Busem przez polskie ogrody SEZON 5 – OGRÓD 23 – rustykalne siedlisko

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 5 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 5 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? To rustykalne siedlisko w pięknej, podgórskiej okolicy.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 5 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc.

Zanim przejdę dalej, mała dygresja. Wszystkie dotychczas odwiedzone ogrody, te w ramach projektu „busa”, znajdziesz w tym miejscu:

Tymczasem zapraszam na dwudziestą trzecią w sezonie 2022 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego trzeciego, przedostatniego już w sezonie 5 – 2022.

.

Ogród 23 – rustykalne siedlisko pełne dekoracji

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku, gdzie zadanie ponownie miałem wyjątkowo uproszczone. Dlatego, że miejsce to od razu kojarzy się z rustykalnym, trochę wiejskim klimatem, w którym królują naturalne materiały i proste nieskomplikowane rozwiązania. A oryginalne dekoracje obecne są dosłownie na każdym kroku, więc tym bardziej nie ma problemu z ich zauważaniem.

Tymczasem jednak wracając do ogólnych kulisów dwudziestej trzeciej już wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 5 – 2022, zgodnie z tradycją, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Jarnołtówek, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasnozielony kwadrat z numerem 23, to właśnie lokalizacja dwudziestego trzeciego ogrodu, położonego w województwie opolskim. Do pokonania miałem malutką odległość, zaledwie 35 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018

  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019

  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020

  • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2022, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia trzy, z dwudziestu trzech ogrodów:

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2022?.

Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę:

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Właścicielką tego miejsca – Panią Zosią.

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

To oryginalne, stare, rustykalne siedlisko, położone jest jak wspomniałem w podgórskiej okolicy, a konkretnie u podnóża Gór Opawskich, w niewielkiej miejscowości. Działka, na której jest zlokalizowane, ma tak na moje oko około 15 arów i kształtem zbliżona jest do kwadratu. W centralnej części stoi budynek mieszkalny, a ogród rozciąga się właściwie naokoło niego.

Natomiast ta jego właściwa część nie znajduje się, jak to zwykle bywa, na jego tyłach, ale przeciwnie, od frontu, a zatem tworząc duży i okazały przedogródek.

W centralnej części zlokalizowana jest również stara, poniemiecka stodoła, która bardzo dobrze komponuje się z tym miejsce, a co więcej, nadaje mu właśnie ten wiejski i rustykalny charakter.

Pozostała część ogrodu to również mniejsze i większe, rustykalne, trochę babcine rabaty

i zakątki,

a na samym tyle, nawet zwykłe, trochę zapomniane już grządki.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym na kilka elementów chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Natomiast dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

Wracając natomiast do najważniejszych elementów, na które chciałbym zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to fakt, że to rustykalne siedlisko jest spójne w każdym elemencie i zaaranżowane z użycie maturalnych materiałów, jak chociażby kamień czy drewno. Widać to już od samego ogrodzenia,

ale przede wjazdu, który jest oryginalnym połączeniem różnego rodzaju kamieni, w tym chociażby starej, porozbiórkowej kostki granitowej, łupków, czy zwykłych polniaków.

Natomiast skoro jesteśmy przy wjeździe, zwróć uwagę również na jej równo przystrzyżone obwódki z irgi i wkomponowanych pomiędzy nie bukszpanów.

Zresztą nie tylko bukszpanów, ale również efektownych głazów polnych,

które obecne są również w wielu innych aranżacjach tego ogrodu.

Podobnie jak inne kamienie, z których poza brukiem, zrobione są również mniejsze i większe ozdobne murki.

Jednak prawdziwy powód mojej wizyty w tym rustykalnym siedlisku, to dekoracje. A te, poza przeróżnymi starociami,

zachwycają głównie swoją jesienną, żywą odsłoną.

I chyba przyznasz, że naprawdę robią wrażenie. Natomiast drugi powód, który wypatrzyłem z drogi przejeżdżając przed tym ogrodem, to zlokalizowany w przedogródku efektowny, duży i kolorowy skalniak.

Zwróć uwagą na jego różnorodne nasadzenia, głównie z krzewów iglastych, ale również bylin, czy ładnie wyglądających o tej porze roku wrzosów. Do tego trochę bukszpanów oraz berberysów i kamienia polnego, co ciekawie uzupełnia całość kolorystycznie.

Natomiast na deser ciekawostek tego rustykalnego siedliska, taka oto dekoracja, zlokalizowana za budynkiem.

Myślę, że nie zgadniesz, co jest w niej ukryte. Dlatego śpieszę z wyjaśnieniem. Otóż jest to osłona butli gazowej, która zasila domową kuchnię. Po prostu Gospodarze nie chcieli mieć jej w środku, stąd wymyślili taki oryginalny sposób.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, i to już od 4 sezonów, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilkanaście paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Zofii.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to w relacjach z poprzednich 4 sezonów:

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu pt. rustykalne siedlisko?

Wizyta w tym ogrodzie to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Przede wszystkim wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodarzy, którzy niezwykle miło przyjęli mnie na swoim terenie. Natomiast sam ogród to oczywiście kolejna porcja pomysłów i inspiracji, a przede wszystkim wskazówka, w jaką stronę podążać szukając inspiracji na rustykalne i naturalne ogrody.

Jednak mnie najbardziej zachwyciły dekoracje. Te jesienne kompozycje, do których stworzenia jak widziałeś nie potrzeba wiele. Wystarczą proste dynie, cukinie, czy nawet upięta kukurydza. To wszystko umiejętnie skomponowane i wyeksponowane, daje naprawdę pięknie efekty.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogrody muszą być spójne z otoczeniem. Tak jak tutaj, gdzie to rustykalne siedlisko pięknie skomponowało się z naturalnym charakterem ogrodu i prostymi, również naturalnymi materiałami.

  • Po drugie świadomość, że do aranżacji ogrodów, co wielokrotnie powtarzam, wcale nie potrzeba wyszukanych rzeczy. Wystarczą jak widziałeś proste kamienie, drewno, czy naturalne dekoracje. To wszystko po połączeniu, tworzy takie właśnie efekty.

  • I po trzecie przekonanie, że warto eksperymentować. A przykładem tego jest wyjątkowy bruk, który tak naprawdę powstał z kamiennych odpadów. I co ważne, własnoręcznie wykonany był przez Gospodarza tego ogrodu. Myślę, że widziałeś go na powyższych zdjęciach, ale najdokładniej obejrzysz go we wspomnianym na wstępie filmie. Polecam.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc dwudziestą trzecią już relacją z odwiedzonego w roku 2022 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

Obserwuj regularnie strony projektu Busem przez polskie ogrody sezon 5 bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *