Ekologiczny herbicyd – brzmi to jak oksymoron, a jednak środek chwastobójczy na bazie naturalnych substancji istnieje. Do tego jest naprawdę efektywny. A właściwie… Effect-ywny.
„Wszystko jest chwastem i nic nie jest chwastem. Tylko miejsce czyni, że dana roślina jest chwastem” – jeśli śledzisz ten blog, prawdopodobnie kojarzysz tę definicję. Kluczowy nie jest gatunek, ale to, gdzie dana roślina rośnie. Jeśli na przykład, jak to było w tym ogrodzie, między fugami nawierzchni,
wszelka roślinność jest niepożądana, a użycie herbicydu, czyli środka zwalczającego chwasty, jest usprawiedliwione – o ile jest ekologiczny. Właśnie o naturalnym środku przeciwko chwastom przeczytasz w tym poście. Ale na początek parę słów ogólnie o herbicydach.
.
Herbicyd herbicydowi nierówny
W dobie skażenia środowiska i chemizacji rolnictwa posuniętej daleko poza granice zdrowego rozsądku pojęcie „herbicyd” okryło się niesławą i jest kojarzone z czymś jednoznacznie negatywnym. Faktycznie, takie podejście ma uzasadnienie w przypadku chemicznych środków chwastobójczych z herbicydami totalnymi na czele. Z drugiej strony, jest wiele rodzajów herbicydów różniących się użytą substancją czynną, sposobem działania, a także szkodliwością dla środowiska – bądź jej brakiem.
.
Rodzaje herbicydów
Herbicydy to wszelkie preparaty służące do zwalczania niepożądanej roślinności (czyli chwastów). Ich podstawowy podział ze względu na zakres działania obejmuje herbicydy:
- totalne (nieselektywne) – zwalczające wszystkie rośliny, jakie napotka na swej drodze. W odpowiednio dużej ilości pokonają nawet dorosłe drzewo.
- selektywne niszczące rośliny dwuliścienne – preparaty zwalczające mniszki, koniczynę, babkę i inne rośliny dwuliścienne, nieszkodliwe dla roślin jednoliściennych (np. traw, kosaćców i roślin cebulowych).
- selektywne niszczące rośliny jednoliścienne – preparaty zwalczające trawy, turzyce i inne rośliny jednoliścienne, nieszkodliwe dla roślin dwuliściennych (np. bylin, stokrotek, krzewów i drzew).
Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się herbicydy:
- Układowe – niszczą zarówno nadziemne, jak i podziemne części roślin. Substancja aktywna wchłonięta przez zielone części roślin przenika do jej wszystkich organów i zakłóca funkcje życiowe, powodując zamieranie. Działają z opóźnieniem.
- Kontaktowe (desykanty) – niszczą wyłącznie nadziemną część rośliny. Uszkadzają (a dokładnie wysuszają) chwasty tylko w miejscu zetknięcia powierzchni rośliny z cieczą roboczą. Działają błyskawicznie.
Obecnie prawie wszystkie środki chwastobójcze dostępne na rynku to preparaty chemiczne. Najgorszym wyborem są chemiczne herbicydy totalne o działaniu układowym. Są to przede wszystkim preparaty zawierające jako substancję czynną glifosat. Substancja nie ulega biodegradacji i kumuluje się w środowisku (wodzie i glebie). Międzynarodowa Agencja Badania Raka zaklasyfikowała glifosat jako substancję potencjalnie rakotwórczą, w przypadku spożywania jej w dużym stężeniu. Glifosat zabija nie tylko wszelkie rośliny, ale także bakterie żyjące w glebie, jest toksyczny również dla pszczół i innych owadów zapylających, dżdżownic i innych zwierząt. Niszczy bioróżnorodność i pozostawia trwały negatywny ślad w środowisku.
No dobrze, ale jeśli chemiczne herbicydy to samo zło, to czym je zastąpić? Czyli jak zwalczyć chwasty bez chemii?
.
Naturalna alternatywa – jak zwalczyć chwasty bez chemii
„Prawie” robi wielką różnicę! Oprócz dziesiątków chemicznych środków chwastobójczych istnieje kilka ekologicznych herbicydów, na bazie związków występujących naturalnie w środowisku. Do najskuteczniejszych należy Effect 24H.
Jako substancję aktywną zawiera kwas pelargonowy, który w przyrodzie występuje w olejku eterycznym otrzymywanym z pelargonii, a także w nasionach rzepaku i słonecznika. Kwas pelargonowy niszczy nadziemne zielone części roślin. Jest całkowicie biodegradowalny. Po zaledwie 6 dniach 90% związku (a pozostałe 10% wkrótce potem) zostaje rozłożona przez mikroorganizmy glebowe na składniki mogące być bezpiecznie pobierane i wykorzystane przez rośliny.
Środek działa kontaktowo, niszcząc zielone naziemne części roślin. Zgodnie z nazwą przy odpowiednim zastosowaniu preparatu pierwsze rezultaty widać już po 1 godzinie od aplikacji, a pełen efekt widoczny jest po upływie 24 godzin.
Po dobie od oprysku części nadziemne ulegają szybkiemu odwodnieniu i zasychają. Ponieważ liście i inne zielone organy są niezbędne do odżywiania całej rośliny, opryskane młode chwasty nie mają energii, by bujnie odbijać z korzeni i giną z wyczerpania. Starsze i dobrze ukorzenione, zwłaszcza mniszki, do całkowitego zwalczenia mogą wymagać dodatkowego oprysku po upływie 30 dni od zabiegu.
Za pomocą preparatu można skutecznie zwalczać mech i chwasty na powierzchniach utwardzonych i półprzepuszczalnych, takich jak podjazdy czy ścieżki. Środek nie wpływa negatywnie na kostkę brukową, kamienne i ceramiczne nawierzchnie, folię ani agrowłókninę. Można go stosować do odchwaszczania międzyrzędzi w uprawach drzew i krzewów owocowych oraz winorośli, a także usuwania rozłogów truskawek. Ja stosowałem go również w sytuacji, gdy w moim, nowo zakładanym ogrodzie, ziemia przygotowana pod rozłożenie trawnika z rolki, po prostu zarosła chwastami. Jak to wyglądało, dokładnie przeczytasz w tym poście.
Ponieważ preparat niszczy wyłącznie nadziemne części rośliny i nie przenika do reszty jej organów ani gleby, a ponadto jest naturalny i w pełni biodegradowalny, w owocach nie będzie pozostałości po żadnych toksycznych substancjach.
.
Jaj stosować Effect 24H do zwalczania chwastów bez chemii?
Effect 24H najskuteczniej niszczy chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych. Preparat stosuje się w formie oprysku, w odpowiednim rozcieńczeniu.
W celu zniszczenia chwastów zielnych oraz odrostów korzeniowych drzew i krzewów należy rozpuścić 120-160 ml środka w 2 litrach wody. W celu zwalczenia mchu należy rozpuścić 120-160 ml środka w 5 litrach wody.
2 litry rozcieńczonego preparatu wystarczają na wykonanie oprysku na terenie o powierzchni 100 m2.
Oprysk należy przeprowadzić podczas słonecznej, bezdeszczowej i bezwietrznej pogody, gdy temperatura przekracza 10°C, a roślinność jest sucha i nie ma ryzyka, że deszcz zmyje lub wiatr zdmuchnie ciecz roboczą z liści chwastów.
Przystępując do przygotowywania cieczy roboczej oraz wykonywania zabiegu, załóż rękawice ochronne, a najlepiej także okulary. Środek nie jest toksyczny dla ludzi ani zwierząt, ale u osób wrażliwych może wywoływać podrażnienia skóry, błon śluzowych i spojówek oczu. W przypadku kontaktu preparatu ze skórą umyj ją dużą ilością wody z mydłem. Jeśli środek dostanie się do oczu: ostrożnie przepłukuj je wodą przez kilka minut. I tyle – żadne efekty uboczne groźne dla zdrowia Ci nie grożą.
.
Przygotowanie cieczy roboczej krok po kroku
- Wstrząśnij zawartością opakowania.
- Odmierz zalecaną ilość środka i wlej do zbiornika opryskiwacza napełnionego częściowo wodą. Jeśli to już resztka preparatu, przepłucz trzykrotnie wodą opróżnione opakowanie, a popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza z cieczą użytkową i uzupełnij wodą do potrzebnej ilości.
- Dokładnie wymieszaj, energicznie wstrząsając opryskiwaczem.
Podczas oprysku trzeba dokładnie pokryć powierzchnię zwalczanej roślinności (chwastów, mchu) cieczą roboczą. Z drugiej strony, jeśli chcesz zniszczyć wyłącznie rozłogi truskawek, w żadnym wypadku nie opryskuj całej rośliny!
.
Podsumowując
W dobie skażenia środowiska unikanie toksycznych chemikaliów nabrało priorytetowego znaczenia. Nie chodzi tu „tylko” o dobro planety, ale także Twoje własne zdrowie. Chemiczne środki, którymi opryskujesz rośliny, kumulują się w glebie i mogą zostać pobrane przez rośliny jadalne, a w efekcie trafić na Twój talerz. Dlatego staraj się zwalczać chwasty bez chemii, za pomocą naturalnych preparatów. Co ważne, w przypadku wspomnianego środka, substancja aktywna pochodzenia roślinnego, która się w nim znajduje, okazuje się równie skuteczna w zwalczaniu chwastów co arsenał chemicznych herbicydów.
Jeśli chcesz pozbyć się niepożądanych roślin, zrób to mądrze – czyli Effect-ywnie!
.
.
Post we współpracy z marką Target
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024