Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 8 – część 2.

100 busem przez polskie ogrody ogrod 8 2019
100 busem przez polskie ogrody ogrod 8 2019

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części opowieści o „swobodnym i uporządkowanym ogrodzie, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Aby płynnie pójść dalej przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów, konkretnie byliśmy przy efektownych dodatkach i innych ciekawych elementach, które są mocną stroną tego ogrodu. Zatem wróćmy do tego.

Efektowne dodatki i inne ciekawe elementy

Ósmy odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją naturalną formą i mnóstwem dodatkowych elementów. Ale to jeszcze nie wszystko, co mam Ci do pokazania. Bo jest tam jeszcze wiele innych, efektownych dodatków. Spójrz na wybrane z nich, które warte są podkreślenia:

 • stara, ale wciąż czynna toaleta,

 • najwyżej zawieszona flaga w całej miejscowości,

 • wrośnięte krzesło, w którym pień przechodzi przez miejsce na siedzisko,

 • metalowe balustrady będące imitacją mostku,

 • stare ramy,

 • gablota ze zdjęciową historią powstawania ogrodu,

 • młoda sekwoja, czyli w przyszłości olbrzymie drzewo,

 • marmurowy grill,

 • metalowa brama wewnątrz ogrodowa,

 • ławka zespawana z trzech starych maszyn do szycia,

 • boisko do siatkówki,

 • oryginalnie uformowany dach altany,

 • i cały szereg innych dodatków.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Właścicieli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Tym bardziej, że tegoroczna edycja projektu ma w swojej formule coś takiego, że poza produktami, które zostawiam, mam ze sobą trochę dodatkowych, tak aby zaprezentować różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Na początek postawiliśmy na prace typowo ogrodnicze, a konkretnie wiosenne sianie i sadzenie. A do wysiania mieliśmy sałatę z serii tzw. szybki wysiew, czyli nasiona w wygodnych aplikatorach.

Z kolei do posadzenia hortensję, która w dedykowanym podłożu powędrowała do donicy.

Dodatkowo zrobiliśmy małą dosiewkę w miejscach ubytków trawnika.

Po pracach związanych z sadzeniem, przyszedł czas na kilka innych spraw gospodarczych oraz pielęgnacyjnych. A zatem w ruch poszły narzędzia i maszyny, co mnie osobiście cieszy najbardziej. Na początek kilka przycinek suchych gałęzi, we wspomnianym, sosnowym, ogrodowym skansenie. Oczywiście z użyciem akumulatorowej piły.

Następnie, używając tej samej baterii, akumulatorową dmuchawą pozamiataliśmy tą oryginalną, marmurową nawierzchnię pod altaną.

A skoro byliśmy przy sprzątaniu, nie wypadało nie wypróbować myjki akumulatorowej, która doskonale sprawdziła się przy myciu betonowych płyt trawnikowych.

Z rozpędu, przy obrzeżu jednej z efektownych rabat, wkopaliśmy dodatkowe plastikowe obrzeże, które dobrze zabezpieczy przed wrastaniem trawy do rabaty.

Następnie zrobiliśmy oprysk środkiem na mszycę, a ponieważ ogród jest duży i było sporo miejsc wymagających interwencji, posłużył nam do tego duży opryskiwacz plecakowy. To profesjonalne urządzenie, które zapewnia wygodną pracę, nawet podczas dłuższych zabiegów. Oczywiście posiada również szereg wymiennych lanc, a także praktyczny regulator ciśnienia, który pozwala na regulację w zależności od stosowanych cieczy.

Podczas prac nie mogło zabraknąć także malowania. I tak się stało, za sprawą czerwonej farby, która efektownie pokryła ozdobny koszyczek.

Natomiast na sam koniec ogrodowych zmagań, ustawiliśmy w ogrodzie przywiezioną przeze mnie szpilkę gnejsową, która pięknie wkomponowała się w wiosenną rabatę.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodarzy, którzy miło przyjęli mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać duży ogród z mnóstwem ciekawych i oryginalnych elementów.

Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu. Na uwagę zasługują liczne dekoracje i aranżacje, jednak prawdziwy zachwyt wzbudzają przepiękne nasadzenia oraz duże bogactwo kolorów i odmian, którymi można byłoby obdzielić kilka innych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości pięknych roślin, ładnie skomponowanych na rabatach,
 • Nasadzenia warto przeplatać, czyli mieszać rośliny iglaste z liściastymi, kwitnącymi czy nawet jednorocznymi. Sprawi to, że ogród przez cały rok będzie ciekawy i nigdy nie stanie się „pusty”,
 • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze. Tak jak w tym ogrodzie gdzie ciekawie wyglądają np. liczne ozdoby,
 • W urządzaniu ogrodu warto stawiać na kolor. Nie tylko roślin, ale tak jak tu, również na kolor dekoracji,
 • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, ale jednak wyjątkowo uporządkowany, a przede wszystkim perfekcyjnie utrzymany,
 • Do dekoracji ogrodu, szczególnie w takim stylu, może posłużyć dosłownie wszystko. Każdy pozornie niepotrzebny przedmiot może być samodzielną dekoracją, albo stać się częścią większej aranżacji,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie przez dziewiętnaście lat i dwa pokolenia domowników.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc ósmą relację z odwiedzonego w roku 2019 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • 6 miniogródków, czyli gotowych rozwiązań do domowej uprawy warzyw i ziół.
 • 3 nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy warzyw.
 • 11 nasion – łatwy wysiew, praktycznych aplikatorów z nasionami.
 • 4 ninikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.
 • Ziemia do hortensji – 20 litrów.

Od Firmy Rolmarket.pl:

 • Hydrożel ogrodniczy.

Od Marki Altax Viva Garden! super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Puszka farby – 250 mililitrów.
 • Praktyczny szablon do malowania.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 20 maja na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 31 maja 2019r. w dniu 1 czerwca wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

 1. says: Anna K-G

  Panie Tomku ależ Pan musi się cieszyć odwiedzając te kolejne ogrody, siadam już kolejny raz do oglądania relacji z tego magicznego miejsca i czytam tekst, wciąż dostrzegam nowe fantastyczne elementy. Jestem urzeczona skansenem, sama mam u moich rodziców w górach na wsi kilka takich przedmiotów które będę sukcesywnie zwozić do naszego ogrodu a i może popytam u nas na wsi może gdzieś coś się jeszcze ostało i przygarniemy do nas. Kolekcja żelazek! Ramki na zdjęcia! Kąciki do wypoczynku. Fenomenalnie skomponowane i zadbane rośliny to coś co sprawia, że nie chciałabym wychodzić z tego ogrodu, coś pięknego i fantastycznego. Chylę czoła właścicielom za taki ogrom pracy jaką wkładają w ten ogród. A dlaczego ja miałabym wygrać? Bo nigdy dośc dobrej ziemi, właśnie zamontowaliśmy duży plac zabaw dla dzieci i farba w każdej ilości się przyda, nasiona z Vilmorin są najlepsze i tych nigdy dość, część można jeszcze wysiać a reszta jak znalazł na przyszłą wiosnę. Pozdrawiam serdecznie Ania.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *