Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 1 – wybór projektu budynku

wybór projektu budynku 0

Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” nabiera tempa, a zatem czas zabrać się za pierwsze, konkretne prace. A te obecnie skupiają się na rozpoczęciu procesu projektowego dotyczącego budynku, a konkretnie na wstępie do tego, jako że przede mną wybór projektu budynku. I właśnie temu wątkowi poświęcony jest obecny, pierwszy post tego cyklu.

Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze do domu i ogrodu. A jestem, jak wspomniałem na stronie głównej projektu, po zakupie działki, która w momencie transakcji, jak i na dzień dzisiejszy, jest „kawałkiem zwykłej łąki”.

wybór projektu budynku 1

Natomiast jest oczywiście przeznaczona pod zabudowę, ale o tym za chwilę. Tymczasem mam działkę i głowę pełną pomysłów.

.

Wybór projektu budynku – ogólne ramy

Wstępem do rozpoczęcia każdej budowy domu, jest wybór projektu budynku. I tak właśnie jest również w moim przypadku. Jest to sprawa niezwykle istotna, która musi spełniać dwa główne warunki:

  1. wybór musi być zgodny z naszymi możliwościami oraz preferencjami i oczekiwaniami względem przyszłego budynku,

  2. wybór musi być zgodny z przepisami prawa.

.

Punkt 1 omówię za chwilę, tymczasem sprawa podstawowa, czyli punkt 2. Jak zapewne wiesz, nie jest tak, że wszędzie możemy wszystko budować. Czyli mówiąc w skrócie, nie każdy teren nadaje się pod zabudowę budynkiem mieszkalnym, a jeśli już się nadaje, to nie każdy rodzaj budynku jest dopuszczalny.

Nie będę się tu wdawał w nadmierne definicje prawne, ale mówiąc w skrócie, o tym czy i jak dany teren może być zabudowany, decydują tzw. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku ich braku, decyzje o warunkach zabudowy. Na marginesie dodam, że kwestie te dokładnie wyjaśniam w moim podręczniku, więc polecam lekturę gdybyś potrzebował się w ten temat zagłębić.

.

W moim przypadku, dla terenu na którym zlokalizowana jest kupiona przeze mnie działka, planu zagospodarowania nie było, a więc poprzedni właściciel wydzielił kompleks działek przeznaczonych pod zabudowę, w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy. A zatem uzyskał dokument, który dla mnie był wyznacznikiem tego, że ten „kawałek zwykłej łąki” może być zabudowany.

wybór projektu budynku 2

.

Zgodnie więc z powyższym, spełnione jest już pół warunku 2 – teren może być zabudowany, jest to zgodne z prawem. Natomiast drugie pół to informacja jak może być zabudowany, co również wynika z tej samej decyzji o warunkach zabudowy.

wybór projektu budynku 3

A zatem decyzja o warunkach zabudowy, którą ja uzyskałem od poprzedniego właściciela działki, określa, co i jak można na działce budować. I właśnie w oparciu o to, można przystąpić do ww. warunku 1, czyli wyboru projektu budynku, który spełnia nasze oczekiwania, a jednocześnie wpisuje się w określone decyzją o warunkach zabudowy ramy prawne.

.

Wybór projektu budynku

Mając określone, opisane powyżej ramy prawne, można przystąpić do wyboru konkretnego projektu budynku, który oczywiście w te ramy się wpisuje. I tu drogi są dwie:

  • pierwsza, stosunkowo mało popularna w obecnych czasach, czyli zlecenie architektowi zrobienia indywidualnego projektu. Rozwiązanie zdecydowanie czasochłonne i bardziej kosztowne, a też biorąc pod uwagę dostępność na rynku tysięcy gotowych projektów, nie do końca uzasadnione. Jeśli oczywiście nie stawiamy na super indywidualność i coś naprawdę nietypowego,

  • druga, czyli właśnie wybór gotowego projektu z tysięcy dostępnych na rynku, oferowanych przez różnego rodzaju biura projektowe czy też firmy świadczące usługi budowy domów.

.

Ja oczywiście wybrałem opcję 2, czyli wybór gotowego projektu. Zadanie miałem ułatwione, ponieważ sam, we współpracy z firmą W.G.Partners, zajmuję się budową domów. Konkretnie domów drewnianych, których dokładną ofertę możesz zobaczyć w tym miejscu.

A zatem wpisując się w ramy decyzji o warunkach zabudowy jaką posiadam oraz biorąc pod uwagę moje preferencje względem tej inwestycji, wg których ma powstać mały dom o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych, moje myśli skierowały się w stronę następujących projektów:

  • Family Barn

wybór projektu budynku 4

  • Classic Barn

wybór projektu budynku 5

  • Flippy Barn

wybór projektu budynku 6

  • Hood Barn

wybór projektu budynku 7

  • Snug Barn

wybór projektu budynku 8

.

Wybór padł na Classic Barn, który ze względu na frontowe przeszklenia, najlepiej wpisuje się w ukształtowanie, wystawę i widok na góry rozciągający się z mojej działki.

Projekt to tzw. „nowoczesna stodoła”, która składa się z parteru

wybór projektu budynku 9

oraz niewielkiej antresoli,

wybór projektu budynku 10

co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Budynek charakteryzuje się prostotą, ale zarazem posiada stylową i modną bryłę. Wnętrze jest przestronne i jasne, a dzięki ogromnym oknom, które nie tylko doświetlają pomieszczenia, możliwe będzie wykorzystanie naturalnej energii cieplnej.

.

I co dalej?

No dobrze… Wybór projektu budynku już za mną. Posiadam pełną dokumentację, która teraz będzie poddana dalszej „obróbce”. A ta, to już rola Projektanta i biura architektonicznego, które po pierwsze musi zaadoptować, czyli wpasować budynek do warunków działki, ale także spełnić wszelkie formalności i przejść procedurę, która zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę. To wszystko oczywiście będę w kolejnych postach cyklu „Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” relacjonował, abyś mógł to powielić w swojej drodze do wymarzonego domu i ogrodu.

.

Tymczasem moje działania idą dalej, a kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,

zbuduj swój dom i ogród 14a

 

dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:

  • Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt

  • Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners

  • Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk

  • Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna

  • Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet

  • Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl

  • Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant

  • Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo

  • Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market

  • Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly

  • Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa

  • Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena

.

Do zobaczenia w 2 części projektu Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *