Wpisem tym chciałbym pokazać bezpośredni wpływ jaki ma wybrany styl i projekt na koszt urządzenia ogrodu. To proste mechanizmy, które łatwo można zobrazować.
Poniżej zaprezentuję Ci konkretną symulację, która bezpośrednio odpowie na tytułowe pytanie. Natomiast tytułem wstępu zaznaczę, co będzie w niej brane pod uwagę. A będą to:
- obrzeża ogrodowe,
- agrowłóknina,
- kora,
- kamień ozdobny,
- powierzchnie brukowane,
- trawnik,
- nasadzenia roślin pod ogólną nazwą „tuje” oraz innych
.
Style ogrodowe
Natomiast aby łatwiej było wszystko pokazać, w symulacji pokażę kilka teoretycznych stylów, które nazwałem:
- Styl „MINI”
- Styl „TWIERDZA”
- Styl „PRZY TARASIE”
- Styl „CENTRALNY”
- Styl „ATRAKCYJNY”
Zanim przejdziemy dalej przyjrzyjmy się im bliżej. Zauważ, że wszystkie mają taką samą “bazę” tj. działkę, budynek, chodniki, podjazdy i tarasy. Różnice będę tylko w elementach urządzeniowych, które będą porównywane. Szczegóły znajdują się dalej w zestawieniu – w tabeli.
Styl „MINI”
Styl ten charakteryzuje się wyjątkową prostotą i upodobaniem do „nie komplikowania” swojego życia i otoczenia. Jest wyjątkowo łatwy w obsłudze, nie wymaga stosowania szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych oraz posiadania i zastosowania wyszukanego sprzętu. Ponadto charakteryzuje go minimalizm, który sprawdza się szczególnie przy nowoczesnej architekturze budynków. Polecany jest osobom szczególnie zabieganym i zapracowanym, którzy nie mogą poświęcić dużo czasu na pracę w ogrodzie, a jednocześnie chcą aby się schludnie i efektownie prezentował. Styl ekonomiczny w bieżącym utrzymaniu.
Podsumujmy:
- minimalizm,
- prostota utrzymania,
- niskie koszty utrzymania,
- minimalna potrzeba sprzętu ogrodowego,
- efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie,
- polecany dla osób zapracowanych i nie mogących, nie chcących poświęcać dużo czasu na pielęgnację.
.
Styl „TWIERDZA”
Styl ten jest bardzo zbliżony swoimi właściwościami do poprzedniego, również charakteryzuje się prostotą i zamiłowaniem swoich do nie komplikowania swojego życia i otoczenia. Jednak poza opisanymi zaletami stylu „Mini”, charakteryzuje go dodatkowo upodobanie do kameralności oraz zapewnienia i poszanowania swojej prywatności tzn. „odcięcia” od zewnętrznego otoczenia. Styl ten jest często krytykowany ze względu na swoją budowę i niejako wianuszek otaczających go krzewów, ale dla osób nie przejmujących się krytyką, a ceniących swoją prywatność, jest rozwiązaniem jak najbardziej polecanym. Biorąc pod uwagę prostotę utrzymania, również nie wymaga szczególnych nakładów w sprzęt oraz czas przy jego utrzymaniu. Poza bieżącym utrzymaniem trawnika, pozostałe czynności przy obsłudze „wianuszka” są minimalne i okresowe.
Podsumujmy:
- minimalizm,
- prostota utrzymania,
- stosunkowo niskie koszty utrzymania,
- niewielka potrzeba sprzętu ogrodowego,
- efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie,
- polecany dla osób zapracowanych oraz ceniących swoją prywatność, a jednocześnie również nie chcących poświęcać dużo czasu na pielęgnację.
.
