Uprawa ozima i wczesny wiosenny siew nasion pod włókniną pozwalają przyspieszyć plonowanie o kilka tygodni. To tradycyjna, sprawdzona alternatywa dla winter sowing.
Hasło „winter sowing” zrobiło ostatnimi czasy karierę. Mimo to, zamiast siać nasiona w plastikowych butelkach, wybrałem tradycyjny siew zimowy, stosowany od pokoleń. Tyle, że w nieco „ulepszonej” wersji.
.
Warto wiedzieć
„Winter sowing” w obecnie modnym znaczeniu to metoda opracowana 25 lat temu przez amerykańską ogrodniczkę Trudi Greissle Davidoff. Według oficjalnej definicji USDA jest to metoda wspomagająca naturalne procesy kiełkowania roślin w klimacie umiarkowanym, w kontrolowanych warunkach. Polega na wysiewie nasion zimą, do pojemników pozostawionych na zewnątrz. Tak naprawdę to nie rewolucyjne odkrycie, a zwykły proces stratyfikacji nasion na zimno. Kilka tygodni w chłodzie wybudza nasiona ze spoczynku, zwiększa skuteczność i równomierność kiełkowania. Uwaga: dla wielu roślin stratyfikacja to warunek wschodów, ale w przypadku nasion gatunków ciepłolubnych może przynieść opłakane skutki!
Tradycyjną alternatywą dla winter sowing jest siew ozimy.
.
Co to jest ozimina?
Ozimina oznacza rośliny wysiewane jesienią, a zbierane dopiero wiosna następnego roku. Siew ozimy jest stosowany w rolnictwie od wieków – w ten sposób uprawia się m. in. jęczmień, żyto, nawozy zielone i niektóre odmiany rzepaku. Późnojesienny siew z powodzeniem stosuje się również przy zakładaniu łąk kwietnych. W ogrodzie jako warzywa ozime można uprawiać:
- szpinak,
- pietruszkę i marchew,
- sałatę,
- rzodkiew i rzodkiewkę,
- rukolę, roszponkę,
- mizunę i portulakę warzywną,
- koper,
- cebula.
Nie każda odmiana nadaje się do przedzimowego siewu – informacje na ten temat zwykle można znaleźć na opakowaniu nasion.
.
Ozimina: zimowe warzywa pod włókniną
W minionym sezonie, mój warzywnik podwyższony plonował aż nadto obficie – pomidorki koktajlowe dojrzewały do późnej jesieni.
Pod koniec października przygotowałem warzywnik pod zimowe warzywa, czyli uprzątnąłem resztki, dosypałem kompostu i uzupełniłem podłoże. Na koniec wysiałem szpinak i koper, posadziłem pietruszkę, truskawki i kilka ząbków czosnku, a ponadto rozsadziłem szczypiorek z wiosennego siewu. Jak przebiegała cała akcja krok po kroku możesz prześledzić w poście „Zimowe warzywa w podwyższonym warzywniku”.
Gdy przyszły przymrozki, nakryłem warzywnik agrowłókniną.
Malutki koperek zebrałem listopadzie, pietruszka jesienią i zimą na bieżąco trafiała na talerz.
W lutym przyszła pora na szpinak, który podskubywałem w fazie baby leaf.
Natomiast obecnie wystarczyło kilka ciepłych dni na przedwiośniu, by w połowie marca, pod włókniną, powstał zielony busz!
Oprócz szpinaku, można już zbierać szczypiorek i szczypior czosnkowy.
.
Będąc w tym miejscu raz jeszcze przypomnę, że przechodząc do sklepu Jagram, możesz liczyć na specjalny, 10% rabat, który uzyskasz przy zamówieniu, wpisując kod Ogrod10.
.
Wiosenny siew pod włókniną – co siać w marcu?
Uprawa ozima pod agrowłókniną pysznie się udała (i to dosłownie), więc teraz w identyczny sposób wysiałem wczesne warzywa na wiosenny zbiór. Jakie warzywa siać w marcu? W zasadzie te same co późną jesienią, plus kilka dodatkowych. Konkretnie są to:
- szpinak,
- pietruszkę i marchew,
- sałatę,
- rzodkiew i rzodkiewkę,
- rukolę, roszponkę,
- mizunę i portulakę warzywną,
- koper,
- cebulę,
- groch,
- bób.
Można też posadzić cebulki dymki i ząbki czosnku.
.
Jak siać wczesne warzywa pod włókniną?
Jak najprościej. Na początek trzeba tradycyjnie przygotować teren.
- Usuń chwasty (pod włóknina szybciej kiełkują nie tylko warzywa). Niektóre chwasty, na przykład pokrzywę, możesz… zjeść. Inne możesz zostawić – ja zostawiłem pojedynczy mak polny, dla ozdoby.
- Jeśli w warzywniku uprawiasz też warzywa wieloletnie lub truskawki, usuń wszystkie martwe liście o pędy.
- Spulchnij i wyrównaj podłoże.
- Wysiej nasiona w rządkach. Ja tym razem zdecydowałem się na sałatę, pietruszkę naciową i ponownie szpinak.
- Za pomocą grabek przysyp nasiona podłożem, na koniec lekko podlej.
- Przykryj zasiewy agrowłóknina wiosenną. Dociśnij ją albo w inny sposób umocuj, tak aby wiatr nie mógł jej zdmuchnąć.
.
Przyśpieszony siew pod włókniną – jaką włókninę wybrać?
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W ciepłej, południowo – zachodniej części kraju do przykrycia oziminy wystarczyła włóknina wiosenna, zwłaszcza, że zima była w tym roku bardzo łagodna. W chłodniejszych regionach i w surowe, mroźne zimy, lepszym wyborem będzie grubsza włóknina zimowa. W obu przypadkach nie powinna to być: „jakaś tam włóknina”, tylko agrowłóknina ogrodnicza wysokiej jakości. Taka, jak Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro MarinaTM. Dlaczego właśnie ta?
- Chroni przed niskimi temperaturami – przyśpiesza wschody i wzrost siewek.
- Chroni przed ptakami – lubią wydziobywać nasiona i podskubywać młode listki.
- Chroni przed wiatrem -mroźne, wysuszające podmuchy zdecydowanie nie służą roślinom.
- Przepuszcza powietrze – rośliny prowadzą wymianę gazową, muszą mieć dostęp do świeżych porcji CO2, który zastępują tlenem.
- Przepuszcza wodę – rośliny mogą korzystać z opadów deszcz, poza tym nie grozi im przygniecenie przez wodę gromadzącą się na osłonie.
- Chroni przed zanieczyszczeniami – pył, kurz, piasek, ptak przelatujący nad warzywnikiem nie zabrudzą plonów.
- Jest odporna na działanie promieniowania UV – pod wpływem słońca jej kolor może lekko zblaknąć, ale nie ma to żadnego wpływu na funkcjonalność włókniny.
- Jest trwała – gdy spełni swoją rolę, można ją zwinąć i przechować do czasu, aż ponownie stanie się przydatna.
- To produkt polski w 100% – wybierając rodzimych producentów wspierasz polską gospodarkę.
.
Porada na koniec
Co za dużo, to nie zdrowo. Nie kiś roślin pod osłonami bez końca – gdy temperatury wzrosną, odkryj warzywnik. Weź pod uwagę potrzeby konkretnych roślin. Z tego powodu zastąpiłem dużą płachtę Agrowłókniny (3 x 5m), która osłaniała cały warzywnik, jej węższą wersją, 1,6 x 5m. Dzięki temu świeże zasiewy są okryte, za to szpinak, amator rześkiej pogody, korzysta ze świeżego powietrza.
Większa płachta, po dobrze spełnionym obowiązku, jest nadal w świetnym stanie, więc trafiła na półkę w garażu. Z pewnością jeszcze się przyda, i to nie raz.
A tak na marginesie: szpinak wkrótce znajdzie się na talerzu, listek po listku. Zamiast czekać aż zwolni miejsce w warzywniku, można już teraz posadzić pomiędzy nim dymkę. Powodzenia!
.
.
Post we współpracy z marką Agrimpex
- Skuteczny sposób na nornice w ogrodzie - 30 marca 2025
- Zamiast „winter sowing”: ozimina i wiosenny siew pod włókniną – wczesne warzywa dla niecierpliwych - 28 marca 2025
- Jak zwalczyć mrówki skutecznie i humanitarnie? - 27 marca 2025