Leśny ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 19

Leśny ogród 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten niezwykły leśny ogród, który tak naprawdę znajduje się na obrzeżach dużego miasta, a sam las został założony niespełna 25 lat temu.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 19 – leśny ogród

Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl będąc w tym ogrodzie to właśnie fakt, że to prawdziwy leśny ogród, w większości urządzony właśnie pod drzewami.

Leśny ogród 2

Leśny ogród 3

Leśny ogród 4

Jednak to nie jedyny wyróżnik. Drugim, niezwykle istotnym, jest kolor. I to kolor obecny nie tylko za sprawą roślin. Bo to owszem są kolorowe, ale nie aż tak i nie o tej porze roku. Teraz kolorowy ton nadają liczne i oryginalne dodatki.

Leśny ogród 5

Leśny ogród 6

Leśny ogród 7

.

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej dziewiętnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Radwanice położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

Leśny ogród 8

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 19, to właśnie lokalizacja dziewiętnastego ogrodu. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 90 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 10 z sezonu 2019 oraz wizytą nr 20 z sezonu 2021. A zatem to ogród, który po przeszło dwóch latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dziewiętnaście, z dziewiętnastu ogrodów:

Leśny ogród 9

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z Gospodynią tego terenu – Ireną. Co więcej, niezwykle otwartą i wesołą Kobietą.

Leśny ogród 10

Leśny ogród 11

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ponieważ, jak wspomniałem, byłem w tym ogrodzie już wcześniej, powstała z tego dokładna relacja. Znajdziesz ją w tym miejscu, a w niej opis:

 • lokalizacji ogrodu
 • najważniejszych elementów ogrodu
 • tego, co mnie zachwyciło w tym ogrodzie
 • tego, co jest godne przeniesienia do własnego ogrodu

Koniecznie spójrz, bo to naprawdę duża skarbnica wiedzy i pomysłów. Nie będę tego wszystkiego w tym miejscu powtarzał, skupię się tyko na pokazaniu kilku najważniejszych rzeczy i tego, co się przez ten czas zmieniło. Druga sprawa to wspomnę również o kilku najciekawszych elementach, które moim zdaniem określają właśnie charakter tego ogrodu.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Leśny ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, las, który tak naprawdę został zasadzony przez Gospodarzy około 25 lat temu. Od tego czasu tak się rozrósł, że powstał prawdziwy, leśny ogród, na przeważającym obszarze zlokalizowany właśnie pod drzewami.

Leśny ogród 12

Leśny ogród 13

Leśny ogród 14

Leśny ogród 15

Ogród ma zdecydowanie luźny charakter, co przejawia się przede wszystkim w sposobie zagospodarowania, czyli obszernych, swobodnych i wijących się rabatach.

Leśny ogród 16

Leśny ogród 17

Po drugie, to ogród niezwykle gęsto obsadzony, z mnóstwem gatunków i odmian roślin, w którym możesz mi wierzyć, można poczuć się jak w niewielkim arboretum.

Leśny ogród 18

Leśny ogród 19

Leśny ogród 20

Leśny ogród 21

Leśny ogród 22

Leśny ogród 23

Leśny ogród 23a

.

No dobrze, ale wracając do kolorów. Są obecne głównie w sposobie zagospodarowania i licznych dekoracjach, o których warto, a nawet trzeba wspomnieć. Na początek oryginalna strefa w tonacji białej, zlokalizowana we frontowej części ogrodu, tuż po przekroczeniu bramy. Przypomina trochę włoskie patio, tym bardziej, że zaaranżowana jest donicami, oczywiście ładnie obsadzonymi.

Leśny ogród 24

Leśny ogród 25

Leśny ogród 26

Leśny ogród 27

Leśny ogród 28

Patio z jednej strony ogranicza budynek mieszkalny, a z drugiej mur, również biały, który jest dobrym tłem dla roślin, chociażby jesiennej odmiany powojnika.

Leśny ogród 29

Leśny ogród 30

Leśny ogród 32

Leśny ogród 33

Leśny ogród 34

Zresztą jeśli chodzi o mur, to otacza całą działkę i jest dobrym tłem dla roślin, ale również oryginalnych dekoracji.

Leśny ogród 35

Leśny ogród 36

Leśny ogród 37

Leśny ogród 38

Leśny ogród 39

Leśny ogród 40

Natomiast idąc dalej tropem kolorów. Widać je na każdym kroku, ale wspomnieć muszę szczególnie o kilku elementach. Przede wszystkim o imitacjach okien zamontowanych na ścianach garażu czy letniego domku, które dekorują, a jednocześnie wprowadzają złudzenie, że to prawdziwe, kolorowe okna.

Leśny ogród 41

Leśny ogród 42

Leśny ogród 43

Leśny ogród 44

Leśny ogród 45

Ponadto o urokliwym kąciku wypoczynkowy, który został wkomponowany w niewielki zaułek ogrodu, szczelnie osłonięty wspominanym już murem. Od razu dodam, że widoczne na ścinie rozchodniki dobrze to uzupełniają i jak wspomniała Irena, zimują tam sobie spokojnie całą zimę.

Leśny ogród 46

Leśny ogród 47

Leśny ogród 48

Leśny ogród 48a

Kolory w ogrodzie uzupełnia również biała pergola, która co tu dużo mówić, po prostu fajnie wygląda na tle tych wszystkich roślin.

Leśny ogród 49

Leśny ogród 50

Leśny ogród 51

.

A co wygląda najlepiej o tej porze roku? Wiadomo. Trawy ozdobne, których jest tu mnóstwo, w wielu odmianach, dosłownie na każdym kroku.

Leśny ogród 51

Leśny ogród 52

Leśny ogród 53

Leśny ogród 54

Leśny ogród 55

Leśny ogród 56

Leśny ogród 57

Leśny ogród 58

Jednak na szczególną uwagę zasługuje pięknie wkomponowany pod sosnami trzcinnik,

Leśny ogród 59

Leśny ogród 60

Leśny ogród 61

Leśny ogród 62

oraz piękna, limonkowa hakona.

Leśny ogród 63

Leśny ogród 64

Leśny ogród 65

Leśny ogród 66

.

Leśny ogród to także królestwo pięknie zaaranżowanych dekoracji, które Irena umieszcza dosłownie w każdym możliwym miejscu.

Leśny ogród 68

Leśny ogród 69

Leśny ogród 70

Leśny ogród 71

Leśny ogród 72

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Leśny ogród 73

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Ireny.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Leśny ogród 74

Leśny ogród 75

Leśny ogród 76

Leśny ogród 77

Leśny ogród 78

Leśny ogród 79

Leśny ogród 80

Leśny ogród 81

Leśny ogród 82

Leśny ogród 83

Leśny ogród 84

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Wizyta w ogrodzie Ireny to kolejna dawka pozytywnej energii. Przede wszystkim wynikająca z jej optymistycznego nastawienia i wielkiej pasji do ogrodu. I od razu dodam, że to nastawienie jest takie naprawdę optymistyczne. Irena to prawdziwy wulkan dobrej energii.

Leśny ogród 85

Natomiast sam ogród to wielkie bogactwo roślinne, piękne kompozycje i ogromna różnorodność.

Leśny ogród 86

Leśny ogród 87

Leśny ogród 88

Leśny ogród 89

Leśny ogród 90

To wszystko widać na zdjęciach. Natomiast chciałbym wspomnieć o czymś, czego nie widać, a co świadczy o naprawdę wielkiej charyzmie Właścicieli. Otóż w roku 2007 kiedy kupili ten teren z domem i tak naprawdę nieużytkiem w miejscu dzisiejszego ogrodu, spotkała ich powódź. Ta największa w ostatnich latach. Zniszczyła wszystko co było, do tego naniosła jeszcze mnóstwo śmieci, mułu itd. Mimo tego Właściciele podnieśli się i stworzyli to, co sam widziałeś. I za to właśnie moje największe uznanie.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. leśny ogród? Wszystko to wymieniłem w relacji z roku 2019, ale myślę, że warto powtórzyć:

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości, pięknie kwitnących roślin. Warto również pokusić się o pewne specjalizacje, czyli wybrać sobie jeden lub kilka gatunków roślin i mieć je w wielu, różnych odmianach. W tym przypadku mam na myśli trawy, chociaż tak naprawdę jest tam mnóstwo innych, ciekawych roślin,
 • Nasadzenia warto przeplatać, czyli mieszać rośliny iglaste z liściastymi, kwitnącymi czy nawet jednorocznymi. Sprawi to, że ogród przez cały rok będzie ciekawy i nigdy nie stanie się „pusty”,
 • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze. Tak jak w tym ogrodzie gdzie ciekawie wyglądają np. liczne ozdoby,
 • W urządzaniu ogrodu warto stawiać na kolor. Nie tylko roślin, ale tak jak tu, również na kolor dekoracji,
 • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród swobodny, naturalistyczny, leśny, przyjazny dla ludzi, ale również ptaków, owadów czy motyli,
 • Do dekoracji ogrodu, szczególnie w takim stylu, może posłużyć dosłownie wszystko. Każdy pozornie niepotrzebny przedmiot może być samodzielną dekoracją, albo stać się częścią efektownej aranżacji,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie przez przeszło dwadzieścia lat. I jak wspomniałem, po wielkiej losowej tragedii.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dziewiętnastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *