Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – OGRÓD 22 – hotel Aspen w Podlesiu

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 5 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 5 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten naturalistyczny i trawiasty ogród, który zdobi Hotel Aspen w Podlesiu. I mimo że nie jest to typowy ogród przydomowy, to jednak jest na tyle ciekawy, że warto go pokazać.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 5 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody, te w ramach projektu „busa”, znajdziesz w tym miejscu:

Tymczasem zapraszam na dwudziestą drugą w sezonie 2022 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego drugiego już w sezonie 5 – 2022.

.

Ogród 22 – hotel Aspen w Podlesiu

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku, gdzie zadanie ponownie miałem wyjątkowo uproszczone. Dlatego, że ogród urządzony jest wokół hotelu, który nazywa się Aspen i zlokalizowany jest w miejscowości Podlesie.

Dodam, że Podlesie to niewielka miejscowość w bezpośrednim sąsiedztwie Czech, u podnóża Gór Opawskich, a zatem w naprawdę pięknej okolicy.

A o tym za chwilkę. Tymczasem jednak wracając do ogólnych kulisów dwudziestej drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 5 – 2022, zgodnie z tradycją, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał, jak już wiesz, do miejscowości Podlesie, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasnozielony kwadrat z numerem 22, to właśnie lokalizacja dwudziestego drugiego ogrodu, położonego w województwie opolskim. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 35 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

  • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2022, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia dwie, z dwudziestu dwóch ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2022?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość rozejrzeć się po tym oryginalnym i urokliwym miejscu.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Dwudziesty drugi ogród w moich tegorocznych podróżach zlokalizowany jest, jak już wiesz, w niewielkiej miejscowości, w pięknym położeniu, w dużej, otwartej na góry przestrzeni. I to właśnie ta otwarta przestrzeń sprawia, że ogród nigdzie się nie kończy i tak naprawdę płynnie łączy się z otoczeniem.

Cały teren przynależny do hotelu jest stosunkowo duży, myślę że znacznie przekracza hektar i kształtem zbliżony jest do prostokąta. Przy jednym z krótszych boków, można nazwać go frontowym i przyległym do ulicy, zlokalizowany jest budynek hotelu wraz z parkingiem i całą infrastrukturą,

natomiast wzdłuż jego boków,

ale głównie na tyle,

rozciąga się ten właściwy, piękny, trochę preriowy ogród.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym na kilka elementów chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Przede wszystkim, że ten ogród, tak właściwie jest ogrodem otwartym, jak już wiesz zrealizowanym przy hotelu. A zatem będąc jego gościem, ogród również jest do dyspozycji. Ale nie tylko. Bo cały teren nie jest ogrodzony, przylega do ogólnodostępnych dróg i ścieżek spacerowych, a zatem będąc tam, nawet przejazdem, również jest możliwość go podziwiać.

Ogród zrealizowany jest w stylu swobodnym, brak w nim jakiejkolwiek symetrii i nowoczesnych akcentów, co z jednej strony pięknie komponuje się z górskim otoczeniem, a z drugiej fajnie kontrastuje z nowoczesną architekturą budynku.

Nasadzenia, mimo swojej wyjątkowej formy, sprowadzają się tak właściwie do prostych i niewymagających gatunków. Królują oczywiście trawy ozdobne, głównie rozplenice japońskie w kilku odmianach,

które ciekawie przeplatane są bordowymi akcentami, głównie za sprawą berberysów.

Natomiast nad tym wszystkim królują umiejętnie wkomponowane brzozy, które są właśnie idealnym łącznikiem z otaczającym krajobrazem.

Wracając jeszcze na chwilę do stylu ogrodu. Zdecydowanie luźny i swobodny, wpasowany w otoczenie, który dobrze podkreślają użyte do aranżacji kamienne głazy.

Ogród, poza trawiastymi rabatami, to także piękne, duże i perfekcyjnie utrzymane trawniki,

których zieleń idealnie kontrastuje z jesiennymi kolorami otoczenia.

No dobrze. To tyle jeśli chodzi o najważniejsze sprawy typowo ogrodowe. Tymczasem muszę wspomnieć również o kilku innych, ważnych elementach, które są uzupełnieniem powyższych, a jednocześnie podkreślają rekreacyjny charakter tego miejsca. A zatem poza elementami takimi jak miejsca na ognisko czy ogrodowe wiaty,

na uwagę zasługuje oryginalnie rozwiązana „strefa hamakowa”,

ale przede wszystkim basen, którego nowoczesność efektownie wygląda na tle otwartego, ogrodowego i górskiego krajobrazu.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, i to już od 4 sezonów, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Natomiast zanim Ci ją przedstawię, mała uwaga. Odwiedzony ogród, jak już wiesz, nie jest typowym ogrodem przydomowym, jakie z reguły odwiedzam w ramach projektu ‘busa”. To obiekt publiczny, który rządzi się zupełnie innymi prawami. Stąd też postanowiłem, że paczka produktowa w tym wyjątkowym przypadku nie zostanie w tym ogrodzie, ale zostanie przez mnie spożytkowana inaczej, na jakiś szczytny cel. A tym będzie jakiś inny obiekt publiczny typu dom dziecka, pomocy społecznej itp., ale z własnym ogrodem, gdzie te wszystkie rzeczy przydadzą się zdecydowanie bardziej.

Dlatego poniżej, aby tradycji projektu stało się zadość, przedstawię Ci produkty zawiezione do ogrodu poprzedniego – 21 w tym sezonie, a te przeznaczone na ogród bieżący, ładnie zapakowane, pojadą tam, gdzie powyżej wspomniałem. A będzie to:

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu?

22 ogród w tegorocznych podróżach, jak już wspomniałem, to ogród wyjątkowo prosty w swojej formie, zrealizowany z użyciem niewyszukanych nasadzeń, a jednocześnie, za sprawą wyjątkowo dobrze dobranych, tworzący bardzo atrakcyjne miejsce.

Natomiast na największą pochwalę zasługuje to, że ogród pięknie wtapia się w otoczenie,

a jednocześnie współgra i nie kłóci się z nowoczesnym charakterem całego obiektu.

Myślę więc, że to jest właśnie największy sukces autorów tego ogrodu, którym z tego miejsca mogę tylko pogratulować tego, co udało się osiągnąć. Ponadto na wielkie uznanie zasługuje to, że to jednak miejsce publiczne i niewiele znam takich, gdzie tak mocno dba się o otoczenie. Co więcej miejsce to może inspirować nie tylko właścicieli podobnych obiektów, ale również setki tysięcy osób prywatnych, które zastosowane rozwiązania mogą przenosić do swoich prywatnych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Jak już nadmieniłem kilkukrotnie w moich relacjach, przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Ten ogród udowadnia to ponownie, pokazując, że można połączyć nowoczesność z naturalnością. I to właśnie ogród może być do tego wyśmienitym łącznikiem, scalając nowoczesną architekturę budynku z naturalnym otoczeniem.

  • Po drugie świadomość, że do stworzenia pięknego i atrakcyjnego ogrodu, wcale nie potrzeba setek odmian roślin i wielkich aranżacji. Wystarczą proste gatunki, sadzone umiejętnie w grupach i zaaranżowane z pomysłem, które mogą dać takie właśnie efektowne miejsca.

  • I po trzecie i najważniejsze. Warto zapamiętać, że o swoje otoczenie warto i trzeba dbać. Skoro w takim otwartym i dużym terenie jest to zrobione tak perfekcyjnie, to tym bardziej możliwe jest to w każdym innym miejscu i ogrodzie prywatnym. I dlatego właśnie niezmiernie cieszę się, że miałem możliwość gościć i pokazać to wyjątkowe miejsce.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc dwudziestą drugą relacją z odwiedzonego w roku 2022 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

Obserwuj regularnie strony projektu Busem przez polskie ogrody sezon 5 bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *