Jak ożywić ogród? Trzeba zrobić odpowiednie tło

O tym, że ogród nie będzie ładny „sam z siebie” wie chyba każdy. A przynajmniej każdy, kto choć trochę się tym interesuje. Nie będzie też całkiem ładny nawet wtedy kiedy przyozdobią go rośliny. Ładny będzie dopiero wtedy kiedy znajdą się w nim odpowiednie dodatki. Spójrz jak ożywić ogród.

Ale dodatki to też jeszcze nie wszystko. Nie od dziś wiadomo, że rośliny aby odpowiednio się prezentowały, wymagają odpowiedniego tła. Najlepiej takiego, na którym będą kontrastowały. Dlatego od wieków zadawane jest to samo pytanie: jak ożywić ogród?

A odpowiedź jest prosta i oczywista. Trzeba zrobić odpowiednie tło. Do tego zastosować odpowiednie rośliny i ewentualnie wzbogacić dekoracjami ogrodowymi. I po sprawie. Prawda, że proste?

No ale zaraz, zaraz. Jakie tło? Kurtynę, makietę czy co? Jak ktoś lubi, ale nie polecam. Tłem najlepszym, szczególnie dla wszystkich niskich roślin, a także większych obszarów nasadzeń są kamienie. I to w każdym możliwym wydaniu.

Szerzej o rodzajach kamieni i dlaczego warto zastosować je w ogrodzie, było tu: KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1. I w dwóch kolejnych wpisach: część 2 i część 3.

Natomiast dziś zapraszam Cię do typowo fotograficznego wpisu: jak ożywić ogród, w kontekście tła jakie kamienie tworzą dla roślin i dekoracji ogrodowych.

Spójrz więc jak prezentują się rośliny w towarzystwie kamieni. Grysów i łupków, otoczaków, a nawet kamieni polnych, które swoimi kolorami wyraźnie kontrastują i tworzą idealne tło.

 To, co dodatkowo przemawia za kamieniami jako tłem ogrodowym, to ich idealne właściwości dla podkreślenia uroku wszelkich mniejszych i większych dekoracji oraz akcesoriów ogrodowych.

.

Dlaczego warto zastosowań kamień w ogrodzie?

Przede wszystkim dlatego, że kamień, bez względu na rodzaj i miejsce zastosowania, jest elementem naturalnym, trwałym i ponadczasowym. Kamień zawsze przyciąga uwagę, wprowadza element tajemniczości i podkreśla rangę otoczenia, w którym się znajduje. Jak wspomniałem, kamień w ogrodzie to bezdyskusyjnie element, na którego tle efektownie prezentują się rośliny, ale także wszystkie inne elementy architektury ogrodowej. Dlatego kamienie są tak często i chętnie stosowane w naszych ogrodach, a każdy ogród który podziwiamy i traktujemy jako nasze „inspiracje”, zawsze urządzony jest z zastosowaniem określonych rodzajów kamienia. Warto także zauważyć, że różnorodność materiału jest na tyle duża, że bez trudu można tworzyć określone kompozycje, różnicując je pod względem miejsca zastosowania, rodzaju, wielkości, struktury i koloru kamienia.

.

.

Myślę, że wiesz już jak ożywić ogród. I zgodzisz się z tym, że kamień jest jednym z elementów, który Ci w tym pomoże.
Pamiętaj o wszystkich wspomnianych zaletach, ale przede wszystkim o tym, że tworzy idealne tło i wydobywa wszystkie najlepsze cechy nasadzonych roślin. Oraz wkomponowanych dekoracji. A chyba o to w tym wszystkim chodzi?

Join the Conversation

3 Comments

    1. says: Tomek - zogrodemnaTY

      Ofert jest dużo, nawet na allegro. Ale uważaj na ceny!
      Najlepiej szukać i zamawiać bezpośrednio w kopalni. Jeśli będziesz zainteresowana, pisz na kontakt@e-vs.pl Podam Ci stosowne namiary.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *