Hamak w ogrodzie 

Hamak w ogrodzie 1

W beztroskie popołudnie na świeżym powietrzu nie ma nic przyjemniejszego, niż wyciągnąć się w hamaku i bujać w obłokach. W tym poście podpowiem Ci, jaki wybrać i gdzie zawiesić hamak w ogrodzie.

Hamak to wyjątkowo uniwersalny mebel – sprawdzi się w dużym i małym ogrodzie, może sam w sobie stanowić minikącik wypoczynkowy. Biorąc pod uwagę liczbę gotowych modeli dostępnych na rynku, można z łatwością dobrać idealny hamak do każdego stylu. Co ważne, nie potrzebujesz nawet dużych drzew, by sprawić sobie hamak w ogrodzie. Ale zanim do tego przejdę, powinieneś wiedzieć, że są dwa rodzaje hamaków.

Hamak klasyczny – to po prostu podłużna płachta materiału zakończona sznurami łączącymi się na końcach w „oczko”, służące do mocowania hamaka. 

Hamak w ogrodzie 2

Hamak z drążkiem – a właściwie dwoma drewnianymi (sporadycznie metalowymi) drążkami – przy obu końcach płachty materiału. Drążki zapewniają odpowiednie naprężenie materiału, sprawiając, że hamak staje się bardziej stabilny. Z takiego hamaka łatwiej zejść i się na nim położyć. Z drugiej strony, nie ma się poczucia „zatonięcia” w wiotkim hamaku, typowego dla modeli klasycznych i przez niektórych bardzo pożądanego. 

Hamak w ogrodzie 3

Z drążkiem lub bez – pozornie to niewielka różnica, jednak ten szczegół ma decydujący wpływ na postępowanie podczas montażu hamaka w ogrodzie, ewentualnie na balkonie czy tarasie.

Poniżej przygotowałem dla Ciebie krótki instruktaż, jak zawiesić hamak pomiędzy drzewami, słupami czy innymi pionowymi podporami. To zadanie jest nieco bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać.

.

Jak zawiesić hamak w ogrodzie?

Odpowiedź na to pytanie sprowadza się do dwóch zasadniczych kwestii: odległości pomiędzy punktami zawieszenia hamaka oraz wysokości tych punktów. 

Hamak w ogrodzie 4

Producenci hamaków podają, że odległość pomiędzy punktami mocowania klasycznych modeli hamaków (bez drążka) powinna wynosić co najmniej 90% całkowitej długości hamaka (czyli łącznej długości płachty materiału i linek, od „oczka” do „oczka”). Jeśli Twój hamak ma 3 m długości, minimalna odległość pomiędzy punktami zawieszenia wynosi 3 m x 90% = 2,7 m. W przypadku hamaków z drążkiem minimalna odległość między punktami mocowania jest równa całkowitej długości hamaka.

Z kolei optymalna odległość punktów zawieszenia zarówno w przypadku modeli klasycznych, jak i z drążkiem, jest o połowę większa od całkowitej długości hamaka. Dla hamaka o długości 3 m optymalna odległość pomiędzy drzewami czy słupami wynosi 4,5 m. 

A co, jeśli odległość między drzewami jest większa? Starych drzew, oczywiście, nie przesadzisz, za to możesz dostosować długość linek do zawieszenia hamaka. Im większa jest odległość pomiędzy punktami zawieszenia hamaka, tym dłuższych linek trzeba użyć i tym wyżej zamontować hamak. Dlaczego? Ponieważ wysokość zawieszenia klasycznego hamaka powinna być równa połowie odległości między punktami zawieszenia, natomiast w przypadku hamaka z drążkiem musi wynosić ok. ¼ punktów zawieszenia. Czyli: jeśli montujesz klasyczny hamak pomiędzy dwoma drzewami oddalonymi od siebie o 4 m, powinieneś umocować systemy zawieszenia na wysokości mniej więcej 2 m. Analogicznie, wieszając między tymi samymi drzewami hamak z drążkiem, musisz umieścić punkty mocowania na wysokości 1 m.

Tyle teorii: w praktyce chodzi przede wszystkim o Twoją wygodę. Dlatego podczas montażu hamaka w ogrodzie dokładną wysokość mocowania oraz długość linek zwykle dostosowuje się metodą prób i błędów. Gdy położysz się na hamaku, materiał powinien w najniższym punkcie znajdować się 30-45 cm nad ziemią. Z zawieszonego wyżej może być Ci trudno zejść, natomiast hamak umocowany zbyt nisko mógłby sięgnąć ziemi, gdy będziesz na niego wchodził.

.

Jak długi powinien być hamak?

Minimalna długość hamaka to Twój wzrost pomnożony przez 1,5. W sklepach próżno szukać hamaków skrojonych na miarę, ale jeśli masz poniżej 2 m wzrostu, standardowy hamak o długości 3 m i szerokości ok. 1,2 m wystarczy, abyś mógł się na nim wygodnie rozciągnąć i zrelaksować. Hamaki dwuosobowe są nieco dłuższe (ok. 3,5 m) i szersze (ok. 1,50 cm).

.

Gdzie zawiesić hamak?

  1. Pomiędzy drzewami

To najbardziej naturalne, intuicyjne rozwiązanie. Hamak zawieszony pomiędzy dwoma drzewami ma w sobie niepowtarzalny urok sielskości i właśnie w takiej wersji najlepiej pasuje do ogrodów naturalistycznych i rustykalnych. Świetlisty cień rzucany przez korony drzew oraz delikatny szum liści stwarzają idealne warunki do wypoczynku. Warunkiem jest posiadanie dwóch starszych drzew o grubych, mocnych pniach (o średnicy co najmniej 15 cm), które do tego muszą rosnąć w odpowiedniej odległości od siebie. Linki mocujące możesz przywiązać do pni

Hamak w ogrodzie 5

Hamak w ogrodzie 6

Hamak w ogrodzie 7

lub grubych konarów.

Hamak w ogrodzie 8

.

  1. Pomiędzy słupami zadaszenia tarasu lub altany

Oczywiście, mam na myśli solidne, drewniane lub metalowe słupy, a nie delikatne aluminiowe pręty podtrzymujące markizę. Zadaszenie tarasu zapewni Ci przyjemny cień, a bliska odległość od domu sprawia, że w każdej chwili możesz skoczyć po ulubioną książkę lub coś chłodnego do picia. Zamiast wieszać hamak pomiędzy dwoma słupami, możesz jego jeden koniec umocować do haka wwierconego w ścianę budynku.

Hamak w ogrodzie 9

.

Hamak w ogrodzie 100

.

  1. Pomiędzy wolno stojącymi słupkami

Funkcję grubych pni drzew mogą z powodzeniem pełnić drewniane lub metalowe słupy wbite w ziemię. Da się je ustawić bez trudu w odległości idealnie dostosowanej do Twoich potrzeb. Rozwiązaniem pośrednim jest zamocowanie jednego końca hamaka do drzewa, a drugiego do słupka.

Hamak w ogrodzie 10

Hamak w ogrodzie 10a

.

  1. Hamak na stelażu

Dostępnych jest wiele modeli hamaków na gotowych stelażach, w różnych rozmiarach i zaprojektowanych w różnych stylach. Designerskie, łukowato wygięte stelaże świetnie pasują do nowoczesnych ogrodów. Hamak na stelażu to ogromna wygoda, bo możesz go w razie potrzeby przestawiać z miejsca na miejsce zależnie od tego, czy masz ochotę na kąpiel słoneczną, czy drzemkę w cieniu.

Hamak w ogrodzie 11

Hamak w ogrodzie 12

Hamak w ogrodzie 13

.

  1. Fotel hamakowy

To kompaktowa alternatywa dla hamaka. Zajmuje mniej miejsca i wymaga tylko jednego punktu zawieszenia, więc łatwiej znaleźć dla niego odpowiednią lokalizację. Fotel hamakowy możesz zawiesić na grubym konarze drzewa, haku wbitym w sufit lub poprzecznej belce pod zadaszeniem tarasu czy altany. Jeśli chcesz bujać się w fotelu hamakowym jak na huśtawce, koniecznie pozostaw co najmniej 1 m wolnej przestrzeni dookoła.

Hamak w ogrodzie 14

Hamak w ogrodzie 15

.

Podsumowując

Hamak w ogrodzie lub na tarasie to mebel prosty i tani, a jednocześnie praktyczny i dający mnóstwo radości. Obecnie wybór gotowych modeli jest ogromny, więc z pewnością bez większego trudu uda Ci się znaleźć hamak dopasowany do Twoich potrzeb.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *