Pelargonie słyną z długiego, obfitego kwitnienia. Potrafią nieprzerwanie rozwijać nowe kwiaty od maja aż do listopada – pod warunkiem, że dba się o nie właściwie. Jeśli nie spełniają oczekiwań, najbardziej prawdopodobne, że popełniłeś błędy w pielęgnacji. To najczęstsza przyczyna dlaczego pelargonie nie kwitną.
.
Dlaczego pelargonie nie kwitną – podam kilka ważnych przyczyn
Całkowity brak kwiatów u Królowej Kwiatów Balkonowych prawie się nie zdarza. Za to słabe kwitnienie pelargonii to problem stosunkowo częsty – na szczęście, zwykle okazuje się łatwy do rozwiązania. Żeby ustalić plan działania, trzeba znaleźć przyczynę (lub przyczyny, bo może być ich kilka) takiego stanu rzeczy. Oto najczęstsze:
Nieodpowiednie stanowisko – Pelargonie kochają słońce. Gdy są skazane na półcień lub cień, nie maja szans pokazać pełni swoich możliwości. Ich kwitnienie słabnie, kwiatostany są nieliczne i mizerne. Postaraj się w miarę możliwości przenieść skrzynkę z pelargoniami w bardziej nasłonecznione miejsce, a kwitnąco Ci się za to odwdzięczą.
Nieprawidłowe podlewanie – Przesada w żadną stronę, nie popłaca! Pelargonie są wytrzymałe, ale nawet one maja swoje granice. Szkodzi im zarówno przelewanie, dlatego liczy się wyczucie. Najlepiej podlewać pelargonie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża w doniczce przeschnie. Ziemia powinna być wilgotna w całej objętości pojemnika, ale nie mokra, błotnista. Częste błędy to podlewanie na zapas albo przeciwnie, codzienne, ale „po łapkach”, niewielką ilością wody. W wyjątkowo upalne, letnie dni pelargonie rosnące w pełnym słońcu mogą wymagać podlewania dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Gdy pogoda jest chłodniejsza, dawka wody co kilka dni w zupełności wystarcza. Podlewanie pelargonii znacznie ułatwi solarny system nawadniania.
Zbyt niska temperatura – to też odpowiedź na pytanie dlaczego pelargonie nie kwitną. Pogoda zmienną jest! Nawet w dobie ocieplenia klimatu latem nadal zdarzają się okresy chłodnej, deszczowej pogody. Pelargonie są ciepłolubne, więc gdy temperatura w dzień utrzymuje się poniżej 20°C, a nocą spada jeszcze niżej, ich kwitnienie słabnie. Spokojnie – gdy znów się ociepli, rośliny odzyskają formę. Spadki temperatury pod koniec sezonu to co innego. Aby przedłużyć kwitnienie pelargonii jesienią, warto zaopatrzyć się w agrowłókninę, by w razie potrzeby okrywać nią skrzynki przed nocnym chłodem.
Dlaczego pelargonie nie kwitną przy niewłaściwym nawożeniu? Pelargonia to nie perpetuum mobile! Wielotygodniowe, obfite kwitnienie wymaga regularnych dostaw składników odżywczych – czyli nawożenia. Ale nie byle czym i nie byle jak! Źle dobrany nawóz bardziej zaszkodzi, niż pomoże, a zbyt obfite nawożenie spowoduje większe szkody niż całkowity brak nawożenia. Jaki nawóz do pelargonii wybrać?
.
Jak pobudzić pelargonie do kwitnienia?
Po prostu napraw błędy w dotychczasowej pielęgnacji.
- W razie potrzeby przestaw skrzynkę z pelargoniami w bardziej nasłonecznione miejsce.
- Na bieżąco usuwaj przekwitające kwiatostany, delikatnie wyłamując łodyżki u podstawy. W ten sposób zrobisz miejsce dla nowych kwiatów i zachęcisz pelargonie do ich tworzenia. U odmian o bardzo gęstych, dużych kwiatostanach dobrze jest usuwać również płatki, którym zdarza się utknąć wśród żywych kwiatów.
- Podlewaj regularnie, ale z umiarem.
- Co jakiś czas dodawaj do wody odpowiedni nawóz dla pelargonii.
.
Czym podlewać pelargonie żeby ładnie kwitły?
Dlaczego „podlewać”? Otóż płynne nawozy, rozpuszczane w wodzie do podlewania, są łatwo przyswajane przez rośliny, więc pozwalają szybko uzupełnić niedobory.
Wybierając nawóz do pelargonii, koniecznie sprawdź jego skład. Pelargonie są żarłoczne i mają specyficzne wymagania względem składników odżywczych. Potrzebują zbilansowanych dawek zarówno makro-, jak i mikroelementów. Kluczowe znaczenie ma stosunek azotu (N) do fosforu (P) i potasu (K), określany w składzie nawozów jako N:P:K. Nadmiar azotu skutkowałby bujnym rozwojem ulistnienia kosztem braku kwiatów. Z drugiej strony, ten pierwiastek jest roślinom niezbędny do wzrostu i fotosyntezy, więc nie może go całkiem zabraknąć. Za kwitnienie pelargonii odpowiadają fosfor i potas: wpływają nie intensywne wybarwienie kwiatów, stymulują rozwój nowych pąków. Przy okazji zwiększają odporność roślin na stres, czyli m. in. suszę, choroby i szkodniki. Dysproporcja tych składników to też odpowiedź na pytanie dlaczego pelargonie nie kwitną.
Mikroelementy są jak małe, ale niezbędne trybiki w maszynie: są zużywane w minimalnych ilościach, ale ta odrobina jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wielu ważnych procesów zachodzących w roślinie, w tym fotosyntezy. Gdy ich brakuje, pelargonie marnieją w oczach.
.
Jak przejść z ogrodem na TY?
Podręcznik “Jak przejść z ogrodem na TY?” to KILKUSET STRONICOWA kwintesencja całej mojej wiedzy i wieloletniej praktyki z zakresu geodezji oraz urządzania i utrzymania terenów zieleni. W prosty i praktyczny sposób wyjaśnia oraz tłumaczy nieoczywiste zagadnienia, z którymi możesz zetknąć się na swojej drodze, od wyboru działki, poprzez formalności projektowe, budowę domu, następnie projekt ogrodu, aż do zakończenia jego urządzenia. Pozwala ustrzec się przed wieloma zagrożeniami, które mogą mieć niekorzystne konsekwencje prawne i finansowe, a także tłumaczy jak samodzielnie zaprojektować i wykonać pozornie trudne prace.
.
Czym nawozić pelargonie?
Biorąc pod uwagę powyższe fakty, wzorowym składem charakteryzuje się Nawóz do pelargonii w płynie BOPON.
Zawiera dwie formy azotu: szybko działający azotanowy (2,5%) oraz amonowy (2,5%), przyswajany z opóźnieniem. Dzięki temu od razu po zastosowaniu daje roślinie impuls do wzrostu, a potem pomaga jej zachować witalność.
Solidna porcja fosforu (P=2,6%) i potasu (K=5%) gwarantują piękne wybarwienie kwiatów i dają roślinie siły do nieustannego tworzenia nowych pąków.
Pełen zestaw mikroelementów dostarczonych w formie łatwo przyswajalnych chelatów (EDTA), kwasów i soli gwarantuje zdrowy wzrost i prawidłowy rozwój nowych liści i kwiatów, pomagają roślinie zachować świetną kondycję nawet w obliczu wyzwań zmiennej pogody. BOPON dom pelargonii zawiera bor (B), miedź (Cu), żelazo (Fe), molibden (Mo), mangan (Mn) oraz cynk (Zn), czyli wszystko, co potrzebne pelargoniom do pełni szczęścia. Zapewnienie im tych składników też z pewnością uchroni Cię przed zadawaniem sobie pytania …dlaczego pelargonie nie kwitną?
Płynny nawóz do pelargonii działa szybko, ale krótko. Należy go stosować raz w tygodniu podczas podlewania, w okresie od kwietnia do października, rozpuszczając w proporcji 10 ml: 1,2 litry wody. Nakrętka z miarką znacznie ułatwia dozowanie.
Dobre rezultaty daje również oprysk dolistny rozcieńczonym nawozem. Jest wyjątkowo korzystny w przypadku młodych, słabo zakorzenionych sadzonek.
.
Podsumowując
Z pelargoniami jest jak z samochodem: nie zatankujesz, nie jedzie. Podlewaj je z głową i regularnie dokarmiaj właściwie dobranym nawozem, a odwdzięczą Ci się obfitym kwiatostanem przez cały sezon i nie będą zmuszać Cię do poszukiwania przyczyn – dlaczego pelargonie nie kwitną w Twoim ogródku?
.
.
Post we współpracy z marką Bros