Styl „PRZY TARASIE”
Styl również stosunkowo prosty w swojej budowie, jednak w odróżnieniu od poprzednich, cechują go już pewne dodatkowe elementy estetyczne. Poza również dużymi powierzchniami trawnikowymi, przestrzeń „złamana” jest pewnymi akcentami jak zmiana rodzajów nawierzchni i wprowadzenie urozmaiconej roślinności. Elementy te zapewniają pewne „ożywienie” i „ciekawość” otoczenia, szczególnie jeśli w wydzielonych częściach zastosowane zostaną zróżnicowane pod względem gatunkowym i kolorystycznym elementy roślinne. Amatorzy takiego rozwiązania muszą się już jednak nastawić na pewne dodatkowe czynności pielęgnacyjne i opiekę nad wydzielonymi elementami. Oczywiście nadal nie są to czynności super skomplikowane, ale jednak są i każdy musi się do nich nieco przygotować zarówno sprzętowo jak i czasowo.
Podsumujmy:
- minimalizm „złamany” ożywiającymi elementami,
- utrzymanie wymaga poświęcenia trochę więcej czasu niż poprzednim stylom,
- wymaga większej bazy sprzętowej i minimalnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków,
- w dalszym ciągu efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie jednak z pewnymi ciekawymi i urozmaiconymi elementami,
- polecany dla osób chcących się nieco „wyróżnić”, ale jednocześnie przy jeszcze stosunkowo niewielkim zaangażowaniu.
.
Styl „CENTRALNY”
Styl bardzo zbliżony do swojego poprzednika tj. stylu „przy tarasie”, jednak przez lekkie „odwrócenie” układu, cechuje się wyjątkowo ciekawą formą i atrakcyjnością wizualną przy jednoczesnym w dalszym ciągu nie dużym skomplikowaniu dla swoich opiekunów. Bardzo podobnie jak poprzednik wymaga już pewnych dodatkowych czynności, sprzętu i nakładów czasowych, jednak w dalszym ciągu nie są to elementy bardzo skomplikowane i mogą być dobrym kompromisem pomiędzy ciekawym wyglądem, a ograniczonymi nakładami. Ponadto styl ten jako pierwszy w tej stawce ma wprowadzone dodatkowe elementy zagospodarowania, w tym przypadku chodnik ogrodowy i miejsce pod altanę. Elementy te wprowadzają w przestrzeń już „coś więcej” niż mają poprzedni konkurenci, co świadczy o skłonnościach jego zwolenników do ponad standardowego kształtowania swojego otoczenia.
Podsumujmy:
- styl prosty, ale „złamany” ożywiającymi elementami z jednoczesnym wprowadzeniem dodatkowych akcentów kształtujących otoczenie,
- utrzymanie wymaga poświęcenia trochę więcej czasu niż pierwszym dwóm stylom,
- wymaga większej bazy sprzętowej i minimalnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków,
- w dalszym ciągu efektowny wygląd przez duże jednolite powierzchnie jednak z pewnymi ciekawymi i urozmaiconymi elementami zarówno roślinnymi jak i innymi – dekoracyjnymi,
- polecany dla osób chcących się „wyróżnić”, ale jednocześnie przy jeszcze stosunkowo niewielkim zaangażowaniu, ponadto kształtujących swoje otoczenie ciekawymi, dodatkowymi elementami zagospodarowania jak dodatkowe, chodniki, altany, ozdoby itd.
.
Styl „ATRAKCYJNY”
Styl „wszechstronny”, wydaje się najbardziej barwny w całej dzisiejszej stawce. Cechuje go bogata, fantazyjna forma przestrzenna i mnogość zastosowanych rozwiązań. Od razu widać, że jego zwolennicy poświęcają wiele czasu i nakładów w jego utrzymanie, ale jednocześnie mogą się cieszyć jego wyjątkowością i najefektowniejszym wyglądem. Można się domyślać, że prowadzenie takiego ogrodu nie należy do zadań łatwych, wymaga wiedzy i poświęcenia, dlatego polecany jest osobom mającym czas oraz zamiłowanie do pracy w ogrodzie, ponieważ w tym przypadku, bez tych elementów, nie będzie to możliwe. Również i baza sprzętowa musi być wszechstronna ponieważ w całorocznym cyklu prowadzenia, trzeba się liczyć ze wszystkimi możliwymi zabiegami.
Podsumujmy:
- styl bardzo barwny, bogaty z dużym wykorzystaniem dodatkowych elementów kształtujących otoczenie,
- utrzymanie wymaga poświęcenia dużego nakładu pracy i czasu, przede wszystkim systematyczności,
- wymaga większej, pełnej bazy sprzętowej i stosunkowo pełnej wiedzy ogrodniczej w zakresie wybranych gatunków,
- bardzo efektowny wygląd przez urozmaiconą przestrzeń wzbogaconą elementami zarówno roślinnymi jak i dekoracyjnymi,
- polecany dla osób chcących się „wyróżnić”, ale jednocześnie posiadających czas, wiedzę i chęci do systematycznej pielęgnacji.
.
Kryteria oceny, które mają wpływ na koszt urządzenia ogrodu
Pokazane style, jak wspomniałem na wstępie, będą oceniane w następujących kategoriach:
- obrzeża ogrodowe,
- agrowłóknina,
- kora,
- kamień ozdobny,
- powierzchnie brukowane,
- trawnik,
- nasadzenia roślin pod ogólną nazwą „tuje” oraz innych.
Jeśli poszczególne style posiadają „w sobie” powyższe elementy, wówczas dla każdego występującego, będzie obliczana wartość, będąca iloczynem ilości tego elementu przez przyjętą stawkę. Stawki zostały scharakteryzowane poniżej.
Na koniec wartości poszczególnych elementów zostaną zsumowane, określony będzie koszt urządzenia ogrodu w poszczególnym stylu i zostaną wyłonieni zwycięzcy. W porównaniu kolejność będzie pokazana od najlepszego (najtańszego) do najgorszego (najdroższego).
Przykład: styl X ma 100 metrów bieżących obrzeży, dla których stawkę określono na poziomie 20,00zł/mb oraz 600 metrów kwadratowych trawnika, dla którego stawkę określono na poziomie 15,00zł/m2.
Wartość stylu będzie następująca:
- 100 * 20,00zł = 2000,00zł
- 600 * 15,00zł = 9000,00zł
Razem: 11000,00zł
Kryteria oceny – stawki cenowe poszczególnych elementów:
Przyjęto średnie ceny, średniej jakości materiałów. W przyjętych stawkach uwzględniono koszty materiałów oraz robocizny związanej z wykonaniem poszczególnych elementów:
- 20,00zł – materiał i wykonanie 1 metra bieżącego obrzeża ogrodowego,
- 2,50zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego geowłókniny pod korą i kamieniem,
- 15,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego kory sosnowej,
- 50,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego kamienia ozdobnego,
- 100,00zł – materiał i wyłożenie 1 metra kwadratowego „lepszego” kamienia ozdobnego,
- 100,00zł – materiał i ułożenie 1 metra kwadratowego powierzchni brukowanej,
- 15,00zł – materiał (środki chemiczne, nasiona, torf) i wykonanie (oczyszczenie podłoża, rozplantowanie przywiezionej ziemi, niwelacja, równanie, sianie, wałowanie) 1 metra kwadratowego trawnika,
- 30,00zł – materiał i nasadzenie 1 sztuki tui o wysokości około 1 metra,
- 1000,00zł – materiał i nasadzenia małego zestawu innych roślin,
- 3000,00zł – materiał i nasadzenia średniego zestawu innych roślin,
- 6000,00zł – materiał i nasadzenia dużego zestawu innych roślin,
- 300,00zł – materiał i przywóz 1 ciężarówki – 15 ton (około 9 metrów sześciennych) humusu.
.
Porównanie stylów
.
Wyniki
- I. miejsce z wynikiem 12835,00zł – Styl „MINI”
- II. miejsce z wynikiem 15689,00zł – Styl „PRZY TARASIE”
- III. miejsce z wynikiem 18362,50zł – Styl „CENTRALNY”
- IV. miejsce z wynikiem 19627,50zł – Styl „TWIERDZA”
- V. miejsce z wynikiem 27708,00zł – Styl „ATRAKCYJNY”
.
Wnioski
Myślę, że zarówno jeśli chodzi o zwycięzcę oraz ostatniego tego porównania, to można się było tego po cichu domyślać.
Styl „MINI” okazał się zdecydowanym zwycięzcą ze względu na swoją prostotę i jednolitość oraz brak konieczności zastosowania różnych dodatkowych materiałów. Z tych samych, ale odwrotnych powodów Styl „ATRAKCYJNY” okazał się największym przegranym.
Oczywiście są to przegrani z punktu widzenia finansowego, o który toczyła się dzisiejsza walka. Jak powiedziałem, myślę że odbyło się tu bez niespodzianek.
Natomiast zacięta i niezwykle wyrównana walka odbyła się w środku stawki, którą stoczyły: Styl „PRZY TARASIE”, Styl „CENTRALNY” i Styl „TWIERDZA”.
Co może być pewnym zaskoczeniem, z pośród tych trzech rozwiązań najlepszy był Styl „PRZY TARASIE” zajmując jednocześnie drugie miejsce w zawodach, następnie Styl „CENTRALNY” i dopiero czwarte miejsce w zawodach zajął Styl „TWIERDZA”. Jak pokazuje ta symulacja, Styl „TWIERDZA” mimo prostoty i wydawałoby się „taniości” przegrywa ze Stylami, które teoretycznie są bardziej urozmaicone, ciekawe wizualnie i bogatsze w ilość zastosowanych roślin i materiałów. Myślę, że jest to dość duże zaskoczenie, ponieważ w potocznej opinii Styl „TWIERDZA” uchodzi za stosunkowo najtańszy w urządzeniu. Jak widać jeśli przedstawi się to na liczbach, sytuacja wygląda inaczej.
Oczywiście przypomnę, że mówimy tylko i wyłącznie teoretycznie oraz o porównaniach i zwycięzcach w zawodach: JAK WYBRANY STYL i PROJEKT wpływają na koszty urządzenia ogrodu?
Nie rozpatrujemy innych kategorii, w których być może miejsca na podium zostałyby zmienione.
.
Co pokazują te porównania?
Mają zobrazować jak kształtuje się koszt urządzenia ogrodu, czyli zagospodarowania działki o powierzchni 10 arów (1000m2), w zależności od tego na jaki wariant się zdecydujemy.
Jak widać decyzji o wyborze poszczególnego stylu ogrodu nie możemy podejmować tylko i wyłącznie patrząc na ładny projekt na papierze. Musimy zdawać sobie sprawę, że za poszczególnymi rozwiązaniami, stoją określone wydatki przy urządzaniu ogrodu. To na wstępie.
Natomiast dalej, mając już ten ogród, musimy być przygotowani na określone działania. Teoretycznie im ogród ładniejszy i ciekawszy tym będzie wymagał większych i częstszych zabiegów oraz poświęcania mu większych nakładów pracy i środków finansowych. Oczywiście zawsze możemy zdać się na usługi specjalistów od pielęgnacji zieleni, zawsze to przynajmniej czas będziemy mieli zaoszczędzony. Warto o tym wszystkim pamiętać już na etapie wyboru projektu.
Natomiast jeśli chcesz skorzystać z usług architekta krajobrazu, a tym samym zaopatrzyć się w projekt ogrodu, być może podobny jak te poniżej, a także być świadomym jaki będzie Twój koszt urządzenia ogrodu,
polecam Ci swoje usługi i zapraszam do kontaktu.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024