Niektóre chwasty na trawniku można zaakceptować, ale są pewne granice! Najgorszy jest mniszek, nazywany potocznie mleczem. Na szczęście istnieje prosty patent, jak pozbyć się mleczy z trawnika bez wysiłku, chemii i niszczenia murawy.
Na wstępie muszę wyjaśnić podstawową kwestię: w tytule tego postu „mlecz” występuje jako potoczna nazwa mniszka lekarskiego, używana na co dzień częściej od botanicznej. Niemniej mlecz i mniszek to dwie zupełnie różne rośliny. Nie będę się zagłębiał w szczegóły taksonomiczne ani botaniczne, postaram się za to podkreślić różnice najważniejsze z praktycznego punktu widzenia. Obie rośliny mają wewnątrz liści i pędów mleczny sok oraz kwitną na żółto. Czym się różni mlecz
od mniszka lekarskiego,
dostrzeżesz bez trudu na zdjęciach.
.
Mlecz a mniszek
Mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus) to roślina jednoroczna. Posiada długą łodygę, z której wyrastają ząbkowane liście, a na szczycie małe, żółte kwiatostany. Korzenie są liczne, ale krótkie i cienkie, więc mlecz daje się łatwo wyrwać jednym, płynnym pociągnięciem. Cała roślina jest lekko toksyczna.
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to długowieczna bylina. Tworzy przyziemną rozetę liści, z której na długich, pustych w środku łodygach, wyrastają pojedynczo duże, żółte kwiatostany. To istny król chwastów! Posiada grube i długie korzenie palowe, więc bardzo trudno jest go wyrwać lub wykopać. Cała roślina jest jadalna i posiada właściwości lecznicze.
Chwasty na trawniku nie zawsze stanowią problem. Kwitnące byliny na tle zielonej murawy ładnie wyglądają, do tego wabią owady. Mikrokoniczyna jest coraz częściej wsiewana celowo, jako sposób na samonawożący trawnik.
Żółciutkie mniszki złocące się na tle zielonej murawy są same w sobie ozdobne.
Niestety, szybko zmieniają się w dmuchawce, czyli kulki nasion z puszystymi wyrostkami. Wiatr rozsiewa je po całym ogrodzie – spadają jak desant z powietrza, więc prędzej czy później ten uciążliwy chwast zawita na Twój trawnik. Mniszek potrafi się przystosować do prawie każdego stanowiska, w krótkim czasie z jednego „mlecza” może się zrobić kilkadziesiąt.
Jeśli mu na to pozwolisz, mniszek może przejąć władanie na całym trawniku, doszczętnie zagłuszając trawę oraz kwitnące byliny, np. stokrotki. W takiej sytuacji jedyna rada to założenie trawnika na nowo, po dokładnym usunięciu mniszków wraz z korzeniami.
Jeśli chcesz tego uniknąć, reaguj natychmiast, gdy dostrzeżesz mniszek na trawniku.
.
Jak pozbyć się mleczy z trawnika?
Herbicydy? – Nieekologiczne.
Teoretycznie można zwalczyć mniszek na trawniku za pomocą selektywnych herbicydów, działających tylko na rośliny dwuliścienne (w tym mlecz i mniszek). Niemniej są to środki chemiczne, których stosowanie na większą skalę przeczy zasadom ekologii. Poza tym, aby zwalczyć w ten sposób mlecz, potrzeba wielu oprysków, bowiem król chwastów łatwo odbija z korzeni. Zanim zniknie mlecz, na trawniku wyginą wszystkie stokrotki, głowienki, koniczyna i inne nieszkodliwe kwiaty.
Ręczne wyrywanie? – Pracochłonne i mało skuteczne.
Mniszek wytwarza głęboki system korzeni palowych, które przy próbie ręcznego wyrywania z reguły pozostają nienaruszone. Co prawda usuniesz w ten sposób rozetę liściową, ale już po kilku dniach mniszek odbije z korzeni.
Wycinak do chwastów? – Ekologicznie i bez wysiłku.
Wycinak do chwastów to sprytne urządzenie marki GARDENA. Pozwala dosłownie w kilka sekund wyciągnąć mniszek z trawnika lub rabaty, nie uszkadzając przy tym darni. I to bez schylania się ani kucania!
.
Jak działa wycinak do chwastów?
Wycinak do chwastów składa się z długiego, aluminiowego trzonka, zakończonego z jednej strony uchwytem w kształcie litery „T”, a z drugiej dwoma ostrzami.
Opatentowane ostrza znajdują się blisko siebie, są wąskie i ostre, dzięki czemu pozwalają precyzyjnie wyciąć i wyciągnąć z trawnika mniszek. Po całym zabiegu pozostaje jedynie niewielki otwór w darni. Nawiasem mówiąc, takie otwory to nic złego: w końcu celowo wykonuje się wiele podobnych „dziurek” podczas aeracji trawnika.
W dolnej części narzędzia znajduje się praktyczna stopka, która ułatwia wbijanie ostrzy wycinak w ziemię.
Specjalnie wyprofilowany uchwyt „T” umożliwia wygodne obracanie narzędziem.
Wyrzutnik zintegrowany z trzonkiem ułatwia usuwanie wyrwanych chwastów.
Zauważ, że cała procedura nie wymaga użycia ani grama „chemii”, czyli przebiega bez herbicydów. To ulga dla środowiska, zwłaszcza z punktu widzenia bioróżnorodności.
.
Jak usunąć mniszek lekarski z trawnika
Wystarczą zaledwie 3 kroki.
Krok 0: zdejmij nakładkę zabezpieczającą ostrza wycinaka – narzędzie jest gotowe do pracy!
Krok 1: Wbij ostrza narzędzia w ziemię, tak, by objąć nimi korzeń mniszka.
Krok 2: Trzymając za uchwyt na końcu trzonka, obróć narzędzie o 180° i wyciągnij z ziemi.
Krok 3: Przesuń uchwyt wyrzutnika chwastów na trzonku: w ten sposób wypchniesz mniszek spomiędzy ostrzy wycinaka, nie brudząc sobie przy tym rąk.
.
Podsumowując
Praca wycinakiem do chwastów jest łatwa, przyjemna i nie męczy pleców: w końcu nie musisz się przy niej schylać. Obojętnie, czy chcesz mieć jednolicie zieloną, angielską murawę,
czy kwitnącą łączkę pełną stokrotek,
wycinak do chwastów z pewnością Ci się przyda.
.
.
Post we współpracy z marką Gardena
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024