Trawy ozdobne w ostatnich latach podbiły serca tysięcy miłośników zieleni. Poznaj najlepsze gatunki do dużego i małego ogrodu.
Trawy, inaczej wiechlinowate (Poaceae), to olbrzymia rodzina roślin, licząca blisko 11 tysięcy gatunków występujących na wszystkich kontynentach – nawet Antarktydzie! Należą do nich m.in. zboża, czyli cenne gospodarczo trawy o jadalnych nasionach, typowe trawy trawnikowe, a także trawy ozdobne. Te ostatnie to obecnie krzyk mody: ich ogromna popularność trwa już od co najmniej dekady i nadal rośnie! Nic dziwnego, biorąc pod uwagę olbrzymią różnorodność traw ozdobnych, ich oryginalną urodę, a także niewielkie wymagania większości gatunków. Wysokie i niskie, zimozielone i kolorowe, średnie i wysokie, o dekoracyjnych liściach, kwiatach i pokroju. W tym poście przygotowałem dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych gatunków: te trawy ozdobne z pewnością warto zaprosić do ogrodu!
.
- Miskant
Najczęściej uprawianym gatunkiem z tego rodzaju jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Tworzy gęste kępy równowąskich łukowato wygiętych liści, wśród których od sierpnia powiewają chorągiewki kwiatostanów.
Forma botaniczna tego gatunku osiąga 2-2,5 m wysokości. Imponujący wzrost odziedziczyły po niej wysokie odmiany: ‘Memory’ dorasta w czasie kwitnienia do 2,5 m,
natomiast ‘Miranda’ do 2-2,2 m.
Równie wysoki jest ‘Lazur’
oraz ‘Malepartus’.
Niewiele niższa jest ‘Silberfeder’, która wraz z kwiatostanami osiąga do 2 m wysokości,
podobnie jak ‘Zebrinus’ o prążkowanych liściach.
‘Graziella’ ma wyjątkowo cienkie liście malowniczo wygięte na boki. Kwiatostany unoszą się aż 0,5 m nad półtorametrową kępą.
Jeśli jednak potrzebne Ci są trawy ozdobne do małego ogrodu, wybierz odmiany karłowe. Miskant chiński ‘Red Chief’ dorasta do 1,2 m wraz z kwiatostanem,
a prążkowana ‘Little Giraffe’ ma tylko 70-100 cm wysokości w czasie kwitnienia.
Nieco mniej popularny, ze względu na iście monstrualne rozmiary, jest miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus). Nazwa mówi sama za siebie: w polskich ogrodach dorasta do 3-3,5 m wysokości, w ciepłym klimacie jest jeszcze wyższy.
Miskanty, zarówno chińskie, jak i olbrzymie, zachowują atrakcyjność również zimą, po zaschnięciu.
Jeśli interesują Cię aranżacje z miskantem w roli głównej, zajrzyj do tego postu.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
- Rozplenica
Rozplenice to trawy ozdobne do każdego ogrodu! Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) jest nazywana piórkówką ze względu na charakterystyczne puszyste kwiatostany. Jej pokrój przypomina fontannę: tworzy bardzo regularne, gęste kępy cieniutkich, łukowato wygiętych liści, równomiernie rozłożonych na wszystkie strony. Kwitnie we wrześniu i październiku, a zimą jej mięciutkie kłoski pokryte szronem przepięknie skrzą się w słońcu. Najpopularniejszą odmianą jest ‘Hameln’ o kremowych kwiatostanach i wysokości ok. 80-100 cm.
‘Moudry’ ma ok. 70 cm wysokości oraz grafitowe kłosy.
‘Red Haed’ ma wyjątkowo symetryczny pokrój i bardzo okazałe fioletowoczarne kwiatostany. Dorasta do około 1 m.
