Górskie siedlisko, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 8 – OGRÓD 2

Górskie siedlisko 1

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 8 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 8 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? To górskie siedlisko wpisane w stare, stylowe zabudowania i urządzone z użyciem kamienia, drewna i gustownych staroci. Do tego pięknie, świątecznie ozdobione.

Górskie siedlisko 2

Górskie siedlisko 3

Górskie siedlisko 4

Górskie siedlisko 5

 

@zogrodemnaty

OGRÓD W WIELKANOCNEJ ODSŁONIE – to ogród nr 2 w 8 sezonie projektu Busem przez polskie ogrody 🚘 Niebawem pełna relacja na blogu oraz moim kanale filmowym. Adres do zgłoszeń ogrodów: kontakt@zogrodemnaty.pl #ogród #siedlisko #wiosna #starocie #inspiracjeogrodowe #wielkanoc #światecznedekoracje #wiosnawogrodzie #piękneogrody

♬ Fun guitar songs for Youtube, commercials, etc.(899019) – Lyrebirds music

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 8 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

Tymczasem zapraszam na drugą w sezonie 2025 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, drugiego w sezonie 8 – 2025.

.

Ogród 2 – górskie, rustykalne siedlisko

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku, gdzie zadanie miałem wyjątkowo uproszczone. Dlatego, że to miejsce położone jest w górach opawskich, u podnóża najwyższego szczytu Opolszczyzny – Kopy Biskupiej, i od razu kojarzy się z rustykalnym, trochę wiejskim klimatem, w którym królują naturalne materiały i proste nieskomplikowane rozwiązania.

Górskie siedlisko 6

Górskie siedlisko 7

Górskie siedlisko 8

Górskie siedlisko 9

Górskie siedlisko 10

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów drugiej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 8 – 2025, zgodnie z tradycją, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Jarnołtówek położonej w województwie opolskim, co na mapie wygląda następująco:

Górskie siedlisko 11

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten pomarańczowy kwadrat z numerem 2, to właśnie lokalizacja drugiego ogrodu. Do pokonania miałem zatem niewielką odległość, około 35 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemno zielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
  • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
  • jasno zielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 5 – 2022
  • jasno niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 6 – 2023
  • czarne kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 6 – 2024

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą 23 z sezonu 2022. Dużo się od tamtego czasu zmieniło, zmieniła się również pora roku, a więc jestem przekonany, że to będzie ciekawa kontynuacja. Natomiast będąc już w sezonie 2025, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment dwie, z dwóch ogrodów:

Górskie siedlisko 12

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną Zofią – Gospodynią tego miejsca.

Górskie siedlisko 13

Screenshot

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

To górskie, stare, rustykalne siedlisko, położone jest jak wspomniałem w górskiej okolicy, konkretnie u podnóża Kopy Biskupiej, w niewielkiej miejscowości. Działka, na której jest zlokalizowane, ma oko około 19 arów i kształtem zbliżona jest do kwadratu. W centralnej części stoi budynek mieszkalny, a ogród rozciąga się właściwie naokoło niego.

Górskie siedlisko 15

Natomiast ta jego właściwa część nie znajduje się, jak to zwykle bywa, na jego tyle, ale przeciwnie, od frontu, a zatem tworząc duży i okazały przedogródek.

Górskie siedlisko 16

W centralnej części przedogródka zlokalizowana jest również stara, poniemiecka stodoła, która bardzo dobrze komponuje się z tym miejscem, co więcej, nadaje mu właśnie tego wiejskiego i rustykalnego charakteru.

Górskie siedlisko 17

Górskie siedlisko 18

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym w wersji filmowej, dokładnie możesz to górskie siedlisko obejrzeć:

Natomiast jako uzupełnienie powyższego zapraszam Cię do wyjątkowej galerii zdjęć, na których możesz to wszystko zobaczyć jeszcze dokładniej, z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Zapraszam:

Górskie siedlisko 30

Górskie siedlisko 31

Górskie siedlisko 32

Górskie siedlisko 33

Górskie siedlisko 34

Górskie siedlisko 35

Górskie siedlisko 36

Górskie siedlisko 37

Górskie siedlisko 38

Więcej unikatowych zdjęć i inspiracji znajdziesz poniżej, na końcu tego postu.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Górskie siedlisko 99

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2025. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Zofii.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Górskie siedlisko 101

Górskie siedlisko 102

Górskie siedlisko 104

Górskie siedlisko 105

Górskie siedlisko 106

Górskie siedlisko 107

Górskie siedlisko 108

Górskie siedlisko 109

Górskie siedlisko 110

Górskie siedlisko 111

Górskie siedlisko 112

Górskie siedlisko 117

Górskie siedlisko 118

Górskie siedlisko 119

Górskie siedlisko 120

Górskie siedlisko 121

Górskie siedlisko 122

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu pt. górskie siedlisko?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Natomiast sam ogród to oczywiście kolejna porcja pomysłów i inspiracji, a przede wszystkim wskazówka, w jaką stronę podążać szukając inspiracji na rustykalne, naturalne, górskie siedlisko.

Górskie siedlisko 200

Górskie siedlisko 201

Górskie siedlisko 202

Zachwycają również dekoracje. Te wielkanocne kompozycje, do których stworzenia jak widziałeś nie potrzeba wiele. Wystarczą proste materiały i roślinne akcenty. To wszystko umiejętnie skomponowane i wyeksponowane, daje naprawdę pięknie efekty.

Górskie siedlisko 203

Górskie siedlisko 204

Górskie siedlisko 205

Górskie siedlisko 206

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego miejsca pt. górskie siedlisko?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Samemu go zaplanować i zrealizować, a przede wszystkim utrzymać. Tak jak Zofia, która wszystko wykonała własnymi rękami.
  • Po drugie przekonanie, że ogrody muszą być spójne z otoczeniem. Tak jak tutaj, gdzie to rustykalne siedlisko pięknie skomponowało się z naturalnym charakterem ogrodu i prostymi, również naturalnymi materiałami.
  • Po trzecie świadomość, że do aranżacji ogrodów, co wielokrotnie powtarzam, wcale nie potrzeba wyszukanych rzeczy. Wystarczą jak widziałeś proste kamienie, drewno, czy naturalne dekoracje. To wszystko po połączeniu, tworzy takie właśnie efekty.
  • I po czwarte przekonanie, że warto eksperymentować. A przykładem tego jest wyjątkowy bruk, który tak naprawdę powstał z kamiennych odpadów. I co ważne, własnoręcznie wykonany był przez Gospodarza tego ogrodu. Myślę, że widziałeś go na powyższych zdjęciach, ale najdokładniej obejrzysz go we wspomnianym na wstępie filmie. Polecam.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc drugą relację z odwiedzonego w roku 2025 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

  • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2025, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, podobny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
  • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
  • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie, a na deser polecam galerię wyjątkowych zdjęć i inspiracji z tego ogrodu, z których dosłownie możesz czerpać garściami!

Górskie siedlisko 301

Górskie siedlisko 302

Górskie siedlisko 303

Górskie siedlisko 304

Górskie siedlisko 305

Górskie siedlisko 306

Górskie siedlisko 307

Górskie siedlisko 308

Górskie siedlisko 309

Górskie siedlisko 310

Górskie siedlisko 311

Górskie siedlisko 313

Górskie siedlisko 314

Górskie siedlisko 315

Górskie siedlisko 316

Górskie siedlisko 317

Górskie siedlisko 318

Górskie siedlisko 319

Górskie siedlisko 320

Górskie siedlisko 321

Górskie siedlisko 322

Górskie siedlisko 323

Górskie siedlisko 324

Górskie siedlisko 326

Górskie siedlisko 327

Górskie siedlisko 300

Górskie siedlisko 312

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *