółte, kremowobiałe, a w końcu przybierają ciepły odcień różu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- ‘Vanille Fraise’
Pełna nazwa tej odmiany brzmi Vanille-Fraise ‘Renhy’, jednak w sprzedaży występuje w wersji skróconej. Przy corocznym cięciu krzew zachowuje zwarty pokrój, ale docelowo osiąga do 2 m wysokości i nieco ponad 1,5 m średnicy. Ogromne wiechy zbudowane wyłącznie z kwiatów płonnych osiągają 30-40 cm długości. Najpierw są śnieżnobiałe, jednak szybko różowieją, a następnie czerwienieją. Kwiatostany tej odmiany zmieniają barwę stopniowo, więc w trakcie kwitnienia wydają się trójkolorowe: choć wierzchołek jest nadal biały, środkowa część wiechy zdążyła się zaróżowić, a u dołu stała się karminowa.
.
- ‘Phantom’
Hortensja bukietowa tej odmiany dorasta do ok. 2,5 m. To rówieśniczka odmiany ‘Limelight’, również wyhodowana w Holandii. Jej zaletą są grube i mocne, sztywne pędy, które nie uginają się pod ciężarem kwiatostanów, o długości sięgającej 30 cm. Zmieniają kolor z delikatnej zieleni, przez śnieżną biel i odcień wanilii, aż po subtelny róż.
Szukasz czegoś niesztampowego? Hortensja bukietowa posiada także odmiany o „koronkowych” kwiatostanach zbudowanych z dwóch rodzajów kwiatów: dużych płonnych i drobnych płodnych. Oto kilka z nich.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- ‘Tardiva’
To witalna japońska odmiana o wysokości do 3 m i średnicy 1,7-2 m. Na końcach sztywno wyprostowanych pędów rozwija luźne, stożkowate wiechy. Długo pozostają kremowobiałe, dopiero jesienią lekko różowieją. Ta odmiana zakwita późno, zwykle dopiero w sierpniu. Jej rodowód sięga końcówki XIX wieku!
.
- ‘Confetti’
To kompaktowa odmiana osiągająca do 1,2 m wysokości i do 1 m średnicy. Mimo niskiego wzrostu i zwartego pokroju tworzy kwiatostany długości 25-30 cm! Ażurowe luźne wiechy zmieniają kolor z jasnolimonkowego na białokremowy, a w końcu jasnoróżowy.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- ‘Pinky Winky’
Przypomina odmianę ‘Confetti’, jednak jest nieco wyższa (do 1,5 m), a jej kwiatostany późnym latem różowieją, a potem nabierają intensywnego czerwonego zabarwienia.
.
- ‘Levana’
To prawdziwy olbrzym. Należy do najwyższych odmian hortensji bukietowej: w korzystnych warunkach jej wzrost potrafi po latach sięgnąć 5 m. Od lipca rozwija równie imponujące kwiatostany o długości nawet 50 cm. Mimo pokaźnych rozmiarów wydają się delikatne dzięki ażurowej budowie z dwóch typów kwiatów.
Skoro już jestem przy rekordach: hortensja bukietowa posiada odmiany wyjątkowe pod wieloma względami.
.
- ‘Polar Bear’
To stosunkowo nowa, znana od 2013 roku, silnie rosnąca odmiana o rozłożystym pokroju. Osiąga 1,5-2 m wysokości i podobną średnicę. Jej supermocą są gigantyczne kwiatostany: wiechy zbudowane z samych kwiatów płonnych osiągają do 40 cm długości. Wydają się wręcz nieproporcjonalnie duże! Początkowo są limonkowozielone, potem śnieżnobiałe z seledynowym wierzchołkiem, a późnym latem delikatnie różowieją.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- ‘Polestar’
To prawdziwy karzełek, powstały dopiero w 2016 roku. Ta hortensja bukietowa jest znacznie niższa niż tradycyjne odmiany – kończy wzrost na wysokości zaledwie 60 cm. Jest polecana do uprawy w pojemnikach i małych ogrodach. Rozpoczyna kwitnienie bardzo wcześnie, już pod koniec czerwca. Jej kremowobiałe kwiaty z czasem przybierają ciepły odcień różu.
.
- ‘Petite Star’
To kolejna miniaturka o wzroście do 60 cm, ale o większej średnicy, sięgającej 90 cm. Wybarwia się intensywniej, pod koniec sezonu jej kwiatostany płoną ceglastą czerwienią.
.
- ‘Great Star’
Tę odmianę o wzroście 1,5-2 m wyróżnia niepowtarzalny wygląd kwiatostanów oraz ich intensywny zapach. Składają się z drobnych kwiatów płodnych oraz kwiatów płonnych z czterema silnie wydłużonymi płatkami. Długo pozostają śnieżnobiałe, dopiero pod koniec kwitnienia, w październiku, nabierają różowego rumieńca.
.
- ‘Diamant Rouge’
Hortensja bukietowa tej odmiany zachwyca intensywnym wybarwieniem oraz nieproporcjonalnie dużym rozmiarem kwiatostanów. Krzew osiąga do 1,2 m wysokości, a długość kwitnących wiech może wynosić nawet 35 cm. Kwiaty, początkowo kremowobiałe, szybko różowieją, a w końcu nabierają nasyconej rubinowej barwy.
Lepsze nie zawsze jest wrogiem dobrego – potwierdzają to ulepszone wersje klasycznych odmian.
.
- ‘Little Lime’
To miniaturowa wersja odmiany ‘Limelight’, osiągająca tylko 1-1,2 m wysokości.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- ‘Sundae Fraise’
To kompaktowa wersja odmiany ‘Vanille Fraise’ o sztywnych, wyprostowanych pędach i wzroście około 1 m.
.
Oprócz wyżej wymienionych warto zwrócić uwagę m.in. na odmianę ‘Magical Candle’,
‘Candlelight’,
‘Pink Diamond’,
‘Bombshell’,
a także miniaturki, takie jak dorastającą do 80 cm ‘Coussine’
oraz ‘Little Alf’ o wzroście 0,9-1 m.
.
Podsumowując
Hortensja bukietowa posiada tak różnorodne i liczne odmiany, że nie sposób wybrać najpiękniejszej. A Tobie która, niekoniecznie z wymienionych w tym poście, szczególnie przypadła do gustu?
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
A mnie się podoba skyfall