Wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 11

Wysoki taras aranżacje 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten ogród z bałkańską historią w tle, w którym na kilkunastu arach, zebranych zostało mnóstwo ciekawych rozwiązań. Zapraszam więc do lektury postu pt.: wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 11 – wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. No prawie, bo w tym ogrodzie ciężko o pierwsze i główne skojarzenie. Z jednej strony jest typowym, ładnie zagospodarowanym ogrodem, a z drugiej kryje w sobie mnóstwo elementów, na które warto zwrócić uwagę. Postanowiłem więc zwrócić uwagę na wysoki taras przy budynku oraz związane z nim aranżacje, czyli przede wszystkim okalającą go, pięknie zagospodarowaną skarpę, która jest sercem całego ogrodu.

Wysoki taras aranżacje 2

Wysoki taras aranżacje 3

O tym wszystkim jeszcze za chwilę, a tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej jedenastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Ocice, położonej w województwie dolnośląskim, co na mapie wygląda następująco:

Wysoki taras aranżacje 4

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 11, to właśnie lokalizacja jedenastego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie dolnośląskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 220 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już jedenastu, z jedenastu ogrodów:

Wysoki taras aranżacje 5

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca – Bożeną, o której bałkańskich korzeniach w dalszej części postu.

Wysoki taras aranżacje 6

Wysoki taras aranżacje 7

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Jedenasty odwiedzony ogród, położony jest na około 15-arowej działce. Powierzchnia jest więc stosunkowo duża, ale też znajduje się na niej sporo zabudowań. Przede wszystkim duży, zlokalizowany na środku działki, budynek mieszkalny Gospodarzy,

Wysoki taras aranżacje 8

ale także drugi, w którym Bożena wynajmuje piękny apartament.

Wysoki taras aranżacje 9

Swoją drogą spójrz jak wygląda, bo to niezwykle gustowne i oryginalne miejsce.

Wysoki taras aranżacje 10

Elementem przynależnym do apartamentu jest przepiękna wiata, w której miałem przyjemność spędzić trochę czasu, słuchając wyjątkowych opowieści Bożeny, o których w dalszej część postu.

Wysoki taras aranżacje 12

Wysoki taras aranżacje 13

Wysoki taras aranżacje 14

Wysoki taras aranżacje 15

A zatem zabudowania zajmują sporą część posesji, natomiast ze względu na swój wyjątkowy charakter, doskonale się w nią wpisują. Pozostałą część terenu zajmuje ogród, który scala wszystkie wspomniane budowle.

Natomiast o niezwykłym charakterze tego miejsca świadczy już sama strefa wejściowa, która zapowiada, że musi tam być ciekawie.

Wysoki taras aranżacje 16

Wysoki taras aranżacje 17

I faktycznie, jest.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Jedenasty ogród, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede sposób zagospodarowania, m.in. tytułowy wysoki taras i związane z nim aranżacje, ale także niezwykła estetyka i porządek panujący w tym ogrodzie.

Wysoki taras aranżacje 18

Wysoki taras aranżacje 19

Wysoki taras aranżacje 20

.

Zacznę jednak od tarasu. Na to, że jest wysoki, składają się dwa elementy. Po pierwsze to, że działka jest na lekkim stoku, a po drugie wysokie posadowienie budynku. Powoduje to, że na taras, zarówno z jednej,

Wysoki taras aranżacje 21

jak i drugiej strony,

Wysoki taras aranżacje 22

wchodzi się po schodach. Taras jest więc na podwyższeniu, tworząc takie nieco wyniesione piętro ogrodu.

Wysoki taras aranżacje 23

Wysoki taras aranżacje 24

Wysoki taras aranżacje 25

Wysoki taras aranżacje 26

Wysoki taras aranżacje 27

Aby więc połączyć go z niższym piętrem terenu, jest otoczony dużą i głęboką skarpą, która jak wspomniałem, stanowi serce tego ogrodu.

Wysoki taras aranżacje 28

Wysoki taras aranżacje 29

Wysoki taras aranżacje 30

A tak na marginesie. Zwróć uwagę na ciekawe obsadzenie tej skarpy, gdzie dobrze dobrane są rośliny iglaste, liściaste i w to wszystko wkomponowane kwiaty i byliny.

Wysoki taras aranżacje 31

Wysoki taras aranżacje 32

Wysoki taras aranżacje 33

Wysoki taras aranżacje 34

Wysoki taras aranżacje 35

.

No dobrze. Ale ten ogród to przecież nie tylko taras i skarpa. W końcu jest tam mnóstwo innych elementów wartych podpatrzenia. Na przykład układ swobodnie wijących się ścieżek, które tak naprawdę komunikują oba wspomniane budynki, jak i przynależną do nich infrastrukturę.

Wysoki taras aranżacje 36

Wysoki taras aranżacje 37

Wysoki taras aranżacje 38

Wysoki taras aranżacje 39

Wysoki taras aranżacje 39a

Perfekcyjnie zadbany trawnik,

Wysoki taras aranżacje 40

Wysoki taras aranżacje 41

Wysoki taras aranżacje 42

Wysoki taras aranżacje 43

Wysoki taras aranżacje 43a

który otaczają głębokie i swobodne rabaty.

Wysoki taras aranżacje 44

Zresztą te głębokie i obszerne rabaty to wizytówka całego ogrodu,

Wysoki taras aranżacje 45

podobnie jak przeróżne mniejsze i większe dekoracje, które obecne są dosłownie na każdym kroku.

Wysoki taras aranżacje 46

Wysoki taras aranżacje 47

Wysoki taras aranżacje 48

Wysoki taras aranżacje 49

Wysoki taras aranżacje 50

Wysoki taras aranżacje 52

Wysoki taras aranżacje 53

Jednak na wstępie obiecałem dwie sprawy. Pierwsza to wrócić do tej wyjątkowej altany, w które dosłownie można poczuć się jak w domowym salonie, chociażby za sprawą słynnej, bolesławieckiej ceramiki.

Wysoki taras aranżacje 54

Wysoki taras aranżacje 55

Wysoki taras aranżacje 56

Wysoki taras aranżacje 57

Wysoki taras aranżacje 58

Wysoki taras aranżacje 60

A druga to niezwykła, bałkańska historia, którą zdradziła mi Bożena. Jak się okazuje, po II wojnie światowej, na te terenu gdzie znajduje się ogród, z terenów Jugosławii wróciło ponad 22 tysiące Polaków, których przodkowie wyemigrowali tam „za ziemią” w XIX wieku. To właśnie wśród nich byli także bliscy Bożeny, w której żyłach, jak się okazuje, płynie bałkańska krew. W każdym razie kultura ta jest na tych terenach niezwykle pielęgnowana i pamiętana, co w licznych pamiątkach i akcentach można odnaleźć również w tym ogrodzie.

Wysoki taras aranżacje 61

Natomiast jeśli ta historia ogrodu pt. “wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje” Cię zaciekawiła, polecam kontakt z Bożeną, a gwarantuję, że czekają Cię długie godziny na rozmowach i poznawaniu tych nieznanych elementów naszej tradycji i kultury.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Bożeny.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Wysoki taras aranżacje 63

Wysoki taras aranżacje 64

Wysoki taras aranżacje 65

Wysoki taras aranżacje 66

Wysoki taras aranżacje 67

Wysoki taras aranżacje 68

Wysoki taras aranżacje 69

Wysoki taras aranżacje 70

Wysoki taras aranżacje 71

Wysoki taras aranżacje 72

Wysoki taras aranżacje 73

.

Wysoki taras i aranżacje – co zachwyca w tym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że w ogrodzie można zrobić cokolwiek się wymarzy i dowolnie kształtować przestrzeń.

Natomiast na szczególną uwagę zasługuje to, że Bożenie udaje się dzielić swój własny ogród pomiędzy domowników i odwiedzających ją gości. Z jednej strony wszyscy przebywają w tej samej przestrzeni, a z drugiej jest ona wydzielona tak umiejętnie, że zupełnie sobie nie kolidują.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. Wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Świadomość, że często spotykany problem jakim jest wysoki taras, da się bezproblemowo i ciekawie rozwiązać. Bożena zrobiła to perfekcyjnie, tworząc tym samym niezwykle atrakcyjny element ogrodu.
 • Jednak na szczególne uznanie zasługuje to, jak wielkie jest w tym ogrodzie przywiązanie do historii i tego, gdzie sięgają nasze korzenie. Warto o tym pamiętać tak jak Bożena i na ile to możliwe, przekazywać to kolejnym osobom. Także poprzez to, że historia to obecna jest nie tylko w rozmowach, ale także właśnie w elementach ogrodu.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc jedenastą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu pt. “wysoki taras i różne pomysłowe aranżacje”, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

 1. says: Anna

  Szanowny Panie, przypadkowo natknęłam się na Pana Blog i jestem zachwycona Projektem ,który Pan realizuje. Bardzo ciekawe są ogrody prezentowane przez Pana, ale przede wszystkim z przyjemnością czyta się Pańskie komentarze do prezentowanych miejsc. Na marginesie dodam , że również jestem właścicielką ogrodu, ale gdybym miała nadać mu jakąś nazwę albo tytuł, to brzmiałby “ogród, który pokonała natura”. Dlatego tym bardziej zachwycam się prezentowanymi przez Pana zdjęciami z idealnie zadbanymi ogrodami. Mój też miał być taki, ale się nie udało…. Gdyby jednak chciał go Pan zobaczyć, to zapraszam. bo pomimo wszystko jest ciekawy. A warte obejrzenia są kamienie zbierane z okolicznych miejscowości . Ponad 30 można uznać za pomniki przyrody, bo mają 3 m obwodu. Może tym Pana zachęcę do odwiedzin?
  Proszę o kontakt
  Z poważaniem Anna

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *