Nie wystarczy kupić najpiękniejsze kwiaty doniczkowe do domu – trzeba jeszcze o nie zadbać! Niezależnie od pory roku. Oto krótki poradnik, jak latem dbać o rośliny domowe.
W pełni sezonu ogród i taras absorbują całą uwagę, więc łatwo jest zapomnieć o roślinach domowych. Tymczasem nie trzeba wiele, by rośliny domowe latem pokazały pełnię swoich możliwości i (dosłownie) rozkwitły urodą.
Słońce świeci dłużej i mocniej niż zimą. Więcej światła oraz wyższa temperatura sprawiają, że latem rośliny domowe intensywnie rosną i chętnie zakwitają. Pod warunkiem, że niczego im nie brakuje.
.
Warto wiedzieć
Rośliny domowe różnią się wymaganiami, chociaż te najpopularniejsze, pochodzą z tropikalnych lasów deszczowych. Monstera, epipremnum, anturium, skrzydłokwiat, medinillla, kaladium, większość storczyków i inne rośliny domowe rodem z dżungli lubią ciepło, wilgotne powietrze i rozproszone światło.
.
Naczelna zasada brzmi: poznaj swoje rośliny. Robiąc zakupy w profesjonalnej kwiaciarni, możesz liczyć na szczegółową poradę odnośnie dalszej pielęgnacji danego gatunku. O tą kolekcję dba Makowa Panienka – jak widać, z sukcesem!
.
Jak latem dbać o rośliny domowe?
Odsuń od okna
Co za dużo, to nie zdrowo: nadmiar światła bywa szkodliwy! Latem na południowym parapecie przetrwają tylko kaktusy, aloesy i inne światłolubne sukulenty.
Pozostałe rośliny domowe latem odsuń dalej od okna albo oddziel od szyby grubą firanką. Inaczej słońce przypali ich liście albo wręcz je ugotuje! Rośliny doniczkowe cieniolubne, m. in. paprocie, w pełni lata przestaw w ciemny kąt pokoju.
.
Nawilżaj powietrze
Rośliny domowe rodem z dżungli lubią wilgotne powietrze. Duże nasłonecznienie i upał zamiast pomóc, mogą im poważnie zaszkodzić, jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche. Z wyjątkiem kaktusów i innych sukulentów, wysoka temperatura powinna iść w parze z wyższą wilgotnością powietrza. W przeciwnym razie rośliny domowe latem zaczną tracić liście, schnąć i marnieć w oczach.
Aby temu zapobiec, kilka razy dziennie zraszaj rośliny. Uwaga: nie kieruj strumienia opryskiwacza bezpośrednio na liście, lecz zamgławiaj powietrze wokół roślin. Ustaw dyszę opryskiwacza tak, by rozpylał mgiełkę maleńkich kropelek. Używaj miękkiej, odstanej wody o temperaturze otoczenia.
Dodatkowo warto ustawić doniczki z roślinami na podstawkach wypełnionych keramzytem lub ozdobnymi kamykami i częściowo zalanych wodą. Pamiętaj: korzenie roślin nie mogą stać bezpośrednio w wodzie!
.
Uwaga na szkodniki!
Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, szkodniki latem atakują rośliny domowe równie chętnie jak w sezonie grzewczym. Wełnowce, tarczniki, przędzirki i mszyce to tylko niektóre przykłady.
Reaguj, gdy tylko zauważysz objawy ich żerowania. W miarę możliwości usuń szkodniki mechanicznie (np. zetrzyj lub spłucz strumieniem wody).
Następnie usuń uszkodzone liście i wykonaj oprysk odpowiednim preparatem. Staraj się jak najdokładniej pokryć nim roślinę, również od spodu liści. Zwłaszcza, jeśli używasz ekologicznego środka przeciwko szkodnikom, działającego powierzchniowo.
.
Podlewaj częściej, ale z głową
Latem rośliny domowe potrzebują częstszego podlewania. Woda paruje tym szybciej, im jest cieplej i im bardziej suche jest powietrze. Jeśli intensywnie wietrzysz mieszkanie i zapominasz o nawilżaniu powietrza wokół roślin, będziesz musiał zaprzyjaźnić się z konewką. Za to jeśli codziennie chwytasz za opryskiwacz, podlewanie co 2-3 dni w zupełności wystarczy.
.
Nawożenie roślin domowych latem
Rośliny podczas intensywnego wzrostu i kwitnienia zużywają mnóstwo składników odżywczych. Najszybszym sposobem na ich uzupełnienie jest nawożenie dolistne, czyli oprysk silnie rozcieńczonym płynnym nawozem. Ważne: nigdy nie przekraczaj zalecane dawki nawozu!
Oprysk nadmiernie stężonym preparatem może uszkodzić liście rośliny. Jeśli nie masz dobrego opryskiwacza, poprzestań na stosowaniu płynnych nawozów.
.
Poręczny opryskiwacz
Latem rośliny domowe potrzebują równie starannej pielęgnacji jak ogrodowe czy balkonowe. Aby należycie o nie zadbać, przyda Ci się sprawny opryskiwacz. W domu, na balkonie i tarasie oraz w małym ogrodzie doskonale się sprawdzi poręczny opryskiwacz EasyPump GARDENA.
Wyjątkowa cechą tego modelu jest brak konieczności pompowania. Dzięki temu nie nadwyrężysz ręki, opryskując dużą ilość roślin. Opryskiwacz EasyPump jest zasilany bateriami, które montuje się w tulejce wewnątrz odkręcanej głowicy.
Wystarczy lekko dotknąć przycisk na głowicy, by rozpylić mgiełkę lub strumień wody.
No właśnie: za pomocą regulowanej, mosiężnej dyszy można ustawić silny, punktowy strumień cieczy
lub delikatną mgiełkę, w zależności zapotrzebowania.
Wbudowana funkcja 360° zapobiega zasysaniu powietrza, nawet jeżeli ustawisz opryskiwacz pod kątem. To znacznie ułatwia dokładny oprysk liści od spodu.
Opryskiwacz EasyPump posiada dodatkowy otwór z nakrętką dozującą. Dzięki niemu nie trzeba odkręcać głowicy opryskiwacza, by uzupełnić wodę albo opróżnić zbiornik. Ponadto otwór ułatwia prawidłowe dozowanie nawozów oraz środków ochrony roślin.
Zbiornik o pojemności 1 l pomieści ilość cieczy w sam raz do nawilżenia powietrza w pomieszczeniu lub wykonania oprysku przeciwko szkodnikom. Jest wykonany z częściowo przejrzystego tworzywa. Dzięki temu widać poziom cieczy w zbiorniku, a jednocześnie nie ma ryzyka, że w naczyniu pojawią się glony.
Według mnie dodatkową zaletą opryskiwacza EasyPump jest elegancki design. Opryskiwacz może stać wśród roślin, nie szpecąc aranżacji.
.
Podsumowując
Latem rośliny domowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Za to jeśli należycie o nie zadbasz, staną się najpiękniejszą ozdobą Twojego mieszkania.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024
- Okrywanie roślin na zimę od A do Z - 14 listopada 2024