Aranżacja altan ogrodowych ma znaczenie zarówno ze względów estetycznych, jak i czysto praktycznych. Liczą się funkcjonalność i efektowny wygląd – ciekawie wkomponowana, wygodnie urządzona altana stanie się Twoim ulubionym miejscem wypoczynku!
Nieważne, czy pada deszcz, czy praży słońce – w altanie nic nie zakłóci Ci relaksu lub spotkania z przyjaciółmi. Miejsce, w którym będziesz często spędzać czas, powinno być wygodne i estetyczne. Spokojnie – po lekturze tego postu aranżacja altan ogrodowych nie będzie mieć przed Tobą żadnych tajemnic.
.
Na początek warto zdefiniować, czym tak naprawdę jest altana. Jak się okazuje, to pojęcie jest zaskakująco szerokie.
Altana, nazywana niegdyś ciennikiem, to lekka, zadaszona budowla ogrodowa. Jej ściany są często ażurowe, jednak za altany uznaje się również ogrodowe domki, popularne na ogródkach działkowych. Altany mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, metalu, cegieł, kamieni, a nawet tworzyw sztucznych i kompozytów. Zwykle pełnią wiele funkcji jednocześnie. To Twój azyl, świątynia dumania albo wręcz przeciwnie: miejsce spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, schronienie przed niepogodą, upałem, a przy okazji schowek na narzędzia, meble ogrodowe i inne sprzęty.
Pewnie nie zaskoczy Cię fakt, że aranżacja altan ogrodowych to zagadnienie co najmniej równie złożone jak definicja altany. A więc po kolei.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Rodzaje altan ogrodowych
- Altany ażurowe
Altana ażurowa to po prostu zadaszenie wsparte na kilku filarach, budowla pozbawiona ścian lub ewentualnie o ścianach wypełnionych lekką kratką, roletą lub tkaniną. Tego typu altany są przeważnie wykonane z drewna.
Prym wiodą projekty w stylach romantycznym i rustykalnym, z dwuspadowym dachem krytym dachówką, gontem, papą lub słomą.
Coraz większą popularność zdobywają nowoczesne minimalistyczne projekty. Dominują w nich kąty proste, próżno szukać wymyślnych detali i zdobień.
Alternatywą dla drewna są altany metalowe lub rzadziej wykonane z poliwęglanu.
Altany murowane, mimo ażurowych ścian, sprawiają wrażenie masywnych i solidnych – zresztą właśnie takie są. Mogą być wykonane z cegły lub kamienia, zadaszone dachówką, papą lub gontem.
Zdarzają się również konstrukcje kombinowane, czyli altany na ceglanej lub kamiennej podmurówce, z filarami z drewna oraz dachem krytym dachówką lub gontem. W tym przypadku raczej nie ma wyboru: takie altany to kwintesencja rustykalnego stylu.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:
.
- Altany półażurowe
To w zasadzie mój neologizm, określający altanę o trzech pełnych ścianach i jednej… ażurowej. Tak jak poprzednio, mogą być wykonane z drewna,
cegły albo kamienia.
Ciekawym rozwiązaniem są drewniane altany o ścianach częściowo uzupełnionych słomianą matą
albo wikliną.
Zdarzają się również drewniane altany częściowo obudowane pleksą.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
- Altany domki
Klasyka działek ROD, czyli małe wielofunkcyjne domki z drewna lub murowane. Wytrawni działkowicze doprowadzają do nich prąd i bieżącą wodę, zmieniając je w letnie minirezydencje. Pamiętaj, że według regulaminu Rodzinnych Ogródków Działkowych zamieszkiwanie na terenie ROD jest niedozwolone. Nawet okazjonalne nocowanie w altanie na terenie działki w ROD jest naruszeniem powyższego zakazu. W praktyce bywa z tym różnie, zwłaszcza po zakrapianym grillowaniu.
Co innego altana wybudowana w przydomowym ogrodzie lub na Twojej własnej, prywatnej działce (nienależącej do ROD). Możesz w niej z powodzeniem nocować i traktować jak normalny dom w mikroskali. Pod warunkiem że rzeczona altana się do tego nadaje.
.
- Aranżacja wnętrza altan ogrodowych
To temat rzeka. W wersji minimum możesz ograniczyć się do ustawienia w altanie stolika i krzeseł.
Większa altana daje pole do popisu. Możesz ją wyposażyć w komin i urządzić wewnątrz grill lub wędzarnię.
Oprócz stołu, krzeseł czy ławek, możesz wstawić do altany fotele, kanapę, zawiesić wewnątrz hamak lub wiszący fotel.
Jeśli znajdziesz dość miejsca, przydadzą się jakieś szafki i półki.
Wraz z kolejnymi elementami wyposażenia altana może zmienić się w kuchnię ogrodową
albo przytulny salon.
Altana à la bar plażowy? Czemu nie!
Wszelkie dekoracje i dodatki są dozwolone. Zegar, tarcza do rzutek, pęki suszących się ziół, radio, fotografie, rośliny i co tylko Ci przyjdzie do głowy.
Jeśli altana stoi na Twojej prywatnej działce, możesz przy niej również hodować na przykład papugi w wolierze.
Ze względów praktycznych możesz przechowywać w altanie narzędzia ogrodnicze, taczkę, kosiarkę i inne sprzęty, a także zamontować przy zadaszeniu zbiorniki na deszczówkę.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
Podsumowując
Aranżacja altan ogrodowych to wyzwanie dla Twojej kreatywności, ale tak naprawdę ilość środków i zaangażowania z Twojej strony jest dowolna. Altana jest po to, byś mógł w niej wypoczywać, dlatego powinna być urządzona wedle Twojego gustu i potrzeb. Nie musisz robić wszystkiego od razu: aranżacja altan ogrodowych, podobnie jak urządzanie mieszkania, może trwać latami i okazać się niezłą frajdą.
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024