10 rzeczy, które jesienią przydadzą się w ogrodzie.

jesienna praca w ogrodze zogrodemnaty1
jesienna praca w ogrodze zogrodemnaty1

Koniec sierpnia i początek września to najwyższy czas, kiedy trzeba zacząć myśleć o jesieni. Mimo, że jeszcze jej nie widać, ale to już dosłownie kwestia kilku tygodni, kiedy na dobre się rozgości. Stąd to właśnie teraz warto się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w rzeczy, które jesienią zdecydowanie przydadzą się w ogrodzie.

Tym bardziej, że jesień to najbardziej pracochłonna i wymagająca pora roku. I nie są to słowa bez pokrycia, albo oderwana od życia teoria. To lata pracy i doświadczeń, które niosą ze sobą całą paletę obserwacji.

Polska ogrodowa jesień przechodzi dwa etapy. Pierwszy to ten mieniący się kolorami, ciepły i przyjemy czas, a drugi już szary, mokry, przeplatanymi przymrozkami i zimową aurą. I właśnie ta różnorodność powoduje, że jest to tak wymagający czas.

Etap pierwszy to cała paleta późno letnich i wczesnojesiennych prac, w których w dalszym ciągu występuje intensywne koszenie, różne zabiegi pielęgnacyjne, zbiórki owoców, nawożenie, a jednocześnie już rozpoczynają się prace porządkowe. W szczególności zbiórka opadłych liści, czy odkurzanie i zamiatanie nawierzchni. Trawa po letnim spowolnieniu, we wrześniu przeżywa „drugą młodość”, a jednocześnie już opadają liście, które na bieżąco trzeba zbierać i wywozić.

Etap drugi to już z kolei ten mniej przyjemny wizualnie czas, w którym jednak w dalszym ciągu trwają intensywne prace porządkowe. Co więcej ze zdwojoną siłą, ponieważ najczęściej wraz z nadejściem pierwszych przymrozków, „hurtowo” opadają pozostałe liście, a jednocześnie zaczynają się już pierwsze prace zimowe, jak np. mogące wystąpić okresowe odśnieżania czy niwelowanie oblodzenia.

A zatem jedno nie ulega wątpliwości: jesień to bardzo wymagający i intensywny czas. Co zatem warto przygotować, aby nie być zaskoczonym, a jednocześnie nieco ułatwić sobie pracę.

.

10 rzeczy, które jesienią przydadzą się w ogrodzie.

Grabie do liści – przedmiot tzw. pierwszej jesiennej potrzeby – specjalne grabie z szeroką listwą i gęstymi pazurkami, które idealnie nadają się do grabienia na większych powierzchniach.

Zgarniacz (łapy) do liści i skoszonej trawy – praktyczny wynalazek, stworzony w celu ułatwienia prac porządkowych w ogrodzie właściwie o każdej porze roku. Łapy służą między innymi przy zbieraniu nie tylko liści, ale i skoszonej trawy, wyschniętego siana czy opadłych owoców. Ich długość umożliwia wygodne nabieranie odpadów bez konieczności schylania się do samej ziemi, dzięki temu prace porządkowe pójdą Ci sprawnie i bezpiecznie. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że łapy zwiększają powierzchnię, którą można uchwycić, dodatkowo chroniąc dłonie przed skaleczeniem i brudem.

Łapy występują w różnych rozmiarach i rodzajach, dzięki czemu możesz dobrać je do swoich potrzeb i rodzaju wykonywanych prac.

Więcej o łapach przeczytasz w tym miejscu.

Dmuchawa do liści – bardzo przydatne urządzenie, mogące występować w wersji ręcznej lub plecakowej, które z powodzeniem zastępuje zwykłe grabie. Mocniejsze, spalinowe urządzenie bez problemu zdmucha liście w jedno miejsce, co zdecydowanie ułatwia ich zebranie.

Występują również urządzenia elektryczne, które dodatkowo poza funkcją „dmuchania” mają także opcję „zasysania” do doczepianego worka, co dodatkowo ułatwia samą operację zbierania liści.

Kompostownik – jak zapewne wiesz to pojemnik, w którym odbywa się kompostowanie odpadów biodegradowalnych, w wyniku czego otrzymujesz kompost, który możesz używać w ogrodzie praktycznie do wszystkiego. Kompostować możesz zdrewniałe części roślin, skoszoną trawę, siano, jesienne liście, trociny, popiół oraz odpadki kuchenne, takie jak resztki warzyw i owoców czy skorupki jaj. A zatem bez wątpienia jest to praktyczne i zarazem pożyteczne.

Więcej o kompostownikach przeczytasz w tym miejscu.

Składany pojemnik – wykonany z polietylenu, wzmocniony stalową obręczą, która przy niewielkim wysiłku ułatwia jego szybkie i proste rozkładanie oraz zapewnia stabilność, co znacznie usprawnia pracę. Pojemnik przydatny jest podczas wszelkich prac porządkowych, przeznaczony jest do zbierania i wynoszenia spadających liści, drobnych gałęzi, zwiędłych kwiatów, chwastów, skoszonej trawy i śmieci. Sprawdzi się również jako pojemnik do krótkiego przechowywania odpadów zielonych i innych zanieczyszczeń. Produkt jest znacznie wygodniejszy i praktyczniejszy od tradycyjnych foliowych worków.

Więcej o pojemnikach przeczytasz w tym miejscu.

Siatka na oczko wodne – wykonana z tworzywa, z gęstymi oczkami, montowana za pomocą specjalnych kotew. Idealne rozwiązanie aby osłonić oczko wodne przed opadającymi jesienią liśćmi, a tym samym znacznym zanieczyszczeniem całego zbiornika.

Więcej o siatkach przeczytasz w tym miejscu.

Pokrowce na meble ogrodowe – za pomocą których możesz zabezpieczyć cały zestaw mebli ogrodowych przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak: kurz, brud, słońce, deszcz czy śnieg.

Pokrowce mają specjalne otwory, z użyciem których, za pomocą sznurka można go ścisnąć i zabezpieczyć przed zerwaniem przez wiatr.

Więcej o pokrowcach przeczytasz w tym miejscu.

Drabina z podestem – rzeczy przydatna wokół domu i w ogrodzie przez cały rok, a tym samym także właśnie jesienią. Choćby do określonych przycinek czy wybrania liści z rynien.

Jesienny nawóz do trawnika – jak zapewne wiesz, trawnik w ogrodzie to jedna z ważniejszych spraw. Dlatego, że to on w dużej mierze decyduje o ogólnym odbiorze i wyglądzie całego ogrodu. Stąd należy poświęcić mu szczególną uwagę, głównie teraz jesienią, po fali letnich upałów, przygotowując go odpowiednio do zimy.

A zatem jeśli chcesz cieszyć się takim trawnikiem jak na zdjęciach powyżej, polecam Ci poświęcić temu zagadnieniu szczególną uwagę. Sporo wskazówek znajdziesz również w tym poście, o właśnie jesiennej pielęgnacji.

Natomiast więcej o jesiennych nawozach przeczytasz w tym miejscu.

Siewnik do nawozów – skoro jesteśmy przy nawozach do trawników, to bardzo ważnym elementem poza samym nawozem, jest sposób jego rozsypania. Nie polecam robić tego „z ręki” bo najczęściej kończy to albo ominiętymi polami, albo miejscowym przenawożeniem, co również nie jest korzystne. Stąd zdecydowanie polecam do tego celu siewnik, ręczny lub wózkowy – pchany, którym pas za pasem, w dwóch kierunkach „na krzyż”. dokładnie rozrzucisz nawóz na trawniku.

Więcej o siewnikach przeczytasz w tym miejscu.

.

Myślę, że powyższa lista 10 rzeczy, które jesienią przydadzą się w ogrodzie, rzeczywiście będzie Ci pomocna. Jak wspomniałem na wstępie, jesień to bardzo wymagający i zróżnicowany czas, a zatem tych przedmiotów i elementów potrzeba znacznie więcej. Warto na przykład pomyśleć również o drewnochronie, skrzynkach do owoców, czy np. przy większej ilości ścinek – rozdrabniarce do gałęzi.

Za pomoc w realizacji postu dziękuję Firmie Rolmarket.pl, w której znajdziesz większość pokazanych powyżej rzeczy. Oraz nie wymienione jeszcze specjalne siatki do rynien, które również zdecydowanie ułatwią Ci jesienne zabiegi i porządki. Spójrz tutaj jak to wygląda.

Jestem przekonany, że pokazane powyżej rzeczy, z pewnością ułatwią i umilą Ci ogrodową pracę. A o to w końcu chodzi, aby uporać się z nią jak najszybciej, a potem spokojnie móc odpocząć i delektować się takimi jesiennymi widokami.

Tego życzę Tobie i sobie. Tym bardziej, że jesień to bez wątpienia najładniejszy i mieniący się kolorami czas.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Mirka

    Co to ludziska nie wymyślą a wszystko pomocne w ogrodzie 🙂 Chyba każdy posiadacz kawałka ziemi chciałby korzystać z wymienionych rzeczy. Wielu ma, inni w trakcie zakupu a jeszcze inni przymierzają się 🙂 … do których ja należę 🙂 Pozdrawiam serdecznie, słonecznie i ciepło – Mirka <3

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *