7 ogrodów, w których wypada być każdego dnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O tym, że są miejsca piękne i wyjątkowe, wyróżniające się „z tłumu” wiadomo nie od dziś. I ogrody nie są tu żadnym wyjątkiem. Zdarzają się takie, w których chciałoby się przebywać bez przerwy, a inaczej mówiąc takie, w których wypada być każdego dnia.

Znam kilka takich w swojej okolicy, w których niestety nie jest możliwe bywać codziennie, o ile w ogóle. Ale na szczęście żyjemy w dobie „internetu”, co otwiera szerokie możliwości, których inaczej pewnie byśmy nie doświadczyli.

Od kiedy prowadzę blog i „przy okazji” profil na faceeboku, zacząłem się tam także rozglądać co nieco po branżowych stronach. A i także niektórzy spojrzeli na mnie, zwracając tym samym moją uwagę na siebie. I właśnie tą drogą trafiłem do kilku niezwykłych ogrodów, których gdyby nie faceebok, pewnie nigdy bym nie widział. Jednak skoro dane było mi zobaczyć, to stałem się tam stałym gościem i bywam tam praktycznie każdego dnia. O ile czas pozwala.

Wszystkie te ogrody łączy jedno: są prowadzone przez kobiety. Nie wiem czy to jakaś recepta na piękny ogród, ale być może coś w tym jest. Siedem ogrodów, siedem kobiet. Po drugie wszystkie prowadzone są z pasją, co muszę podkreślić, chociaż wyjątkowo nie przepadam za tym słowem. Jednak w przypadku tych ogrodów nie waham się go użyć, bo widać to na każdym kroku, a konkretnie na każdym zdjęciu. I po trzecie, wszystkie te kobiety prowadzą wyjątkowe profile swoich ogrodów, które aż tętnią życiem.

Dlatego warto tam bywać i to najlepiej każdego dnia. Tyle się tam dzieje, że dłuższa nieobecność to zwyczajna „nasza strata”. Jeśli nie znasz tych ogrodów to spójrz i najlepiej zapamiętaj na dłużej.

.

Jednak zanim przejdziesz do ogrodów warto jeszcze poznać ich główne zalety, które sprawiają, że są właśnie takie wyjątkowe. Można opisywać każdy z osobna bo każdy z nich jest nieco inny, ale kilka elementów mają wspólnych:

    jak już nadmieniłem powyżej są prowadzone przez kobiety. Pewnie to sprawia, że są tak wypieszczone,
    są prowadzone z wyjątkową pasją i dbałością o każdy szczegół, to już też nadmieniłem,
   zawierają wyjątkowe bogactwo i różnorodność gatunków roślin, a przede wszystkim wyjątkową kolorystykę,
    są dojrzałymi, wieloletnimi ogrodami, które są już doskonale ukształtowane,
    są wyjątkowo zadbane,
–   zawierają całą gamę pięknie wyeksponowanych dekoracji, akcesoriów i materiałów, które je dodatkowo wzbogacają.

.

U Iwonki w ogródku

U Iwonki w ogródku

Ogród Pani Iwony, jak sama podkreśla, to ogród jak każdy inny, ale z małym wyjątkiem. Osobiście się z tym nie zgodzę, bo jest on daleko z przodu przed tymi innymi, ale niech Jej będzie. Natomiast ten wyjątek to faktycznie coś niebywałego. Własnoręcznie robione dekoracje, w chyba dziesiątkach rodzajów. Wszystkie tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów. I wszystkie wzbogacają ten niesamowity ogród. Nie ma kąta aby coś nie stało, coś nie wisiało czy leżało.

Ogród pod lasem

Ogród pod lasem

Ogród jak sama nazwa mówi, pod lasem. Albo precyzyjniej na tle lasu, pięknych dużych drzew. To już brzmi nieźle, a jak do tego doda się wyjątkową kolorystykę, bogactwo roślin i materiałów to efekt praktycznie murowany. Moim skromnym zdaniem to jeden z ogrodów z prawdziwym klimatem i duszą. Nawet dom zatopiony jest w roślinach i wygląda jak bajkowy.

Ogród w cieniu brzóz

Ogród w cieniu brzóz

Kolejny wyjątkowo klimatyczny ogród i kolejny na tle pięknych drzew. Tym razem brzóz. Wyjątkowo zadbany, stylowy, wyglądający jak piękna leśna polana. Lekko stonowany jeśli chodzi o kolorystykę, właściwie występują w nim prawie wyłącznie tylko wszelkie odcienie zieleni. No może trochę przesadziłem. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to przeciwieństwo „Ogrodu pod lasem”, który aż kipi kolorami, oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu.

U Jolki w ogródku

U Jolki w ogródku

Ogród Pani Joli zbliżony jest klimatem i wyglądem do ogrodu „U Iwonki w ogródku”. Przynajmniej w mojej ocenie. Podobny układ, równie piękne rośliny i także całe mnóstwo wyjątkowych dekoracji i akcesoriów. Do tego bogactwo kwiatów i dobry efekt gotowy.

U Ewki na działce

U Ewki na działce

Ogród Pani Ewy to ogród działkowy. Czyli nie ogród, a właściwie działka. Ale żadnych warzyw nie ma się co tutaj spodziewać i dlatego śmiało można go zakwalifikować do kategorii ogrodów. Mnóstwo pięknych kwiatów, a przede wszystkim pnączy. Nawet dach budynku wygląda jak jedna wielka zielona kopuła.

Ogród – Moja wielka pasja

Ogród-Moja wielka pasja

Wielo poziomowy i bardzo kolorowy ogród. Mnóstwo kwiatów i różnorodność gatunków. Na naturalnych spadkach terenu wszystko pięknie się układa tworząc różnokolorowe piętra. Nie mogło zabraknąć także ładnie porośniętego oczka, w którym zapewne także coś ładnego pływa.

Czak Noris – mikolaja

Czak Noris - mikolaja

Ostatni z ogrodów, w których wypada być każdego dnia. Równie kolorowy, z całą paletą kwiatów i innych roślin. Piękne odcienie żółci i fioletów oraz ogromnie kopuły z zielonych pnączy. A na deser wyjątkowy ziołowy zakątek to jak wisienka na czubku tortu.

Wszystkie powyższe ogrody, oprócz wskazanych stron, możesz także zobaczyć w galerii bloga, zarówno w dziele ogrody prywatne jak i rośliny. Dużo, ale to bardzo dużo zdjęć. Serdecznie zachęcam.

.

Oglądanie ogrodów poszerza horyzonty i inspiruje.

Dlatego warto to robić, a to co najlepsze próbować przenosić na swój grunt. Mam nadzieję, że powyższe ogrody Cię zainspirują, a może dadzą Ci nawet natchnienie do zmian w Twoim własnym. Pamiętaj, że nigdy nie jest na to za późno.

A na koniec tradycyjna prośba do Ciebie, jako Czytelnika bloga: uważasz wpis za ciekawy, okaż to klikając lubię lub komentując. A jeśli uważasz go za pomocny, udostępnij, może inni również skorzystają.

17 komentarzy

 • 7 ogrodów i 7 pięknych opisów, różnych kobiet. Znam te wszystkie ogrody są piękne, tworzone z sercem i wielką pasją. Mój ogród masz rację bardzo jest zbliżony do Joli, bo ona ma bardzo podobny do mnie charakter, a jak wiadomo ogród odzwierciedla charakter właściciela.
  Dziękuję za to, że znalazłam się na tej liście. Jestem wzruszona, aż łezka mi się zakręciła, miło jak takie piękne rzeczy się z rana czyta.

 • Pokazane ogrody są przepiękne i ważne że w Polska pięknieje w szybkim tempie.Zapraszam do moich Inspiracji ogrodowych tworzonych od 2011 roku w lubuskim.Może coś również się spodoba.Wciąż tworzę nowe pomysły w swoim ogrodzie.Dzisiaj zaczynam ogród w stylu japońskim.Pozdrawiam serdecznie.

  • Bardzo jestem ciekawy Twojego ogrodu jednak mam problem aby do niego przejść. Być może zaistniała jakaś pomyłka przy podaniu adresu.
   Jeśli to możliwe proszę raz jeszcze o podanie linka, można śmiało zamieścić w komentarzu.
   Serdecznie pozdrawiam.

   • Witaj,

    Oczywiście zawsze możemy “pokombinować”. Na blogu jest sporo zdjęć, w różnych artykułach, z których możesz czerpać pomysły. Natomiast ja również chętnie zobaczę Twoje, a także dowiem się Twojego spojrzenia na ten temat. Pozdrawiam.
    P.S. Zapraszam do kontaktu na kontakt@e-vs.pl

 • Oj, cóż za miła niespodzianka w sobotni poranek!
  Bardzo się cieszę i jest mi ogromnie miło, że Ogród w cieniu brzóz znalazł się w szczęśliwej siódemce 🙂 Rzeczywiście, dominują u mnie wszelkie odcienie zieleni, ale jest i nieco kolorów, bowiem za chwilę zaczną dominować hortensje, których mam kilkadziesiąt, a i zabylinowałam swój kawałek zieleni w tym roku dość obficie.
  Gratuluję koleżankom, które także odwiedzam i życzę wszystkim udanego ogrodowania!
  Pozdrawiam,
  Agnieszka

 • Wszystkim 7 Paniom odpiszę wspólnie: to prawdziwa przyjemność oglądać Wasze ogrody więc nie mniejsza o nich napisać. To dzięki takim ogrodom jak Wasze inni nabierają wiatru w żagle. Jedni z zazdrości (tej pozytywnej), a inni ze wstydu, że inni dbają to ja nie zadbam? W każdym razie robicie kawał dobrej roboty i jeszcze potraficie zarazić tym innych. A to się docenia 🙂

 • Znam i odwiedzam te ogrody od dawna. Rzeczywiście miód na serce. Z prawdziwą przyjemnością czytam też o nich takie wpisy.

 • Och i ach. Ale piękne. W kilku z nich już byłam, ale w kolejnych jeszcze nie. Teraz już będę. Bardzo dziękuję 🙂

 • Bardzo trafny tytuł – “wybada być każdego dnia”. To prawda. 5 z nich znam i odwiedzam, dwa widziałam po raz pierwszy. Wszystkie są piękne i gratuluję Paniom pracowitości i pasji.

 • Super, że są takie ogrody i możemy je oglądać. Poza tym że możemy podziwiać jakie są ladne to jeszcze podpatrywać i przenosić do siebie różne sprawy. Podziwiam te panie i ich pracowitość oraz ich otwartość do dzielenia się swoimi ogrodami. Gratuluję im. A i też blog śledzę id dłuższego czasu i również uważam go za bardzo wartościowy. I tak jak na początku tego artykułu określiłbym go jako “wyróżniający się z tłumu”. Również gratuluję.

 • Dzięki za miłe słowa nt. bloga. Czy wyróżniający się z tłumu? Na pewno staram się do tematu zieleni podchodzić nieco inaczej i skupiać się na innych sprawach. Miło, że jest to zauważone 🙂

  • Piękny 🙂 Gdybym wcześniej na niego “wpadł” pewnie również znalazłby się w zestawieniu. Widać ogromną pracę, dbałość o szczegóły. I do tego ten spadek terenu. Super, gratuluję.
   I co najważniejsze – kolejny ogród Kobiety 🙂 Powoli staje się to regułą. A gdzie te męskie ogrody?

   A wracając do Twojego. Nie widziałem go wcześniej, nie mogłem go ująć w artykule. Szkoda wielka. Jednak zawsze z miłą chęcią umieszczę go w galerii na blogu https://zogrodemnaty.pl/galeria-ogrody-prywatne/ gdzie “kolekcjonuję” takie perełki. Jeśli wyrazisz na to chęć, proszę o przesłanie zdjęć mailowo. Serdecznie zapraszam i pozdrawiam.

   • Dziękuję. Malutkie sprostowanie… ja wymyślam i kombinuję to fakt ale wspólnie wszystko działamy i tworzymy… a również męża zasługą są wszystkie ciężkie prace ogrodowe… a jest tego sporo… pięć oczek o różnej wielkości kopanych ręcznie w mokradle było wielkim wyzwaniem, tony ułożonych kamieni i podkładów na skarpie… bez męskiej siły nic bym nie zdziałała… Ogród tworzymy wspólnie…

 • Znam te ogrody doskonale, niemal codziennie zaglądam do każdego z nich i szukam nowych inspiracji. Fajnie Tomku, że zebrałeś te ogrody w jednym miejscu i dobrze opisałeś. Serdeczności ślę i dobrego humoru życzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *