O tym, że ogród nie będzie ładny „sam z siebie” wie chyba każdy. A przynajmniej każdy, kto choć trochę się tym interesuje. Nie będzie też całkiem ładny nawet wtedy kiedy przyozdobią go rośliny. Ładny będzie dopiero wtedy kiedy znajdą się w nim odpowiednie dodatki.
Ale dodatki to też jeszcze nie wszystko. Nie od dziś wiadomo, że rośliny aby odpowiednio się prezentowały, wymagają odpowiedniego tła. Najlepiej takiego, na którym będą kontrastowały. Dlatego od wieków zadawane jest to samo pytanie: jak ożywić ogród?
A odpowiedź jest prosta i oczywista. Trzeba zrobić odpowiednie tło. Do tego zastosować odpowiednie rośliny i ewentualnie wzbogacić dekoracjami ogrodowymi. I po sprawie. Prawda, że proste?
No ale zaraz, zaraz. Jakie tło? Kurtynę, makietę czy co? Jak ktoś lubi, ale nie polecam. Tłem najlepszym, szczególnie dla wszystkich niskich roślin, a także większych obszarów nasadzeń są kamienie. I to w każdym możliwym wydaniu.
Szerzej o rodzajach kamieni i dlaczego warto zastosować je w ogrodzie, było tu: KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 1. I w dwóch kolejnych wpisach: część 2 i część 3.
Natomiast dziś zapraszam Cię do typowo fotograficznego wpisu: jak ożywić ogród, w kontekście tła jakie kamienie tworzą dla roślin i dekoracji ogrodowych.
Jak wspomniałem, szczególnie gdy wyłożone są nimi większe powierzchnie oraz dla wszystkich mniejszych krzewów, bylin, traw, roślin płożących itd.
Spójrz więc jak prezentują się rośliny w towarzystwie kamieni. Grysów i łupków, które swoimi kolorami wyraźnie kontrastują i tworzą idealne tło. Na początek dla niewielkich krzewinek wrzosowatych.
Niewielkich krzewów iglastych i liściastych.
Roślin płożących i zadarniających.
A nawet układających się na kamieniach bluszczów.
I oczywiście niewielkich bylin.
To co dodatkowo przemawia za kamieniami jako tłem ogrodowym, to ich idealne właściwości dla podkreślenia uroku wszelkich mniejszych i większych dekoracji i akcesoriów ogrodowych.
A na zakończenie nie można wspomnieć, że kamień idealnie wygląda jako element „odcinający” powierzchnie trawnikowe.
Dlaczego warto zastosować kamień w ogrodzie?
Przede wszystkim dlatego, że kamień, bez względu na rodzaj i miejsce zastosowania, jest elementem naturalnym, trwałym i ponadczasowym. Kamień zawsze przyciąga uwagę, wprowadza element tajemniczości i podkreśla rangę otoczenia, w którym się znajduje. Jak wspomniałem, kamień w ogrodzie to bezdyskusyjnie element, na którego tle efektownie prezentują się rośliny, ale także wszystkie inne elementy architektury ogrodowej. Dlatego kamienie są tak często i chętnie stosowane w naszych ogrodach, a każdy ogród który podziwiamy i traktujemy jako nasze „inspiracje”, zawsze urządzony jest z zastosowaniem określonych rodzajów kamienia. Warto także zauważyć, że różnorodność materiału jest na tyle duża, że bez trudu można tworzyć określone kompozycje, różnicując je pod względem miejsca zastosowania, rodzaju, wielkości, struktury i koloru kamienia.
W pokazanych dziś kompozycjach udział wzięły:
Grys granitowy biały
Grys serpentynitowy zielony
Grys bazaltowy czarny
Łupek gnejsowy (kora kamienna)
Plusy i minusy podłoży kamiennych wykonanych ze grysów i kory kamiennej:
– PLUS – są estetyczne – ze względu na dużą różnorodność i kolorystkę świetnie komponują się z otoczeniem, tworzą ciekawe układy i stanowią dobre tło dla ekspozycji roślinnych, szczególnie podkreślając ich kolory,
– PLUS – tworzą tło dla elementów architektury – stanowią również bardzo dobre tło dla wszelkiego rodzaju elementów małej architektury ogrodowej, a także większych kamieni czy głazów ogrodowych,
– PLUS – tworzą odcięcie powierzchni rabatowych – bardzo dobrze sprawdzają się na krawędziach rabat, szczególnie mniejsze frakcje dobrze wypełniają i uzupełniają obrzeża, a jednocześnie tworzą lekką i płynną granicę,
– PLUS – są elementem wysoce przepuszczalnym – wody opadowe łatwo wchłaniają się w ziemię, nie tworząc na powierzchniach wyłożonych kamieniem zastoin i kałuż,
– PLUS – pasują do każdego stylu – sprawdzają się właściwie w każdym stylu ogrodu, od nowoczesnych po naturalne,
– PLUS – są trwałe – kamienie nie zmieniają swojego położenia, nie ubywa ich w czasie, co jest cechą nawierzchni wyłożonych alternatywą dla kamienia tj. korą lub zrębkami drewnianymi,
– PLUS – są łatwe w obsłudze przy nasadzaniu roślin – w podłoże wyłożone kamieniem, szczególnie wyłożone tkaniną łatwo dosadzać rośliny, ponieważ kamienie bez trudu odsuwamy, a po posadzeniu, praktycznie bez śladu nagarniamy wokół rośliny,
– PLUS – sprawdzają się jako luźne wyłożenie chodników i ścieżek – szczególnie grysy, ze względu na swoje kształty mogą służyć do wysypania ścieżek ogrodowych. Ze względu na swoje kształty, kamienie te „klinują się” i mogą tworzyć w miarę stabilne podłoże,
– MINUS – nie są delikatne – po kamieniach o ostrych kształtach jak grysy i kora kamienna raczej nie miło jest chodzić na boso. Dlatego raczej nie nadają się na wykładanie terenów wokół ogrodowych basenów i placów zabaw,
– MINUS – są trudne w utrzymaniu czystości – z kamieni stosunkowo ciężko usuwa się opadłe liście czy inne drobne nieczystości. Dlatego decydując się na większe powierzchnie wyłożone kamieniem warto zaopatrzyć się w urządzania mechaniczne typu dmuchawa czy odkurzacz, które pomogą nam w utrzymaniu czystości.
O cenach, wydajności i innych rodzajach grysów i łupków możesz przeczytać we wpisie: KAMIEŃ w OGRODZIE – rodzaje, zastosowanie i koszty – część 2.
Myślę, że wiesz już jak ożywić ogród. I zgodzisz się z tym, że kamień jest jednym z elementów, który Ci w tym pomoże.
Pamiętaj o wszystkich wspomnianych zaletach, ale przede wszystkim o tym, że tworzy idealne tło i wydobywa wszystkie najlepsze cechy nasadzonych roślin. Oraz wkomponowanych dekoracji. A chyba o to w tym wszystkim chodzi?
Na zakończenie przypominam Ci również o zapisaniu się na mój newsletter. Bo poza tym, że będziesz otrzymywać od mnie listy, to również uzyskasz dostęp do darmowych tapet i kalendarzy. Serdecznie zapraszam.
Jednym słowem prawie same plusy! Zgadzam się z Tobą. ;)Niektórzy ożywiają swoje ogrody kolorowymi zrębkami, tych nie lubię. Wolę wszystko naturalne, kamień również. 😉
Pięknie wygląda ta kamienna kora. Gdzie takie coś można kupić, nigdzie nie widziałam?
Ofert jest dużo, nawet na allegro. Ale uważaj na ceny!
Najlepiej szukać i zamawiać bezpośrednio w kopalni. Jeśli będziesz zainteresowana, pisz na kontakt@e-vs.pl Podam Ci stosowne namiary.