Jak przesadzać rośliny

Jak przesadzać rośliny 1

Zmiana miejsca to dla roślin stresujące wyzwanie, dlatego postaraj się maksymalnie ułatwić im aklimatyzację na nowym stanowisku. W tym poście postaram się wyjaśnić, jak prawidłowo przesadzać rośliny.

Nawet jeśli starannie zaplanowałeś układ ogrodu i nasadzeń, najpewniej prędzej czy później postanowisz jakąś roślinę przesadzić. Jedne gatunki znoszą przeprowadzkę lepiej, inne gorzej, niemniej przesadzanie zawsze jest dla rośliny sporym stresem i wyzwaniem. Wiąże się ze zmianą miejsca, a tym samym warunków siedliskowych, takich jak nasłonecznienie oraz rodzaj i zasobność gleby. Co więcej, niemal zawsze dochodzi do uszkodzenia systemu korzeniowego w mniejszym lub większym stopniu.

.

W naturze rośliny przez całe życie rosną w tym samym miejscu, więc przesadzenie ich na nowe stanowisko jest dla nich szokiem. To, jak dużym, zależy od wielu czynników.

  • Drzewa i krzewy znoszą przesadzanie o wiele gorzej niż byliny. 
  • Młode, niedawno posadzone rośliny szybko zadomawiają się w nowym miejscu, starsze potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację i powrót do formy.
  • Zdrowe, silne rośliny znoszą przesadzanie lepiej niż osłabione walką ze szkodnikami czy chorobami.
  • Gatunki o zwartej, niewielkiej bryle korzeniowej, takie jak różaneczniki, 

Jak przesadzać rośliny 2

lepiej tolerują przesadzanie niż rośliny wytwarzające silnie rozbudowany, powierzchniowy system korzeniowy (jak drzewa iglaste) lub posiadające głębokie korzenie palowe (np. daglezja, dąb, mak wschodni). 

Jak przesadzać rośliny 3

  • Rośliny iglaste i zimozielone zwykle znoszą przesadzanie gorzej niż te o sezonowych liściach. Do wyjątków należą różaneczniki

Jak przesadzać rośliny 4

i pierisy, ze względu na zwarty system korzeniowy.

Jak przesadzać rośliny 5

Zresztą logiczne, że przesadzenie dużej rośliny z rozbudowanym systemem korzeniowym jest technicznie znacznie trudniejsze niż małej i słabo ukorzenionej. Jednak nawet gatunki teoretycznie mało wrażliwe na przesadzanie mogą ucierpieć z powodu tego zabiegu, jeśli przeprowadzisz go byle jak. Dlatego przed przystąpieniem do pracy upewnij się, czy na pewno wiesz, jak prawidłowo przesadzać rośliny.

.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od typu ulistnienia danej rośliny oraz terminu jej kwitnienia.

  • Drzewa i krzewy zrzucające liście na zimę najlepiej przesadzać w stanie bezlistnym: późną jesienią, w październiku lub listopadzie, albo wczesną wiosną, po rozmarznięciu gleby, zanim rośliny obudzą się z zimowego snu. 

Jak przesadzać rośliny 6

  • Rośliny iglaste i zimozielone najlepiej przesadzać w pełni wiosny, w kwietniu lub maju, albo w sierpniu i na początku września, na tyle wcześnie, by zdążyły ukorzenić się przed nadejściem mrozów.

Jak przesadzać rośliny 7

  • Byliny kwitnące wiosną

Jak przesadzać rośliny 8

najlepiej przesadzać jesienią, natomiast wiosna to dobry czas na przesadzenie roślin kwitnących latem lub jesienią.

Jak przesadzać rośliny 9

Ta zasada ma zastosowanie także w przypadku kwitnących drzew, krzewów i krzewinek.

Hortensje 

Jak przesadzać rośliny 10

i wrzosy 

Jak przesadzać rośliny 11

przesadzaj wiosną, a forsycje 

Jak przesadzać rośliny 12

i wrzośce 

Jak przesadzać rośliny 13

jesienią.

Podczas przesadzania znaczenie ma także pogoda. Zabieg najlepiej przeprowadzić w pochmurny dzień z umiarkowaną temperaturą. Zrezygnuj z przesadzania w czasie upałów, gdyż wiązałoby się to z ryzykiem błyskawicznego przesuszenia korzeni wydobytych na powierzchnię.

.

O czym pamiętać podczas przesadzania roślin?

Aby uniknąć przesuszenia korzeni przesadzanej rośliny, postaraj się maksymalnie skrócić okres od wykopania jej z gruntu do posadzenia w nowym miejscu. Dlatego rozpocznij od wyboru i przygotowania nowego miejsca odpowiednio wcześniej do wymagań danego gatunku. 

Przed wykopaniem podlej roślinę. Dzięki temu gleba będzie lepiej przylegała do korzeni i zapewniała im wilgotność podczas transportu na nowe miejsce. Staraj się przesadzić roślinę z jak największą bryłą ziemi, tak aby jak najmniej uszkodzić system korzeniowy lub najlepiej wykopać go w całości. O ile uszkodzenie drobnych, cienkich korzonków nie stanowi większego problemu, przerwanie dużego, bardzo grubego korzenia może się dla rośliny skończyć tragicznie. Zwłaszcza, jeśli ma tych korzeni niewiele.

.

Warto wiedzieć

W przypadku drzew i krzewów zasięg korzeni zwykle dorównuje średnicy korony. Jednak dokładniejsze wymiary systemu korzeniowego zależą w dużej mierze od gatunku i odmiany rośliny. Drzewa, takie jak sosny, jodły, daglezje, dęby, wiązy, głogi, grusze i orzechy, tworzą palowy system korzeniowy –  głęboki, ale stosunkowo wąski. Spośród bylin palowe korzenie mają m.in. maki, malwy, jeżówki, rudbekie, mikołajki i przegorzany. Świerki, jesiony, topole, wierzby, lilaki i forsycje rozwijają powierzchniowy, płaski system korzeniowy, który cechuje także byliny, takie jak konwalie, bergenie oraz kosaćce. Jodły, buki, klony, modrzewie, lipy, tulipanowce, jarzęby, graby, funkie i bodziszki wybrały rozwiązanie pośrednie, czyli równomiernie rozwinięty, sercowaty system korzeniowy z korzeniami rozchodzącymi się promieniście we wszystkich kierunkach. Do roślin o słabo rozbudowanym systemie korzeniowym należą magnolie i różaneczniki, a także karłowate odmiany krzewów.

.

Po wykopaniu rośliny nie zwlekaj z sadzeniem – im szybciej wykopana roślina ponownie znajdzie się w podłożu, tym lepiej przyjmie się w nowym miejscu. Jeśli roślina ma być przetransportowana na większą odległość, na przykład do innego ogrodu, na ten czas musisz ją odpowiednio zabezpieczyć. W tym cele luźno zawiń całą bryłę korzeniową w grube płótno, jutę lub włókninę. 

Aby mieć gwarancję, że roślina przyjmie się w nowym miejscu, trzeba jej zapewnić jak najlepsze warunki. Jednak możesz zrobić coś jeszcze, mianowicie potraktować jej korzenie ukorzeniaczem. Ale nie byle jakim – aby ukorzeniacz faktycznie okazał się skuteczny, powinien zawierać pożyteczne mikroorganizmy oraz składniki humusowe. Ten warunek z pewnością spełnia ukorzeniacz Podkorzeń marki Himal.

Jak przesadzać rośliny 15

Jest to produkt w 100% naturalny, zawierający wyłącznie składniki występujące w środowisku, czyli żywe kultury dobroczynnych grzybów i bakterii oraz cały koktajl kwasów humusowych. Dzięki temu już na starcie zapewnia przesadzanej roślinie najlepsze wsparcie. Zresztą, skoro ukorzeniacz Podkorzeń Aqua AB jest w stanie nakłonić kawałek gałęzi (czyli zdrewniałą sadzonkę) do wytworzenia korzeni, bez trudu zrobi to samo z rośliną, która korzenie już ma. Dzięki temu preparatowi uszkodzony system korzeniowy szybko się zregeneruje i wzbogaci w mnóstwo nowych, silnych korzonków wydajnie pobierających wodę i substancje odżywcze zawarte w glebie.

.

Jak stosować ukorzeniacz Podkorzeń?

  • Przesadzanie roślin z odkrytymi korzeniami: zmieszaj 250 ml Podkorzenia z 0,5 litra niechlorowanej wody. Odstaw na 30 minut, a po tym czasie zamocz korzenie roślin w otrzymanej zawiesinie tuż przed sadzeniem.
  • Przesadzanie roślin z bryłą ziemi: przed sadzeniem bezpośrednio pod bryłą korzeniową rośliny wsyp 1 łyżkę stołową Podkorzenia.
  • Przesadzanie drzew i większych krzewów: zależnie od wielkości rośliny wsyp 150-200 ml Podkorzenia bezpośrednio pod korzenie. 

Myślę, że wiesz już wszystko, co potrzebne, by nie tylko nie zaszkodzić przesadzanej roślinie, ale zapewnić jej pomoc najlepszą z możliwych. Pozostaje mi pokazać Ci, jak wygląda przesadzenie roślin krok po kroku.

.

Przesadzanie roślin krok po kroku

Wykop dołek dwa razy szerszy i dwukrotnie głębszy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. 

Jak przesadzać rośliny 16

Zmieszaj wykopaną ziemię pół na pół z żyznym podłożem o odczynie i właściwościach preferowanych przez dany gatunek. 

Jak przesadzać rośliny 17

Częściowo uzupełnij dołek przygotowaną mieszanką, a potem zmieszaj wierzchnią warstwę z zalecaną dawką ukorzeniacza.

Jak przesadzać rośliny 20

Jak przesadzać rośliny 21

Jak przesadzać rośliny 22

Jak przesadzać rośliny 23

Podlej roślinę. Najpierw rozluźnij glebę wokół niej widłami, a dopiero potem za pomocą szpadla wykop roślinę z jak największą bryłą ziemi. Jeśli system korzeniowy uległ uszkodzeniu, przytnij pędy, aby wyrównać stratę części korzeni.

Jak przesadzać rośliny 30

Jak przesadzać rośliny 31

Uformuj na dnie wykopanego dołka kopczyk, na którym rozłożysz korzenie sadzonej rośliny. Możesz pominąć ten krok, jeśli przesadzasz roślinę z doniczki do gruntu, wraz z całą bryłą ziemi.

Jak przesadzać rośliny 32

Posadź roślinę na takiej samej głębokości, na jakiej rosła poprzednio w gruncie lub pojemniku.

Jak przesadzać rośliny 33

Jak przesadzać rośliny 34

Zasyp dołek resztą mieszanki podłoża, ubij ziemię wokół rośliny i obficie ją podlej.

Jak przesadzać rośliny 35

.

I to już w zasadzie wszystko. Na koniec przypomnę jeszcze, że w początkowym okresie po przesadzeniu rośliny musisz koniecznie pamiętać o regularnym podlewaniu. Dopóki korzenie nie przerosną nowego podłoża i nie zregenerują się po ewentualnych uszkodzeniach, muszą mieć zapewniony stały dostęp do wilgoci. Oczywiście nie przesadzaj w drugą stronę: roślina nie może cały czas stać w wodzie, bo jej korzenie zaczną gnić.

 

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *