Ogród w stylu angielskim, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 22

Ogród w stylu angielskim 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten niezwykły ogród w stylu angielskim, który zachwyca m.in. niezwykle oryginalnym warzywnikiem.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 22 – ogród w stylu angielskim

Jak pewnie już wiesz z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl będąc w tym ogrodzie to właśnie fakt, że to ogród właściwie w stylu angielskim, chociaż oczywiście zlokalizowany w Polsce.

Ogród w stylu angielskim 2

Ogród w stylu angielskim 3

Ogród w stylu angielskim 4

Zachwyca nie tylko gęstymi, bujnymi i swobodnymi rabatami, ale także mnóstwem oryginalnych aranżacji. Jak chociażby wyjątkowym warzywnikiem, o którym jednak z chwilę.

Ogród w stylu angielskim 5

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej dwudziestej drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Dąbie położonej w województwie śląskim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród w stylu angielskim 6

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 22, to właśnie lokalizacja dwudziestego drugiego ogrodu. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 180 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 14 z sezonu 2019. A zatem to ogród, który po przeszło czterech latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, zmieniła się również pora roku, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dwadzieścia dwie, z dwudziestu dwóch:

Ogród w stylu angielskim 7

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z Gospodynią tego terenu – Beatą.

Ogród w stylu angielskim 8

Ogród w stylu angielskim 9

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Ponieważ, jak wspomniałem, byłem w tym ogrodzie już wcześniej, powstała z tego dokładna relacje. Znajdziesz je w tym miejscu, a w niej opis:

 • lokalizacji ogrodu
 • najważniejszych elementów ogrodu
 • tego, co mnie zachwyciło w tym ogrodzie
 • tego, co jest godne przeniesienia do własnego ogrodu

Koniecznie spójrz, bo to naprawdę duża skarbnica wiedzy i pomysłów. Nie będę tego wszystkiego w tym miejscu powtarzał, skupię się tyko na pokazaniu kilku najważniejszych rzeczy i tego, co się przez ten czas zmieniło. Druga sprawa to wspomnę również o kilku najciekawszych elementach, które moim zdaniem określają właśnie charakter tego ogrodu.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Ten wyjątkowy ogród w stylu angielskim,

Ogród w stylu angielskim 10

który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, czyli angielski, swobodny charakter, który przejawia się przede wszystkim w sposobie zagospodarowania, czyli obszernych, swobodnych i wijących się rabatach.

Ogród w stylu angielskim 11

Ogród w stylu angielskim 12

Ogród w stylu angielskim 13

Ogród w stylu angielskim 14

Po drugie, to ogród niezwykle gęsto obsadzony, z mnóstwem gatunków i odmian roślin, w którym możesz mi wierzyć, można poczuć się jak w niewielkim arboretum.

Ogród w stylu angielskim 16

Ogród w stylu angielskim 17

Ogród w stylu angielskim 18

Ogród w stylu angielskim 19

Ogród w stylu angielskim 20

Ogród jest duży, długi i stosunkowo wąski. Stąd podzielony jest na kilka odrębnych stref, a każda zaskakuje innymi elementami. Zacznę od środkowej, zlokalizowanej w środku działki, czyli niezwykłego warzywnika, zdecydowanie w stylu angielskim.

Miejsce to ma funkcję nie tylko praktyczną i użytkową jak to warzywniki, ale także ozdobną. Do tego zaskakuje swoją uporządkowaną formą oraz wyjątkowo dobrze skomponowanymi elementami.

Ogród w stylu angielskim 21

A te to przede wszystkim żwirowe ścieżki,

Ogród w stylu angielskim 22

Ogród w stylu angielskim 23

Ogród w stylu angielskim 24

Ogród w stylu angielskim 25

elegancka szklarnia,

Ogród w stylu angielskim 26

Ogród w stylu angielskim 27

Ogród w stylu angielskim 28

Ogród w stylu angielskim 29

czy kolorowe, podwyższone grządki.

Ogród w stylu angielskim 30

Ogród w stylu angielskim 31

Ogród w stylu angielskim 32

A na to wszystko nakładają się gustowne dekoracje, co właśnie zdecydowanie przypomina ogrody angielskie.

Ogród w stylu angielskim 33

Ogród w stylu angielskim 34

Ogród w stylu angielskim 35

Ogród w stylu angielskim 36

Ogród w stylu angielskim 37

Ogród w stylu angielskim 38

Ogród w stylu angielskim 39

Ogród w stylu angielskim 40

W warzywnik wpisana została również altana i miejsca na ognisko, co dodatkowo podkreśla fakt, że jest to miejsce na tyle estetyczne, w który się nie tylko pracuje, ale również miło spędza czas.

Ogród w stylu angielskim 41

Ogród w stylu angielskim 42

Ogród w stylu angielskim 43

Ogród w stylu angielskim 44

Kolejna, frontowa część posesji, czyli obszar pomiędzy początkiem działki, a wspomnianym warzywnikiem, to ogród zdecydowanie ozdobny, którzy śmiało można nazwać wizytówką tego miejsca.

Ogród w stylu angielskim 45

Ogród w stylu angielskim 46

Ogród w stylu angielskim 47

Ogród w stylu angielskim 47a

Ogród w stylu angielskim 47b

Ogród w stylu angielskim 48

Z kolei ostatnia strefa, ta za warzywnikiem,

Ogród w stylu angielskim 48a

to już typowy ogród w stylu angielskim. Obszerne rabaty, gęste i swobodne nasadzenia

Ogród w stylu angielskim 50

Ogród w stylu angielskim 51

Ogród w stylu angielskim 52

Ogród w stylu angielskim 53

oraz wąski trawnik, który pełni rolę ogrodowej alejki.

Ogród w stylu angielskim 54

Ogród w stylu angielskim 55

Ogród w stylu angielskim 56

Ogród w stylu angielskim 57

Wyróżnikiem ogrodu Beaty jest wielka liczba elementów ozdobnych, które sprawiają, że jest nie tylko ciekawy, ale również wyjątkowo uporządkowany. Dlatego, że wiele z nich poza funkcją ozdobną, pełni także rolę informacyjną, ułatwiając nieco poruszanie się po tym zróżnicowanym obszarze.

Ogród w stylu angielskim 57

Ogród w stylu angielskim 58

Ogród w stylu angielskim 59

Ogród w stylu angielskim 59a

Ogród w stylu angielskim 60

Ogród w stylu angielskim 61

Ogród w stylu angielskim 62

.

Z kolei wśród elementów ozdobnych, myślę że warto wyróżnić poniższe elementy:

 • drobną architekturę jak palisady, mostki czy pergole,

Ogród w stylu angielskim 64

Ogród w stylu angielskim 65

Ogród w stylu angielskim 66

Ogród w stylu angielskim 67

Ogród w stylu angielskim 68

Ogród w stylu angielskim 69

Ogród w stylu angielskim 70

 • liczne kąciki wypoczynkowe,

Ogród w stylu angielskim 71

Ogród w stylu angielskim 72

Ogród w stylu angielskim 73

Ogród w stylu angielskim 74

Ogród w stylu angielskim 75

 • i niezliczone ozdoby i dekoracje.

Ogród w stylu angielskim 77

Ogród w stylu angielskim 78

Ogród w stylu angielskim 79

Ogród w stylu angielskim 80

Ogród w stylu angielskim 81

Ogród w stylu angielskim 82

Ogród w stylu angielskim 83

Ogród w stylu angielskim 84

Ogród w stylu angielskim 85

Ogród w stylu angielskim 86

.

Natomiast na zakończenie chciałbym wspomnieć o wyjątkowo ciekawie zaaranżowanym wąskim pasie pomiędzy budynkiem, a ogrodzeniem,

Ogród w stylu angielskim 87

Ogród w stylu angielskim 88

Ogród w stylu angielskim 89

Ogród w stylu angielskim 90

któremu poświęciłem ten krótki film:

@zogrodemnaty

Zagospodarowanie wąskiego pasa przy ogrodzemiu. Proste, ale praktyczne rozwiazanie 🙂 #zakładanieogrodów #inspiracjeogrodowe #ogrody #pomysłnaogród #zogrodemnaty #gardens #tuja #szmaragd #bluszcz #hosty #wąskadziałka #płot

♬ Company success (middle) – TimTaj

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Beaty.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę,2 że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii. Wynikająca z pozytywnego nastawienia Gospodyni, która miło przyjęła mnie na swoim terenie.

Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że można w ogrodzie zrobić cokolwiek się wymarzy, łącznie z tym, że można posiadać prawdziwe roślinne kolekcje.

Jak widziałeś na zdjęciach, w ogrodzie tym nie można się nudzić. Na każdym kroku jest coś, co przyciąga nie tylko wzrok, ale jest również atrakcją i zachętą do przebywania w tym miejscu. Jednak prawdziwy zachwyt wzbudzają przepiękne nasadzenia oraz duże bogactwo kolorów i odmian, którymi można byłoby obdzielić kilka innych ogrodów.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród w stylu angielskim?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu,
 • Aranżując ogród warto trzymać się swojego określonego wyznacznika, którym w tym ogrodzie są niezliczone ilości pięknych roślin, cudownie prezentujących się również jesienią,
 • Warto ogrody ozdabiać. Do roślin dodawać inne elementy, ciekawie je komponując, sprawiając jednocześnie, że całość jest ciekawsza w odbiorze,
 • Aranżując ogród warto również być konsekwentnym i trzymać się obranego kierunku. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał typowy ogród w stylu angielskim, naturalistyczny, przyjazny dla ludzi, ale również ptaków i owadów,
 • I najważniejsze: tworząc ogród trzeba wykazać się pracowitością, a zarazem cierpliwością. Tak jak w tym przypadku, gdzie ogród to dzieło tworzone systematycznie od blisko piętnastu lat.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą drugą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *