Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro Marina – co daje i po co ją stosować?

Myślę, że nikt z nas nie lubi sytuacji kiedy coś zrobimy, a przyjdzie ktoś i to zniszczy. I dotyczy to właściwie każdej dziedziny życia, również ogrodnictwa. Niestety na pewne sytuacje nie mamy wpływu, ale są również i takie, którym możemy próbować przeciwdziałać. I właśnie w tych zastosowanie znajduje agrowłóknina wiosenna, która może ochronić zarówno naszą pracę, jak i zainwestowane w nią nakłady, choćby finansowe.

No dobrze, ale nic nie dzieje się samo. Trzeba się więc odpowiednio się przygotować, a ponadto poznać okoliczności, które jak to w przyrodzie bywa, nie zawsze są nam przychylne. Czyli mówiąc wprost, aby wroga zaskoczyć, trzeba go poznać.

.

Majowe przymrozki, czyli Zimna Zośka i 3 Zimni Ogrodnicy

Nawet jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, to te przekazywane od pokoleń określenia, zapewne słyszałeś. Musisz więc przyjąć je za pewnik i nawet nie próbuj z nimi dyskutować.

Dla porządku wspomnę tylko, że wśród ogrodników panuje taka niepisana zasada, że dopiero jak minie Zimna Zośka, czyli 15 maja, możesz bez obaw rozpocząć prace w ogrodzie. Skąd się to wzięło?

Zjawisko to zostało zaobserwowane już wieki temu, kiedy to ludzie próbowali w jakiś sposób określić i przewidzieć pogodę oraz najlepszy czas na sadzenie roślin. Ustalili więc, że najdotkliwsze dla roślin wiosenne przymrozki występują w dniach 12, 13, 14 i 15 maja, a zatem w dniach, w których swoje święto obchodzą trzej święci, kolejno Święty Pankracy, Serwacy i Bonifacy, nazywani właśnie Zimnymi Ogrodnikami. Natomiast 15 maja obchodzi się dzień świętej Zofii, nazywanej właśnie Zimną Zośką.

.

Majowe i wiosenne przymrozki – jak się przed nimi bronić?

No dobrze, wystarczy tej teorii. Czas na konkrety. W końcu od wieków świat nie stoi w miejscu, a te wszystkie obserwacje skutkowały również tym, że próbowano wymyślić jak temu przeciwdziałać, czyli jak ochronić rośliny. I wymyślono!

Odkryto, że przykrycie, okrycie czy osłonięcie warzyw, krzewów, drzewek i kwiatów bardzo dobrze je zabezpiecza i przeciwdziała skutkom właśnie przejściowych, majowych przymrozków.

Natomiast wraz z postępem rolnictwa i ogrodnictwa, ale również różnych technologii, z czasem ewoluowały również materiały, którymi rośliny okrywano. Po to aby okrycie było skuteczne przed przymrozkami, ale także dawało, a raczej nie ograniczało roślinom dostępu do najważniejszych elementów dla ich wzrostu tj. wody, światła i powietrza.

.

Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro Marina – włóknina na miarę XXI wieku

A zatem w tym prawie historycznym poście, dotarliśmy do czasów obecnych, tj. XXI wieku. Zatem do materiałów, wiedzy i technologii, jaką dysponujemy obecnie. Stąd myślę, patrząc na te odwieczne zmagania poprzednich pokoleń, że grzechem byłoby się z nią nie zapoznać. A jeszcze większym z niej nie skorzystać. Dlatego po kolei, zachęcam Cię do jednego i drugiego.

Agrowłóknina wiosenna z technologią Agro Marina to włóknina z innowacyjną, przypominam na miarę XXI wieku technologią, która przepuszcza wodę, a jednocześnie zapewnia wszystkie pozostałe czynniki, które włóknina zapewniać powinna. Wydaje Ci się to mało istotne? To spójrz na grafikę,

i wyobraź sobie jak mogą się czuć na przykład młode warzywa, przygniecione wodą po obfitej, wiosennej ulewie. Natomiast dla ścisłości dodam również, aby nie było wątpliwości. Czy inne włókniny nie przepuszczają wody? Przepuszczają, ale nie od razu po rozłożeniu. Dopiero gdy same namokną, czyli właśnie wtedy, kiedy stają się mokre i ciężkie. Natomiast technologia Agro Marina powoduje to, że włóknina przepuszcza wodę od razu, właściwie natychmiast po rozłożeniu.

Wracając z kolei do „pozostałych czynników”, które agrowłóknina wiosenna Agro Marina zapewnia. Jakie one są? Więc przede wszystkim chroni przed przymrozkami, ale również przed:

  • nadmiernym, wiosennym nasłonecznieniem,

  • porywistym, mroźnym i wysuszającym wiatrem,

  • obfitym deszczem i gradobiciem,

  • owadami, szkodnikami i ptakami,

  • oraz nadmiernym odparowaniem wody glebowej.

.

Jak stosować agrowłókninę wiosenną?

Sprawa jest w zasadzie oczywista i banalnie prosta, ale jednak o kilku sprawach warto pamiętać. Natomiast wszystko sprowadza się do 4 prostych kroków:

  • Rozłóż włókninę luźno na roślinach, zostawiając im miejsce na swobodny wzrost. Rozkładając zwróć uwagę na przewidywane kierunki wiatrów i staraj się włókninę układać zgodnie z ich kierunkiem. Ułatwi to pracę podczas montażu, ale również ograniczy możliwość jej zerwania.

  • Zamocuj brzegi aby zabezpieczyć przed zerwaniem włókniny. Możesz to zrobić obsypując lekko ziemią lub kamieniami (kopczyki co około 1 metr), a jeszcze lepiej przymocowując dedykowanymi do tego szpilkami.

  • Podlewaj i kontroluj. Podczas wzrostu roślin pamiętaj o ich regularnym podlewaniu, co możesz wykonywać przez włókninę. Jej porowata struktura i wspomniana technologia Agro Marina zapewnią swobodny przepływ wody. Pamiętaj również o okresowym sprawdzaniu czy włóknina nie została poderwana przez wiatr, czy jakkolwiek podwinięta lub uszkodzona.

  • Zdejmij. Po okresie niekorzystnych warunków atmosferycznych, chociażby po wspomnianych Zimnych Ogrodnikach i Zimnej Zośce, agrowłókninę zdejmij. Pamiętaj jednak aby nie kierować się tylko wspomnianymi datami 12 – 15 maja, które są tylko orientacyjne i zaobserwowane przez wieki. Ale zwracaj uwagę na obecną aurę i warunki pogodowe.

.

Co i dlaczego okrywamy?

Obraz naszych ogrodów się zmienia. Kiedyś były to ogrody głównie użytkowe nastawione na uprawę roślin jadalnych. Później nadeszła era ogrodów, głównie ozdobnych, a rośliny jadalne zaczęliśmy kupować w marketach, w najlepszym przypadku na targowiskach. Dziś jednak do łask wracają właśnie uprawy, zaczęliśmy większą uwagę zwracać na to, co jemy i coraz większą uwagę przywiązywać do tego co własne, z pewnego źródła.

Stąd właśnie bardziej interesujemy się uprawą warzyw, ale również i ziół, coraz częściej w ogrodach pojawiają się drzewa i krzewy owocowe.

A skoro tak, to właśnie warto zwrócić uwagę na to, jak tym uprawom dopomóc. I jak wspomniałem na wstępie, aby nasza praca, ale i pieniądze nie poszły na marne.

Jakie więc są najpopularniejsze rośliny czy grupy roślin (nie tylko warzyw i ziół), którym warto pomóc stosowaniem agrowłókniny wiosennej? Lista jest spora:

  • wysiane wiosną nowalijki,

  • przepikowane do gruntu młode sadzonki warzyw np. ogórka, kapusty, kalafiora brokułu, cebuli, pora oraz sadzonki ziół i innych roślin,

  • wczesne odmiany ziemniaka,

  • truskawki i inne owoce tzw. miękkie,

  • nowo założone trawniki,

  • kwitnące rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny.

.

Podsumowanie

Jak już wspomniałem powyżej, wieki obserwacji i prac w ogrodnictwie zaowocowało tym, że nauczyliśmy się pewnych rzeczy i próbujemy przeciwstawiać się naturze. W XXI wieku doszliśmy już do tego, że trzeba okrywać i nawet wiemy także, jakie okrywanie jest na wiosenne przymrozki najlepsze. Jest to okrywanie białą włókniną tzw. wiosenną. Natomiast wydaje mi się, że tytułowa agrowłóknina wiosenna Agro Marina idzie o krok dalej, i poza ochroną przed przymrozkami, stwarza jeszcze korzystne warunki wodne, przez co wspomaga rozwój roślin.

Natomiast jeśli dalej jeszcze nie jesteś przekonany i myślisz sobie, a co to takiego, to wyobraź sobie taką sytuację: masz okryte młode uprawy i panuje susza, mniej więcej podobna jak tej wiosny. Co musisz robić? Podlewać rośliny. I teraz jeśli masz okrycie z „normalnej” włókniny, musisz ją odsłaniać, czyli zdejmować zabezpieczenia, szpilki czy cokolwiek ją przytrzymuje. Następnie podlewasz i ponownie wszystko zabezpieczasz. Co tracisz? Czas i sporo nerwów.

A z włókniną w technologii Agro Marina co robisz? Tylko podlewasz.

Omijasz punkt 1 i 3, czyli odkrywanie i ponownie zakrywanie roślin. Jest różnica? Jest.

Zatem skoro w naszych ogrodniczych umiejętnościach, materiałach i technologiach doszliśmy do XXI wieku, warto z nich korzystać. Choćby po to, aby cieszyć się takimi widokami w ogrodzie.

Przynajmniej takie jest moje zdanie.

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *