10 pytań, które dadzą odpowiedź czy możesz nazywać się ogrodnikiem? Albo jaką daleką drogę musisz jeszcze przebyć?

Ogrodnik to pojęcie bardzo szerokie. Podobnie ogród. Jednak w ogólnym rozumieniu, ogród to jakaś określona powierzchnia, zagospodarowana, porośnięta, a ogrodnik to osoba, która się tym zajmuje.

Sprawdź czy możesz nazywać się ogrodnikiem? Oraz czy spokojnie możesz opiekować się ogrodem? Odpowiedz na poniższy test ogrodnika składający się z 10 pytań, sumując jednocześnie punkty widniejące przed poszczególnymi odpowiedziami.

1. Zbliża się zima. To czas kiedy o ogrodzie można, na kilka miesięcy, zapomnieć:

0 – oczywiście, że tak, przecież nie ma tam nic do roboty
1 – trudno powiedzieć, ale nie zakładam, że będzie dużo pracy
2 – absolutnie nie, jest szereg prac, które w tym okresie należy wykonywać

2. Opieka nad ogrodem to czasochłonne zajęcie:

0 – nie bardziej jak wyprowadzanie psa
1 – bardzo pracochłonne, trzeba zarezerwować na to każdą sobotę
2 – do tego stopnia, że wypadałoby tam pracować każdego dnia

3. Rośliny to rośliny, wszędzie będą rosły:

0 – to chyba oczywista oczywistość, dlaczego miałyby nie rosnąć
1 – przy odpowiedniej opiece, przygotowaniu gruntu, jest taka możliwość
2 – nie jest to prawdą, każda roślina ma swoje określone wymagania

4. Trawnik to najmniej wymagająca rzecz w ogrodzie:

0 – poza koszeniem, nie widzę przy nim innego zajęcia
1 – są określone zabiegi, których wykonanie gwarantuje jego piękny wygląd
2 – wręcz odwrotnie, piękny trawnik, wymaga nieustannej opieki, zabiegów oraz nawożenia

5. Poza kosiarką i kilkoma drobnymi ręcznymi narzędziami nie potrzebuję niczego do pielęgnacji ogrodu:

0 – jak się głębiej zastanowię, to wystarczyłaby sama kosiarka
1 – dokładnie tak, nie ma co popadać w przesadę
2 – ale jak chcę być naprawdę skuteczny to widziałbym jeszcze kilka dodatkowych urządzeń

6. Ogród to:

2 – miejsce mojego hobby i zainteresowań
1 – miejsce odpoczynku i rekreacji
0 – miejsce tzw. konieczne przypisane do budynku

7. Praca w ogrodzie to:

2 – przyjemność i odprężenie
1 – czynność jak każda inna
0 – przykry obowiązek

8. Ogród to tanie hobby:

2 – oj wręcz przeciwnie
1 – ciężko powiedzieć, ale też zależy, co się tam realizuje
0 – oczywiście, nie widzę co miałoby tam dużo kosztować

9. Ogród to miejsce, w które inwestuję:

2 – z radością i przyjemnością
1 – jak we wszystko inne
0 – z konieczności, traktując to jak pieniądze wyrzucone w błoto

10. Nauka sztuki ogrodniczej:

0 – to prosta sprawa, którą jestem w stanie opanować w jednym sezonie
1 – jest do opanowania przy określonej pomocy
2 – to nieustanna praca i niekończąca się przygoda

.

Myślę, że udało Ci się odpowiedzieć na pytania. I znalazłeś odpowiedzi, pasujące do Twojej wiedzy. Masz zsumowane punkty? To spójrz, gdzie jesteś, na swojej osi ogrodniczego czasu:

20 – 16 punktów: chyba domyślasz się, że jesteś ogrodnikiem kompletnym. Twoja wiedza, znajomość zagadnienia, wyobrażenie o ogrodzie nie pozostawiają żadnych złudzeń. Spokojnie możesz opiekować się ogrodem i cieszyć się tym, co Ci oferuje. Nie ma przed Tobą tajemnic, masz pełną świadomość ile to kosztuje, ile wymaga pracy. I co najważniejsze, praca w ogrodzie sprawia Ci przyjemność. Więc jesteś już na najwyższym poziomie ogrodnictwa.

15 – 11 punktów: widać, że ogród to Twoje hobby, a jeśli nawet nie, to nie traktujesz go „z konieczności”. Co prawda, do ideału ogrodnika trochę Ci jeszcze brakuje, ale jesteś na najlepszej drodze do jego osiągnięcia. Masz już dużą wiedzę i wyobrażenie o ogrodzie, którą jeśli „podszlifujesz”, pozwoli Ci stać się ogrodnikiem kompletnym. Nie zawracaj z tej drogi ponieważ dużo już przeszedłeś i szkoda byłoby to zaprzepaścić.

10 – 6 punktów: jak zapewne wiesz, rozpoczynasz dopiero przygodę z ogrodem. Sporo nauki jeszcze przed Tobą, ale ważne jest to, że masz już pewne podstawy. Jeśli będziesz pogłębiać swoją wiedzę i praca w ogrodzie zacznie Ci sprawiać przyjemność, to masz duże szanse na bycie dobrym ogrodnikiem.

5 – 0 punktów: niestety, ale koło ogrodnika chyba nawet nie stałeś. Ogród to dla Ciebie pojęcie tak abstrakcyjne, że poważnie musisz zastanowić się nad swoją dalszą drogą. Albo tego nie lubisz, albo poświęcasz zbyt mało czasu aby się czegokolwiek dowiedzieć. Jeśli tego nie zmienisz, nie polubisz, daruj sobie przygodę z ogrodnictwem. Znajdź sobie inne hobby, bo ogród to nie jest zajęcie „przypadkowe” albo „od święta”, które zrobi się samo.

No i jak? Zadowolony? Rozczarowany? Niestety. Ogrodnictwo i ogród to nie jest „byle co”. Jednak mam nadzieję, że jako Czytelnik tego bloga, zdobyłeś co najmniej kilkanaście punktów i jesteś na najlepszej drodze aby zostać ogrodnikiem doskonałym.

Tego oczywiście Ci życzę. To nie jest wiedza tajemna, czarna magia, ani nawet fizyka kwantowa. Wystarczą dobre chęci i systematyczna praca.

Myślę, że się z tym zgadzasz.

14 komentarzy

  • U mnie 14 ,czyli szału nie ma 😛 ….ale też mnie to nie martwi ,bo uważam ,że “wycacany” to muszę mieć taras ,gdyż tu spędzam dużo czasu 🙂 “Obejście ” powinno wyglądać przyjemnie dla oka o każdej porze roku ,ale też nie ma co popadać w przesadę 🙂 i “depilować” każdy centymetr ……Może tak myślę ,bo nie czułabym się zbyt dobrze w takim ogrodzie pod linijkę ????? Pozdrawiam Tomku serdecznie 🙂 no i zazdraszczaM tego śniegu ,bo w lasku nadal szaro 🙁 Na szczęście dziś było słonecznie,więc od razu ładniej 🙂

    • Też nie jestem za “depilacją” każdego centymetra ogrodu, ale z drugiej strony jak coś gdzieś sterczy niedokoszone, albo zanosi się chwastem, a nie powinno, to wyraźnie działa mi na nerwy… 😉 Pozdrawiam Cię również mocno i nie martw się… doczekasz się śniegu. U mnie biało… 🙂

  • He he, odpowiadam intuicyjnie i wychodzi, że jestem ogrodnikiem. A ogród mam dwa lata. Ale nie ukrywam, że dużo się uczę. Pozdrawiam BM

  • Wyszło 20 ,ale nie mogło być inaczej 😉 .Ogród to pasja ,to w pewnym sensie sposób na życie -daje mnóstwo satysfakcji ,ale czasem sprawia ból .Bo czyż nie pochylamy się nad każdą roślinką ? Patrzymy jak wzrasta,pięknieje i czujemy radość i ogromną satysfakcję -bo to nasze “dzieło” .Ale czasem wystarczy jedna chwila np.gwałtowna burza ,niespodziewany mróz lub upał i nijak nie możemy ochronić naszych roślin .Dlatego ogród to ciągła praca ,która daje nam cały szereg niespotykanych nigdzie doznań 😉 .Polecam każdemu 🙂 .

    • Wszystko to, o czym piszesz, to niestety prawda. Wymaga dużo pracy, a coś zupełnie od nas niezależnego, może to w jednej chwili zniszczyć.
      Ale i tak warto podjąć ten trud, bo ogród wszystko wynagrodzi 🙂 Dlatego również każdemu polecam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *