Busem przez polskie ogrody – OGRÓD 22 – część 2.

100 busem przez polskie ogrody ogrod 22
100 busem przez polskie ogrody ogrod 22

Mam nadzieję, że trafiłeś tu wprost z pierwszej części opowieści o „ogrodowym skansenie”, a zatem jesteś na bieżąco z lekturą. Jeśli nie, koniecznie wróć ją uzupełnić.

Natomiast aby płynnie pójść dalej, przypomnę Ci, że skończyliśmy na omawianiu ciekawych elementów ogrodu, konkretnie byliśmy przy elementach, które ja „wyniosłem” z tego ogrodu. Zatem wróćmy do tego.

Ludowe wzory

Piękne zdobienia, wykonywane własnoręcznie przez Agnieszkę, Właścicielkę ogrodu.

Ozdobne kapusty

Bardzo efektowne, niedoceniane rośliny, które dochodzą do głosu właśnie teraz – jesienią.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu, wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest ‘super paka’ produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa.

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo piękny kamień – szpilka gnejsowa, która oczywiście znalazła miejsce w tym pięknym ogrodzie.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób je tu wszystkie wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów.

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym, przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Wybraliśmy więc kilka z nich i przyszedł czas na ich użycie.

Na początek nasiona bazylii na krążkach. A skoro tak, to nie pozostało nic innego jak posadzić je w specjalnie dedykowanym podłożu do ziół.

Następnie, ponieważ to już jesień, postanowiliśmy otworzyć sezon upraw w gotowych pojemnikach. Stąd wysialiśmy kiełki w tzw. minikiełkowniku oraz bazylię, ale tym razem w specjalnym pojemniczku z gotowym podłożem kokosowym. Swoją drogą to idealne rozwiązania do domowej uprawy.

Z kolei z prac mniej ogrodniczych, ale jak najbardziej ogrodowych, udało się nam zrobić dwie rzeczy. Pierwsza, to tradycyjne malowanie, tym razem ogrodowego stołeczka, który zyskał oryginalny kolor – lawendowe wzgórze.

A druga to rzecz niezwykle przyjemna – przepyszny grill, który rozpaliliśmy z użyciem płynnej podpałki.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to, że to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicieli – Agnieszki i Piotra, która miło przyjęli mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic, a do stworzenia ogrodu można wykorzystać dosłownie każde miejsce. I co ważne, można stworzyć ogród, który jest ciekawy, niebanalny i pięknie zagospodarowany. Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu. Zachwycają zakątki, miejsca odpoczynku, które zapraszają do spędzania czasu w tym ogrodzie. Dlatego jestem pewny, że stworzenie takiego miejsca to ogromna satysfakcja. A przy okazji taki mały „Świat”, którego właściwie nie chce się i nie potrzeba opuszczać.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Po drugie utwierdzenie, że ogród może powstać dosłownie wszędzie. Nie trzeba mieć wielkiego terenu, ekstra działki, najlepiej jeszcze w pięknym położeniu. Jak widziałeś wystarczy nawet działka ROD, która dzięki umiejętnemu osłonięciu i zagospodarowaniu, może stać się przepięknym ogrodem,
 • W ogrodzie warto stawiać na tzw. strefy, które tworzą odrębne zakątki. W tym miejscu udało się to uzyskać dzięki dobrze dobranym nasadzeniom, ale przede wszystkim umiejętnie rozplanowanym rabatom, które oddzielają poszczególne strefy ogrodu,
 • Ogród warto dekorować. Czyli stawiać na oryginalne przedmioty, może tak jak tu starocie, które czynią przestrzeń zdecydowanie ciekawszą,
 • I oczywiście, warto ogród urozmaicać, dobierając różne rodzaje, gatunki i kolory roślin. To sprawia, że jest ciekawy, różnorodny i z pewnością nie można się w nim nudzić.

.

Kulisy wyjazdu

Na zakończenie chciałbym podzielić się z Tobą jeszcze dwoma sprawami. Pierwsza to takie miłe ujęcie zza kierownicy busa, zrobione po godzinie 6 rano, w momencie wyjazdu do ogrodu Agnieszki i Pawła – na obwodnicy Nysy.

A druga to ciekawa sosna, myślę że jedyna taka na świecie, a w Polsce z pewnością. Pomnik przyrody, rosnący tuż przy odwiedzonym Busku Zdrój.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą drugą relację z odwiedzonego ogrodu, po raz kolejny zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak ten powyższy, a ponadto powalczysz o fajny bonus na końcu projektu, dla najciekawszego z odwiedzonych ogrodów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden, super praktyczny zestaw, w który wchodzą:

 • Miniogródki, czyli gotowe rozwiązania do domowej uprawy warzyw i ziół.

 • Nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy.

 • Nasiona – łatwy wysiew, praktyczne aplikatory z nasionami.

 • Minikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.
 • Ziemia uniwersalna lekka z nawozem – 25 litrów.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 18 października na facebooku, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.
 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do dnia 28.10.2018r., w dniu 29go października wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektuWyniki konkursów projektu”.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

 1. says: gigusia

  Wkomponowanie z takim kunsztem tych z pozoru rupieci. staroci w tej ogród, bardzo dużo mu dało. Co rusz czeka jakaś fajna niespodzianka, a to stareńka taczka z kapustą czy brateczkami, to maselniczka do bicia masła, doniczka czy wiele innych które tak fantastycznie tam wyglądają. Mnóstwo soczystej zieleni, a przy tym łagodnie wkomponowane przepiękne kolory w postaci kwiatów, bajka. Chapeau bas!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *