Fasada domu, ściana garażu, stary mur albo betonowe ogrodzenie – ściany w ogrodzie w zestawieniu z bujnie kwitnącymi rabatami wydają się nagie i nieatrakcyjne. Pora to zmienić! Pomysłowa aranżacja ściany w ogrodzie może przekuć kłopotliwy element w główną atrakcję.
W małym przydomowym ogrodzie nie sposób uciec przed widokiem ścian budynku. To samo dotyczy wysokich kamiennych ogrodzeń, ścian altany albo garażu. Praktycznie każdą ścianę da się ciekawie zaaranżować. Zanim się za to zabierzesz, powinieneś przyjrzeć się przez chwilę danej ścianie, ocenić jej wygląd i stan. Od efektu tych oględzin powinien zależeć rodzaj przyszłej aranżacji.
Jeśli ściana sama w sobie jest atrakcyjna, stosunkowo nowa, niedawno odnawiana albo dobrze zachowana, kierunek przyszłej aranżacji powinien zmierzać do podkreślenia jej wyglądu. Możesz też potraktować taką ścianę jako tło dla roślin i dekoracji.
Jeśli ściana jest w dobrym stanie technicznym, ale niezbyt atrakcyjna lub zwyczajnie nudna, możesz postarać się ją jakoś przysłonić.
Jeśli ściana jest ogólnie w złym stanie: obdrapana, brudna, spękana, nie pomogą jej żadne dekoracje. Po prostu przed przystąpieniem do planowania aranżacji trzeba taką ścianę odnowić. W przeciwnym razie nasadzenia czy elementy dekoracyjne będą stanowiły utrudnienie przy renowacji, która i tak będzie niedługo konieczna. Przez wszelkie pęknięcia dostaje się wilgoć, która przyspiesza niszczenie fasady. Z kolei odpadający tynk nie wygląda ładnie, a do tego może stanowić zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin.
Aranżacja ściany w ogrodzie powinna zależeć również od jej rodzaju i tego, gdzie się ona znajduje. Otóż może to być:
- fasada domu
- ściana garażu lub altany
- wysokie ogrodzenie
- ścianka dekoracyjna
Każda z powyższych ścian ma określoną powierzchnię, fakturę, kolor i materiał, z którego została wykonana. Rozważ, z jakiej odległości będziesz się jej w przyszłości najczęściej przyglądał. Pozwoli to dobrać rodzaj, wielkość i szczegółowość planowanej aranżacji.
Dobrze, teorię mamy już za sobą, więc pora przejść do sedna. A jest nim oczywiście „Aranżacja ściany w ogrodzie”. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które mogą posłużyć Ci za źródło inspiracji.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Aranżacja ściany w ogrodzie
1. Sielsko i zielono
Kremowa fasada budynku stanowi tło dla aranżacji tworzonej w zrównoważonych proporcjach przez rośliny i inne elementy dekoracyjne. Ważną rolę odgrywają tutaj pnącza:
wiciokrzew przewiercień,
winobluszcz pięciolistkowy,
aktinidia i winorośl.
Na ścianach wiszą wąskie drewniane skrzynki z begoniami i komarzycą.
Nie zabrakło też typowo ozdobnych dodatków, takich jak okienko ułożone z niebieskich płytek z arabskim wzorem
albo płaskorzeźba.
Nawet elementy użytkowe, jak zewnętrzny zlew, dobrano w taki sposób, by pasowały do reszty aranżacji.
.
2. Gra w kolory
Czasem wystarczy puszka farby, by całkowicie odmienić wygląd ściany. Nie musisz malować samej fasady, wystarczy, że pomalujesz np. okiennice i drewniane ramy okienne. Trzymanie się jednej, konkretnej barwy nie jest obowiązkowe. Tutaj każda ze ścian domu zyskała dekoracje w innym kolorze, który nadano również pobliskim meblom i innym elementom wyposażenia. Tym razem rośliny, takie jak rozchodniki w wiszących doniczkach i obwódka z cisa albo kwitnąca rabata przy ścianie, stanowią jedynie uzupełnienie. Musisz przyznać, że taka aranżacja ściany w ogrodzie jest niezwykle pomysłowa!
.
3. Pokryta pnączami
Jeśli zależy Ci, aby jak najszybciej zamaskować nieatrakcyjną ścianę, a przy tym liczysz się z kosztami i cenisz swój czas, rozwiązaniem dla Ciebie będą samoczepne, szybko rosnące pnącza. Wśród nich numerem jeden są ex equo winobluszcze: pięciolistkowy i trójklapowy. Wspinają się po ścianie bez niczyjej pomocy: przytwierdzają się do chropowatej powierzchni fasady za pomocą przylg na końcu korzonków czepnych, więc nie musisz sobie zawracać głowy dodatkowym stelażem. Pędy winobluszczy w korzystnych warunkach wydłużają się 2-3 m rocznie. Ekspansywność okazuje się zaletą, gdy nie chcesz czekać latami na uzyskanie zielonej ściany. Albo czerwonej, biorąc pod uwagę płomienną jesienną szatę tego pnącza. Jedyny mankament to sezonowe ulistnienie – zimą ściana pokryta winobluszczem staje się naga. Zimozieloną alternatywą jest bluszcz, który jednak rośnie wolniej, potrzebuje więcej wilgoci i nie sprawdzi się na nasłonecznionej fasadzie. Inne przykłady atrakcyjnych pnączy znajdziesz w tym poście.
.
4. Lustereczko, powiedz przecie…
Nieciekawą burą ścianę przez cały rok maskuje zimozielona gęsta kotara bluszczu. Aby ożywić aranżację, zastosowano lustro. Okrągłe zwierciadełko optycznie powiększa przestrzeń, a odbijające się w nim słońce rozjaśnia kompozycję i dosłownie dodaje jej blasku.
W tym ogrodzie lustro powtarza się również na betonowym ogrodzeniu zamaskowanym trzcinową matą.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
5. Dekoracyjne okna
Okna urozmaicają monotonię gołej fasady. Nie muszą być prawdziwe: drewnianą ścianę stodoły przyozdobiono białymi framugami okiennymi, a także podkowami, gipsowymi płytkami i rozmaitymi drewnianymi detalami. Efekt jest natychmiastowy, bo odpada okres oczekiwania na wzrost pnączy czy krzewów. Jak sam widzisz, aranżacja ściany w ogrodzie zależy tylko od Twojej fantazji.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał framugę okienną również do dekoracji drewnianego parkanu albo innego ogrodzenia.
.
6. Roślinne kulisy
Murowane ogrodzenie pokryte białym tynkiem oraz czarna ściana budynku tuż za płotem z siatki wyglądały zimno i surowo. Do czasu, aż przysłoniły je bogate kulisy z różnorodnych krzewów oraz bylin. Rosną tutaj hortensja ogrodowa, róża pnąca, różanecznik, szałwia omszona oraz magnolia. Aby wprowadzić do aranżacji nieco koloru i urozmaicić strukturę, obsadzono przód narożnej rabaty żurawkami, bergenią oraz imperatą cylindryczną. To oczywiście tylko jeden z nieskończonej liczby możliwych przykładów maskujących nasadzeń. Do zakrycia ściany czy ogrodzenia możesz z powodzeniem wykorzystać również mnóstwo innych wysokich krzewów, bylin i traw ozdobnych.
.
7. Ozdobna ścianka
Ściana może stanowić celowo zbudowany element dekoracyjny ogrodu. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się ścianki stylizowane na fragmenty ruin. Do budowy tej wykorzystano cegłę porozbiórkową, do tego wykorzystano w kreatywny sposób różne starocie. Czerwona cegła pięknie komponuje się z białymi meblami, tworząc urokliwy kącik wypoczynkowy. Taka aranżacja ściany w ogrodzie będzie idealna nie tylko dla miłośników historii.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
8. Twoje własne dekoracje
Popuść wodze fantazji: na zewnętrznej ścianie możesz zawiesić niemal wszystko:
pamiątki z wakacji,
suche wieńce,
wodoodporną antyramę ze zdjęciami,
zegar,
ramki (niekoniecznie z obrazami czy zdjęciami),
znaleziska z targów staroci
i co Ci tam jeszcze przyjdzie do głowy.
.
Podsumowując
Nie bój się eksperymentować: o ile w przypadku pnączy i innych roślin musisz wziąć pod uwagę nasłonecznienie (bluszcz przy cienistej północnej fasadzie, glicynia od południa), elementy dekoracyjne możesz wieszać, zdejmować i zamieniać miejscami w całkowicie dowolny sposób. Pamiętaj, że wszystko, czym zamierzasz ozdobić zewnętrzną ścianę, musi być odporne na warunki atmosferyczne. Dotyczy to także farb i lakierów! Aranżacja ściany w ogrodzie to doskonały sposób, by wyrazić siebie. To co? Gotowy?
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024