Jesień to w ogrodzie wyjątkowo hojna pora roku. Poza przepięknymi kolorami przebarwiających się liści, wieloma kwitnącymi jeszcze roślinami, oferuje również niezwykłe bogactwo darów i materiałów, które można spożytkować do wykonania jesiennych dekoracji.
Co ważne, jesienne materiały wykorzystane do dekoracji są trwałe, co gwarantuje, że wykonane dekoracje będą ozdobą przez kilka kolejnych tygodni. Mogą upiększać ogrodowe altany, ogrodzenia, wejścia do budynków, a nawet sprawdzą się jako ozdoby w domach i mieszaniach.
Aby zacząć tworzyć jesienne dekoracje, warto najpierw zrobić przegląd własnego, już jesiennego ogrodu. Zobaczyć co w nim rośnie, co przekwita, co zmienia się jesiennie, i może być ozdobą w wykonanych kompozycjach.
Aby Ci to ułatwić, przygotowałem mini poradnik, spis najpopularniejszych dostępnych w ogrodach roślin, które możesz wykorzystać do tworzenia swoich jesiennych dekoracji. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych gatunków, wraz z przykładowymi zdjęciami, które pomogą Ci zwrócić na nie uwagę, w Twoim własnym ogrodzie.
Ponadto już w tym spisie zobaczysz przykładowe kompozycje, do których możesz wykorzystać poszczególne rośliny. Ale dodatkowo, w dalszej części wpisu zobaczysz również przykłady różnych jesiennych dekoracji i aranżacji, które z cała pewnością pozwolą udekorować Twój ogród lub dom.
.
Zanim jednak na to wszystko spojrzysz, chciałbym przedstawić Ci Magdę, która właśnie wspomogła mnie tą bezcenną, unikatową wiedzą i przepięknymi zdjęciami dekoracji, które tworzy właśnie z materiałów dostępnych w jej ogrodzie. Jeśli jesteś stałym czytelnikiem bloga, to być może widziałeś już jakieś wpisy, które z pomocą Magdy powstały. A jeśli nie, to moim zdaniem powinieneś te braki czym prędzej uzupełnić. Dlatego, że Magda to ogrodniczka niecodzienna, o wyjątkowej wiedzy i pasji, którą „rozbiera” ogrody na czynniki pierwsze. To oznacza, że skoro Magda ma w swoim ogrodzie np. trawy ozdobne, to nie jest przypadkowo rosnąca gdzieś jedna roślina. Ale jest to cała paleta odmian, skrupulatnie dobrana i zdefiniowana co, jak i dlaczego warto sadzić. Innymi słowy rozpoczynając z Magdą dyskusję np. o wspomnianych trawach, możesz być pewny, że otrzymasz taki zastrzyk praktycznej wiedzy, która niemalże od razu pozwoli Ci stać się znawcą tego tematu. Więc sam chyba rozumiesz.
Stąd zanim przejdziemy do dekoracji, poniżej podrzucę Ci małą próbkę tematów, które właśnie dzięki pomocy Magdy możesz na blogu znaleźć. Myślę, że warto spojrzeć, bo to tematy niezwykle praktyczne, mogące Twój ogród zdecydowanie ożywić:
- Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie wybrać i dlaczego warto je posadzić?
- Trawy ozdobne w ogrodzie. Rodzaje, zastosowanie, zasady uprawy i pielęgnacji.
- Kamionkowe, wiklinowe, drewniane, ocynkowane i emaliowane donice w ogrodzie.
- Starocie w ogrodzie. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę?
- Godecja wielkokwiatowa zwana azalią letnią. Dlaczego warto ją uprawiać?
- Motyle w ogrodzie, czyli jak zrobić ogród im przyjazny?
- Zioła w ogrodzie. Czyli ładne, praktyczne i pożyteczne rośliny.
I jeszcze wiele innych, które możesz znaleźć w spisie treści bloga. Ale na deser coś specjalnego. Wpis, który przedstawia poradniki ziołowe, opracowane wspólnie przez Magdę i mnie. To gotowe rozwiązania, które w sposób bezpośredni pomogą Ci dobrać gatunki ziół, odpowiednio je uprawiać i wykorzystać dla poprawy swojego komfortu życia. Stąd polecam Ci ten wpis oraz miejsce, gdzie te poradniki za dosłownie kilka złotych możesz nabyć.
.
Tymczasem aby nie przedłużać, wróćmy do jesiennych dekoracji. Czyli dekoracji powstałych z roślin dostępnych o tej porze roku w ogrodzie. A przypomnę, że to wyjątkowo hoja pora, jest więc w czym wybierać.
Na początek wspomniany spis gatunków, które są nieodłącznymi elementami jesiennych, ogrodowych dekoracji:
Kwiatostany hortensji ogrodowej, bukietowej i krzewiastej. Jest to bardzo wdzięczny materiał, kwiatostany po ścięciu powoli zasychają i delikatnie zmieniają kolor, długo się jednak utrzymując.
Pędy winobluszczu.
Gałązki z owocami dzikiej róży, głogu, konwalii majowej, winobluszczu, berberysu i rokitnika.
Łodyżki miechunki, srebrników judasza, wrzosów i wrzośców.
Owoce rajskich jabłuszek.
Zasuszone kwiaty, zioła, zboża: zatrwiany, krwawniki, mikołajek alpejski, jeżówka purpurowa.
Zioła: wrotycz, dziurawiec.
Źdźbła traw, kłosy zbóż, trawa dmuszek, makówki, srebrniki Judasza, miechunka, nawłoć.
Kwiaty suchołusek, znanych też pod nazwą: kocanka ogrodowa, nieśmiertelnik, słomianka.
Wrzosy, wrzośce, dynie i słoneczniki.
Słoneczniki, marcinki, dalie i aksamitki, które wyjątkowo dobrze pasują do jesiennych bukietów.
.
I to tyle głównych jesiennych materiałów na dekoracje. Myślę, że wybór jest duży, z pewnością wiele z nich znajdziesz we własnym ogrodzie. Jednak to oczywiście jeszcze nie koniec tego tematu. Zgodnie z obietnicą na wstępie poniżej znajdziesz jeszcze garść gotowych rozwiązań, jak powyższe rośliny wykorzystać w dekoracjach. Chociaż częściowo widziałeś to już powyżej. Niemniej spójrz, co można z tego wyczarować.
Na początek takie ogólne ujęcie materiałów, które jeszcze niespecjalnie ułożone, już wyglądają ciekawie. Takie prosto przyniesione z ogrodu, ułożone gdzieś w altance, wyglądają sympatycznie.
Następnie, w pierwszej kolejności oczywiście wszelkiego rodzaju bukiety.
Stroiki.
Wieńce.
Jesienne dekoracje bardzo ładnie komponują się również ze starymi przedmiotami, można nawet powiedzieć “przeżywającymi jesień swojego życia”.
I ogólnie prezentują się dobrze, gdziekolwiek się nie pojawią. W altanie, w domu, na tarasie, w kompozycji z takimi czy innymi materiałami.
.
Jesienne dekoracje to więc bez wątpienia elementy, które warto wykonać. Tym bardziej, że materiały do ich zrobienia dostępne są na wyciągnięcie ręki, właściwie w każdym ogrodzie. Są więc zupełnie darmowe, co rzadko zdarza się w dzisiejszych czasach. Ale za to dekoracje, które z nich powstają, wyglądają na bardzo cenne. Myślę, że po lekturze tych zdjęć, nawet nie próbujesz się ze mną nie zgodzić.
Dlatego wspólnie z Magdą, której ogród możesz podziwiać na tej stronie, zachęcamy Cię do tworzenia dekoracji. Materiały jak wspomniałem darmowe, dekoracje bezcenne, a do tego, to wyśmienity sposób na spędzanie wolnego czasu. Ponadto jak na tacy są powyżej podane konkretne pomysły, a nawet gatunki roślin, które warto stosować. Grzechem więc, byłoby z tego nie skorzystać.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
Zazdroszczę znajomości z Magdą, Tomku. Chciałabym mieć taka przyjaciółkę, razem podbilybysmy swiat☺ jak zwykle cudowny wpis. Uwielbiam jesienne dekoracje, chociaż w tym roku nie mam na nie wiele czasu, a i noje dekoracyjne dynie nie wzrosly tak, jak w zeszłym roku. Może ze względu na susze. Ale tak milo obejrzeć dekoracje innych. Dziekuje i ściskam Cie mocno