Ciepłolubnym gatunkiem jest rozplenica szczecinkowata (Pennisetum setaceum), uprawiana głównie w odmianie ‘Rubrum’ o purpurowych liściach. Osiąga 0,9-1,2 m wysokości i jest niezwykle dekoracyjna, jednak w polskich warunkach klimatycznych trzeba ją traktować jako roślinę jednoroczną, ewentualnie przenosić na zimę do chłodnego pomieszczenia.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
- Trzcinnik
Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis x acutiflora) tworzy zwarte, wolno rozrastające się kępy o średnicy 50-60 cm i podobną wysokość. W czasie kwitnienia roślina potraja swój wzrost! Od czerwca do sierpnia trzcinnik wypuszcza sztywno wyprostowane kwiatostany, które pozostają ozdobne jesienią i przez większość zimy. Najbardziej znane odmiany tego gatunku to ‘Karl Foerster’ o wysokości do 1,8 m oraz odrobinę niższa ‘Overdam’.
Mniej znany, a co najmniej równie atrakcyjny jest trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha). W trakcie kwitnienia osiąga około 100 cm wysokości i podobną średnicę. Jego charakterystyczną ozdobą są puszyste wrzecionowate kłosy. Początkowo są różowe, ale z czasem zmieniają kolor na srebrzystobiały.
.
Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?
.
- Kostrzewa
Kostrzewa sina (Festuca glauca) słynie ze stalowoniebieskiego zabarwienia liści zebranych w gęste, półkuliste kępy. Są zimozielone, a więc dekoracyjne niezależnie od pory roku. Kostrzewa nie jest ekspansywna: zachowuje zwarty, kępkowy pokrój i prawie nie rozrasta się na boki. Jej odmiany osiągają około 15-25 cm wysokości i średnicy, ich liście prezentują różne odcienie błękitu, zieleni i srebra. Najważniejsze z nich to ‘Elijah Blue’, ‘Blauglut’ oraz ‘Azurit’.
Kwiatostany tej trawy ozdobnej do ogrodu pojawiają się w maju i czerwcu, ale nie mają szczególnej wartości dekoracyjnej. Chociaż, co kto lubi.
Pokrewnym gatunkiem jest kostrzewa Gautiera (Festuca gautieri), której popularna nazwa to „niedźwiedzie futro”. Ta zimozielona trawa tworzy soczyście zielone półkuliste poduszki o wysokości zaledwie 10-15 cm wysokości. Późną wiosną ponad szczecinę liści wyrastają płowe kłosy.
Sporadycznie uprawiana jest kostrzewa Maire’a (Festuca mairei), osiągająca do 60-150 cm wysokości i 50-100 cm szerokości.
.
- Imperata
Ideał jest tylko jeden, dlatego imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) jest spotykana w ogrodach wyłącznie w czerwonolistnej odmianie ‘Red Baron’. Pisałem o tym gatunku obszernie w tym poście, dlatego tym razem pokaże Ci tylko, jak te czerwone trawy ozdobne prezentują się w ogrodzie.
.
- Wydmuchrzyca
Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius) słynie z niebieskawych, dość sztywnych liści z ostrymi brzegami. Dorasta do 50-100 cm wysokości i szerokości. W naturze kępy tej rodzimej trawy ozdobnej porastają piaszczyste nadmorskie wydmy, w ogrodzie świetnie nadaje się do umacniania skarp. Uwaga: rozrasta się silnie poprzez podziemne rozłogi, przez co jest bardzo ekspansywna. Niekontrolowana może zagłuszyć sąsiednie rośliny!
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Proso
Proso rózgowate (Panicum virgatum), znane z amerykańskich prerii, jest wprost stworzone na rabaty preriowe. Tworzy zwarte, wąskie kępy dorastające w czasie kwitnienia do 1,2 m wysokości. W lipcu i sierpniu pojawiają się zwiewne jak mgiełka, wiechowate kwiatostany. Zależnie od odmiany, proso rózgowate kwitnie na beżowo, czerwono lub stalowoniebiesko.
.
- Hakonechloa
Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) prezentuje gęste, półkuliste kępy łukowato wygiętych, dość szerokich źdźbeł, przypominające fontanny. Osiąga 50-70 cm wysokości i do trzech razy większą średnicę. Wygląd tej trawy ozdobnej bywa porównywany do bambusów. Późnym latem hakonechloa wypuszcza niezbyt dekoracyjne wiechy drobnych kwiatów, które ledwo widać wśród liści. W ogrodach prym wiodą odmiany o barwnych liściach: żółtych, limonkowych lub jasnoobrzeżonych, które jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, brązowofioletowo. Zachowują dekoracyjność przez całą zimę. Trawy ozdobne odporne na zacienienie to rzadkość, dlatego hakonechloa to rarytas do ogrodu skrytego w cieniu drzew. Jeśli znajdziesz dla niej wilgotne miejsce, na przykład nad brzegiem oczka wodnego, zniesie nawet pełne słońce.
.
- Ostnica
Ostnica cieniutka (Stipa tennuissima) ‘Pony Tails’ to jedna z najwcześniej kwitnących traw ozdobnych do ogrodu. Najpierw uwagę zwracają gęste kępy bardzo cienkich, soczyście zielonych liści.
Od czerwca pojawiają się niezliczone jasnobeżowe kwiatostany ozdobione spiralnie skręconymi nitkami. Malowniczo falują przy najlżejszym podmuchu wiatru. Te trawy ozdobne najpiękniej wyglądają w większych grupach, więc w ogrodzie warto posadzić co najmniej kilka sztuk. Ostnica osiąga tylko około 30 cm wysokości, więc sprawdzi się nawet w małym ogródku.
.
- Trawa pampasowa
Trawa pampasowa, czyli kortaderia (Cortaderia selloana), do niedawna mogła zimować jedynie w najcieplejszych regionach kraju. Wraz z ociepleniem klimatu podbija ogrody wysunięte coraz dalej na północ i wschód. Gęste kępy szarozielonych liści osiągają tylko około 60 cm wysokości, za to jesienią wystrzelają z nich imponujące puszyste wiechy o długości nawet 40-50 cm, osadzone na sztywno wyprostowanych łodygach. Starsze, zadomowione okazy osiągają w czasie kwitnienia do 2,5-3 m wysokości. Zależnie od odmiany, trawa pampasowa kwitnie na beżowo lub różowo. Do małych ogrodów polecane są odmiany karłowe, takie jak ‘Pumila’ o docelowej wysokości 1,5-2 m.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
- Bambus
Bambusy to trawy, choć już na pierwszy rzut oka znacznie różnią się od innych przedstawicielek rodziny wiechlinowatych. Mimo egzotycznego wyglądu i pochodzenia wiele gatunków bambusów sprawdza się w polskim klimacie. Najwyższe bambusy drzewiaste (Phyllostachys) osiągają u nas do 6 m wysokości, a w naturze jeszcze więcej, w dodatku są niezwykle ekspansywne. Bambusy kępowe (Fargesia) dorastają do 2-2,5 m i zachowują zwarty pokrój. Bambusy okrywowe (Pleioblastus, Sasaella) osiągają poniżej 1 m wysokości, za to z każdym rokiem coraz bardziej rozprzestrzeniają się na boki. W cieplejszych regionach Polski bambusy są zimozielone. Tworzą grube, sztywne, puste w środku łodygi o wyraźnie zaznaczonych węzłach, z których wyrastają zielone, żółte lub brązowe liście. Więcej informacji na temat bambusów znajdziesz w tym poście.
.
Podsumowując
Trawy ozdobne to duża i zróżnicowana grupa roślin, więc bez trudu znajdziesz wśród nich kandydatki do każdego ogrodu. A jeśli szukasz informacji na temat ich uprawy i pielęgnacji, polecam Ci lekturę tego postu.
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024