Busem przez polskie ogrody – OGRÓD 21 – część 2.

200 busem przez polskie ogrody ogrod 21
200 busem przez polskie ogrody ogrod 21

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części opowieści o „nowoczesnym ogrodzie w przyjemnym wydaniu“, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Aby płynnie pójść dalej przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów ogrodu, konkretnie byliśmy przy „innych elementach ogrodu”. Zatem wróćmy do tego.

Inne elementy ogrodu

Ogród Łukasza, mimo że nieduży, to jednak przemyślany i funkcjonalnie urządzony. Jak już wiesz, centralnym jego elementem jest budynek, natomiast po obrysie rozmieszczone są rabaty i całe zagospodarowanie. I właśnie w nie, wkomponowane są różne praktyczne elementy. Przede wszystkim kąciki wypoczynkowe:

Jednak na szczególną uwagę zasługuje ten – romantyczny, ciekawie wkomponowany w uskok budynku.

W ogrodzie znalazło się również miejsce na kącik zabaw, z fajnie obsadzonym i częściowo osłoniętym domkiem.

Natomiast, mimo że ogród jest kompletny, ma wszystko co potrzeba, to jego Właściciel Łukasz, nie czuje się jeszcze spełniony. Oczywiście ogrodniczo. Mimo, że wszystko w nim wykonał samodzielnie, to czuje niedosyt i ma ochotę na więcej. I właśnie ten plan zaczął realizować. Stał się właścicielem działki sąsiedniej, do której prowadzi wkomponowane w rabatę „sekretne” przejście. A za nim w tym momencie trawnik, który niebawem stanie się pięknie zagospodarowaną, odrębną, trawiastą częścią ogrodu. Być może więc za jakiś czas, będzie kolejny powód, aby ten ogród ponownie odwiedzić.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo piękny kamień – szpilka gnejsowa, która oczywiście znalazła miejsce w tym pięknym ogrodzie.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów.

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Wybraliśmy więc nasiona oryginalnej rośliny – albicji, która przypomina paproć i dedykowana jest do domowej uprawy. Ponadto specjalne nasiona warzyw na krążkach, które idealnie nadają się do uprawy w donicach. Wszystko to wysialiśmy w pojemnikach, oczywiście w odpowiednio dobranym podłożu. Myślę, że niebawem Łukasz będzie miał z tego pożytek.

Poza pracami typowo ogrodniczymi, tradycyjnie postanowiliśmy poeksperymentować z farbami. Aby dobrze wkomponować się w klimat ogrodu, z całej palety wybraliśmy kolor lawendowe wzgórze, który powędrował na ceramiczna donicę, którą wcześniej obsialiśmy. A zatem podwójna korzyść, bo nie dość, że zyskała piękny kolor, to niebawem się jeszcze zazieleni.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Łukasza, którzy miło przyjął mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, w dowolnym stylu. Co więcej style można łączyć, nie trzymając się ściśle tylko jednego kierunku. Pokazany ogród to także doskonały przykład na to, że pracowitością, która idzie w parze z zainteresowaniem i pozytywnym nastawieniem, można zajść bardzo daleko. Właściciel ogrodu – Łukasz, na co dzień prowadzi prężnie działającą firmę. Ponadto jest bardzo aktywny i działa na wielu innych płaszczyznach. A mimo to znajduje czas na ogród, tu się dodatkowo realizuje, a jednocześnie odpoczywa od bieżących trudności. Wszystko to co pokazałem, to jego zasługa, jego pomysł i wykonanie.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Przekonanie, a nawet pewność, że ogród może powstać dosłownie wszędzie. Nie trzeba mieć wielkiego terenu i ekstra efektownej działki. Jak widziałeś wystarczy nawet niewielka powierzchnia, która dzięki umiejętnemu wykorzystaniu, może stać się przepięknym ogrodem,
 • Z kolei będąc na etapie poszukiwań działki, mając do wyboru określone lokalizacje i to szczęście, że mieszka się w ciekawej okolicy, warto stawiać na działki urokliwie położone, najlepiej jeszcze z tzw. zapożyczonym krajobrazem. Stanowi on naturalne, optyczne przedłużenie ogrodu, a przede wszystkim idealne tło,
 • Aranżując ogród warto trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród nowoczesny, geometryczny, stosunkowo prosty w formie, ale jednak ciekawie zagospodarowany. Dodatkowo wzbogacony został urozmaiconą roślinnością, co lekko złagodziło jego „ostre krawędzie”,
 • Urządzając ogród warto stawiać również na efekty świetlne. Stanowią dobre uzupełnienie elementów zagospodarowania, a przede wszystkim dobrze podkreślają jego styl,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością. Jednak ta praca może być idealnym antidotum na bieżące trudności dnia codziennego, czy tak jak w przypadku Łukasza, stanowić odskocznie od wymagającej działalności zawodowej.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą relację z odwiedzonego ogrodu, po raz kolejny zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak ten powyższy, a ponadto powalczysz o fajny bonus na końcu projektu, dla najciekawszego z odwiedzonych ogrodów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Miniogródki, czyli gotowe rozwiązania do domowej uprawy warzyw i ziół.

 • Nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy.

 • Nasiona – łatwy wysiew, praktyczne aplikatory z nasionami.

 • Minikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.
 • Ziemia uniwersalna lekka z nawozem – 25 litrów.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 09 października na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 20 października 2018 r. w dniu 21 wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

 1. says: gigusia

  Absolutnie zachwyciło mnie oświetlenie zastosowane przy krawężnikach, tworzy magiczny klimat, aż chce się wziąć kubek dobrej herbaty lub gorącej czekolady i po zapadnięciu zmroku udać się na wędrówkę po tym cudnym ogrodzie, obserwować kwiaty, trawy i pozostałą architekturę w tym niesamowitym wydaniu, a wszystko to dzięki grze światła na obiektach. Pomysł świetny!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *