Zanim przejdę do tematu, krótka nowina: na blogu rozpoczynam nowy cykl – TO CI SIĘ PRZYDA – PORADA OGRODNICZA. Czyli krótkie, merytoryczne informacje i porady. Zapraszam. A wracając do tematu i tytułowych pytań, dodam jeszcze dwa: czy słyszałeś kiedykolwiek co to jest mączka bazaltowa? Albo gdzie ją kupić?
Na drugie pytanie odpowiedź znajdziesz w moim sklepie, w dobrej cenie i połączeniu z różnymi GRATISAMI i DARMOWĄ DOSTAWĄ. Zresztą zobacz sam w tym linku.
A na pierwsze już odpowiadam: mączka bazaltowa to produkt naturalny, powstaje poprzez zmielenie skały bazaltowej, która tworzy się w wyniku zastygnięcia skały wulkanicznej. W swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro oraz mikroelementów potrzebnych roślinom do życia. I to tak ogólnie w kilku słowach. A dokładnie i więcej na ten temat na końcu tego postu.
.
Do czego służy mączka bazaltowa?
- jest niezwykle pomocna w nawożeniu gleb mocno wyeksploatowanych i nieurodzajnych,
- doskonale uzupełnia nawozy organiczne (np. obornik, biohumus czy kompost) oraz przyspiesza proces kompostowania, jako że wspomaga rozwój bakterii tlenowych i ogranicza straty azotu,
- oprócz swoich właściwości odżywczych dla roślin, mączka bazaltowa spełnia także rolę ochronną. Praktyki ogrodników na całym świecie potwierdziły, że opylanie roślin mączką bazaltową w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia występowania szkodników i chorób roślin! To ekologiczna metoda walki z patogenami roślin stosowana w ogrodnictwie, bez środków chemicznych, preparatów owadobójczych czy grzybobójczych,
- doskonale nadaje się także do zaprawiania nasion i cebulek. Stosowana podczas przesadzania stanowi doskonały nawóz startowy,
- sprawdza się również jako produkt do piaskowania trawnika (zabieg zalecany na ciężkich i nieprzepuszczalnych glebach). Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu zabiegowi poprawia się przepuszczalność gleby i jej struktura. Trawnik staje się gęstszy i bardziej elastyczny dzięki powstawaniu nowych korzeni, rozłogów i pędów
- zabezpiecza przed ślimakami, jako że tworzy naturalną barierę wokół roślin. I to niezwykła, mało znana właściwość. A wierz mi, naprawdę cenna.
.
Jak stosować mączkę bazaltową?
- przed siewem i sadzeniem, ale także wokół rosnących już roślin,
- przez cały sezon wegetacyjny, również jesienią ponieważ w swoim składzie nie zawiera azotu.
.
Dawkowanie
- NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH (NAWOŻENIE) – rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, trawniki – Zastosowana dawka produktu zależy od jakości gleby i rodzaju uprawy. Przeciętnie w ogrodach na urodzajnych glebach wystarczy 2-3kg na 100m2 ogrodu. Przed założeniem trawnika i do pierwszego nawożenia na glebach bardzo ubogich można dawkę zwiększyć do 1,5-3kg na 10m2 uprawy. W uprawach sadowniczych zaleca się dawkować 10-15kg mączki bazaltowej na 100m2.
- KOMPOSTOWANIE – 2-3kg na m3 pryzmy.
- CHOROBY GRZYBOWE – rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, trawniki – W okresie intensywnego wzrostu i dużego zagrożenia ze strony chorób grzybowych zabiegi zaleca się powtarzać najlepiej co tydzień. Do opylania stosuje się 1-2 kg mączki na 100 m2.
- SZKODNIKI ROŚLIN – rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, trawniki – W okresie intensywnego wzrostu i dużego zagrożenia ze strony szkodników zabiegi zaleca się powtarzać najlepiej co tydzień. Do opylania stosuje się 1-2 kg mączki na 100 m2.
- ŚLIMAKI – rośliny ozdobne, drzewa i krzewy owocowe, warzywa, trawniki – W okresie intensywnego żerowania ślimaków zaleca się obsypanie grządek w celu stworzenia zapory utrudniającej przejście. Z 1kg mączki uzyskamy zwykle 3-4m ochronnej bariery. Zabiegi zaleca się powtarzać po intensywnych opadach deszczu.
.
A co najważniejsze?
Produkt jest nietoksyczny dla roślin i bezpieczny dla ludzi ponieważ nie posiada okresu karencji. Wierz mi, że to niezwykle ważna cecha, która zdecydowanie odróżnia ją od wszelkich sztucznych nawozów. Ze względu na naturalne pochodzenie z powodzeniem może być stosowana w uprawach ekologicznych. Działa powoli, ale za to długoterminowo.
.
I wracając do właściwości
Mączka bazaltowa w swoim składzie zawiera szereg niezbędnych makro oraz mikroelementów potrzebnych roślinom do życia, a najważniejsze związki bazaltu to tlenek krzemu, czyli tzw. krzemionka (około 50%), tlenek glinu (około 20%) oraz tlenek żelaza (5-10%). Ponadto bazalt zawiera wiele cennych makro i mikroelementów takich jak: magnez, wapń, sód, potas, mangan, tytan, fosfor, siarka, bor, chrom, miedź, cynk, molibden, kobalt czy jod. Mączka bazaltowa ma zasadowy odczyn (pH powyżej 7).
.
Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?
- nie stosować w dni wietrzne,
- działa drażniąco na oczy więc należy zachować szczególną ostrożność,
- może powodować podrażnienie dróg oddechowych, więc również trzeba uważać,
- przy użyciu warto stosować okulary, maseczkę, rękawice i odzież ochronną.
.
Gdzie kupić mączkę bazaltową?
Jak wspomniałem na wstępie, w moim sklepie. Gwarantuję Ci 100% zadowolenia, dobrych cen, gratisów, a przede wszystkim fachową i rzetelną obsługę. Zresztą spójrz sam, klikając w poniższe zdjęcie:
Zwróć również uwagę, że mączka dostępna jest w różnych opakowaniach. Znajdziesz je, wpisując w pasek wyszukiwarki sklepu, hasło: mączka bazaltowa.
Polecam i zapraszam. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym poście z cyklu TO CI SIĘ PRZYDA – PORADA OGRODNICZA.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024