Aby móc cieszyć się ładnym ogrodem wystarczy wykonać trzy „proste” kroki: trzeba go odpowiednio rozplanować, wykonać i na bieżąco utrzymywać. W każdym razie na wszystkich tych etapach należy wykazać się kreatywnością i pracowitością, a także posiłkować się odpowiednią wiedzą. Dotyczy to wszystkich elementów ogrodu, w tym także trawnika, który w dzisiejszym standardzie sztuki ogrodniczej, stanowi prawdziwą wizytówkę ogrodu. Stąd warto poświęcić mu nieco uwagi, a przede wszystkim dobrze wybrać mieszankę nasion, która ma bezpośredni wpływ na jakość, wygląd i właściwości Twojego przyszłego trawnika.
I właśnie z tego postu dowiesz się jak świadomie dobrać mieszankę na swój trawnik, aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają różnorodne ich odmiany. Tym bardziej, że możliwości jest dużo i zupełnie czym innym musisz się kierować kiedy chociażby myślisz o trawniku reprezentacyjnym, który ma “tylko” ładnie wyglądać, a czym innym kiedy chcesz go intensywnie użytkować.
.
Co zrobić aby mieć piękny trawnik, czyli jak wybrać mieszankę traw odpowiednią dla Twojego ogrodu?
Zanim rozpoczniesz przygotowanie terenu pod trawnik, o czym przeczytasz w tym poście i dodatkowo również w tym, musisz przemyśleć i uwzględnić kilka spraw. Po pierwsze jakie warunki atmosferyczne i środowiskowe panują na Twojej działce – czy teren jest płaski, czy jest to jakaś skarpa lub pagórek, czy jest to miejsce mocno nasłonecznione, czy może zacienione przez większą część dnia, na przykład przez budynki lub drzewa. Ponadto czy trawnik będzie pełnił funkcje wyłącznie reprezentacyjne, czy może użytkowe, tzn. czy będziesz po nim chodzić, czy wręcz będzie to miejsce do zabaw i rekreacji. Od tego właśnie zależy o jaką mieszankę traw poprosisz w sklepie.
Co zatem wybrać?
Na tereny gdzie występuje deficyt wody, czyli bardzo nasłonecznione miejsca, stoki, pagórki i skarpy, najlepiej sprawdzi się mieszanka na tereny suche np. Oaza lub California Sun.
Na miejsca zacienione odmiana cienioznośna np. Park. Jeśli trawnik przed domem jest pierwszą rzeczą jaką widzą Twoi goście, musisz wybrać mieszankę typowo dekoracyjną typu np. Gracja – delikatną jeśli chodzi o deptanie, ale za to wyjątkowo pięknie wyglądającą. A jeśli na trawniku chcesz urządzać grille, bawić się z dziećmi, czy uprawiać inne aktywności – wybierz mieszankę sportową Wembley – twardą, nie tak ładną, ale odporną na deptanie. Masz też do wyboru odmianę uniwersalną Super trawnik, świetnie sprawdzającą się na terenach średnio użytkowanych. A zatem to taki kompromis pomiędzy wyglądem i praktycznością trawnika.
Pamiętaj, że jeśli na tym etapie popełnisz błąd, możesz nie być zadowolony z efektu, jaki otrzymasz. Nawet najlepsza mieszanka, ale posiana w nieodpowiednim miejscu, nie sprawdzi się. Warto również abyś był świadomy, że jeśli kupisz najtańszą w sklepie „byle jaką trawę”, kierując się opinią, że „trawa to trawa”, nie możesz oczekiwać takiego samego, pięknego zielonego dywanu, jaki masz szansę uzyskać z droższych mieszanek.
Oczywiście przy założeniu, że dobrze przygotujesz podłoże (linki do pomocnych postów na wstępie), właściwie wysiejesz nasiona, a o trawnik będziesz odpowiednio dbał. No właśnie, to jest równie ważny aspekt – opieka nad trawnikiem. Pamiętaj, że najbardziej wymagające są trawniki typu sportowego – potrzebują częstego koszenia, nawożenia i podlewania. Najmniej oczekują od Ciebie trawniki dekoracyjne, które paradoksalnie, w dużej mierze radzą sobie same.
Polecam Twojej uwadze również Trawnik samogęstniejący, który w swoim składzie zawiera dwie odmiany rajgrasu angielskiego, które są tak zmodyfikowane, że samoistnie wypuszczają boczne kłącza, powodując zagęszczenie trawnika. W mieszance są tez dwie inne odmiany traw, które w doświadczeniach wykazały się zwiększoną odpornością na choroby grzybowe, a wszystkie te odmiany to trawy o wąskim pokroju blaszki liściowej, bardzo dekoracyjne, ogólnie zalecane na trawniki.
A zatem to taka skrócona recepta na samoregenerację i rozwój Twojego trawnika, co jest bardzo ważne właśnie przy intensywniejszym użytkowaniu.
Myślę, że te kilka słów pomogło w wyborze mieszanki na Twój wymarzony, piękny trawnik. Pamiętaj, aby rozmyślając o trawniku dobrze określić swoje potrzeby, a także wziąć pod uwagę uwarunkowania środowiskowe i terenowe. Jeśli na tym etapie poświęcisz temu zagadnieniu odpowiednią uwagę, trawnik z pewnością odwdzięczy się trwałością i efektownym wyglądem.
.
Post we współpracy z Marką Planta
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024
- Stare rzeczy w ogrodzie , czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 17 - 15 listopada 2024