Schyłek września to najlepszy okres na prace porządkowe, między innymi usunięcie z donic więdnących kwiatów, które całe lato dekorowały nasze ogrody, tarasy i balkony. Czas by ustąpiły miejsca jesiennym pięknościom. Innymi słowy pora na nowe, jesienne kompozycje w donicach.
Jesienią, kiedy większość atrakcyjnych latem roślin kończy kwitnienie i ogród z każdym dniem staje się coraz bardziej opustoszały, na uwagę zasługują rośliny, które zakwitają na przełomie września i października, a potem cieszą nas cudownymi kolorami aż do późnej jesieni. Dlatego, że idealnie skomponowany ogród, powinien dobrze wyglądać o każdej porze roku. Stąd jeśli na Twoich rabatach lub w donicach brakuje roślin kwitnących właśnie teraz, pomyśl, aby wkomponować je w nasadzenia na rabatach lub zastosować w kompozycjach w donicach.
Na szczególną uwagę zasługują wieloletnie astry, nazywane też marcinkami, które teraz zakwitają i co najważniejsze, zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie rośliny są idealne szczególnie dla początkujących ogrodników.
A czy Ty wiesz jak wykonać jesienną kompozycję w donicy, właśnie z wykorzystaniem astrów? I co dodać im do towarzystwa aby całość dobrze wyglądała?
Ja miałbym z tym pewien problem, dlatego do stworzenia takiej aranżacji z udziałem marcinków ponownie zaprosiłem Anitę z „Zielono mi tu”, która na aranżowaniu przestrzeni zna się jak mało kto. Co więcej, jak już pewnie wiesz chociażby z pierwszego postu o donicach, to właśnie wspólnie z nią, już od kilku miesięcy staramy się inspirować, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w donicach. Jak je planować, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć.
Zapraszam więc do lektury kolejnego postu, z którego dowiesz się, jak wykonać ciekawą, bardzo prostą, minimalistyczną, a zarazem elegancką jesienną kompozycję z astrami.
Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….
.
Minimalistyczna jesienna kompozycja w donicy
Dla mnie nieodzownym symbolem jesieni są kwitnące wrzosy i astry. Ich wdzięk i prostota powodują, że skomponowane razem, pasują idealnie zarówno do wiejskich, jak i nowoczesnych, minimalistycznych ogrodów.
Tam skąd pochodzą astry, czyli z Ameryki Północnej, rosną dziko niczym chwasty, głównie na trawiastych preriach i obrzeżach lasów. Ale można spotkać je również nad brzegami wód. Bogactwo gatunków i odmian jest naprawdę imponujące, bo grupa ta obejmuje aż 600 pozycji. Łacińska nazwa Astrum oznacza gwiazdę i faktycznie są to prawdziwe gwiazdy jesiennych rabat i kompozycji w donicach.
Zapewne teraz zastanawiasz się, jak tu wybrać z takiej szerokiej palety odmian tę jedyną gwiazdę, która najlepiej sprawdzi się w kompozycjach… Jeśli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek:
Astry, które są uprawiane w naszych ogrodach, to głównie odmiany astra nowoangielskiego, nowobelgijskiego i krzaczastego. Przy ich wyborze koniecznie uwzględnij miejsce, w którym chcesz je posadzić.
Jeśli masz w ogrodzie dużą rabatę bylinową i zależy Ci na dość szybkim zagęszczeniu roślin, posadź w wyższej części jedną z odmian astra nowobelgijskiego, która tworzy wysokie i gęste kępy. Z tym, że z uwagi na rozrastające się rozłogi, musisz przeznaczyć dla nich sporo miejsca. Z odmian, które wyróżniają się szczególną urodą, polecam :
W odcieniach niebieskiego:
- „Little Blue Boy” w kolorze ciemno niebieskim
- „Marie Ballard” w kolorze jasnego błękitu
- „Dauerblau”
W odcieniach czerwieni:
- „Patricia Ballard”
- „Winston Churchill”
- „Freda Ballard”
- „Royal Ruby”
W odcieniach fioletu:
- „Royal Blue”
- „Plenty”
W odcieniach różu o dużych kwiatach:
- „Fellowship”
W odcieniach białego:
- „White Ladies”
.
Z kolei tam, gdzie na rabatach bylinowych miejsca jest mniej, polecam równie atrakcyjną grupę astrów nowoangielskich, które nie tworzą rozłogów, zatem możesz je posadzić obok innych roślin bez obaw, że za jakiś czas całkowicie je zdominują. Ponadto astry nowoangielskie mają ładny, zwarty pokrój. I tutaj też różnią się wysokością, w zależności od odmiany.
Jak odróżnić astry nowoangielskie od nowobelgijskich? Otóż astry nowoangielskie mają jasnozielone, wąskie liście i sztywne łodygi pokryte włoskami.
Wśród najpiękniejszych odmian należy wymienić:
- „Andenkenan Alma Potchke”
- „Barr’s Blue”
- „Barr’s Pink”
- „Harrington Pink”
- „Rudelsburg”
- „Septemberrubin”
- „Purple Dome”
.
Jeżeli zależy Ci na stworzeniu atrakcyjnie wyglądającego dywanu, to polecam z kolei odmiany astra krzaczastego, które są dość niskie (20-50 cm) i świetnie spełniają rolę roślin okrywowych, a także bardzo ciekawie wyglądają na obwódkach rabat.
Do najwartościowszych odmian zalicza się:
- „Alice Haslam”
- „Herbsgruss von Bresserhof”
- „Lady in Blue”
- „Prof. Anton Kippenberg”
- „Silberblaukissen”
- „Snowsprite”
I właśnie astry krzaczaste idealnie nadają się również do tworzenia jesiennych kompozycji w donicach.
.
Jak uprawiać astry?
Zanim zdecydujesz się na zakup astrów poznaj warunki ich dobrej uprawy:
- Aby pięknie rosły i obficie kwitły, zapewnij im ciepłe, jasne i słoneczne stanowisko.
- Zadbaj o odpowiednie podłoże, gdyż rośliny te wymagają żyznej, próchniczej gleby zasobnej w składniki pokarmowe.
- Pamiętaj, że astry źle rosną w podłożu piaszczystym, ubogim i suchym, ale z drugiej strony nie tolerują też stanowisk podmokłych.
- W okresie długotrwałej suszy podlewaj je obficie
- Z uwagi na to, że astry rosną dość szybko, pamiętaj, aby regularnie zasilać je nawozami wieloskładnikowymi. Nawożenie jest szczególnie wskazane w okresie kwitnienia (czyli teraz jesienią), kiedy rośliny potrzebują dużej dawki składników odżywczych.
Niestety astry dość często atakowane są przez mączniaka prawdziwego. Co wówczas zrobić?
- Silnie porażone pędy usuń i spal,
- Roślinę opryskaj odpowiednim środkiem grzybobójczym. Możesz ten zabieg wykonać nawet profilaktycznie. Polecam również gnojówki z pokrzywy do podlewania i oprysków.
.
Jesienna kompozycja w donicy z użyciem astrów
W kompozycji, którą chcę Ci polecić, postawiłam na prostotę. Stąd całość składa się zaledwie z 2 gatunków:
- aster krzaczasty – 1 szt. Aster dumosus „Kassel”
-
wrzos pospolity – 5 szt. Calluna vulgaris „Anja”
Aster pełni w niej rolę prawdziwej gwiazdy, wokół której, jak satelity krążą przepiękne wrzosy o jaskrawo żółtych liściach i białych, bujnie kwitnących kwiatach.
Wrzosy są świetnym towarzystwem dla astrów. Krzewinki te, podobnie jak astry, rosną silnie i kwitną obficie przez długi czas, w okresie gdy większość krzewów w ogrodzie już przekwitła. To również rośliny łatwe w uprawie, ale oczywiście pod warunkiem znajomości zasad podstawowej uprawy:
- Posadź je w miejscu nasłonecznionym.
- Wybierz dla nich odpowiednie podłoże, bowiem wrzosy dobrze rosną na glebach lekkich, przepuszczalnych i kwaśnych.
- Przycinaj każdego roku, ale tylko wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia). Przytnij silnie każdy pęd, tuż pod kwiatostanem, co sprawi, że roślina ładnie się zagęści i będzie w efekcie wyglądała młodziej.
- Na zimę obficie podlej oraz przykryj agrowłókniną lub gałązkami stroiszu w celu ochrony pędów przed skutkami mroźnego zimowego wiatru.
Propozycja kompozycji – Etap I – wybór donicy
Ten minimalistyczny duet roślin został posadzony w równie prostej, aczkolwiek designerskiej donicy OVO,
która ma dodatkową, praktyczną funkcję – jest donicą podświetlaną technologią LED.
Kilka słów na temat samej donicy. Zachwycił mnie jej piękny, klasyczny kształt, który jak się okazuje, pasuje idealnie zarówno do nowoczesnej dekoracji wejścia do biura, jak i w romantycznym, hortensjowym zakątku w ogrodzie. Tym bardziej, że w zależności od zastosowanej aranżacji roślinnej, można uzyskać inny efekt.
Donica oczywiście występuje w kilku wersjach kolorystycznych, ale w wersji białej, podświetlanej, może pełnić funkcję dodatkowego oświetlenia w ogrodzie, na tarasie czy też w biurze. Czyli genialne rozwiązanie 2 w 1: donica i lampa.
Jestem przekonana, że tą podświetlaną donicą można udekorować ciekawie każdą przestrzeń, zarówno ogrodu, tarasu czy balkonu, jak i przestrzeń komercyjną hotelu, restauracji czy biura. I co bardzo istotne to nasza polska produkcja w doskonałej jakości i atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie! Jak pokazuje poniższa aranżacja, białe okrągłe donice OVO dostępne w sklepie Modne donice, to także idealny element dekoracyjny.
Donice ogrodowe dzięki najwyższej klasy tworzywu, z którego zostały stworzone, odporne są na wszelkie warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg czy mróz). Mogą stać na dworze przez cały rok, bez potrzeby poszukiwania miejsca w garażu czy piwnicy na ich przechowywanie w okresie zimy. Podświetlane donice mogą też posłużyć do upiększenia wejść do biur, tak jak w przypadku wejścia do mojej pracowni.
Tutaj prezentuję aranżację minimalistyczną z Hebe w roli solitera, który wypełnia całą donicę
Hebe to roślina, która zdecydowanie kojarzy się z wakacyjnymi podróżami. Niestety odmiany takie jak ta o pstrych liściach słabo znoszą nasz klimat, dlatego na zimę przeniosę donicę wraz z rośliną do pracowni i postawię przy słonecznym oknie.
I naprawdę nie trzeba nic więcej, żeby donica wyglądała atrakcyjnie.
Czasem mniej znaczy więcej i tak jest właśnie w przypadku tego duetu: Hebe i podświetlanej donicy OVO.
Pokazane donice nie posiadają otworów odprowadzających wodę. Producent zaleca więc, aby na dnie zastosować warstwę keramzytu. Dzięki temu donice zyskają miejsce na gromadzenie nadmiaru wody, tym samym w łatwy sposób można zapobiec przelaniu kwiatów.
Wymiary i właściwości zastosowanej w kompozycjach podświetlanej donicy OVO:
- wysokość donicy – 50 cm
- średnica zewnętrzna – 50 cm
- średnica wewnętrzna – 40 cm
- głębokość (wewnętrzna półka) – 20 cm
- pojemność – 20 litrów
- materiał – tworzywo sztuczne
- kolor – mleczny biały
- oświetlenie – w standardzie LED 5W, E27
- długość kabla – 2,9 m
.
Etap II – sadzenie roślin
Przystępując do nasadzeń zwróć uwagę na:
1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.
2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.
3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.
4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.
5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła)
6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.
7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.
8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące, takie jak astry czy wrzosy.
.
Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin, jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi. A w przypadku astrów ma to szczególne znaczenie, o czym pisałam już wcześniej. Dlatego do wykonania kompozycji po raz kolejny sięgnęłam po sprawdzoną ziemię marki KRONEN. Do donicy z astrami i wrzosami zastosowałam 2 rodzaje podłoża:
Wybrana przeze mnie mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin, w tym również dla astrów. To kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.
Z kolei do obsadzenia wrzosów oraz kompozycji z hebe wybrałam specjalną mieszankę ziemi kwaśnej – ziemi z nawilżaczem przeznaczoną do iglaków. Jest to ziemia wyprodukowana na bazie torfu wysokiego z dodatkiem włókien drzewnych Ecofibrex, który poprawia strukturę gleby, zapobiega wysychaniu i przemarzaniu, co jest szczególnie istotne w przypadku nasadzeń w donicach.
Wykonując kompozycję w donicy pamiętaj również o wykończeniu nasadzeń ozdobną korą, która dodatkowo zabezpiecza podłoże przed szybkim wysychaniem i chroni przed rozwojem chwastów.
I tutaj również możesz liczyć na świetnej jakości produkt KRONEN – drobną korę, w sam raz do eleganckich donic ogrodowych. Zwróć tylko uwagę, że drobna frakcja doskonale nadaje się do dekoracji oraz ochrony przed chwastami i wysychaniem podłoża w donicach, z kolei grubsza przeznaczona jest na rabaty.
Jak widzisz na zaprezentowanych dziś inspiracjach z mojego ogrodu, jesienne minimalistyczne kompozycje nie muszą być nudne. Wystarczy wybrać odpowiedni zestaw roślin, jak niezawodne o tej porze roku astry i wrzosy czy Hebe. A Twoje donice będą prezentowały się elegancko.
Reasumując mam nadzieję, że mój kolejny post z cyklu „O donicach” poświęcony astrom potocznie nazywanymi marcinkami, był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do wykonania jesiennej dekoracji, abyś mógł cieszyć się kolorowymi roślinami do późnej jesieni. Myślę, że ta ciepła, barwna kolorystycznie kompozycja będzie prawdziwą królową wśród innych jesiennych dekoracji w Twoim ogrodzie.
Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładową donicę wyeksponować, ale przede wszystkim jak dobrać do nich rośliny i podłoże. I jak dodatkowo udekorować ogród, taras czy balkon u progu polskiej złotej jesieni, aby były jeszcze bardziej atrakcyjne.
Już dziś zapraszam Cię również do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowane co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.
- Wiecznie zielone ogrodzenie w jedno popołudnie krok po kroku - 4 listopada 2024
- Zimowe warzywa w betonowym warzywniku - 29 października 2024
- Fotowoltaika w ogrodzie – gdzie ustawić i czym obsadzić panele słoneczne? - 20 października 2024