7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia

O tym, że są miejsca piękne i wyjątkowe, wyróżniające się „z tłumu” wiadomo nie od dziś. I ogrody nie są tu żadnym wyjątkiem. Zdarzają się takie, w których chciałoby się przebywać bez przerwy, a inaczej, ogrody w których wypada być każdego dnia.

Znam kilka takich w swojej okolicy, w których niestety nie jest możliwe bywać codziennie, o ile w ogóle. Ale na szczęście żyjemy w dobie „internetu”, co otwiera szerokie możliwości, których inaczej pewnie byśmy nie doświadczyli.

Od kiedy prowadzę bloga i „przy okazji” profil na faceeboku, zacząłem się tam także rozglądać co nieco po branżowych stronach. A i także niektórzy spojrzeli na mnie, zwracając tym samym moją uwagę na siebie. I właśnie tą drogą trafiłem do kilku niezwykłych ogrodów, których gdyby nie faceebok, pewnie nigdy bym nie widział. Jednak skoro dane było mi zobaczyć, to stałem się tam stałym gościem i bywam tam praktycznie każdego dnia. O ile czas pozwala.

Wszystkie te ogrody łączy jedno: są prowadzone przez kobiety. Nie wiem czy to jakaś recepta na piękny ogród, ale być może coś w tym jest. Siedem ogrodów, siedem kobiet. Po drugie wszystkie prowadzone są z pasją, co muszę podkreślić, chociaż wyjątkowo nie przepadam za tym słowem. Jednak w przypadku tych ogrodów nie waham się go użyć, bo widać to na każdym kroku, a konkretnie na każdym zdjęciu. I po trzecie, wszystkie te kobiety prowadzą wyjątkowe profile swoich ogrodów, które aż tętnią życiem.

Dlatego warto tam bywać i to najlepiej każdego dnia. Tyle się tam dzieje, że dłuższa nieobecność to zwyczajna „nasza strata”. Jeśli nie znasz tych ogrodów to spójrz i najlepiej zapamiętaj na dłużej.

.

Ogrody w których wypada być każdego dnia

Jednak zanim przejdziesz do ogrodów, warto jeszcze poznać ich główne zalety, które sprawiają, że są właśnie takie wyjątkowe. Można opisywać każdy z osobna bo każdy z nich jest nieco inny, ale kilka elementów mają wspólnych:

 • jak już nadmieniłem powyżej są prowadzone przez kobiety. Pewnie to sprawia, że są tak wypieszczone,
 • są prowadzone z wyjątkową pasją i dbałością o każdy szczegół, to już też nadmieniłem,
 • zawierają wyjątkowe bogactwo i różnorodność gatunków roślin, a przede wszystkim wyjątkową kolorystykę,
 • są dojrzałymi, wieloletnimi ogrodami, które są już doskonale ukształtowane,
 • są wyjątkowo zadbane,
 • zawierają całą gamę pięknie wyeksponowanych dekoracji, akcesoriów i materiałów, które je dodatkowo wzbogacają.

.

U Iwonki w ogródku

U Iwonki w ogródku

Ogród Pani Iwony, jak sama podkreśla, to ogród jak każdy inny, ale z małym wyjątkiem. Osobiście się z tym nie zgodzę, bo jest on daleko z przodu przed tymi innymi, ale niech Jej będzie. Natomiast ten wyjątek to faktycznie coś niebywałego. Własnoręcznie robione dekoracje, w chyba dziesiątkach rodzajów. Wszystkie tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów. I wszystkie wzbogacają ten niesamowity ogród. Nie ma kąta aby coś nie stało, coś nie wisiało czy leżało.

.

Ogród pod lasem

Ogród pod lasem

Ogród jak sama nazwa mówi, pod lasem. Albo precyzyjniej na tle lasu, pięknych dużych drzew. To już brzmi nieźle, a jak do tego doda się wyjątkową kolorystykę, bogactwo roślin i materiałów to efekt praktycznie murowany. Moim skromnym zdaniem to jeden z ogrodów z prawdziwym klimatem i duszą. Nawet dom zatopiony jest w roślinach i wygląda jak bajkowy.

.

Ogród w cieniu brzóz

Ogród w cieniu brzóz

Kolejny wyjątkowo klimatyczny ogród i kolejny na tle pięknych drzew. Tym razem brzóz. Wyjątkowo zadbany, stylowy, wyglądający jak piękna leśna polana. Lekko stonowany jeśli chodzi o kolorystykę, właściwie występują w nim prawie wyłącznie tylko wszelkie odcienie zieleni. No może trochę przesadziłem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to przeciwieństwo „Ogrodu pod lasem”, który aż kipi kolorami, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu.

.

U Jolki w ogródku

U Jolki w ogródku

Ogród Pani Joli zbliżony jest klimatem i wyglądem do ogrodu „U Iwonki w ogródku”. Przynajmniej w mojej ocenie. Podobny układ, równie piękne rośliny i także całe mnóstwo wyjątkowych dekoracji i akcesoriów. Do tego bogactwo kwiatów i dobry efekt gotowy.

.

U Ewki na działce

U Ewki na działce

Ogród Pani Ewy to ogród działkowy. Czyli nie ogród, a właściwie działka. Ale żadnych warzyw nie ma się co tutaj spodziewać i dlatego śmiało można go zakwalifikować do kategorii ogrodów. Mnóstwo pięknych kwiatów, a przede wszystkim pnączy. Nawet dach budynku wygląda jak jedna wielka zielona kopuła.

.

Ogród – Moja wielka pasja

Ogród-Moja wielka pasja

Wielopoziomowy i bardzo kolorowy ogród. Mnóstwo kwiatów i różnorodność gatunków. Na naturalnych spadkach terenu wszystko pięknie się układa tworząc różnokolorowe piętra. Nie mogło zabraknąć także ładnie porośniętego oczka, w którym zapewne także coś ładnego pływa.

.

Czak Noris – mikolaja

Czak Noris - mikolaja

Ostatni z ogrodów, w których wypada być każdego dnia. Równie kolorowy, z całą paletą kwiatów i innych roślin. Piękne odcienie żółci i fioletów oraz ogromnie kopuły z zielonych pnączy. A na deser wyjątkowy ziołowy zakątek to jak wisienka na czubku tortu.

.

Oglądanie ogrodów poszerza horyzonty i inspiruje

Dlatego warto to robić, a to co najlepsze próbować przenosić na swój grunt. Mam nadzieję, że powyższe ogrody Cię zainspirują, a może dadzą Ci nawet natchnienie do zmian w Twoim własnym. Pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

Natomiast jak być może wiesz, od roku 2018 prowadzę niezwykle barwny i medialny projekt “Busem przez polskie ogrody”. W ramach niego odwiedziłem przeszło 100 pięknych ogrodów, byłem m.in. w prawie wszystkich z tych powyższych.  Wszystkie znajdziesz w tym miejscu:

Zapraszam

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

17 Comments

 1. 7 ogrodów i 7 pięknych opisów, różnych kobiet. Znam te wszystkie ogrody są piękne, tworzone z sercem i wielką pasją. Mój ogród masz rację bardzo jest zbliżony do Joli, bo ona ma bardzo podobny do mnie charakter, a jak wiadomo ogród odzwierciedla charakter właściciela.
  Dziękuję za to, że znalazłam się na tej liście. Jestem wzruszona, aż łezka mi się zakręciła, miło jak takie piękne rzeczy się z rana czyta.

 2. Pokazane ogrody są przepiękne i ważne że w Polska pięknieje w szybkim tempie.Zapraszam do moich Inspiracji ogrodowych tworzonych od 2011 roku w lubuskim.Może coś również się spodoba.Wciąż tworzę nowe pomysły w swoim ogrodzie.Dzisiaj zaczynam ogród w stylu japońskim.Pozdrawiam serdecznie.

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Bardzo jestem ciekawy Twojego ogrodu jednak mam problem aby do niego przejść. Być może zaistniała jakaś pomyłka przy podaniu adresu.
   Jeśli to możliwe proszę raz jeszcze o podanie linka, można śmiało zamieścić w komentarzu.
   Serdecznie pozdrawiam.

   1. says: Tomek - zogrodemnaTY

    Witaj,

    Oczywiście zawsze możemy “pokombinować”. Na blogu jest sporo zdjęć, w różnych artykułach, z których możesz czerpać pomysły. Natomiast ja również chętnie zobaczę Twoje, a także dowiem się Twojego spojrzenia na ten temat. Pozdrawiam.
    P.S. Zapraszam do kontaktu na kontakt@e-vs.pl

 3. Oj, cóż za miła niespodzianka w sobotni poranek!
  Bardzo się cieszę i jest mi ogromnie miło, że Ogród w cieniu brzóz znalazł się w szczęśliwej siódemce 🙂 Rzeczywiście, dominują u mnie wszelkie odcienie zieleni, ale jest i nieco kolorów, bowiem za chwilę zaczną dominować hortensje, których mam kilkadziesiąt, a i zabylinowałam swój kawałek zieleni w tym roku dość obficie.
  Gratuluję koleżankom, które także odwiedzam i życzę wszystkim udanego ogrodowania!
  Pozdrawiam,
  Agnieszka

 4. says: Tomek - zogrodemnaTY

  Wszystkim 7 Paniom odpiszę wspólnie: to prawdziwa przyjemność oglądać Wasze ogrody więc nie mniejsza o nich napisać. To dzięki takim ogrodom jak Wasze inni nabierają wiatru w żagle. Jedni z zazdrości (tej pozytywnej), a inni ze wstydu, że inni dbają to ja nie zadbam? W każdym razie robicie kawał dobrej roboty i jeszcze potraficie zarazić tym innych. A to się docenia 🙂

 5. says: Magda

  Znam i odwiedzam te ogrody od dawna. Rzeczywiście miód na serce. Z prawdziwą przyjemnością czytam też o nich takie wpisy.

 6. says: Barbara

  Och i ach. Ale piękne. W kilku z nich już byłam, ale w kolejnych jeszcze nie. Teraz już będę. Bardzo dziękuję 🙂

 7. says: Aguś

  Bardzo trafny tytuł – “wybada być każdego dnia”. To prawda. 5 z nich znam i odwiedzam, dwa widziałam po raz pierwszy. Wszystkie są piękne i gratuluję Paniom pracowitości i pasji.

 8. says: Rafi

  Super, że są takie ogrody i możemy je oglądać. Poza tym że możemy podziwiać jakie są ladne to jeszcze podpatrywać i przenosić do siebie różne sprawy. Podziwiam te panie i ich pracowitość oraz ich otwartość do dzielenia się swoimi ogrodami. Gratuluję im. A i też blog śledzę id dłuższego czasu i również uważam go za bardzo wartościowy. I tak jak na początku tego artykułu określiłbym go jako “wyróżniający się z tłumu”. Również gratuluję.

 9. says: Tomek - zogrodemnaTY

  Dzięki za miłe słowa nt. bloga. Czy wyróżniający się z tłumu? Na pewno staram się do tematu zieleni podchodzić nieco inaczej i skupiać się na innych sprawach. Miło, że jest to zauważone 🙂

  1. says: Tomek - zogrodemnaTY

   Piękny 🙂 Gdybym wcześniej na niego “wpadł” pewnie również znalazłby się w zestawieniu. Widać ogromną pracę, dbałość o szczegóły. I do tego ten spadek terenu. Super, gratuluję.
   I co najważniejsze – kolejny ogród Kobiety 🙂 Powoli staje się to regułą. A gdzie te męskie ogrody?

   A wracając do Twojego. Nie widziałem go wcześniej, nie mogłem go ująć w artykule. Szkoda wielka. Jednak zawsze z miłą chęcią umieszczę go w galerii na blogu https://zogrodemnaty.pl/galeria-ogrody-prywatne/ gdzie “kolekcjonuję” takie perełki. Jeśli wyrazisz na to chęć, proszę o przesłanie zdjęć mailowo. Serdecznie zapraszam i pozdrawiam.

   1. says: grzebyczek

    Dziękuję. Malutkie sprostowanie… ja wymyślam i kombinuję to fakt ale wspólnie wszystko działamy i tworzymy… a również męża zasługą są wszystkie ciężkie prace ogrodowe… a jest tego sporo… pięć oczek o różnej wielkości kopanych ręcznie w mokradle było wielkim wyzwaniem, tony ułożonych kamieni i podkładów na skarpie… bez męskiej siły nic bym nie zdziałała… Ogród tworzymy wspólnie…

 10. Znam te ogrody doskonale, niemal codziennie zaglądam do każdego z nich i szukam nowych inspiracji. Fajnie Tomku, że zebrałeś te ogrody w jednym miejscu i dobrze opisałeś. Serdeczności ślę i dobrego humoru życzę 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *