Busem przez polskie ogrody – OGRÓD 21 – część 1.

1 busem przez polskie ogrody ogrod 21
1 busem przez polskie ogrody ogrod 21

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży, całoroczny projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dwudziestą pierwszą już relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody” – sezon 1. Bo już teraz, patrząc na zainteresowanie Czytelników wiem, że będą kolejne.

Relacja, podobnie jak te z wcześniejszych ogrodów, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 21 – Nowoczesny ogród w przyjemnym wydaniu

Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl będąc w tym ogrodzie to „nowoczesny“, bo jak za moment zobaczysz to ogród, w którym wszystko wydaje się być równe i mieć swoje, wyznaczone miejsce. Rabaty są proste, chodniki geometryczne, a całość jest wyjątkowo uporządkowana.

Jednak samo określenie „nowoczesny“ nie jest w tym przypadku wystarczające. Dlatego, że na to uporządkowanie, nakłada się drugi element, czyli trochę swobodnych nasadzeń i gęstych, zróżnicowanych rabat. A zatem ostatecznie to ogród nowoczesny, ale w takim przyjemnym, ciepłym wydaniu. Myślę, że idealnie odzwierciedla charakter jego Właściciela – który wydaje się takim właśnie człowiekiem.

Wracając jednak do kulisów mojej dwudziestej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Godziszka, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ta ciemnozielona kropka z numerem 21, to właśnie lokalizacja dwudziestego pierwszego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 240 kilometrów w jedną stronę.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem?.

Wracając jednak do kulisów wizyty, bus zaparkował przed ogrodem, a ja miałem możliwość przywitać się i poznać z przemiłym Właścicielem ogrodu – Łukaszem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu lub jego sąsiedztwo nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Dwudziesty pierwszy odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie śląskim. W malowniczo położonej miejscowości, umiejscowionej pomiędzy Bielskiem, Żywcem i Szczyrkiem. A zatem w przepięknej okolicy Beskidów, w otoczeniu mniejszych i większych „pagórków”. Stąd ma w swoim sąsiedztwie zapożyczony krajobraz, który optycznie go powiększa, tworząc jednocześnie przepiękne tło.

Działka na której jest położony nie jest duża, ma zaledwie kilka arów. Na jej środku znajduje się budynek mieszalny, a sam ogród, to otaczająca go wokół kilkumetrowa opaska. Mimo to jest funkcjonalnie urządzony, a miejsce w nim znalazło wszystko, co w ogrodzie znaleźć się powinno. Rabaty rozmieszczone są po obwodzie, częściowo również wzdłuż budynku, a przestrzeń pomiędzy nimi, wypełnia zadbany trawnik. Sprawia to wrażenie wyjątkowego porządku i wzorowego zorganizowania przestrzeni.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Dwudziesty pierwszy ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

  • przede wszystkim to informacja, że ogród Łukasza to zdecydowanie ogród elegancki, nowoczesny, ale jednocześnie z domieszką swobodnej roślinności,
  • po drugie ten ogród to przykład geometrycznego zorganizowania przestrzeni, w szczególności układu chodników, gdzie dominują kąty proste i różnego rodzaju prostokątne wypełnienia,
  • po trzecie to ogród, w którym dużą rolę odgrywa oświetlenie, oryginalnie wkomponowane, które nadaje ogrodowi dodatkowego uroku i podkreśla jego nowoczesny charakter,
  • i po czwarte do doskonały przykład na to, że nawet niewielką przestrzeń można ciekawie i z pomysłem rozwiązać, nadając jej wyjątkowy i wyrazisty charakter.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacalnych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.

Geometryczne kształty

To główny wyróżnik tego ogrodu, który decyduje o jego nowoczesnym charakterze. Obecny jest w wielu elementach, począwszy już od dużych, centralnych, prostokątnych schodów.

Następnie poprzez otaczające budynek chodniki i tarasy,

aż po utworzone przez nie geometryczne rabaty.

Efektowne oświetlenie

Efekt nowoczesnego ogrodu, zdecydowanie podkreśla oświetlenie. Głównie za sprawą ciekawie wkomponowanych listew ledowych, które podświetlają geometryczne rabaty i kontury tarasu. I o ile w dzień jest to praktycznie niewidoczne,

o tyle po zmierzchu robi ogromne wrażenie.

Oświetlenie wkomponowane jest również w inne elementy, jak chociażby w miniaturowe domki, przypominające nieco japońskie ogrody.

I właśnie te elementy mogą być takim łącznikiem, pomiędzy wychodzącym na pierwszy plan nowoczesnym charakterem ogrodu, a jego jednak kilkoma, trochę swobodnym cechami.

Zróżnicowane nasadzenia

O ile typowy nowoczesny ogród jest stosunkowo ubogi w różnorodność gatunkową roślin, ponadto charakteryzują go liczne geometrycznie formowane rośliny, o tyle w tym ogrodzie, roślinność jest stosunkowo zróżnicowana. I jak wspomniałem rozmieszczona głównie po obrysie ogrodu, tworząc takie wydłużone, liniowe rabaty.

Trawy

Natomiast jednymi z wyróżniających się roślin są ozdobne trawy, które o tej porze roku, podczas mojej wizyty, zdecydowanie podkreślały piękno tego ogrodu.

Inne elementy ogrodu

21 odwiedzony ogród, mimo niewielkiej przestrzeni, ma w sobie wszystko to, co potrzeba. Głównie do tego, aby komfortowo spędzać w nim czas. Jednak jak to wygląda, znajdziesz już w drugiej części tego postu, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc go ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o tym „nowoczesnym ogrodzie w przyjemnym wydaniu“ oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *