Co zamiast żywopłotu z tui? Pnące rośliny na płot

Co zamiast żywopłotu z tui 0

Czym obsadzić ogrodzenie? Co zamiast żywopłotu z tui, czy nie warto wziąć pod uwagę pnącza? Kandydatów nie brakuje – w tym poście porównuję wady i zalety kilku najczęściej stosowanych roślin.

Klasyczny żywopłot z tui ma mnóstwo zalet, ale mówiąc kolokwialnie, trochę się przejadł. Szpalery identycznych żywotników są wszechobecne, a przez to mogą się wydawać nieco nudne i prozaiczne.

Co zamiast żywopłotu z tui 2

Co zamiast żywopłotu z tui 3

Oczywiście nie namawiam Cię do rezygnacji z nasadzeń przy płocie – wręcz przeciwnie! Ze względów ekologicznych ogrodzenie z roślin to zawsze rozwiązanie lepsze od zwykłej siatki czy paneli. Z drugiej strony, drzewa i krzewy na żywopłot to nie jest jedyna możliwość. Wybierając rośliny do zasłonięcia płotu, warto rozważyć pnącza.

Co zamiast żywopłotu z tui 4

Co zamiast żywopłotu z tui 5

Co zamiast żywopłotu z tui 6

.

Pnące rośliny na płot – ogólne zalety

Rośliny wspinające się po ogrodzeniu w wielu sytuacjach mogą okazać się bardziej korzystne od krzewów żywopłotowych. Zanim przejdę do propozycji konkretnych gatunków do posadzenia przy płocie, warto by uzasadnić, dlaczego w ogóle warto postawić na pnącza.

  • Różnorodność – Wybór i dostępność rozmaitych gatunków i odmian roślin pnących są obecnie bardzo duże. W szkółkach można znaleźć zarówno pnącza o ozdobnych liściach, jak i kwiatach czy owocach.
  • Ekologia – ogrodzenie z roślin, w tym pnączy, zapewnia niezliczone korzyści dla środowiska. Pochłania dwutlenek węgla i zanieczyszczenia, a w zamian produkuje życiodajny tlen. Co więcej, nasadzenia przy płocie, w formie żywopłotu z krzewów lub pnączy, zapewniają schronienie oraz źródło pokarmu drobnym zwierzętom. W przeciwieństwie do tui, większość pnączy rozwija mniej lub bardziej miododajne kwiaty, a niektóre również owoce lubiane przez ptaki.
  • Mikroklimat – Kurtyna pnączy nawilża powietrze i delikatnie obniża temperaturę w najbliższym otoczeniu.
  • Osłona – Rośliny pnące, gdy się rozrosną i szczelnie pokryją pogrodzenie, zapewniają ochronę przed wiatrem, zanieczyszczeniami, hałasem i ciekawskimi spojrzeniami.
  • Oszczędność miejsca – Pnącza zajmują znikomą ilość miejsca w poziomie, więc małych ogrodach sprawdzą się lepiej od żywopłotów z krzewów, nawet tych formowanych.

Co zamiast żywopłotu z tui 7

Co zamiast żywopłotu z tui 8

Co zamiast żywopłotu z tui 9

Pamiętaj, że nie każda roślina nadaje się do posadzenia przy ogrodzeniu. Przykładowo, mocne, intensywnie rosnące pędy glicynii miażdżą rynny, więc delikatny płot z siatki to dla nich drobnostka! Poniższa lista propozycji roślin na ogrodzenie pomoże Ci uniknąć pomyłek i rozczarowań.

.

Jednoroczne rośliny na płot – rozwiązanie dla niezdecydowanych

Jednoroczne pnącza wysiane wzdłuż ogrodzenia tworzą zielone girlandy upstrzone kwiatami. Do najszybciej rosnących należą fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) oraz wilec purpurowy (Ipomoea purpurea), których pędy w kilka tygodni osiągają 3 m długości. Pozostałe pnącza o mniej intensywnym wzroście jednoroczne mają marne szanse pokryć płot przed końcem sezonu. Tak czy inaczej efektem będzie można się cieszyć maksymalnie przez kilkanaście tygodni w roku. Z siewem wilca i fasoli trzeba poczekać do maja, więc zielona kurtyna zacznie się zagęszczać dopiero latem. Zimą zniknie, ścięta mrozem, a płot znów stanie się zwykłym, prześwitującym płotem.

Co zamiast żywopłotu z tui 10

Co zamiast żywopłotu z tui 11

Co zamiast żywopłotu z tui 12

.

Wieloletnie kwiaty na płocie zamiast żywopłotu

Wieloletnie pnącza zapewniają trwalszy efekt. Co prawda większość z nich traci liście na zimę, za to przynajmniej nie trzeba ich co roku na nowo sadzić, czekać aż wykiełkują i się rozrosną. Jeśli marzy Ci się kwitnące ogrodzenie, odpowiednim wyborem będą powojniki (Clematis), wiciokrzewy (Lonicera) albo róże pnące (Rosa). Co prawda rzadko udaje im się szczelnie pokryć ogrodzenie, za to rekompensują to obfitością kwitnienia.

Co zamiast żywopłotu z tui 13

Co zamiast żywopłotu z tui 14

Co zamiast żywopłotu z tui 15

Co zamiast żywopłotu z tui 16

Co zamiast żywopłotu z tui 17

Na cienistych stanowiskach lepiej sprawdzą się hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) oraz przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides). Rosną stosunkowo powoli, za to są praktycznie samowystarczalne.

Co zamiast żywopłotu z tui 18

Co zamiast żywopłotu z tui 19

Sadzenie przy ogrodzenie glicynii (Wisteria) albo milinu (Campsis) to ryzykowne rozwiązanie: płot może nie wytrzymać ciężaru ich kwiatów, liści i pędów, które wydłużają się dosłownie w oczach.

Co zamiast żywopłotu z tui 20

Co zamiast żywopłotu z tui 21

.

Co zamiast żywopłotu z tui? Czym obsadzić ogrodzenie?

Rośliny pnące o gęstym ulistnieniu w stosunkowo krótkim czasie pokrywają ogrodzenie gęstą zasłoną.

Winobluszcz na płocie

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) i winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspida) rosną w rekordowo szybkim tempie. Początkowo ich intensywny wzrost stanowi zaletę – potrafią w ciągu zaledwie 2-3 sezonów gęsto obrosnąć ogrodzenie. Tyle, że ich wzrost nie kończy się na tym etapie. Bez regularnego cięcia kilka razy w sezonie kontynuują ekspansję, porastając podłoże, drzewa i krzewy posadzone blisko ogrodzenia. Liście obu winobluszczy jesienią zachwycają spektaklem ognistych kolorów, niestety szybko opadają. W efekcie zimą i na przedwiośniu ogrodzenie świeci pustkami.

Co zamiast żywopłotu z tui 22

Co zamiast żywopłotu z tui 23

Co zamiast żywopłotu z tui 24

Co zamiast żywopłotu z tui 25

Co zamiast żywopłotu z tui 26

.

Bluszcz na ogrodzeniu

Bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz łudząco podobny bluszcz irlandzki (Hedera hibernica) to moim zdaniem najlepszy wybór na zielone ogrodzenie z pnączy. Są wiecznie zielone, w pełni mrozoodporne, więc pełnią funkcję atrakcyjnego żywego parawanu niezależnie od pory roku. Co więcej, są wyjątkowo cenne przyrodniczo. Późny termin kwitnienia i wysoka miododajność to ogromna zaleta z punktu widzenia pszczół szykujących się do zimowania. Z kolei zimą ich owoce zaspokajają apetyt drobnych ptaków. Młode sadzonki bluszczu początkowo rosną niezbyt silnie, ich wzrost przyspiesza dopiero po kilku latach, gdy porządnie się zakorzenią i zadomowią w danym miejscu.

Co zamiast żywopłotu z tui 28

Co zamiast żywopłotu z tui 29

Co zamiast żywopłotu z tui 30

Co zamiast żywopłotu z tui 31

Co zamiast żywopłotu z tui 27

Zamiast czekać latami na wymarzoną gęstą ścianę z pnączy, można od razu posadzić w ogrodzenie szczelnie obrośnięte wiecznie zielonym bluszczem. Takie sprytne rozwiązanie oferuje ITC Garden. Żywe panele z bluszczu zapewniają efekt żywego parawanu natychmiast po posadzeniu. Nie tracą liści na zimę i nieustannie przeprowadzają fotosyntezę. Dzięki temu pojedynczy zielony panel pochłania nawet 20 kg dwutlenku węgla rocznie.

Co zamiast żywopłotu z tui 32

Co zamiast żywopłotu z tui 33

Co zamiast żywopłotu z tui 34

Co zamiast żywopłotu z tui 41

W tym samym czasie jest w stanie zapewnić nawet do 15 kg czystego tlenu. W takim otoczeniu naprawdę można odetchnąć pełną piersią! A co niemniej ważne, zrelaksować się z dala od ciekawskich spojrzeń przechodniów i sąsiadów, w zacisznych warunkach wolnych od podmuchów wiatru, ulicznego zgiełku i problemów codziennego świata.

Co zamiast żywopłotu z tui 35

Co zamiast żywopłotu z tui 37

Co zamiast żywopłotu z tui 38

Co zamiast żywopłotu z tui 39

.

Podsumowując

Co posadzić przy ogrodzeniu? Spośród roślin pnących niekwestionowanym liderem jest bluszcz. Jeśli nie lubisz czekać, możesz od razu „posadzić” ogrodzenie pokryte wiecznie zieloną kurtyną – czyli zielone panele z bluszczu od ITC Garden.

.

.

Post we współpracy z marką ITC Garden

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *