Aranżacja tarasu z kostki

Aranżacja tarasu z kostki 1

Aranżacja tarasu z kostki pozwala popuścić wodze kreatywności. Granit pasuje do każdego stylu ogrodowego, zresztą nie musisz decydować się na konkretny. Być może inspirację znajdziesz w tym poście.

Aranżacja tarasu to złożone zadanie. Podstawową sprawą jest nawierzchnia, a konkretnie, z czego ją wykonać: z drewna, kamiennych płyt, a może z kostki brukowej? A jeśli z kostki, to jakiej: betonowej czy granitowej? Wybór kostek betonowych jest ogromny, występują w dziesiątkach kształtów, rozmiarów i kolorów. Z drugiej strony, nie zastąpią ponadczasowego charakteru klasycznej kostki granitowej. Zresztą, elegancki wygląd to nie wszystko: za popularność granitu w dużej mierze odpowiadają naturalne walory tej skały, takie jak trwałość, wysoka odporność na odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne lub pod wpływem warunków atmosferycznych. Nawierzchnia z granitowej kostki brukowej pasuje do ogrodów urządzonych w różnym stylu: rustykalnym, formalnym, romantycznym, a nawet nowoczesnym. 

Co więcej, nawierzchnia z kostki granitowej jest stosunkowo prosta do samodzielnego wykonania. Jak to zrobić, krok po kroku, opisałem niegdyś w tych trzech postach pt. Chodnik z kostki granitowej. Zrób to sam – część 1., 2.3. Tym razem skupię się na dalszym etapie: mianowicie zademonstruję Ci przykład tego, że aranżacja tarasu z kostki może posiadać swój indywidualny styl, łączący minimalizm z dbałością o szczegóły oraz szczyptą fantazji. Żeby nie być gołosłownym: przed Tobą wyjątkowo udana aranżacja tarasu z kostki, którą miałem okazję podziwiać w tym ogrodzie.

Aranżacja tarasu z kostki 2

.

Głównym bohaterem jest wysoki taras zlokalizowany na podwyższeniu, stanowiący nieco wyniesione piętro ogrodu. Takie usytuowanie tarasu wynika bezpośrednio z wysokiego posadowienia budynku oraz położenia działki na lekkim stoku. W efekcie taras jest wyniesiony ponad otaczający go grunt, można na niego wejść z ogrodu po schodach, z dwóch stron.

Aranżacja tarasu z kostki 3

Aranżacja tarasu z kostki 4

Tu ujawnia się kolejna zaleta granitu: jest to materiał wszechstronny, więc można z niego wykonać różne elementy konstrukcyjne: nawierzchnie, schody, obrzeża i murki. Rezultatem jest spójna, estetyczna kompozycja o porządnym wyglądzie.

Aranżacja tarasu z kostki 5

Aranżacja tarasu z kostki czy też wykonanego z innego materiału powinna nawiązywać do przyległych rabat. W tym przypadku taras jest otoczony dużą i głęboką skarpą, stanowiącą serce ogrodu. Na skarpie znajduje się wielogatunkowa całoroczna rabata, opisana szczegółowo w tym poście. Skomplikowana, tylko z pozoru przypadkowa kompozycja z roślin różnej wysokości częściowo przysłania widok na taras, zapewniając poczucie prywatności.

Aranżacja tarasu z kostki 6

Aranżacja tarasu z kostki 7

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Aranżacja tarasu z kostki 101

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wreszcie przechodzę do sedna: aranżacja tego tarasu z kostki jest genialna w swej prostocie, a jednocześnie dopracowana co do najmniejszego szczegółu i obfitująca w różne ciekawe bajery. 

Nawierzchnię tarasu ułożono z kostki granitowej w dwóch odcieniach: jasno- i ciemnoszarej, tworzących koncentryczny wzór. Nawierzchnię tarasu okala opaska wysypana dekoracyjnym tłuczniem dolomitowym. To nie tylko dekoracja: sypkie kamienie tworzą przepuszczalną nawierzchnię umożliwiającą odpływ wody spływającej ze środkowej części tarasu.

Aranżacja tarasu z kostki 8

Aranżacja tarasu z kostki 9

Aranżacja podwyższonego tarasu z kostki, położonego na skarpie, to okazja do zastosowania nietypowych dekoracji. Należy do nich fontanna, w której woda wypływa z wierzchołka kamienia, a potem spływa ze skarpy kaskadą ułożoną z granitowych głazów i kamieni różnej wielkości. Zauważ, że fontanna jest wykonana z granitu, czyli tego samego materiału co nawierzchnia tarasu oraz schody, tyle że w bardziej surowej, nieobrobionej formie i odcieniu wpadającym w brąz.

Aranżacja tarasu z kostki 11

.

Warto wiedzieć

Granit to skała głębinowa o kwaśnym odczynie, bardzo twarda, trwała i odporna na uszkodzenia oraz skrajne warunki pogodowe. Jest zbudowany z mieszanki różnych minerałów z przewagą kwarcu oraz skalenia potasowego, a także domieszkami plagioklazu, biotytu, amfiboli oraz muskowitu. Złożona budowa sprawia, że granit może przybierać różne barwy: od wszelkich odcieni szarości, przez biel i jasny róż, po zieleń, brąz oraz czerwień. Dzięki tak bogatej kolorystyce granit można dopasować do rozmaitych stylów i aranżacji zarówno w ogrodzie i na tarasie, jak i we wnętrzach.

.

Trudno wyobrazić sobie taras bez roślin, zresztą nie ma potrzeby tego robić. Aranżacja tego tarasu z kostki jest pod tym względem bardzo dobrze przemyślana. Roślin jest stosunkowo niewiele, ale każda z nich wydaje się być idealnie na swoim miejscu. Najbardziej charakterystycznym elementem są trzy wierzby o kunsztownie wyplecionych pniach, rosnące w odstępach około 1 m wzdłuż brzegu tarasu. Zaplatając ręcznie ukorzenione pędy wierzby wikliny (Salix purpurea) lub pokrewnych gatunków, tworzy się „drzewka” o ażurowych pniach i koroną z pędami wyginającymi się na boki jak liście palm. Niepowtarzalna, niezwykle dekoracyjna sylwetka oraz artystyczna struktura pnia gwarantują, że plecione wierzby będą przyciągać wzrok niezależnie od pory roku, również zimą i na przedwiośniu.

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Aranżacja tarasu z kostki 102

.

Aranżacja tarasu z kostki jest częściowo obramowana niską obwódką z bukszpanu, biegnącą wzdłuż kamiennej opaski, widoczną za plecionymi wierzbami. Tu i ówdzie na tle bukszpanu kwitną pomarańczowe aksamitki.

Aranżacja tarasu z kostki 12

Aranżacja tarasu z kostki 13

Aranżacja tarasu z kostki 13a

Przy kamiennej fontannie rosną paprocie, konkretnie narecznica samcza (Dryopteris filix-mas). 

Aranżacja tarasu z kostki 14

Patrząc od strony tarasu, paprocie stanowią kontrastowe jasnozielone tło dla czerwonych pelargonii rabatowych, kwitnących w wyplatanym koszu ustawionym na drewnianym wózku w stylu retro. Nawiasem mówiąc, starocie w ogrodzie przydają się na 1001 sposobów, o czym możesz się przekonać podczas lektury tego postu

Aranżacja tarasu z kostki 16

Aranżacja tarasu z kostki 17

Aranżacja tarasu z kostki 17a

Kolejną niesztampową dekorację stanowią dwie granatowe ceramiczne donice z purpurowolistną rozplenicą szczecinkowatą (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum’, czerwonymi begoniami oraz przypołudnikiem (Dorotheanthus bellidiformis) o żółto-zielonych obrzeżonych listkach.

Aranżacja tarasu z kostki 17b

Aranżacja tarasu z kostki 18

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Aranżacja tarasu z kostki 103

.

Taras to z założenia miejsce wypoczynku, a do tego konieczne są wygodne meble. Praktycznym i estetycznym rozwiązaniem są meble ogrodowe z technorattanu, odporne na warunki atmosferyczne, łatwe w czyszczeniu i znacznie trwalsze od mebli rattanowych, adekwatnych wyłącznie w pomieszczeniach. 

Aranżacja tarasu z kostki 20

Ponieważ taras znajduje się po południowej stronie budynku, a więc przez większość dnia jest skąpany w pełnym słońcu, niezbędnym elementem wyposażenia jest parasol przeciwsłoneczny.

Aranżacja tarasu z kostki 21

.

Aranżacja tarasu z kostki 104

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Aranżacja tarasu z kostki granitowej daje olbrzymie możliwości, ten rodzaj nawierzchni pasuje bowiem do prawie każdego stylu ogrodowego. Z kolei usytuowanie tarasu na skarpie pociąga za sobą pewne wyzwania, które można przekuć w korzyści. Przedstawiona tu aranżacja tarasu z kostki udowadnia, że czasem warto postawić na kilka wybitnie dekoracyjnych elementów, zamiast zapełniać przestrzeń mnóstwem przypadkowych ozdób i roślin. Mniej znaczy więcej, o ile to „mniej” jest naprawdę wysokiej klasy – w końcu elegancja to umiar w luksusowym wydaniu.

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *