Nawożenie dolistne, w formie oprysku, to najszybszy sposób dostarczenia roślinom składników odżywczych. Tu znajdziesz garść praktycznych informacji i porad dotyczących tego zabiegu.
Nazwa mówi sama za siebie: nawożenie dolistne polega na dostarczeniu rozcieńczonego, płynnego nawozu bezpośrednio na liście rośliny. Definicja niby prosta, ale po co w ogóle decydować się na nawożenie dolistne? Nie prościej byłoby podlać rośliny płynnym nawozem albo podsypać granulowanym? Niby prościej, niemniej oprysk nawozem dolistnym ma wiele zalet. Poza tym są sytuacje, w których nawożenie dolistne jest najkorzystniejszym, czy wręcz jedynym sensownym rozwiązaniem.
.
Nawożenie dolistne: zalety i wady
Podstawową zaletą stosowania nawozów dolistnych jest ich błyskawiczne działanie. Rozcieńczony nawóz, zaaplikowany bezpośrednio na powierzchnię liści, wchłania się niemal natychmiast i od razu zaczyna krążyć w roślinie. Substancje odżywcze rozpuszczone w wodzie przedostają się poprzez aparaty szparkowe (otwory na powierzchni blaszek liściowych) i trafiają bezpośrednio do tkanek roślinnych. Tym samym nawożenie dolistne pozwala ominąć etap pobierania składników nawozów z gleby, za pomocą korzeni.
Nawożenie dolistne jest bardziej wydajne od doglebowego: pozwala zaspokoić bieżące zapotrzebowanie roślin, mniejszą ilością nawozu. To oznacza oszczędność kosztów oraz ukłon w stronę ochrony środowiska.
Wbrew pozorom takie nawożenie to zabieg prosty. Pod warunkiem, że posiadasz sprawny opryskiwacz oraz trzymasz się kilku podstawowych zasad.
No właśnie: wady nawożenia dolistnego ujawniają się w momencie, gdy o tych zasadach zapomnisz. Nieprawidłowo zastosowane nawozy dolistne, mogą zaszkodzić roślinie, dotkliwie parząc jej liście. Efektem mogą być nieodwracalne uszkodzenia oszpecające roślinę i osłabiające jej kondycję – czyli efekt odwrotny od zamierzonego.
Poprzez nawożenie dolistne można dostarczyć tylko niewielką ilość makroskładników, zwykle niewystarczającą do pokrycia zapotrzebowania rośliny. Z tego powodu stosuje się je głównie jako uzupełnienie nawożenia doglebowego. Za to w przypadku dokarmiania mikroelementami nawożenie dolistne to najlepszy wybór.
.
Nawożenie dolistne: rodzaje
Podczas zakupów w markecie i sklepie ogrodniczym nie rzucił Ci się w oczy żaden nawóz dolistny? Najprawdopodobniej nieraz go widziałeś, nawet o tym nie wiedząc. Nawozy dolistne to często to samo, co klasyczne nawozy płynne, tylko bardziej rozcieńczone. Na opakowaniach koncentratów do rozpuszczania w wodzie, możesz znaleźć informacje o możliwości stosowania produktu na dwa sposoby: do podlewania (doglebowo) lub w formie oprysku (dolistnie). Zwróć uwagę na zalecane stężenie nawozu, zależnie od sposobu stosowania – różnice bywają spore!
Nawozy dolistne można podzielić na kilka kategorii, które czasem się zazębiają:
- Jednoskładnikowe makroelementowe – stosowane, gdy pojawią się objawy niedoborów danego pierwiastka. Są to przede wszystkim nawozy fosforowe oraz wapniowe. Te ostanie pozwolą uniknąć chorób fizjologicznych owoców, takim jak sucha zgnilizna pomidora.
- Wieloskładnikowe makroelementowe – np. fosforowo-potasowe, stosowane u roślin kwitnących.
- Mikroelementowe – zawierają jeden lub (częściej) kilka mikroelementów, takich jak bor, żelazo, mangan, molibden, miedź, cynk.
- Stymulatory wzrostu – zawierają substancje organiczne i nieorganiczne, wzmacniające odporność rośliny i wspomagające jej wzrost
- Ekologiczne – ekstrakty roślinne, takie jak gnojówka z pokrzyw albo wyciąg z cebuli. Często są zaliczane do stymulatorów wzrostu.
- Krzemowe – krzem nie jest zaliczany ani do makro, ani do mikroskładników. Niemniej stosuje się go dla uodpornienia roślin na choroby, szkodniki i stresy środowiskowe (np. suszę, mróz, upał).
.
Kiedy stosować nawożenie dolistne?
- Nawożenie dolistne ogranicza negatywny wpływ niedoboru składników pokarmowych na wzrost, rozwój i plonowanie roślin. W związku z tym jest stosowane interwencyjnie, gdy pojawią się objawy niedoboru konkretnych pierwiastków, takie jak charakterystyczne odbarwienia na liściach albo drobnienie owoców.
- Nawożenie dolistne jest niezastąpione, gdy roślina ma trudności z pobieraniem substancji odżywczych z gleby, np. ma uszkodzony lub słabo rozwinięty system korzeniowy, panuje susza, gleba jest nadmiernie zagęszczona albo ma niewłaściwy odczyn.
- Nawożenie dolistne jest szczególnie korzystne w przypadku młodych rozsad.
- Nawożenie dolistne można stosować wszędzie: w ogrodzie, na balkonie, tarasie, w szklarni i pomieszczeniach.
.
Nawożenie dolistne: podstawowe zasady
Nawożenie dolistne wykonuje się podobnie jak oprysk ekologicznymi środkami ochrony roślin. Idealne warunki do wykonania zabiegu panują w pochmurne, ale suche i bezwietrzne dni z umiarkowaną temperaturą (12–20°C). Najlepiej wykonać oprysk wcześnie rano lub późnym popołudniem, po obfitym podlaniu roślin. Dobrze nawodnione liście efektywniej wchłoną nawóz. Nie stosuj nawozów dolistnych w pełnym słońcu, w okresach upałów ani chłodów. Oprysk mija się z celem, jeśli prognozy przewidują opady deszczu, mogące zmyć preparat.
Kluczowe znaczenie ma właściwe rozcieńczenie stosowanego nawozu. Nadmiernie stężony preparat mógłby poparzyć liście roślin, natomiast zbyt rozwodniony nie przyniósłby spodziewanych efektów.
Oprysk nawozem dolistnym powinien być dokładny i równomierny, tak, by pokryć możliwie dużą powierzchnię liści rośliny. Liczy się staranność i w pełni sprawny, profesjonalny opryskiwacz. Na przykład taki, jak opryskiwacz ciśnieniowy Venus Super 360° Garden Pro marki Kwazar.
Opryskiwacz ciśnieniowy Venus Super 360° Garden Pro świetnie oddaje powiedzenie „mały, ale wariat”. Przy niewielkich rozmiarach posiada funkcje i udogodnienia typowe dla dużych, profesjonalnych opryskiwaczy.
To mały, poręczny model, wyjątkowo przydatny do precyzyjnych oprysków. Elastyczna rurka ssąca umożliwia aplikację cieczy niezależnie od położenia zbiornika, nawet do góry dnem.
Dzięki temu pozwala pokryć nawozem dolistnym lub innego rodzaju preparatem zarówno dolną, jak i górną stronę liści.
Regulowana, ruchoma dysza umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz stopniowanie rozpylanej cieczy, od delikatnej mgiełki aż po silny strumień. Do aplikacji nawozów dolistnych najlepiej ustawić średni stopień rozpylenia.
Ten model opryskiwacza jest dostępny w trzech wersjach: ze zbiornikiem o pojemności 1, 1,5 lub 2 litrów. Mały rozmiar sprawia, że opryskiwacz jest lekki i wszędzie się mieści. Poza tym możesz sporządzić dokładnie taką ilość cieczy roboczej, jaką zamierzasz zużyć.
Wygodna rękojeść gwarantuje pewny chwyt oraz komfortową, bezpieczną pracę: ręka Ci się nie zmęczy ani opryskiwacz nie wyśliźnie się z dłoni.
A gdyby tak się jednak stało, pierścień stabilizujący zapobiegnie uszkodzeniu zbiornika.
Ilość płynu w zbiorniku opryskiwacza możesz na bieżąco kontrolować dzięki przejrzystemu paskowi poziomu cieczy. Zawór bezpieczeństwa służy do odpowietrzania opryskiwacza, gdy zdarzy Ci się napompować go za mocno lub po prostu chcesz odkręcić głowicę.
Jak być może zauważyłeś, ten konkretny model opryskiwacza już od wielu od lat towarzyszy mi w ogrodowych podróżach. I, jak dotąd, sprawdza się niezawodnie! Zarówno w przypadku aplikacji nawozów dolistnych, zwalczania chorób i szkodników roślin, jak i nawilżania powietrza w sezonie grzewczym.
.
Podsumowując
Nawożenie dolistne to szybki ratunek dla „wygłodniałych” roślin.
Kluczowe znaczenie ma właściwe rozcieńczenie płynnego nawozu oraz precyzyjna aplikacja za pomocą profesjonalnego opryskiwacza.
.
.
Post we współpracy z marką Kwazar
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024