“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.
A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na trzecią w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, trzeciego już w sezonie 2.
Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.
.
Ogród 3 – ogród pięknej architektury
Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. Pierwszy skojarzeniem, które przychodzi na myśl będąc w tym ogrodzie to fakt, że jest to ogród niebywały pod względem swojej architektury. Niespotykana ilość aranżacji, zakątków, budowli, murków, altan i przeróżnych rozwiązań w tym zakresie. Niemniej jednak to tylko część atrakcji w tym ogrodzie. Bo niezależnie od tego kryje jeszcze wiele innych ciekawostek, a z racji swojej ogromnej powierzchni, zachwyca w wielu elementach, również tych roślinnych.
Wracając jednak do kulisów mojej trzeciej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Danków, co na mapie wygląda następująco:
Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 3, to właśnie lokalizacja trzeciego ogrodu, położonego w województwie śląskim. Do pokonania miałem zatem około 170 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.
Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już trzy, z ogrodu nr 1, 2 i 3.
Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu “Gdzie dotarłem w sezonie 2019?“. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę “Gdzie dotarłem w sezonie 2018?“, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.
Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłym młodym człowiekiem – Arkiem. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu lub w jego pobliże nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.
Natomiast muszę dodać, że w tym ogrodzie jest pewne odstępstwo od reguły. Wspomniany Arek nie jest gospodarzem tego ogrodu, ale wykonawcą ogrodów, właścicielem Firmy „Zając w ogrodzie“, za którego sprawą odwiedzony ogród wygląda tak, jak wygląda…. Za zgodą Gospodarzy został upoważniony do tego, aby przywitać mnie i oprowadzić po tym wyjątkowym terenie.
.
Lokalizacja ogrodu
Trzeci odwiedzony w tej edycji projektu ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie śląskim, w niewielkiej miejscowości Danków. Działka, na której urządzony ogród jest duża, ma powierzchnię około hektara. Jest ciekawie ukształtowana, w przedniej i środkowej części płaska, z kolej z tyłu opadająca, co pozwoliło na stworzenie ciekawej, kaskadowej części ogrodu, bogatej w architekturę i różne niecodzienne rozwiązania.
Tył działki kończy duża skarpa oraz efektowne, drewniane schody zakończone bramą, przez którą można wejść na położoną poniżej ogrodu łąkę, sąsiadującą z przepływającą rzeką.
A zatem ogród w tylnej części sąsiaduje z otwartym, niezabudowanym krajobrazem, który stanowi jego naturalne przedłużenie.
.
Najważniejsze elementy ogrodu
Trzeci ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.
Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:
- przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród bogaty w małą architekturę, z wieloma oryginalnymi i wartymi podpatrzenia elementami,
- po drugie ten ogród to prawdziwe królestwo kamienia, który jest tu wykorzystany w przeróżny sposób, łącząc rozwiązania, którymi można byłoby obdzielić kilka różnych ogrodów,
- po trzecie to także doskonały przykład na to, że nierówną, opadającą działkę można efektownie wykorzystać i zagospodarować zmieniając teoretyczną wadę w wyjątkową zaletę,
- i po czwarte to ogród perfekcyjnie zadbany, co dowodzi temu, że nawet duża powierzchnia, duże ilości elementów i nasadzeń, jeśli się chce o nie zadbać, to nie są żadnym problemem.
Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacalnych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.
Przestronna część frontowa
Pierwszym elementem, który rzuca się w oczy po wejściu do ogrodu jest duża, przestronna część frontowa, w której jak przystało na dostojny ogród, są duże i szerokie podjazdy,
otwarte i szerokie trawniki z nielicznymi, podwyższonymi rabatami,
oraz zlokalizowaną centralnie na środku fontanną, ukrytą nieco w bukszpanowej obwódce.
A zatem frontowa i centralna część ogrodu jest stosunkowo prosta w formie i mogłaby sugerować, że nie może on zaskoczyć niczym szczególnym. Jednak są to tylko pozory, bo prawdziwy „koncert“ rozgrywa się w tylnej części posesji, która aż „kipi“ od ciekawych i zróżnicowanych elementów.
Perfekcyjnie formowane rośliny
Pierwszym z nich są ciekawie nasadzane i perfekcyjnie formowane wewnętrzne żywopłoty, które towarzyszą idąc z frontowej do tylnej części ogrodu. Na uwagę zasługuje zarówno forma,
jak i oryginalny dobór gatunkowo – kolorystyczny.
Oczywiście żywopłoty to nie jedyne formowane rośliny w tym ogrodzie i na uwagę zasługuje wiele ciekawych okazów,
a w szczególności liczne płożące jałowce, porastające mniejsze i większe murki.
Kamienne mury
A skoro jesteśmy przy murkach, to ten ogród jest ich prawdziwym królestwem. Występują tu w ogromnej ilości, tworząc podparcie dla piętrowych rabat, a jednocześnie okalając ścieżki, prowadzące do najbardziej efektownej części ogrodu.
Jednak najciekawsze moim zdaniem są te, które tworzą tzw. półki, czyli takie kaskadowe ukształtowanie opadającego terenu.
Kamienny strumień
Super oryginalnym rozwiązaniem, możliwym również dzięki opadającemu terenowi jest kamienny strumień (obecnie w okresie zimowym wyłączony), który w górnej części płynie po kamiennej kaskadzie wkomponowanej w kamienne rabaty,
następnie wpada do małego zbiornika również wykonanego w kamiennych murach,
dalej wypływa z niego w dół, przepływa pod chodnikiem i znów widoczny jest na dalszej części kamiennej kaskady,
by następnie przepłynąć pod dużą, kamienną altaną i wypłynąć do znajdujących się za nią wielkich mis, umieszczonych na kończącej posesję wielkiej skarpie,
a z ostatniej przelać się w formie wodospadu do znajdującego się na samym końcu, kolejnego małego zbiornika.
Kamienny dziedziniec
Wszystkie pokazane wcześniej kamienne elementy, stanowią dopiero wstęp do tego, co jest głównym, najciekawszym elementem tego ogrodu. To duży, kamienny dziedziniec,
do którego prowadzi kamienny chodnik, otoczony wspomnianymi kamiennymi murami.
Natomiast sam dziedziniec to duży, granitowy plac, również otoczony efektownymi murami i kaskadowymi rabatami, a w to wszystko niezwykle efektownie wkomponowana jest duża, oryginalna altana ze stołem biesiadnym i fajnym punktem widokowym na rzekę,
mała altana z kamiennym paleniskiem,
oraz położona nieco niżej, efektowna, kamienna piwniczka, stanowiąca polową kuchnię i winiarnię.
Drewniane schody
Trzeci odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Jednak to co jest najistotniejsze to fakt, że jest spójny w swoim stylu, a przy tym wyjątkowo dobrze skomponowany i architektonicznie rozwiązany. Ma mnóstwo rozwiązań godnych powielenia, a przede wszystkim podpatrzenia i przeniesienia na tzw. „trudne tereny“. Jednym z nich są drewniane, strome schody, które są idealnym rozwiązaniem na wysokie i trudno dostępne skarpy. Jednak jak to wygląda i jak jest zrobione zobaczysz już w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.
Zatem aby dokończyć opowieść o „ogrodzie pięknej architektury” oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.
- Ogród symetryczny i liryczny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 18 - 22 listopada 2024
- Najciekawsze betonowe ozdoby do ogrodu - 21 listopada 2024
- Zimowanie roślin w szklarni z poliwęglanu - 19 listopada 2024