Projekt “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród” z fazy projektowej wszedł w fazę wykonawczą i jak wiesz z poprzedniego postu, rozpoczęły się prace w terenie. Krok pierwszy było to wykonanie nasypów pod przyszłe budynki, a obecnie, na nasypach, nastąpiło wykonanie płyt fundamentowych. Przy okazji zrobiliśmy przyłącza energetyczne do przyszłych budynków. I właśnie temu poświęcony jest obecny, ósmy post tego cyklu.
.
Zanim jednak przejdziemy dalej, krótkie przypomnienie gdzie jestem na swojej drodze w tej inwestycji. A jestem, jak możesz zobaczyć na stronie głównej tego cyklu, już po takich działaniach:
Zatem, jeśli chodzi o prace terenowe, jesteśmy po wykonaniu nasypów, na których geodeta (zgodnie z dokumentacją projektową), precyzyjnie wyznaczył narożniki przyszłych budynków.
.
Wykonanie płyt fundamentowych
Jak pamiętasz z poprzedniej części tego cyklu, teren na którym budujemy, ma stosunkowo duży spadek. Na długości budynku (około 8 metrów) jest to blisko 1,5 metra, a zatem trzeba było to przewyższenie jakoś „zgubić” i podstawę budynków doprowadzić do poziomu. Dlatego powstały nasypy, na których obecnie wykonujemy płyty fundamentowe.
Samo wykonanie płyt fundamentowych nie jest czynnością skomplikowaną, ale oczywiście trzeba je wykonać zgodnie z dokumentacją projektową (przekrój P1) i sztuką budowlaną.
Sprowadza się to do kilku kroków, które w moim przypadku wykonał generalny wykonawca domów – firma W.G. Partners, która wraz z materiałami przybyła na plac budowy.
.
Krok 1 – kontrolne sprawdzenie poziomu nasypów
Krok pierwszy tego etapu, to sprawdzenie przez wykonawców poziomu nasypów, które stanowią podstawę płyt fundamentowych.
Co prawda było to wykonane już wcześniej przez wykonawcę nasypów oraz geodetę tyczącego na nich obrys budynków, ale nie przeszkadza to, aby od tego zaczęto również obecne prace. Tym bardziej, że wykonanie płyt fundamentowych, wiąże się z określonymi dokładnościami, które mają ścisły związek z podłożem, na jakim powstają.
.
Krok 2 – wykonanie szalunków pod płyty fundamentowe
Krok kolejny to wykonanie szalunków w miejscu wytyczonych przez geodetę budynków. Natomiast istotne jest, że zostały wykonane o 2,5 centymetra szerzej z każdej strony, tak aby zmieściło się w nich dodatkowe, boczne ocieplenie płyt fundamentowych.
.
Krok 3 – kontrola wysokościowa góry szalunków
Kontrola wysokościowa to sprawdzenie wypoziomowania szalunków, których góra będzie licowała z górą płyty żelbetowej – fundamentowej.
.
Krok 4 – wyłożenie folii
Krok kolejny – wyłożenie całego obszaru wewnątrz szalunku folią budowlaną.
.
Krok 5 – wyłożenie styropianu
A mówiąc precyzyjnie, wyłożenie wewnętrznej strony szalunku styropianem grubości 2,5 centymetra oraz całego obszaru przyszłej płyty fundamentowej – styropianem o grubości 10 centymetrów.
.
Krok 6 – ułożenie zbrojenia
Krok kolejny – ułożenie kolejnej folii, a na niej zbrojenia płyty fundamentowej.
.
@zogrodemnaty PŁYTY FUNDAMENTOWE POD DOMY OSADY Z OGRODEM NA TY – izolacje, ocieplenie, zbrojenie i za kilka dni wylewamy beton. Na placu budowy działają wykonawcy – firma W.G Partners – @Twój dom z tiktoka Osada pnie się w górę i niebawem przystępujemy do budowy szkieletów naszych domów 🙂 #dom #domydrewniane #góry #plytafundamentowa #domyszkieletowe #zogrodemnaty #domymodułowe #budowa #budowadomu #domdrewniany #domki #house #polska #domycałoroczne #warszawa
.
Krok 7 – zalanie betonu
Etap ostatni wykonania płyt fundamentowych, to zalanie zbrojenia betonem, a następnie zagęszczenie go i wyrównanie płytą wibrujacą.
.
@zogrodemnaty WYLEWAMY BETON W OSADZIE – zalewamy płyty fundamentowe. Kolejny ważny etap za nami, zrealizowany przez wykonawcę domów – firmę @Twój dom z tiktoka Niebawem dalej pniemy się w górę 🙂 #budowa #budowadomu #płytafundamentowa #góry #pięknewidoki #domydrewniane #domyszkieletowe #dom #zogrodemnaty #polska #polskiegóry #domszkieletowy
.
Wykonanie przyłączy energetycznych
Przyłącza to odcinki sieci energetycznej, które łączą złącze energetyczne (szafkę) będącą przy granicy działek (wykonaną przez zakład energetyczny) z przyszłymi budynkami. Nie będę się wdawał w głębsze rozwijanie tego zagadnienia, ale gdybyś potrzebował to zgłębić, dokładnie wyjaśniam to w moim podręczniku.
W moim przypadku są to dwa odcinki, jeden biegnący przez pierwszą działkę (czerwona przerywana linia),
i drugi, analogicznie biegnący przez działkę drugą.
Samo wykonanie przyłączy to czynność techniczna, którą mogą wykonywać tylko wyspecjalizowane firmy. W moim przypadku była firma Elbud KKT, co dało gwarancję profesjonalnej realizacji.
Natomiast dodam, że na tym etapie nie mamy jeszcze budynków, stąd wykonane przyłącza zostały tymczasowo zakończone w ich pobliżu. Na końcu jednego z nich została postawiona również tymczasowa szafka budowlana, w która zapewni podłączenie i tzw. prąd budowlany na czas budowy.
.
I co dalej?
Nasypy i płyty fundamentowe pod budynki mamy wykonane. Teraz przez 21 dni muszą schnąć.
Kolejny etap prac to już budowa domów, co podobnie jak płyty fundamentowe, będzie dziełem jednego z Partnerów projektu – firmy W.G. Partners. Natomiast z mojej strony będzie to szczegółowo pokazane w kolejnych postach tego cyklu.
.
A kończąc ten post przypomnę, że do współpracy przy tym projekcie udało mi się zaprosić grupę uznanych marek,
dzięki czemu dom i ogród będą kompletne, a ja będę miał możliwość pokazać Ci wszystko, na co w tym procesie zwrócić uwagę. A markami tymi są i wspierają mnie w następujących obszarach:
-
Adaptacja projektu budynku i wszelkie formalności administracyjne związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz prowadzeniem inwestycji: Grębski Architekt
-
Projekt i kompleksowa realizacja budynku (wraz z dostawą materiałów): W.G.Partners
-
Projekt ogrodu w zakresie ogólnej koncepcji, rozplanowania stref, funkcjonalności, części roślinnej, wodnej, oświetleniowej. Ponadto kompleksowa realizacja: Quercus Mikołajczyk
-
Kompleksowa obsługa geodezyjno – prawna inwestycji: Kaliszewski pracownia geodezyjna
-
Projekt ogrodu w zakresie nawierzchni, systemów murowych, obrzeży, stopni, tarasów. Ponadto dostawa materiałów: Bruk – Bet
-
Materiał ozdobny do aranżacji ogrodu w zakresie kamienia ozdobnego, w tym materiał do wykładania rabat, budowy zbiorników, głazy, szpilki kamienne: Gnejsy.pl
-
Sprzęt do realizacji ciężkich prac przy budowie ogrodu: Avant
-
Sprzęt do realizacji lżejszych prac ziemnych przy uprawie podłoża i zakładaniu trawników: Grillo
-
Materiał do kompleksowego wykonania tarasów drewnianych: Komplex Market
-
Nowoczesne, bezdymne paleniska ogrodowe: Firefly
-
Urządzenia do przydomowej strefy spa: Centerspa
-
Materiał w zakresie nawodnienia, sterowania, automatyki, robotów koszących: Gardena
.
Do zobaczenia w 9 części projektu “Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród“.
- Krok po kroku zbuduj swój dom i ogród – część 8 – wykonanie płyt fundamentowych i przyłączy energetycznych - 6 maja 2025
- Kolorowe skrzynki balkonowe łatwe w pielęgnacji - 5 maja 2025
- Zabawne aranżacje i gadżety do ogrodu - 30 kwietnia 2025