Estetyczna i łatwa w pielęgnacji – taka powinna być rekreacyjna działka ROD. Da się to zrobić, nawet niewiele wydając. Sposobem sprytnego cięcia kosztów są tanie obrzeża trawnikowe i ściółkowanie kartonami.
W czasach, gdy ceny wszystkiego szybują w górę, często nie starcza funduszy na inwestowanie w ogród. Na szczęście wiele rzeczy da się zrobić taniej, niż się spodziewasz! Cykl Ogród za Grosze rozrasta się jak rośliny nawożone kompostem (czyli darmowym, ekologicznym nawozem). Tym razem pokażę Ci, jak niewielkim kosztem zaaranżować wysepkę na trawniku, by była estetyczna i łatwa w pielęgnacji. A właściwie przerobić już istniejącą.
Nawet najpiękniejsza roślina traci na urodzie, jeśli posadzi się ją byle jak i byle gdzie. Dowód na to spotkałem na pewnej działce ROD. Właściciel niedawno sprawił sobie dwa egzemplarze bardzo ciekawej rośliny, jaką jest sośnica japońska (Sciadopitys verticillata) ‘Green Star’. To karłowata odmiana orientalnego drzewa iglastego, o dekoracyjnych okółkach długich i grubych, wiecznie zielonych igieł.
Docelowo osiąga w naszym klimacie do 2 m wysokości i po ok. 10 latach będzie wyglądać tak:
Młode drzewka zostały posadzone na zacisznym stanowisku w półcieniu, w glebie zmieszanej z kwaśnym podłożem dla iglaków. Czyli dokładnie tak, jak lubią. Potencjał jest, ale na dany moment nie wygląda to dobrze. Jak dziura w trawniku, w którą wpadły dwa małe iglaki.
Sośnica ‘Green Star’ rośnie bardzo wolno i dobrze znosi cięcie. Niemniej te dwa okazy i tak rosną zbyt blisko siebie. Podłoże wokół nich jest gołe, a przez to podatne na przesychanie i wnikanie chwastów. Kilka już się przebija, bo darń najwidoczniej nie została dokładnie usunięta i w glebie zostały kawałki kłączy. Co więcej, wysepka nie jest niczym oddzielona od trawnika, więc szybko zacznie się kurczyć, zarastana od brzegów murawą.
.
Coś z niczego: retusz rabatki za grosze
Plan jest taki: zmienić dziurę w trawniku w okrągłą wysepkę, estetycznie wykończoną obrzeżem i wyściółkowaną… i co ważne, zrobić to tanim kosztem. Potrzebne będą:
- Kartony – Im większe kawałki tektury, tym lepsze. Koniecznie niezadrukowane – farba drukarska bywa toksyczna dla roślin i środowiska.
- Kora sosnowa kompostowana – Więcej na jej temat przeczytasz w poście „Ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek”.
- Tanie obrzeża trawnikowe – Zanim przejdę do dalszej części postu, krótko się przy nich zatrzymam.
.
Tanie obrzeża trawnikowe – jakie wybrać?
Moim zdaniem w tym przypadku idealnie sprawdzi się elastyczna Palisada ogrodowa Stella Green od Scala Plastics. Z kilku powodów:
- Estetyka – po zamontowaniu palisada wygląda ładnie i porządnie. Prosty design bez wymyślnych ozdobników dyskretnie wyznacza granice wysepki na trawniku, ale nie odciąga uwagi od roślin. Wybrałem palisadę w kolorze antracytowym, bo według mnie podkreśli czekoladowy odcień kory sosnowej. Jeśli chcesz, dostępna jest również identyczna palisada w kolorze brązowym oraz w odcieniu terracotta.
- Ekologia – Palisada Stella Green jest wykonana w 100% z wysokojakościowych surowców wtórnych, wolnych od metali ciężkich.
- Elastyczność – Wysepka na trawniku ma być okrągła, a Stella Green daje się łatwo wyginać w łuki.
- Trwałość – Giętka palisada z tworzyw sztucznych jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych (deszczu, słońca, mrozu, upałów).
- Łatwy montaż – Palisadę ogrodową po prostu wbija się w ziemię.
- Niska cena – w porównaniu z innymi rodzajami obrzeży trawnikowych palisada Stella Green jest zaskakująco tania. Zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wysoką jakość.
- Modułowość – palisada jest dostępna w opakowaniach zawierających 4 lub 5 elementów, każdy o długości 78,5 cm. Możesz wykorzystać wszystkie albo tylko niektóre, a także łączyć w nieskończoność elementy wielu takich zestawów, tworząc palisady dowolnej długości.
- Optymalna wysokość – Palisada Stella Green ma po zamontowaniu wysokość 10,5 cm. Jak dla mnie w sam raz: wystarczy, by utrzymać korę sosnową czy inną ściółkę w ryzach, a jednocześnie nie przysłania nawet niskich roślin.
- Stabilność – „kolce” do wbijania palisady w ziemie mają 7 cm długości, są rozmieszczone co ok. 20 cm. Dzięki nim obrzeże się nie chwieje i nie wykrzywia po wypełnieniu rabaty ściółką.
.
Rabata ściółkowana kartonami krok po kroku
Krok 1: Wyznaczanie nowego kształtu wysepki na trawniku. Aby ułatwić sobie życie, posłużę się palisadą jako szablonem. Najpierw trzeba połączyć elementy – po prostu wciskam jeden w drugi, jak puzzle 3D. Długość poszczególnych elementów, czyli 78,5 cm, to nie przypadek: dzięki temu z 4 kawałków otrzymasz koło o średnicy dokładnie 1 m (wynika to ze wzoru na obwód koła). Ja potrzebuje odrobinę większe, wiec łączę 5 kawałków – akurat tyle, ile zawiera większy zestaw palisad Stella Green.
Po ustawieniu wybranego kształtu palisady zaznaczam jej obrys szpadlem – to będzie „wykrój” wysepki.
Krok 2: Przygotowanie podłoża – Przed posadzeniem sośnic właściciel działki wzbogacił glebę podłożem do iglaków, ale przedtem dość niestarannie usunął darń. Zostało sporo kłączy króla chwastów – mniszka.
@zogrodemnaty PROSTY i SKUTECZNY SPOSÓB NA CHWASTY W TRAWNIKU. Jeśli nie chcesz sięgać po środki chemiczne, a jednocześnie jesteś zdecydowany na walkę to polecam to genialne narzędzie od marki GARDENA #chwasty #trawnik #pięknytrawnik #sposobnachwasty #zrobtosam #zogrodemnaty #mniszeklekarski #mlecz
Dlatego trzeba je na nowo przekopać widłami, oczyścić i zagrabić. Przedtem ostrożnie wykopałem sośnice – mam taką możliwość, ponieważ posadzono je niedawno i nie zdążyły się jeszcze zakorzenić w nowym miejscu.
Krok 3: Wstępne ściółkowanie kartonami – zakrywam większość obszaru wysepki dużym kawałkiem niezadrukowanego kartonu. Nie wystarczyło na całość, ale nie szkodzi – uzupełnię tekturą wyciętą z innych opakowań. Wycinam otwory w miejscach, gdzie mają być posadzone rośliny – tym razem w większej odległości od siebie.
Krok 4: Sadzenie – Tymczasowo ściągam karton, a wycięte kawałki tektury wykorzystuję do zaznaczenia miejsc sadzenia. Wykopuję dołki, umieszczam w nich sośnice, ugniatam podłoże dookoła nich – gotowe.
Krok 5: Ściółkowanie kartonami – Delikatnie nakładam karton na posadzone sośnice. Uwaga: jeśli drzewka (lub inne rośliny) byłyby większe, krok 4 i 5 trzeba by zamienić miejscami, tzn. najpierw położyć karton, a potem w otworach posadzić sadzonki.
Krok 6: Montaż obrzeża – Nakładam na mini rabatę wyściółkowaną kartonami koło z palisady Stella Green. Upewniam się, czy jest równe i po prostu wbijam w podłoże. Tanie obrzeża ogrodowe są niezwykle łatwe w montażu.
Krok 7: Ściółkowanie korą sosnową – Uzupełniam wolne miejsca kawałkami tektury z innych kartonów i docinam części wystające poza obrys obrzeża. Traktuje kartony analogicznie do agrowłókniny, czyli jako podkład pod właściwą ściółkę z przekompostowanej kory sosnowej. Skorzystają na tym wygląd aranżacji oraz kondycja roślin. Na koniec obficie podlewam całą wysepkę, tak aby mieć pewność, że kartony dobrze namokły.
Gotowe!
.
Ściółkowanie kartonami i tanie obrzeża – czy to się opłaca?
Wykładanie podłoża kartonami to metoda ekologiczna, ale dość nietrwała. Karton to celuloza, z czasem się rozłoży. Niemniej w połączeniu z grubą warstwą kory sosnowej znacznie utrudni chwastom wnikanie na teren zarezerwowany dla sośnic. Sama ściółka z tektury nie wygląda dobrze, na szczęście kora świetnie ją maskuje, ratując sytuację. Wspólnymi siłami pomogą utrzymać wilgoć w glebie.
Tanie obrzeża trawnikowe, czyli palisady Stella Green, są znacznie bardziej długowieczne od kartonowej ściółki. Tworzywo sztuczne z recyklingu jest odporne na niepogodę, więc może pełnić swoją funkcję latami.
.
.
Post we współpracy z marką Scala Plastics
- Coś z niczego: tanie obrzeża trawnikowe i ściółkowanie kartonami - 18 kwietnia 2025
- Jak sadzić krzewy z odkrytym korzeniem – instrukcja krok po kroku - 17 kwietnia 2025
- Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 7 – wykonanie nasypów pod budynki - 16 kwietnia 2025