Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki? I to bardzo szybko

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 1

Temat chwastów wielokrotnie pojawiał się na tym blogu, bo z tym problemem zmaga się praktycznie każdy właściciel ogrodu lub tarasu. Chwastem może być wszystko, bo to pojęcie oznacza każdą roślinę rosnącą tam, gdzie nie powinna. A za takie miejsce z pewnością można uznać fugi w nawierzchni. W tym poście przeczytasz, jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki oraz innych miejsc, i do tego zrobić to bardzo szybko.

Jasne, tzw. zielone fugi, czyli celowo obsadzone roślinnością przerwy między płytami chodnikowymi czy innymi elementami nawierzchni wyglądają pięknie i stanowią oryginalną dekorację ogrodu.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 3

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 4

Ale kostka brukowa poprzerastana przypadkowym zielskiem to zupełnie inna para kaloszy. Trawa, mech i wszystko inne, co akurat wsiało się w fugi, sprawia wrażenie nieporządku i nie wygląda estetycznie.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 5

Tu pojawia się dylemat: jak i czym takie zielsko usunąć? Teoretycznie można spryskać nawierzchnię chemicznym herbicydem totalnym, zawierającym niesławny glifosat. Z drugiej strony, taki preparat to sama chemia, w dodatku potencjalnie rakotwórcza. Z tego powodu, dla dobra środowiska i Twojego własnego bezpieczeństwa, lepiej poszukać bardziej ekologicznego rozwiązania. Jest nim na pewno rezygnacja z wszelkich chemikaliów na rzecz mechanicznego usunięcia chwastów. Jeśli zniechęca Cię wizja mozolnego wydłubywania nożem, dłutem czy szpadelkiem zielska i mchu przerastających fugi, ucieszy Cię fakt, że absolutnie nie ma takiej konieczności. Pod warunkiem że masz pod ręką odpowiedni sprzęt – czyli akumulatorowe urządzenie do czyszczenia 18V ONE+ marki RYOBI.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 6

.

Co to jest akumulatorowe urządzenie do czyszczenia?

Jak się zapewne domyślasz, jest to kolejny sprytny sprzęt ułatwiający życie ogrodnikowi. Urządzenie do czyszczenia 18V ONE+ składa się z teleskopowego trzonka z wygodną rączką,

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 7

zakończonego z jednej strony ergonomicznym, wygodnym, miękkim w dotyku uchwytem, 

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 8

a z drugiej obrotową drucianą szczotką.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 9

Nie brzmi zbyt innowacyjnie, do momentu, gdy uświadomisz sobie, że ta druciana szczotka po włączeniu urządzenia obraca się z prędkością aż 1350 obrotów na minutę!

Dzięki temu bez trudu usuwa chwasty, trawę, mech i zanieczyszczenia z nawierzchni tarasu, podjazdu czy ścieżek. W mgnieniu oka perfekcyjnie oczyszcza kostkę brukową, płyty chodnikowe, beton i murowane powierzchnie. Urządzenie doskonale radzi sobie również z czyszczeniem bardziej miękkich powierzchni (np. piaskowca lub płytek), jednak aby zapobiec powstawaniu zarysowań, konieczna jest wymiana oryginalnej, drucianej końcówki na sprzedawaną oddzielnie nylonową tarczę. Sprytny beznarzędziowy mechanizm sprawia, że wymiana końcówki jest niezwykle łatwa i trwa dosłownie chwilę.

Dużym udogodnieniem jest teleskopowy trzonek, umożliwiający idealne dopasowanie długości do wzrostu użytkownika.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 9a

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 10

Po zakończeniu pracy trzonek można wsunąć, maksymalnie redukując wymiary urządzenia. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca w czasie przechowywania.

Wracając do czyszczenia – podczas pracy za urządzeniem nie ciągną się żadne kable i nie wymaga podłączenia do źródła prądu. Urządzenie do czyszczenia 18V ONE+ jest zasilane akumulatorowo, a do nabycia jest wraz będącym w zestawie akumulatorem litowym 1×2,0 Ah oraz ładowarką.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 11

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 12

Nawiasem mówiąc, oba elementy pasują również do wielu innych narzędzi akumulatorowych RYOBI z serii ONE+ przydatnych w domu, ogrodzie, garażu, warsztacie czy na kempingu.

.

Jak działa akumulatorowe urządzenie do czyszczenia?

Aby nie być gołosłownym, przedstawię Ci działanie tego urządzenia na przykładzie mojego własnego tarasu i podjazdu. Który, mimo że byłby wykonane w ubiegłym roku, już nieco zarosły i zabrudziły się, jak widać na poniższych zdjęciach.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 13

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 14

Na początek trzeba wyjąć urządzenie z opakowania,

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 14a

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 14b

i zmontować, co ważne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Czyli:

  • Wpiąć uchwyt (rączkę) w trzonek teleskopowy

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 15

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 16

  • Wpiąć kółko prowadzące

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 17

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 18

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 19

  • Wpiąć kółko ze szczotką

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 20

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 21

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 22

Koniec – urządzenie jest gotowe do pracy. Przedtem trzeba jednak naładować baterię,

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 23

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 24

a następnie wpiąć ją w rączkę urządzenia.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 25

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 26

Na rączce znajdują się dwa przyciski – górny zabezpieczający, który musi być wciśnięty łącznie z dolnym uruchamiającym i sterującym urządzeniem, aby zadziałało. Czyli innymi słowy, gdy oba przyciski są wciśnięte, urządzenie się uruchamia.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 27

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 28

Teraz możesz już przystąpić do pracy, czyli czyszczenia fug z mchu, trawy, chwastów i innych zanieczyszczeń, jak chociażby nagromadzone po zimie kurz, pył i ziemia.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 29

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 30

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 31

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 32

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 33

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 34

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 35

Wszystko przebiega prosto, szybko i efektywnie. Urządzenie jest zaskakująco lekkie: z zamontowanym akumulatorem waży niecałe 3,5 kg, a bez niego ok. 3 kg. To wraz z ergonomiczną konstrukcją rączki i uchwytu sprawia, że podczas pracy się nie męczysz.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 36

W pełni naładowana bateria wystarcza na 30-40 minut pracy urządzenia. To znacznie więcej niż potrzeba do dokładnego wyczyszczenia nawet bardzo dużego tarasu lub podjazdu.

Natomiast co do efektów. Są z pewnością imponujące i co ważne – natychmiastowe. W odróżnieniu od wydłubywania zanieczyszczeń nożem czy innym narzędziem, na co musiałbyś poświęcić długie godziny, tu efekty są już po kilkunastu minutach.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 37

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 38

Z kolei jeśli zdecydowałbyś się na opryski chemiczne, co oczywiście odradzam, na efekt musisz czekać kilka, kilkanaście dni, a i tak na końcu zaschłe rośliny musisz jakoś wydłubać. Stąd, pomijając skutki ekologiczne, i tak czeka Cię sporo pracy.

Tymczasem działając mechanicznie, sprawa jest załatwiona praktycznie ‘od ręki’.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 39

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 40

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 41

Warto także dodać, że głębokość czyszczenia i penetracji fug pomiędzy kostką czy płytami, tak naprawdę zależy od siły nacisku urządzenia. Jeśli wykonasz to delikatnie, usuwasz jedynie powierzchowne zanieczyszczenia i niechciane ‘nasadzenia’.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 42

Z kolei jeśli dociśniesz mocniej, szczotka sięga znacznie głębiej, wyrywając chwasty dogłębnie i głęboko penetrując przestrzenie między elementami betonowymi czy kamiennymi. Co oczywiście ma swoje kolejne zalety, na przykład w sytuacji kiedy chcesz usunąć stary i zanieczyszczony materiał, którym wypełnione są fugi.

.

Podsumowując

Prosto, szybko i efektywnie – tak można w skrócie opisać moje wrażenia po zakończeniu pracy z pomocą akumulatorowego urządzenia do czyszczenia 18V ONE+ marki RYOBI.

Jak skutecznie pozbyć się chwastów z kostki 43

Moje tarasy i podjazdy zostały oczyszczone, chwasty dogłębnie usunięte, a schylanie się, klękanie i mozolna dłubanina z nożykiem w dłoni odeszły w zapomnienie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *