Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 21.

1 busem przez polskie ogrody ogrod 21 2019
1 busem przez polskie ogrody ogrod 21 2019

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dwudziestą pierwsza w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego pierwszego już w sezonie 2.

.

Ogród 21 – Kamienny ogród na wyspach

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. „Ogród na wyspach” to określenie, które nasunęło mi się gdy pierwszy raz spojrzałem na ogród 20 tegorocznych podróży, który ten bardzo mi przypomina. To wyjątkowe miejsce, zresztą położone niedaleko ogrodu 20 – to również niezliczona ilość rabat i wysp, które otacza zielony trawnik – dosłownie jak ocean otacza skupisko niewielkich wysepek. Do określenia “na wyspach” muszę dodać jeszcze “kamienny”. Dlatego, że to właśnie kamień, jest drugim znakiem rozpoznawczym tego ogrodu.

Wracając jednak do kulisów mojej dwudziestej pierwszej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Serock, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 21 (niedaleko wspomnianego ogrodu 20), to właśnie lokalizacja dwudziestego pierwszego ogrodu, położonego w województwie kujawsko – pomorskim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, przeszło 430 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment jest już dwadzieścia jeden, z ogrodów od 1 do 21.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę Gdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłym Właścicielką – Piotrem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Dwudziesty pierwszy odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie kujawsko – pomorskim. W niewielkiej miejscowości w pobliżu Bydgoszczy. Działka ma powierzchnię kilkudziesięciu arów. W bocznej części stoi budynek mieszalny, z którego tarasu rozciąga się widok na ten cały wyjątkowy ogród. Kształt działki jest nieregularny, co nadaje całości jeszcze ciekawszego wyglądu. Chodząc po ogrodzie, docierając do jego poszczególnych krańców i przechodząc pomiędzy roślinnymi wyspami, naprawdę ma się wrażenie, że jest się na tajemniczym, ogrodowym ocenie.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Dwudziesty pierwszy ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje. Jednak miejsce to, choć na pierwszy rzut oka inne, bardzo przypomina położony w odległości kilkunastu kilometrów ogród dwudziesty.

Stąd w jego opisie będę posiłkował się nieco opisem tamtego ogrodu i myślę, że Piotr nie będzie miał mi tego za złe. Tym bardziej, że jest w przyjacielskich stosunkach z Właścicielką ogrodu dwudziestego, za której namową trafiłem w to miejsce. Niemniej jednak ten ogród kilkoma innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

 • przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród swobodny, w którym rabaty dosłownie wiją się i tworzą najbardziej wymyśle kształty,

 • po drugie to ogród z niezliczoną ilością roślin, w wielkiej ilości gatunków i odmian,

 • ponadto to ogród ciekawy przez cały rok, mający wiele roślin zimozielonych. Ciekawy również jesienią, kiedy aż mieni się kolorami,

 • a przede wszystkim to ogród wyjątkowo zadbany i wypielęgnowany, w którym niezwykle miło się przebywa,

 • dodam również, że to ogród wyjątkowo bogaty w kamienie, mimo że na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać. Jednak pełnią one tu bardzo ważną rolę i w wielu elementach są obecne.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów. W relacji tej nie będę się zbyt dużo rozpisywał, ponieważ zdaję sobie sprawę, że piszę za dużo…. Tymczasem obrazy mówią więcej niż tysiąc słów.

Wijące się rabaty

Pierwszym najbardziej widocznym elementem po wejściu do ogrodu są wszechobecne, wijące się rabaty. To one nadają tego lekkiego i swobodnego charakteru, który czuć na kroku. Jednocześnie wprowadzają element tajemniczości, ponieważ na każdym kroku odkrywa się coś nowego.

Ogrodowe wyspy

Wijące rabaty obecnie są zarówno po obrysie działki, ale także w jej wnętrzu. I to właśnie one, tworzą ten niepowtarzalny układ ogrodowych wysp i wysepek.

Zadbany trawnik

A ogrodowe wyspy uzupełnia wspomniany już trawnik, który niczym ocean otacza je z każdej strony. Warto dodać, że to trawnik bardzo duży i rozległy, który bardzo dobrze wpisuje się w układ całego ogrodu.

Bogactwo kolorów

Poza samym układem, drugi najbardziej charakterystyczny element ogrodu stanowią piękne kolory, widoczne w dużej ilości roślin, które podczas mojej wizyty, dodatkowo licznie i pięknie się przebarwiały.

Różnorodność gatunków

Jednak ogród Katarzyny to nie tylko rośliny przebarwiające się. To także wiele innych ciekawych gatunków, w tym zimozielonych, które stanowią trzon tego ogrodu.

Ciekawe rośliny

Elementem, który w tym ogrodzie warty jest podkreślenia, to także liczne ciekawe rośliny, jak chociażby okazy formowane czy nawet egzotyczne.

Kamień ozdobny

Kamień w ogrodzie Piotra pełni rolę szczególną. Między innymi dlatego, że każdy okaz Piotr układał własnymi rękami. Kamień obecny jest w wielu miejscach, chociaż wcale nie wysuwa się pierwszy plan. Na szczególną uwagę zasługuję piękne głazy,

kamienne obwódki rabat,

a także same rabaty, wyłożone ręcznie i precyzyjnie układanym kamieniem. Jako ciekawostkę można podać fakt, że nie jest to jak większości ogrodów drobny grys, ale starannie wybierane, kilku – kilkunasto centymetrowe kamienne, granitowe kawałki.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Właścicieli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

Kącik Partnera w praktyce

Jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, tak i w tym przyszedł czas na wypróbowanie kilku produktów od Partnerów. Tak aby trochę się pobawić, a przy okazji zrobić coś pożytecznego, do tego na świeżym powietrzu i w ogrodzie. Tym bardziej, że tegoroczna edycja projektu ma w swojej formule coś takiego, że poza produktami, które zostawiam, mam ze sobą trochę dodatkowych, tak aby zaprezentować różnego rodzaju ciekawostki i nowości na rynku.

Na początek postawiliśmy na prace typowo ogrodnicze, a konkretnie – sianie. A do wysiania mieliśmy nasiona bazylii na krążkach, które idealnie nadają się do uprawy w donicy.

Po pracach związanych z sadzeniem, przyszedł czas na kilka innych spraw i prac gospodarczych. Małe malowanie,

a także ogrodowego, jesiennego grilla.

Natomiast na sam koniec ogrodowych zmagań, ustawiliśmy w ogrodzie przywiezioną przeze mnie szpilkę gnejsową, która pięknie wkomponowała się w rabatę.

Mieliśmy również w planie zabawę akumulatorowymi narzędziami – cięcie drewna i zamiatanie chodników, a także mycie stołów i lamp ręczną pianownicą, ale niestety przeszkodził nam w tym deszcz.

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to, że to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii, wynikająca z pozytywnego nastawienia Właściciela – Piotra, który miło i gościnnie przyjął mnie na swoim terenie. Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Że możliwe jest tworzenie efektownych ogrodów, które wyglądają ciekawie przez cały rok, także teraz przebarwiającymi się roślinami.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.

 • Po drugie, że ogród to miejsce, w którym można pozwolić sobie na trochę szaleństwa i kreatywności. Tak jak w tym przypadku, gdzie zachwycają piękne „ogrodowe wyspy”,

 • I po trzecie to świadomość, że ogród to miejsce, w którym warto eksperymentować i przełamywać stereotypy. Łączyć rośliny formowane będące raczej cechą ogrodów nowoczesnych, ze swobodnymi, będącymi z kolei domeną ogrodów naturalnych.

 • Ważnym przesłaniem jest również obecność w ogrodzie kamienia, który może być efektownym tłem dla roślin.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą pierwszą relację z odwiedzonego w roku 2019 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.

 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • 6 miniogródków, czyli gotowych rozwiązań do domowej uprawy warzyw i ziół.

 • 3 nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy warzyw.

 • 11 nasion – łatwy wysiew, praktycznych aplikatorów z nasionami.

 • 4 ninikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.

 • Ziemia do hortensji – 20 litrów.

Od Firmy Rolmarket.pl:

 • Hydrożel ogrodniczy.

Od Marki Altax Viva Garden! super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Puszka farby – 250 mililitrów.

 • Praktyczny szablon do malowania.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 15 listopada na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.

 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 30 listopada 2019r., po dniu 1 grudnia wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektu Wyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *