Zioła nie tylko w ogrodzie. Gotowe rozwiązania do uprawy.

5576632d30637d21041325369b7e549d
5576632d30637d21041325369b7e549d

Zioła to rośliny, które znane są chyba wszystkim. Każdy o nich słyszał, każdy planuje je uprawiać i korzystać z ich bogatych właściwości. Niestety. Na tym w wielu przypadkach się kończy. Dlatego, że bardzo często brakuje podstawowej wiedzy jak zioła uprawiać, jakie dobierać gatunki aby służyły określonym celom i ogólnie: „jak się właściwie do tego tematu zabrać”.

Tymczasem, wbrew pozorom, zioła to rośliny nieskomplikowane w uprawie, nie wymagające szczególnych zabiegów i nie posiadające wygórowanych wymagań. A w zamian za to potrafiące odwdzięczyć się całą paletą właściwości, które w sposób pozytywny wpływają na człowieka. Nie tylko na doznania smakowe, ale również wzrokowe i węchowe. Co więcej, te niepozorne rośliny mają szereg właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie, wspomagających leczenie wielu dolegliwości czy działających profilaktycznie, uspokajająco lub wzmacniająco.

Jest tylko jedno małe „ale”: trzeba wiedzieć jakie zioła, jakie gatunki, jak je uprawiać, jak stosować i w czym konkretnie mogą pomóc.

I dlatego właśnie to „ale” postanowiliśmy rozpracować. Nie przez pomyłkę używam formy „postanowiliśmy”, a nie „postanowiłem”, ale o tym przekonasz się w dalszej części tego postu. Tymczasem zapamiętaj jeszcze jedno ważne hasło, które przyświeca temu, nad czym od kilku miesięcy pracujemy: „Zioła nie tylko w ogrodzie”. Może jeszcze wydaje Ci się to tajemnicze, ale za moment wszystko się wyjaśni. Jednak po kolei.

.

KRÓTKO O ZIOŁACH

Już przeszło 1000 lat temu Nasi przodkowie, w każdej niemal części globu, wykorzystywali zioła. Używali ich w lecznictwie, kosmetologii i kuchni. Z czasem zostały zapomniane, używane tylko przez nielicznych, którzy specjalizowali się w ich uprawie, znajomości gatunków i konkretnych zastosowań. Na szczęście obecnie się to zmienia i zioła znów „wracają do łask”, a wręcz stają się bardzo modne. Wiele osób zaczyna dostrzegać ich zalety i cenne właściwości, które można wykorzystywać w wielu aspektach życia.

Dlatego zdecydowanie warto zioła poznać i zaprosić do swojego domu lub ogrodu. Tym bardziej, że nie ma z tym najmniejszego problemu, bo wybór gatunków jest olbrzymi, urosną niemal na każdej glebie. Należy tylko poznać ich niewielkie wymagania i zastanowić się, gdzie chcemy je umieścić. Tym samym określić swoje potrzeby i oczekiwania względem tych wyjątkowych roślin.

.

JAK ROZWAŻAĆ O ZIOŁACH?

Myśląc o ziołach i biorąc się za planowanie ich uprawy, musisz zadać sobie bardzo istotne pytania:

 • Będę potrzebował ziół okazjonalnie?
 • Chcę na co dzień korzystać z licznych dobrodziejstw ziół?
 • Ile miejsca mogę wygospodarować w ogrodzie na uprawę ziół?
 • Co i jak uprawiać mając do dyspozycji tylko balkon lub kuchenny parapet?
 • Czy zioła mają być zawsze pod ręką?
 • Czy mają być ozdobą w ogrodzie?
 • Mają pełnić funkcję leczniczą?
 • Będę używał ich jako przypraw?
 • Chcę je konserwować?
 • Czy „zdrowa kuchnia” to moja pasja?
 • Czy chcę zgłębić temat i korzystać z licznych, mniej znanych właściwości ziół?

Z odpowiedzi na te pytania wyłoni się wstępny obraz tego, jaką rolę mają spełniać dla Ciebie zioła. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, na niektóre z tych pytań być może nie będziesz potrafił właściwie odpowiedzieć. A to dlatego, że zwyczajnie, nie wszystkie funkcje, właściwości i szerokie pasmo zastosowań ziół, będziesz sobie w stanie wyobrazić. Dlatego, aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy ten post oraz całą serię poradników „Zioła nie tylko w ogrodzie”. Powinny one stanowić dla Ciebie cenne drogowskazy, co zioła mogą Ci zaoferować.

.

KTO ZA TYM STOI?

Ten post oraz poradniki, które poniżej z przyjemnością Ci przedstawimy, to praca zbiorowa. Wspólne przedsięwzięcie, które powstało dzięki połączeniu sił:

 • Magdaleny Mikołajczak, prowadzącej stronę Czak Noris – mikolaja, a jednocześnie pasjonatki ogrodnictwa, o niecodziennej praktycznej wiedzy z zakresu roślin i właśnie ziół, która wraz ze swoim niebywałym ogrodem, niejednokrotnie gości na łamach gazet i programów telewizyjnych m.in. „Maja w ogrodzie” w odcinku „Ogród utkany z kwiatów i ziół

 • moich, czyli Tomasza Szostak, prowadzącego bloga Z ogrodem na TY, a jednocześnie firmy, która od wielu lat profesjonalnie i kompleksowo zajmuje się zakładaniem i utrzymaniem terenów zieleni.

To połączenie sił i naszych wspólnych doświadczeń pozwala nam sądzić, że informacje, które Ci w poradnikach przekażemy, są rzetelne i praktyczne oraz mogą być przydatne w Twoich ogrodniczych zabiegach. Pozwolą Ci zapoznać się z tematem ziół, rozważać go na kilkadziesiąt sposobów, zacząć samodzielnie zioła uprawiać, a przede wszystkim dla Twojego dobra, zacząć korzystać z ich dobrodziejstw.

 

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu już samych tytułów poradników, które zobaczysz poniżej, będziesz miał jasny obraz tego, co dobrego zioła mogą dla Ciebie zrobić. Ile aspektów życia mogą poprawić, jak mogą wpłynąć na Twoje doznania wizualne, węchowe, smakowe, a także wspomóc Cię w domowej apteczce. Ponadto ile mają zastosowań, jak bogata jest ich paleta i ile mają właściwości, skoro na tyle sposobów można o nich rozważać. Stąd też, jeśli którykolwiek z podanych tematów będziesz chciał zgłębić, polecamy Ci stosowną lekturę, którą znajdziesz w ofercie naszych ziołowych poradników.

.

OGÓLNE PORADY ZIOŁOWE DLA CIEBIE

Jeśli potrzebujesz ziół okazjonalnie, np. kilka razy w sezonie aby uszczypnąć do przyprawienia dań podczas grillowania z rodziną czy znajomymi, albo masz do dyspozycji tylko mały kącik na balkonie, a nawet mniej, bo kuchenny parapet, wtedy wystarczy Ci „miniziołownik”. Duża donica (lub kilka mniejszych) obsadzona ziołami niezbędnymi do grillowania w zupełności sprosta temu zadaniu.

Dlatego podpowiemy Ci jak taką donicę przygotować, jakie dobrać gatunki ziół, aby z powodzeniem korzystać z ich cennych właściwości. Dostaniesz od nas szczegółowe wytyczne jak zioła posadzić, uprawiać, a nawet jak rozmieścić sadzonki w donicy. Oto przykład szkicu z jednego z poradników:

.

Jeśli natomiast lubisz gotować i przyrządzać różne, wyszukane potrawy, to Twoja ziołowa rabata powinna być znacznie większa, aby zmieściło się na niej więcej ciekawych i aromatycznych ziół do każdej potrawy. Warto wtedy przeznaczyć obszar co najmniej 1 na 1 metr.

Możesz także użyć kilku podłużnych korytek i zawiesić lub ustawić je na balkonie. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązania, dostaniesz od nas równie szczegółowe instrukcje, a w zależności jaki cel będziesz chciał osiągnąć, konkretne wskazania gatunków. I oczywiście przykładowy szkic nasadzeń, podobny jak ten z jednego z poradników:

.

Jeśli stawiasz na zdrowe i naturalne jedzenie, a „zdrowa kuchnia” to wręcz Twoja pasja, powinieneś pomyśleć o zapasie suszonych lub mrożonych ziół również na okres zimowy. Wtedy na Twojej ziołowej rabacie powinno znaleźć się dużo gatunków różnorodnych ziół, chociażby po 2 – 3 sadzonki z każdego rodzaju aby zapas był wystarczający. W takim przypadku na rabatę ziołową musisz przeznaczyć obszar minimum 2 na 2 metry. Ponadto obsadzić ziołami dostępne pojemniki, kosze, wiaderka, donice, tym bardziej jeśli stawiasz na zioła wyszukane i oryginalne. Oczywiście w tym zakresie również otrzymasz od nas szczegółowe, pomocne informacje.

.

Jeśli natomiast podobają Ci się zioła i lubisz ich aromat, wystarczy odpowiednio wpleść je w grządki w warzywniku, w kwiatową czy bylinową rabatę, a nawet posadzić na skalniaku. Dajemy Ci w tym celu wiele porad jak wzbogacić swój ogród oraz jak poprawić swoje doznania wizualne i węchowe. Jesteśmy przekonani, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile zioła mają w tym zakresie do zaoferowania.

.

PODSTAWOWE ZALECENIA, KTÓRE POMOGĄ CI W UPRAWIE ZIÓŁ

Zdajemy sobie sprawę, że być może nie będziesz chciał skorzystać z przygotowanej przez nas oferty i zdecydujesz się spróbować uprawy ziół „na własną rękę” lub korzystając z innych źródeł informacji. Oczywiście nie będziemy mieli Ci tego za złe, co więcej uszanujemy Twój wybór. Niemniej jednak sądzimy, że czasem warto podeprzeć się konkretną wiedzą, odpowiednio podaną i na przystępnych warunkach, aby po prosu ułatwić sobie sprawę i osiągnąć lepsze efekty. A w tym bez wątpienia możemy Ci pomóc.

Gdybyś jednak nie zdecydował się skorzystać, przygotowaliśmy kilka, najważniejszych wskazówek i zaleceń do uprawy ziół. Oto one.

Większość znanych i popularnych ziół, to rośliny śródziemnomorskie, dlatego lubią ciepło i dużo słońca. Zatem:

 • najlepiej gdy posadzisz je w miejscu osłoniętym od wiatru, np. pod ścianą czy murem,
 • niemniej większość gatunków poradzi sobie w każdym miejscu w ogrodzie, byle zapewnione było sporo słońca,
 • poradzą sobie niemal na każdej ziemi (niektóre gatunki nawet na glebach jałowych, piaszczystych),
 • jednak najbardziej wskazana jest gleba lekka, piaszczysto-gliniasta,
 • w miejscu sadzonek warto zaprawić glebę kompostem, aby poprawić strukturę wilgotności lub użyć specjalnych podłoży dedykowanych ziołom, które są bogate w składniki odżywcze przyczyniające się do ich lepszego wzrostu,
 • dobrym pomysłem jest też wykonanie rabaty piętrowej np. spirali lub z kamieni czy cegły, na której na podwyższeniu znajdzie się więcej gatunków ziół o różnych preferencjach,
 • zioła nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, nie mają dużych wymagań, niemniej dla osiągnięcia pożądanych efektów, warto stosować się do podstawowych zaleceń dla określonych gatunków.

.

PODSUMOWANIE

Zanim przedstawimy Ci naszą propozycję chcemy przekazać, że bardzo cieszymy się, że interesujesz się tematem ziół i zagłębiłeś się w lekturę tego postu. Mamy również cichą nadzieję, że sięgniesz także po nasze poradniki. Włożyliśmy w nie wiele pracy oraz całą naszą wiedzę, do której dochodziliśmy latami. Te wąskie, ale niezwykle praktyczne tematy, który opracowaliśmy, bez wątpienia będą Ci pomocne, a jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek w nich zawartych, zdecydowanie skorzystasz z dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą zioła.

Staraliśmy się przedstawić poszczególne tematy prosto, obrazowo i praktycznie. Podaliśmy Ci również cenne wskazówki jakich podłoży użyć oraz gdzie zaopatrzyć się w sprawdzone sadzonki ziół. To sprawdzona wiedza, która znacznie ułatwi Ci stworzenie praktycznego, podręcznego zielnika.

Mamy również nadzieję, że Twoja przygoda z ziołami nie zakończy się na jednym poradniku i z przekonaniem sięgniesz po kolejne, które wymienione są poniżej. Wszystkie są opracowane prosto i przejrzyście, a zawarta w nich sprawdzona wiedza, to czysta esencja naszego doświadczenia na temat uprawy i cennych właściwości ziół. Zrób to dla siebie i z niej skorzystaj.

.

NASZA OFERTA DLA CIEBIE

Z wielką dumą, po kilku miesiącach ciężkiej pracy, składaniu w całość doświadczeń moich oraz Magdy, możemy Ci przedstawić efekty naszej pracy. Zanim jednak do tego przejdziemy, chcieliśmy podziękować Firmie, która wsparła nasze działania, abyśmy opracowywane tematy mogli przedstawić jak najwierniej, najbardziej obrazowo i najlepiej merytorycznie, z jak największą korzyścią dla Ciebie jako Czytelnika. To Firma Kronen, której z tego miejsca składamy wielkie podziękowania.

 

 

Ponadto składamy podziękowania i nasze wielkie uznanie Firmie Ogrody Ziołowe, naszym zdaniem absolutnie nr 1 jeśli chodzi o miejsce, gdzie przez internet, wysyłkowo można się zaopatrzyć w sadzonki ziół. Gdyby więc przyszła Ci kiedyś taka potrzeba, z czystym sumieniem możemy polecić.

 

Aby nie przedłużać, spójrz proszę na naszą ofertę Poradników ziołowych z serii „Zioła nie tylko w ogrodzie”. Myślę, że czas również wyjaśnić ten tytuł, który co prawda mówi sam za siebie. Otóż żeby nie było żadnych wątpliwości:

Zioła możesz uprawiać absolutnie wszędzie. Brak ogrodu nie jest tu żadną przeszkodą. Wystarczy niewielki balkon, a nawet parapet, aby korzystać z dobrodziejstw tych roślin. A uwierz nam, że warto!!!

 

Nasze poradniki to aż 31 tematów, które od każdej możliwej strony opisują zagadnienie ziół. 31 tematów, które zgodnie ze swoimi tytułami dogłębnie opisują poszczególne zagadnienia, dając Ci maksymalnie dużo czystej, skondensowanej wiedzy na dany temat. Począwszy od doboru gatunków ziół, zaleceń do ich uprawy, wskazówek w zakresie stosowania, a na szkicach, zdjęciach, zestawieniach ilości sadzonek i innych informacjach właściwych dla poszczególnych tematów kończąc.

Jesteśmy przekonani, że taki sposób podania tematu ziół będzie dla Ciebie niezwykle praktyczny, otrzymasz czystą dawkę wiedzy, do bezpośredniego wykorzystania.

 

Te 31 tematów, w chwili obecnej, dzielimy na dwie grupy:

 • 10 tematów, które już są gotowe, weszły do naszej oferty i już teraz możesz z nich korzystać,
 • 21 tematów, nad którymi jeszcze pracujemy, które będą wchodziły do naszej oferty sukcesywnie w najbliższych miesiącach i już niebawem będziesz mógł z nich korzystać. Opracowanie tych zagadnień wymaga od nas, poza wiedzą, zebrania odpowiedniej bazy zdjęciowej, którą budujemy właśnie wraz z biegiem obecnego sezonu.

.

Te 31 tematów możesz nabyć w sklepie bloga „Z ogrodem na TY”, o którego otwarciu miło mi przy tej okazji wspomnieć. Dodam, że prace nad jego uruchomieniem wymagały zaangażowania dość dużej energii, ale szczęśliwie się to udało. Na dzień dzisiejszy są tam dostępne tylko poradniki ziołowe, ale oferta sukcesywnie będzie powiększana. Sporo ciekawych propozycji czeka „na zapleczu”, uwierz mi, że będzie nieszablonowo.

Te 31 tematów (na tą chwilę 10) możesz nabyć w kwocie 9,99zł za temat, a więc mówiąc obrazowo: za cenę zgrzewki wody mineralnej, możesz mieć praktyczny poradnik ziołowy, który w sposób bezpośredni wspomoże Cię w uprawie określonej partii ziół i przyczyni się do poprawy komfortu Twojego życia. Mamy nadzieję, że będziesz tym zainteresowany.

.

Poniżej, jako pierwsza, lista 10 tematów, które już w tej chwili możesz nabyć i zacząć korzystać z dobrodziejstw ziół. Po klinkięciu w określony temat przejdziesz do strony sklepu, a tam już intuicyjnie przeczytasz krótki opis, dodasz poradnik do koszyka, a następne możesz dodać kolejne lub przejść do formularza płatności.

Następnie będziesz miał do wyboru przelew internetowy lub tradycyjny:

 • Jeśli wybierzesz ten pierwszy i dokonasz płatności, już za moment otrzymasz poradnik/poradniki na wskazany w zamówieniu adres e-mail (Uwaga: sprawdź również folder “Spam” bo różnie poszczególne skrzynki takie przesyłki kwalifikują).
 • Jeśli wybierzesz przelew tradycyjny, poradniki otrzymasz po zaksięgowaniu płatności.

Warto też dodać, że poradniki są w wersji elektronicznej, zapisane w formacie „.pdf”, a zatem bez problemu odczytasz je na swoim komputerze. Następnie na kilkudziesięciu stronach (w zależności od tematu 20-30) przeczytasz szczegółowe informacje w wybranym przez siebie temacie.

.

TEMATY: 1 – 10 DO BEZPOŚREDNIEGO NABYCIA

 

     

     

     

     

     

.

TEMATY: 11 – 31 DO NABYCIA JUŻ NIEBAWEM

Dodatkowo przedstawimy Ci również listę tematów w opracowaniu, które sukcesywnie będą pojawiały się w ofercie sklepu. Naszym zdaniem będą interesujące i niezwykle praktyczne. Dlatego polecamy Ci śledzić naszą ofertę w tym zakresie.

         

           

         

         

          

          

         

.

Jak wspomniałem wcześniej, mamy nadzieję, że już same tytuły dają Ci obraz, ile dobrego zioła mają do zaoferowania. Jak wielka jest ich różnorodność oraz jak bogata jest paleta ich właściwości, skoro na tyle sposobów można o nich rozważać. Ponadto wydaje mam się, że warto z tych właściwości skorzystać i wprowadzić zioło do swojego codziennego użytku. Tym bardziej, że od setek lat jest to z korzyścią praktykowane.

 Jesteśmy przekonani, że te krótkie, ale treściwie i konkretne poradniki, pomogą Ci bez obaw podejść do uprawy ziół. Bez względu czy dysponujesz ogrodem, balkonem czy tylko kuchennym parapetem. W każdym przypadku możesz zioła uprawiać i korzystać z ich właściwości. Co więcej mamy przekonanie, że poradniki zaoszczędzą Twój czas na studiowanie obszernej ziołowej literatury, w zamian za to wyposażając Cię w konkretną, praktyczną wiedzę, w temacie, którym jesteś zainteresowany. Aby tak się stało dołożyliśmy wszelkich starań i przekazaliśmy Ci czystą esencję naszej wiedzy, do której w praktycznej uprawie ziół dochodziliśmy latami. Oczywiście w tym zakresie bardziej mam na myśli wiedzę Magdy, która jest niekwestionowanym znawcą zagadnienia, uznanym i podziwianym przez szerokie grono osób.

.

A na zakończenie, dla Ciebie jako Czytelnika bloga “Z ogrodem na TY” mamy ofertę specjalną, wakacyjną, która potrwa do 31 sierpnia 2017 roku.

Zamawiając jednorazowo trzy tematy z oferty naszych poradników, czwarty, dowolnie wybrany, otrzymasz gratis. Aby z tej propozycji skorzystać przejdź do sklepu do działu z poradnikami ziołowymi, tam do koszyka wybierz trzy poradniki, a będąc w formularzu zamówienia w rubryce “dodatkowe uwagi” wpisz, który poradnik wybierasz dodatkowo. Po dokonaniu płatności, będzie Ci dosłany na Twój adres e-mail. Myślę, że to ciekawa propozycja.

Jednocześnie mamy do Ciebie prośbę: uważasz ten post i zawarty w nim temat za pomocny, może uważasz, że zrobiliśmy coś ciekawego? – okaż nam to klikając poniżej “Lubię to!”. A jeśli uważasz, że ktoś może być tym zainteresowany, ktoś może z tej oferty skorzystać, może warto się tymi informacjami podzielić? – udostępnij na swojej stronie lub profilu. Uwierz, że będzie nam bardzo miło. Z góry wielkie dzięki!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *