Balkon, dla osób mieszkających w budownictwie wielorodzinnym, to bez wątpienia przedłużenie mieszkania i łącznik z otaczającym światem. Trochę przypomina przydomowy taras, który z kolei jest przestrzenią pomiędzy domem, a ogrodem. Jak go zaaranżować? Jak stworzyć efektowny balkon? O tym opowiem w tym mini cyklu, gdzie wspólnie z Mateuszem, metamorfozie poddamy jego balkon.
Zanim jednak do tego przejdziemy, tytułem wstępu kilka ważnych informacji. Cały cykl składa się z 3 części, w których dowiesz się:
- jak zrobić inwentaryzację stanu istniejącego oraz projekt aranżacji balkonu,
- jak, w oparciu o projekt, urządzić balkon,
- jak go upiększyć, udekorować i komfortowo użytkować.
Pierwszą część znajdziesz w tym poście. Z kolei 2 część (obecnie realizowana), którą opisuję w tym poście, opowie jak urządzić balkon w oparciu o projekt. Zapraszam.
Partnerem cyklu jest marka Jagram, producent drewnianej architektury ogrodowej,
który dla Czytelników tego cyklu, na hasło Ogrod10 przygotował w swoim sklepie rabat w wysokości 10%. Zachęcam więc i polecam.
.
Projekt zabudowy balkonu – przypomnienie z części 1
Podczas mojego pierwszego, ‘balkonowego’ spotkania z Mateuszem,
do którego doszło około miesiąc temu, dokładnie omówiliśmy jego pomysł, założenia i kryteria, jakimi kierował się planując metamorfozę swojego balkonu. Informacje na ten temat znajdziesz we wspomnianym poście nr 1.
Efektem tych wszystkich założeń oraz prac jakie wówczas wykonaliśmy, było opracowanie projektu nowej zabudowy balkonu oraz złożenie zamówienia. Mateusz zdecydował się na drewniany system Venetian Modular System marki Jagram, a projekt opracowaliśmy używając udostępnionego na stronie producenta darmowego konfiguratora.
W przeciągu miesiąc od wykonania 1 etapu skompletowaliśmy zamówienie,
co było podstawą do kolejnego spotkania oraz prac montażowych, które są tematem tego postu.
.
Metamorfoza balkonu – od czego zacząć prace?
Od przygotowania balkonu, czyli wyniesienia z niego wszystkiego, co się na nim obecnie znajduje.
Jak na zgrany zespół przystało, uścisnęliśmy sobie ręce…
… i przystąpiliśmy do opróżniania przestrzeni,
pozostawiając tylko zamontowany na stałe klimatyzator.
.
Zabudowa balkonu systemem Venetian Modular System
Elementy jakie zamówiliśmy w oparciu o wykonany projekt, dotarły starannie zapakowane. Przed rozpoczęciem prac rozpakowaliśmy paczki i przygotowaliśmy materiał do montażu.
W tym miejscu muszę doprecyzować, że wszystkie widoczne na projekcie moduły,
są do samodzielnego montażu, trochę jak popularne meble z „Ikea’, a zatem składają się z wielu drobnych elementów. Jednak nie stanowi to absolutnie żadnego problemu, ponieważ producent dołącza do każdego zestawu nie tylko szczegółowe instrukcje,
ale także konieczne do montażu wkręty. Do pracy były nam potrzebne tylko narzędzia, a konkretnie wkrętarka.
Dodatkowo jeszcze wyrzynarka, ale to tylko dlatego, że pewne elementy musieliśmy, dociąć dopasowując się do wymiarów balkonu.
.
Sam montaż to sprawa prosta, sprowadzająca się do skręcania poszczególnych części. Rozpoczęliśmy więc od donic
oraz skrzyń pod przyszłe siedziska.
Nie mogę powiedzieć aby to nas bardzo zmęczyło, ale i tak zasłużyliśmy na małą przerwę, kawę i pyszne tiramisu przygotowane przez Mateusza i jego Mamę.
Dodam także, że wszystkie składane moduły postanowiliśmy zaimpregnować, głównie dlatego, by nadać koloru (piniowego), pasującego do ram okiennych oraz znajdujących się w mieszkaniu mebli. Stąd kolejne kroki naszych działań – malowanie złożonych elementów,
i składanie kolejnych.
Czynności powtarzalne za wyjątkiem wspomnianych docinek, wynikających z określonych parametrów balkonu.
.
Podsumowując ten etap prac, wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów,
poskładaliśmy i pomalowaliśmy wszystkie moduły, co łącznie zajęło nam około 12 godzin pracy. Tym samym zasłużyliśmy na odpoczynek i przerwę do kolejnego dnia.
A dzień kolejny, czyli ostatni etap montażu balkonu, to przytwierdzenie elementów, zgodnie z projektem, w zaplanowane miejsca. Rozpoczęliśmy od najwyższej ścianki z lewej strony balkonu (jak na załączonym projekcie),
i przesuwaliśmy się dalej, wzdłuż frontowej i prawej części balkonu.
Zakończenie prac to montaż górnych kantówek usztywniających całą konstrukcję,
oraz dodatkowej ścianki wewnętrznej, zasłaniającej klimatyzator.
I to wszystko. Po kolejnych 6 godzinach pracy mieliśmy ukończoną całą zabudowę balkonu,
czym oczywiście zasłużyliśmy sobie na pyszny obiad, przygotowany przez Mamę Mateusza.
Będąc w tym miejscu raz jeszcze przypomnę, że przechodząc do sklepu Jagram, możesz liczyć na specjalny, 10% rabat, który uzyskasz przy zamówieniu, wpisując kod Ogrod10.
.
Podsumowanie – wnioski po montażu zabudowy balkonu
W naszym mini cyklu metamorfozy balkonu mamy zakończony kolejny, kluczowy etap. Teraz pozostała nam już tylko dekoracja przestrzeni, co będzie przedmiotem 3 części tego cyklu.
Tymczasem ja zapytałem Mateusza, co sądzi o tym, co obecnie zrobiliśmy:
Jestem bardzo zadowolony z efektu. Na projekcie wyglądało to bardzo obiecująco, ale rzeczywisty efekt robi jeszcze większe wrażenie. Jeśli chodzi o materiały to są naprawdę dobrej jakości, dopasowane, równe, co w efekcie istotnie wpływa na estetykę wykonania całego montażu. Myślę, że przebywanie na tym balkonie, da nam mnóstwo radości.
Ja, ze swojej strony, na zakończenie dodam również kilka słów… Przede wszystkim mojego ponownego uznania dla Mateusza,
który mimo młodego wieku, jest niezwykle dojrzałą i świadomą swoich wyborów osobą. Myślę, że doświadczenie jakie zdobywa studiując architekturę, a także konfrontując swoją wiedzę w innym kraju (będąc na wymianie w Stambule), istotnie do tego się przyczynia. Wszystko to pozwala mi być pewnym, że balkon który wspólnie tworzymy, będzie fajną i funkcjonalną przestrzenią dla jego użytkowników.
Z góry zapraszam również do śledzenia 3 odcinka tego cyklu, gdzie zaprezentujemy efekt końcowy, udekorowanego już balkonu.
.
.
Post we współpracy z marką Jagram
- Metamorfoza balkonu – jak go zaprojektować i zaaranżować? Część 2 - 13 maja 2025
- Paprociowy ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 8 – OGRÓD 4 - 13 maja 2025
- Byliny długo kwitnące - 12 maja 2025