Żywopłot ze świerka – alternatywa dla tui

Żywopłot ze świerka 0

Świerk sprawdzi się nie tylko jako typowa „choinką” – to cenny materiał na wiecznie zielone ogrodzenie! Tu znajdziesz krótki poradnik, gdzie sadzić żywopłot ze świerka, jaki gatunek wybrać i jak pielęgnować.

W polskich ogrodach miałem okazję podziwiać wiele rozmaitych gatunków i odmian świerków (Picea). Prym wiodły te najbardziej znane, czyli miniaturowy świerk biały (Picea glauca) ‘Conica’,

Żywopłot ze świerka 1

świerk kłujący (Picea pungens) w różnych odmianach o niebieskich igłach oraz rodzimy świerk pospolity (Picea abies), w dzikiej, botanicznej formie albo gniazdowej odmianie ‘Nidiformis’.

Żywopłot ze świerka 2

Żywopłot ze świerka 3

Żywopłot ze świerka 4

Żywopłot ze świerka 5

Nie zabrakło też licznych rarytasów o ciekawym pokroju i kolorystyce igieł, a także mini świerczków szczepionych na pniu, idealnych do donic i małych ogródków. Nie będę ich tutaj szczegółowo opisywał, bo zrobiłem to już w poście Świerk w ogrodzie – gatunki, odmiany i aranżacje.

Żywopłot ze świerka 6

Żywopłot ze świerka 7

Żywopłot ze świerka 8

Widok pojedynczej świerkowej choinki w ogródku przed domem nikogo nie dziw (aż się prosi, by zawiesić światełka!). Ale świerk wzdłuż ogrodzenia? Czu żywopłot ze świerka ma sens? Przecież to duże drzewo! 

Okazuje się, że świerk na żywopłot nie tylko ma sens, ale ponadto w wielu sytuacjach sprawdza się lepiej od klasycznych „tuji”.

Żywopłot ze świerka 9

Żywopłot ze świerka 10

.

Jaki świerk na żywopłot wybrać?

Wybór konkretnego gatunku świerka zależy od tego, jaki rodzaj żywopłotu chcesz stworzyć.

  • Wysoki szpaler – jeśli masz posesję i sporo miejsca wzdłuż ogrodzenia, możesz rozważyć swobodny szpaler ze swierków o naturalnym pokroju. W tej roli najlepiej sprawdzi się świerk serski (Picea omorica). Ten gatunek z natury wyróżnia się wąską sylwetką, bardzo malowniczą ze względu na delikatnie zwisające końce gałęzi. Igły z białym spodem sprawiają, że wydaje się „posrebrzany”. Już w młodym wieku zawiązuje nieduże, ozdobne szyszki. Rośnie szybko, znacznie silniej wzwyż niż wszerz, docelowo to spore drzewo (do 15-20 m wysokości). W związku z tym nieformowany szpaler ze świerka serbskiego nie sprawdzi się w malutkim, miejskim ogródku. Świerk serbski na żywopłot swobodny sadzi się w rozstawie co 1,5-2 m, jeśli ma zachować pokrój charakterystyczny dla gatunku. Oznacza to, że zanim sadzonki urosną i zewrą szeregi, prześwity pomiędzy drzewami będą zapewniały swobodny dostęp podmuchom wiatru i ciekawskim spojrzeniom. Poza tym, może się okazać, że sadzonki świerka serbskiego będą rosły w nierównym tempie. Efekt widać na poniższych zdjęciach.

Żywopłot ze świerka 11

Żywopłot ze świerka 12

  • Obwódka lub niski żywopłot – to zadanie dla świerka białego (Picea glauca). Rośnie w formie regularnego i bardzo gęstego, wręcz szczelnego stożka. Te cechy jeszcze lepiej widać u karłowatej odmiany ‘Conica’. Rośnie powoli, docelowo do ok. 1-1,5 m, ale skracając czubek można utrzymać wzrost świerkowej obwódki na znacznie niższym poziomie. Świerk ‘Conica’ to sprawdzony wybór na niski szpaler. Rzadkim widokiem jest świerk biały z wyraźnie uformowanym pniem – ten gatunek z natury rozgałęzia się od samej ziemi. 

Żywopłot ze świerka 13

Żywopłot ze świerka 14

Żywopłot ze świerka 15

Żywopłot ze świerka 16

Żywopłot ze świerka 17

  • Formowany żywopłot ze świerka – wysoka, wiecznie zielona ściana? Najlepszy będzie świerk pospolity (Picea abies), jedyny gatunek świerka naturalnie występujący w Polsce. Zaskakująco dobrze znosi ciecie i strzyżenie, więc nadaje się do formowania. Uwaga: uzyskanie zwartego, regularnego żywopłotu z sadzonek świerka pospolitego wymaga czasu i systematycznego przycinania, a za nawóz do iglaków świerki te tez się nie obrażą. Młode rośliny bywają kapryśne, rośną w różnym tempie, a niekiedy „wypadają”. Sprytnym rozwiązaniem pozwalającym uzyskać żywe ogrodzenie w jeden dzień jest żywopłot modułowy. Firma Blumkowsky oferuje gotowe moduły żywopłotowe ze świerka pospolitego, już uformowane i wyrośnięte, o wysokości 200 cm. Po dostarczeniu do ogrodu wystarczy posadzić takie moduły jeden przy drugim, by w jedno popołudnie uzyskać solidną zieloną ścianę. Szybki i skuteczny sposób na osłonięcie się od sąsiadów, wiatru i ulicznego hałasu. Żywopłot formowany ze świerka pospolitego jest wąski, więc można go sobie sprawić nawet w małym ogrodzie.

Żywopłot ze świerka 18

Żywopłot ze świerka 19

Żywopłot ze świerka 20

.

Polecam Ci również mój podręcznik, w którym znajdziesz informacje nie tylko o ciekawych roślinach, ale również mnóstwo innej praktycznej wiedzy, od etapu poszukiwania działki, poprzez projekt i budowę domu, a na kompleksowym samodzielnym zaprojektowaniu i wykonaniu ogrodu kończąc.

Żywopłot ze świerka 20a

.

Sadzenie świerku i pielęgnacja żywopłotu

Najlepsze warunki na sadzenie świerku panują wiosną i jesienią. Niemniej jeśli masz możliwość nawadniania latem, sadzonki zakupione w doniczkach oraz moduły żywopłotowe możesz posadzić o każdej porze, z wyjątkiem okresów, gdy gleba jest zamarznięta. Trzy wymienione powyżej „świerki żywopłotowe” są w pełni mrozoodporne, łatwe w pielęgnacji i niewymagające. Preferują umiarkowanie wilgotne, żyzne, lekko kwaśne gleby, ale są skłonne negocjować. Rekordowo tolerancyjny jest świerk pospolity, który dobrze rośnie w praktycznie każdej glebie, z wyjątkiem podmokłych. 

Żywopłot ze świerka 26

Stanowisko powinno być słoneczne, w przeciwnym razie świerki mogą zacząć „łysieć” od dołu i nie wykształcą gęstego pokroju. Po posadzeniu warto zdecydować się na ściółkowanie kora sosnową: pozwoli dłużej zachować wilgotność gleby, a w miarę rozkładu będzie ją delikatnie zakwaszać i wzbogacać w materię organiczną. W pierwszym roku po posadzeniu żywopłot ze świerka będzie wdzięczny za podlewanie w okresach letnich upałów i suszy (dzięki temu lepiej się przyjmie). W kolejnych latach pielęgnacja formowanego żywopłotu ze świerka sprowadza się do przycinania lub strzyżenia. Uwaga: cięcie należy zakończyć najpóźniej do sierpnia. Zbyt późno przeprowadzone pobudzi wzrost młodych pędów, które zimą mogą przemarznąć. Ale spokojnie – nawet, jeśli tak się zdarzy, świerk pospolity niezawodnie odbija.

Żywopłot ze świerka 27

Żywopłot ze świerka 28

.

@zogrodemnaty

.

Podsumowując

Formowany żywopłot ze świerka to uniwersalny wybór do każdego ogrodu. Zamiast czekać, aż zielona ściana się zagęści i osiągnie odpowiedni wzrost, warto rozważyć rozwiązanie last minute, czyli zimozielony modułowy żywopłot formowany.

Żywopłot ze świerka 30

Osobiście sprawdziłem, zatem z czystym sumieniem polecam.

.

.

Post we współpracy z marką Blumkowsky – gotowe żywopłoty

 

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *