Siew kwiatów wprost do gruntu: co i kiedy wysiać?

Siew kwiatów wprost do gruntu 6aa

Jak uzyskać tęczowe, obficie kwitnące rabaty za grosze i przy minimum wysiłku? Odpowiedzią jest siew kwiatów wprost do gruntu.

Siew wprost na stałe miejsca sprawdza się w przypadku mnóstwa rozmaitych kwiatów. Ten najprostszy intuicyjny sposób uprawy jest znacznie mniej praco- i czasochłonny w porównaniu z produkcją własnej rozsady, a także tańszy od kupna gotowej. Nasiona kwiatów jednorocznych kosztują grosze! Wprost do gruntu wysiewa się przede wszystkim gatunki wyróżniające się szybkim tempem wzrostu i rozwoju. Wiele z nich zakwita po zaledwie kilku tygodniach od siewu, więc produkcja rozsady nie miałaby większego sensu. Siew kwiatów wprost do gruntu to również jedyna zalecana metoda w przypadku gatunków nietolerujących pikowania.

Jak zwykle jest jedno ale: nie wszystkie kwiaty opłaca się wysiewać wprost do gruntu. Wiele gatunków teoretycznie można uprawiać na oba sposoby, jednak w praktyce uzyskiwane z rozsady kwitną wcześniej i obficiej. Z drugiej strony, u mnóstwa innych siew wprost do gruntu udaje się niezawodnie. Trzeba tylko wiedzieć…

.

Siew kwiatów wprost do gruntu: co i kiedy wysiać?

Termin siewu kwiatów wprost do gruntu zależy przede wszystkim od wymagań termicznych oraz tempa kiełkowania nasion, a także wzrostu i rozwoju danego gatunku i odmiany. Generalnie istnieją trzy główne terminy siewu nasion wprost do gruntu i jeden dodatkowy.

Oto kilka propozycji sprawdzonych kandydatów do uprawy z siewu wprost na stałe miejsca, a co ważne: pogrupowanych ze względu na zalecany termin siewu, a w obrębie tych grup zamieszczonych w kolejności kwitnienia. Tak aby można było tworzyć kompozycje kwitnące bez przerwy od maja do późnej jesieni.

Koniec marca/początek kwietnia

Pierwsze najwcześniejsze wysiewy można rozpocząć, gdy tylko gleba porządnie rozmarznie i ustąpią silniejsze przymrozki. Uwaga, poniższe gatunki można siać również później, tzn. do maja. Wiąże się to jednak z późniejszym rozpoczęciem kwitnienia.

Siew kwiatów wprost do gruntu 2

Kwitnie: V-VIII, wysokość: 30-100 cm

 • Facelia błękitna

Siew kwiatów wprost do gruntu 3

Kwitnie: V-VIII, wysokość: 50-80 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 4

Kwitnie: k. V-IX, wysokość: 30-120 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 5

Kwitnie: VI-VIII, wysokość: 15-50 cm

Kwitnie: VI-X, wysokość: 40-140 cm

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 60-120 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 6

Kwitnie: VI-X, wysokość: 25-70 cm

 • Pozłotka kalifornijska

Kwitnie: VI-IX, wysokość: 20-40 cm

 • Ostróżeczka ogrodowa

Siew kwiatów wprost do gruntu 6aa

Kwitnie: VI-VIII, wysokość: 30-120 cm

.

Kwiecień/początek maja

 • Powój trójbarwny

Siew kwiatów wprost do gruntu 7

Kwitnie: VI-IX, wysokość: 20-40 cm

 • Kąkol polny

Siew kwiatów wprost do gruntu 8

Kwitnie: VI-IX, wysokość: 30-120 cm

 • Smagliczka nadmorska

Kwitnie: VI-IX, wysokość: 10-30 cm

Kwitnie: VI-XI, wysokość: 30-150 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 9

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 50-90 cm

 • Lewkonia letnia (maciejka)

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 20-60 cm

 • Klarkia wdzięczna

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 30-80 cm

 • Szarłat zwisły (amarantus)

Siew kwiatów wprost do gruntu 10

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 60-150 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 11

Kwitnie: VII-X, wysokość: 30-300 cm

 • Wilec trójbarwny

Siew kwiatów wprost do gruntu 12

Kwitnie: VII-X, wysokość: 150-300 cm

.

Połowa maja

 • Fasola ozdobna

Kwitnie: VI-IX; wysokość: 100-400 cm

 • Nachyłek wielkokwiatowy

Kwitnie: VII-IX, wysokość: 50-100 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 13

Kwitnie: VII-X, wysokość: 30-200 cm

Siew kwiatów wprost do gruntu 14

Siew kwiatów wprost do gruntu 14a

Kwitnie: VII-XI, wysokość: 15-80 cm

.

Warto wiedzieć

Zarówno zbyt gęsty, jak i zbyt rzadki wysiew nie jest dobrym pomysłem. Rośliny rosnące w nadmiernym zagęszczeniu konkurują ze sobą o światło, wodę, składniki odżywcze i przestrzeń, a w efekcie marnieją, stają się drobniejsze i słabiej kwitną. Z kolei pomiędzy kwiatami rosnącymi zbyt rzadko pozostają nieestetyczne wolne miejsca, szybko zajmowane przez chwasty. Na opakowaniach nasion zwykle jest podawana norma wysiewu, czyli masa nasion w gramach potrzebna do obsiania 1 m2 powierzchni. Alternatywnie, w przypadku większych nasion, np. fasoli czy słonecznika, podawany jest zalecany odstęp między wysiewanymi nasionami. Przestrzeganie obu zaleceń bywa problematyczne, ale jest na to sprytny sposób. Obecnie wielu producentów oferuje nasiona umieszczone na biodegradowalnej taśmie z celulozy w odstępach dostosowanych do potrzeb danego gatunku i odmiany. Dzięki temu po wschodach nie trzeba przerywać siewek.

.

Siew ozimy – październik

Jesień to właśnie ten dodatkowy czwarty termin siewu. Nasiona tych kwiatów przeważnie wysiewa się wiosną. Aby przyspieszyć kwitnienie o kilka tygodni, można je wysiać po sezonie. Wówczas przezimują w gruncie, ale wykiełkują dopiero wczesną wiosną:

.

Siew kwiatów wprost do gruntu: krok po kroku

Siew kwiatów wprost do gruntu 22

 • Uprawa kwiatów z siewu od razu na stałe miejsca jest banalnie prosta. Najpierw trzeba przygotować stanowisko pod wysiew, czyli odchwaścić, spulchnić i wyrównać rabatę. Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki wegetacji, warto wzbogacić glebę ogrodową żyznym podłożem, humusem lub dobrze rozłożonym kompostem.

Siew kwiatów wprost do gruntu 19

 • Potem po prostu umieszczasz po 1-2 nasiona, od razu w takiej odległości od siebie, w jakiej docelowo mają rosnąć dane rośliny.

Siew kwiatów wprost do gruntu 20

 • Drobniejsze nasiona możesz wysiać w rządkach. Jeśli przedtem zmieszasz je pół na pół z piaskiem, unikniesz konieczności przerywania zbyt gęsto rosnących siewek.

Siew kwiatów wprost do gruntu 21

 • Na koniec obficie podlej obsianą rabatę i dbaj o to, by w okresie wschodów i rozwoju młodych siewek podłoże było stale lekko wilgotne.

.

Garść ciekawych kompozycji ogrodowych

No dobrze. To skoro wiesz, co i kiedy można wysiewać wprost do gruntu, ale być może jeszcze szukasz inspiracji i pomysłów z udziałem jednorocznych kwiatów, to mam dla Ciebie kilka przykładowych ujęć ciekawych kompozycji, które potrafią rozweselić ogród.

Siew kwiatów wprost do gruntu 17

Siew kwiatów wprost do gruntu 18

Siew kwiatów wprost do gruntu 23

Siew kwiatów wprost do gruntu 24

Siew kwiatów wprost do gruntu 25

Siew kwiatów wprost do gruntu 26

..

Podsumowując

Jak widzisz, wybór długo kwitnących jednorocznych kwiatów, które możesz łatwo uzyskać z siewu wprost do gruntu, jest długa i kolorowa. Zresztą na tym się nie kończy: zamiast wysiewać kilka różnych gatunków i odmian, możesz skorzystać z gotowych mieszanek nasion kwiatów, np. miododajnych, polnych, niskich, wysokich, albo do bukietów. Oczywiście nie musisz uprawiać wyłącznie roślin z siewu do gruntu, możesz z powodzeniem łączyć je z kwiatami z rozsady. Wszystkie chwyty dozwolone – często nieoczywiste i nietypowe zestawienia okazują się najefektowniejsze!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *